VAN VEURNE POLITIEK OVERZICHT I I Algemeene Vergadering Liberalen Volksbond. t! NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT h» N In de Kamer. I 86e Jaar. Zaterdag 17 Februari 1912. Nr 7 iH T •U i Het Advertentieblad en J irk. I ,111. Deze aanspraak wordt ook met geest drift onthaald. I? I’ I :e. r I ïi t o .en IE. Ln >1 .1 van tlo- len, P A dól vol- al 45 's. lijk verplichtend onderwijn, dank aan hetwelk de werkman van de zelfde geestelijke ontwikkeling zal kunnen genieten, als deze van uil het Walenland, alwaar het onderwijs en vooral het vak onderwijs ernstig is ingericht. Wij willen ook dat de burgers gelijke rechten genieten en willen dus de afschaf fing van alle voorrechten; wij zijn partij gangers van het zuiver algemeen stemrecht, één man, ééne stem. Wij willen ook dal de evenredige vertegenwoordiging der min derheden in al de gemeenteraden en provincieraden worde loegepast, zoowel als in de Kamers; dan zullen alle konkel- foezerijen die maar al te dikwijls in de kleine gemeenten 'geschieden, kunnen na gespoord en vermeden worden. In ieder gemeenteraad, ja zelfs in ieder disch en hospicieraad moet de minderheid kon- trool kunnen uitoefenen. T Is de eenige middel om te geraken lot een eerlijk en onpartijdig bestuur. Wij willen ook den dienstplicht zien verkorten en brengen tot op één jaar ten hoogsten. Voor hel veroveren van die hervormin gen hebben wij de krachtdadige medehulp noodig van al de liberalen van onze kies omschrijving. Overal heerscht een zucht naar toenade ring en samenwerking. In Oostende ook snellen de liberalen hand in hand ten strijde. Doen wij dus allen onzen plicht, rijk en arm, burger en werkman en in Mei aan staande gaan we eene schitterende zege- i praal te gemoet. VAN DEN Op Zondag 11 Februari, hield onze nieuwen Liberalen Volksbond zijne eerste algemeene vergadering, sedert zijne stich ting. Beslatigen wij aanstonds dal, nooit vroe ger, dergelijke bijeenkomst zoo druk en zoo geestdriftig wierd bijgewoond. Niet alleen waren de leden van de stad naar het lokaal «De Rhelorica» loege- stroomd; maar eene aanzienlijke massa vrienden van uil de omliggende gemeen ten hadden er ook aangehouden hunne overeenstemmende gevoelens te komen uiten. In drukke rangen bekleedden zij de opgepropte zaal. '1 iRi c - e Ie, ij n F Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 f'r. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenoinen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. FHANK1UJK. liet verdrag I nopens Marokko is door den Senaat ge stemd geweest door 212 leden legen 42. I 1 Door dit traktaat staat Frankrijk aan Duitschland een deel van hare bezittingen in Afrika af,namelijk een groot gedeelte van Fransch Congo. Alzoo worden de I Duitschers ook daar onze naburen. Zal er I daaruit geen gevaar ontstaan voor het vrij I bestaan van onze eigene bezitting? De toe- I komst alleen zal ons daarover inlichten. In alle geval,zijn in de Fransche Kamers zeer I geruststellende woorden uitgesproken ge weest tegenover België van wege de mi nisters. Men meldt uil Parijs bel overlijden van M.Loyson.die vermaard is gebleven onder den naam van Pater Hyacinthe. Hij had zich van den Roomsch Katholieken Gods dienst afgescheurd, daar hij hel dogma van de Pauzelijke onfeilbaarheid niet wilde aanvaarden. Hij is trouw gebleven aan zijne philosophische gedachten. DLITHCHLAIMO. De nieuwe Rijksdag is bijeengekomen. Voor hel kie- I zen der leden van ’t bureel, zijn de kleri- kalen erin gelukt eenige flauwherlige I nationaal-liberalen van den demokratische I blok af te scheiden en deze hebben hunnen I leidsman belet het onder-voorzillerschap I te aanvaarden Men is overgegaan tot eene I herkiezing. Werden benoemd als voorzit ter een radikaal en als 1’ ondervoorzitter een socialist. De werking der klerikalen is overal dezelfde; daar waar ze niet kunnen I overheerschen, aarzelen niet eens samen I te spannen met politieke vijanden, om I eeuen gemeenen tegenstrever te kunnen verslagen. Het is nochtans te vermoeden dat er in den Rijksdag eene bepaalde meer derheid zal kunnen samengesteld worden tusschen al de linkerzijden. ENGELAND. De Koning heeft I plechtig de Wetgevende Kamer ingehul digd en heeft, te dezer gelegenheid eene troonrede uitgesproken, waarin hij al de mogelijke geruststellende verzekeringen uildrukle over hel behouden der alge meene vrede. In de bespreking die daarop volgde, heeft M. Asquith, cabinetshoofd, bekrachtigd dat de Minister van Oorlog, Haldane, met eene bijzondere zending be last, zich naar Berlijn had begeven, ten einde met Duitschland over sommige punten eene vriendelijke overeenkomst te sluiten. Doch wierd er bijgevoegd dat die toenadering geschiedde mits hel behouden der thans beslaande groupeeringen, te weien hel driedubbel verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië ter eener zijde en de driedubbele verstandhouding tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland. CHINA. De omwenteling is dus bepaald gelukt. Hel Keizerrijk wordt ver vangen door de Republiek; hel nieuwe regiem is aanvaard geweest door het af tredende Vorstenhuis der Mandjoes. Doch er valt nu te welen wie de inrichter zal zijn van de nieuwe regeering. Zal hel de oud-minister Yuan-Chi-Kaï zijn, ofwel de leider van de revolutie, Dr Sun Yat Sin, die in de laatste gebeurtenissen de hoofd rol vervuld heeft Men schrijft in bij camili.i nm wEix, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. Ter gelegenheid der bespreking van de begrooling van Congo, beeft M. Hymans eene prcbtige redevoering uitgesproken, I waarin hij, even als M. Vandervelde,heeft doen uitschijnen dal de katholieke mis- sionnarissen in Congo