VAN VEURNE POLITIEK OVERZICHT yo «EN NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT J Onze Scholen. Liberale Volksbond van Veurne. OP ZOAIIAG 11 FEIIHL'AKI aanstaande, Algemeene Vergadering van den Liberalen Volksbond van Veurne en omliggende, om 3 ure namiddag, in De Rhetorica. De Censuur. 5l. i In de Kamer. N6 86e Jaar. )NSE 8— JUS, VOOR ONZE VEEKWEEKERS. I 1 I In den Provinlieraad van Brabant. f<T Zaterdag 10 Februari 1912. O \erij •uw et ,dcs en r alle iet eene. lisping door de rechterzijde tegen de lin- Ól HET BESTUUR. je en U;ank Op een loon, die zijne spijt verraadt, bestaligt een Veurnsch klerikaal blad, dat de katholieke partij de vrijheid van school keus aanneemt. op I -I ■Ijzen M ;h.ppel- I j.S. lenen isider t..ster. 3( jnen, o ICUW- •ijliels, jken, De heer Nolf, liberale volksvertegen woordiger van Yper, heeft in Kamerzitting van 24 Januari, de belangen onzer vee kweekers verdedigd, met eenige wenschee uil te drukken, welke, waren ze verwezent- lijkl, eene merkelijke verbetering in den huidigen toestand zoude bijbrengen. Hdaten; r verant- aesens, et eene ^eurne. ’f voor I d werk. Haal. “weren. Is het, vraagt dit orgaan, omdat ook de ouders, die eene ongodsdienstige school willen, op die vrijheid aanspraak mogen maken?En zijn antwoord is kenschetsend. Neen, zegt het, wij geven enkel toe, omdat hedendaags de openbare machten den godsdienst, hoewel gansch verkeerd, als eene vrije en voor eenieder persoon- lijke zaak aanzien.» In andere woorden, hoe spijtig dat de wereldlijke macht onder de bevelen van Rome niet meer slaat, vooral in zake van onderwijs. Wij zouden eenige eeuwen achleruitkeeren en de gebenedijde lijden herleven, gedurende welke alle karakters den stempel der dweepzucht droegen. Wij die hel onzijdig Staatsonderwijs verdedigen, stellen ons daarvoor, builen alle geloofsbelijdenis. De onzijdige school staal voor alle kin deren open: rijk en arm, kindeis van katholieke ouders en die van andersden kenden kunnen gerust op dezelfde banken plaats nemen. Hel onderwijs is er concreet, zuiver wetenschappelijk van karakter. Geen begrip wordt aangeleerd, dal niet op vasten grond berust en dat het kind zelf door eigene gewaarwording en langs proefondervindelijke!) kant niet vaststellen kan. Die onderwijs-methode heeft voor doel het kind te leeren denken en zijn geestes- vermogen te ontwikkelen. Geeft zij niet aan eenieder voldoening, de school die hel kind zooveel mogelijk nuttige begrippen aanleert, zijn versland ontwikkelt en door hare onzijdigheid de vrije denkwijze van allen eerbiedigt? Leven zulk onderwijs aan de jeugd hel meest doeltreffend middel niet, om zich voor den moeilijken levenstrijd uit te i usten en om later, ook zonder vooroor deel, alle vraagstukken te onderzoeken? Zonder kwaden wil, wie kan hier iels .verderfelijks voor hel kind in vinden? Wij denken, dal al de vraagstukken over wier oplossing alle burgers van een land hel niet eens zijn, op school best niet be- spioken worden. Wij willen geene politieke, en ook geene confessionneele scholen Op de school moeten de toekomende burgers gevormd worden, die in de liefde der Vrijheid verbroederen zullen. I el. foon 37. - 'taaiette, vQ/ooals jOnder- Hand- 1 Linten, merken, Sousse- i, Hair- innaies- n Man- va’orchel- ””nessen- Ha ®u schoen, -steller, j* Jiltingen - b, num- inarkt. Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Nolarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. l>e Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRIJA’EItV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Dinsdag besprak men eenige interpella ties aangaande overtredingen aan de wel over de zondagrust en den arbeidsduur in de mijnen, alsook over liet voorlzeiten der werkstaking in de Borinage. De reden dezer werkstaking is de vol gende: de wel op de mijnen voorziet dat de werkers minstens alle veertien dagen moeten betaald worden. De werkers wil len alle acht dagen betaald zijn en de bazen weigeren dit. Om dien onnoozelen reden, blijven sedert méér dan 6 weken, 30.000 mijnwerkers van Twerk verwijderd! En T gouvernement moet zich onmachtig be kennen om dien ellendigen toestand te verhelpen I Droevig - -- De Bestendige Afveerdiging van Brabant had zekere gemeentekiezingen niet goed gekeurd, namelijk te Anderlecht en te Etterbeek. Daar het vriendjes van het gouvernement geldt, werd deze beslissing I verbroken door de regeering en de kiezin- gen goedgekeurd. Te dien gevolge had de Provinlieraad van Brabant gevonden dal deze beslissing van wege hel gouvernement eene ont kenning was van de rechten der Besten dige Afvaardiging en, om protest aan te leekenen, had de zitting lot eene maand I verschoven. Op aandringen van de regeering, werd I de Raad Dinsdag II. nogmaals bijeenge roepen. Na een punt van de dagorde (voor- I dracht van kandidaten voor hel beroeps hof) te hebben besproken, nam i-en libe- I raai lid hel woord en kondigde aan dat I de meerderheid van den Raad besloten I had de zitting nogmaals te heffen en niet vroeger meer te zetelen tenzij op 15 Fe- I bruari, T is te zeggen nadat, in de Kamer, de interpellatie aangaande die kiezingen zou besproken zijn geweest. I Niettegenstaande T verzet van M. Beco, gouverneur, werd dus de zitting opnieuw geschorst tot na 15 Februari. Er blijft te zien welke nu de meening der regeering zal zijn. M. BUYL, onze dappere Volksvertegenwoordiger zal de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Wij verhopen dal al de leden van stad en omliggende gemeenten het zich lot plicht zullen achten deze vergadering bij te wonen. I'-II.XXI<1LI.ÏI<. De bespreking van liet Duitsch verdrag over den Marok is in den Senaat aangevangen geweest. Dezelve laat voorspellen dat het traktaat ongetwijfeld zal doorgaan. Ten anderen, zet Frankrijk bare hande lingen voort met Spanje, die ook eene ver goeding eischt voor hel afstaan aan onze naburen van liet algemeen protekloraat over Marokko. DLITMCIILAM). In Beieren is er overgegaan geweest tot de herkiezin gen voor de Wetgevende Kamer; deze hebben aan de liberalen en de socialisten eene merkelijke aanwinst van zetels ver schaft. Hier ook onderslaan de klerikalen eene gevoelige en merkelijke verminde ring van hunnen tot heden almogenden in vloed. De Keizer heeft, ter gelegenheid der plechtigeopening vanden Rijksdag --eene rede uitgesproken; deze heeft niet tot het minste incident aanleiding gegeven, alhoe wel dezelve was voorgedragen vóór de nieuwe meerderheid, die voornamelijk uit socialisten samengesteld is. ITALIË. De oorlog met Turkije duurt altijd voort; doch niet ééne kenmer kende gebeurtenis is aan te stippen, tenzij dat eene nieuwe betwisting is ontstaan met Frankrijk daar de Italiaansche schepen die de kust van Arabic, in de Roode Zee, hadden aangevallen, door hun geschot, erge schade hebben berokkend, aan Fran- sche nijverheidsgeslichton te llodeidah Doch ook dit geschil, zooals deze ontstaan, ter gelegenheid van de inbeslagneming der Fransche schepen Carthage» en «Ma- nouba» zal in der minne kunnen vereffend I worden. ENGELAND. De Koning Joris en zijne gemalin die zich naar Indië had- I den begeven om zich in die Engelsche be zitting, te laten bekronen als Keizer van die landstreek, zijn naar Londen terugge komen, alwaar het paar met den vader- Jandminnendsten geestdrift werd onthaald. PORTL’GAL. Men weel dat hel Vorstenhuis Bragance, een goed jaar ge- I leden, uil hoofde van al de kuiperijen en geldverkwistingen tot dewelke hel zich plichlig had gemaakt, van den troon is om- vergeworpen geweesl. Koning Manuel I heeft met allerijl zijn vaderland moeten ontvluchten. De republiek wierd in Portu gal uitgeroepen. Dit beviel niet aan de I aanhangers van het vorig regiem; ook al daar verliezen de klerikale koningsgezin- niei eene gelegenheid om het land over hoop te brengen. Eene werkstaking brak onlangs los. Weeral daarvan moesten de reactionnairs gebruik maken, om allerhan de erge onlusten te doen ontslaanzij aar zelden niet eens om samen te spannen met, met de socialisten, zooals onlangs hunne parlijgenooten hel deden in België (te Gent) en te Beieren, maar zelfs met de anarchisten, welke ze wisten te betalen en te ondersteunen om de ergste misda den, zooals brandstichtingen en allerhan de gewelddaden te doen losbarsten.Geluk- kiglijk heeft het gouvernement die opstan delingen tol de onderwerping kunnen dwingendoch strenge maatregelen moes ten genomen zijn, om de openbare rust te handhaven. Hij verklaarde eerst dat hij geenszins partijganger is voor het afschaffen der be- hoedmaalregelen die, door het Gouverne ment, aan de grenzen, zijn voorgeschreven om te beletten dat het inkomende vee zou aangetast zijn van de plaag of andere ziek ten. Doch die maatregelen zijn te streng, in dezen zin dat ze den invoer om zoo te zeg gen onmogelijk maken. Inderdaad, nu worden alleenlijk de koeien en de vaarzen van meer dan 4 tan den, dus beesten van 3 jaar, binnengelaten. Waarom zijn de ossen uitgesloten? Men beweert dat de ziekte in Frankrijk zou heerschen. Belachelijk voorwendsel Want zijn de ossen gevaarlijker dan de loeien Bestaat er meer gevaar om de vaarzen van twee tanden binnen te laten dan deze met 4. Daaruit volgt dat de prijzen Imogen; want de Fransche koeien zijn zeldzaam om te verkrijgen Ten anderen, waarom niet drie maal in plaats van twee maal den invoer toelalenï Dal men ook den lijd verkorte voor het in oogenschouw houdsn van de ingébrach te dieren Waarom ook niet de posten vermenig vuldigen langs waar het vee zou binnen gedreven worden? Thans moet alles langs den Abeelelgeschieden. Dal men dus een nieuwen post inrichlte te Adinkerke. Al die maatregelen zouden van aard zijn om den aankoop der beesten te ver gemakkelijken. Alzoo ook zouden de vreemde veekweekers met de onze gelijk gesteld worden. De eerste zenden nu rechtstreeks hun vet vee naar de slachthuizen van de groo ie sledenterwijl onze vetleggers aller hande hinderpalen in den weg vinden. De Belgische slachthuizen moeten kunnen be voorraad worden met vee dal uil onze weiden en grazingen voortkomen. Zooals men weel, heeft de heer Coore- man, voorzitter der Kamer, tegen den heer Vandervelde voorgesteld, en werd de be risping door de rechterzijde tegen de lin kerzijde, bekrachtigd. Wal is de censuur eigenlijk? De censuur is de tweede graad van de «parlementaire berisping». De kleinste straf bestaal in de terugroeping tol de orde en verschijnt in de Annalen, doch niet in hel officieel verslag. Dan volgt de censuur die feilelijk een tot orderoeping is met in schrijving in hel proces verbaal der zit ting; en eindelijk komt de censuur met lijdelijke uitsluiting. Deze wordt slechts zelden toegepast en moet door de meer derheid der Kamer bekrachtigd worden. a I a‘ /fsen van Tb? lit i- t. a nse en "fEURHE. De Kamer heeft de bespreking der be groeting van Gongo aangevat. Eerst eene ellenlange redevoering van Minister Renkin die natuurlijk zijn bestuur ophemelt. Deze redevoering werd niet onderbroken door tegenspraak om de goede reden dal niemand er een woord kon van hooien, gezien de loon waarop de minister zijne rede aflas. Dan eene redevoering van M. Buyl, die zijne verwondering alsook deze van de Rekenkamer uitdrukte, omdat de minister van Koloniën weigert de rekeningen van 1908 aan gezegde Rekenkamer mede te deelen. Waarom? De heer Thibaut, verslaggever, beste vriend van M. Renkin, hekelt een weinig hei Congoleesch bestuur. De heer Fléchet, liberaal van Luik, doet op klaarblijkende manier uitschijnen dat de mijnen in Congo, niet zooals het voor zegd werd door de minister, millioenen en millioenen opbrengen. Verre van daar! Daarna, eene meesterlijke.redevoering van M. Hymans, redevoering waarop wij toekomende week zullen kunnen terug komen. ADVER E'BLAD 1. 10 I a— i. 1-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1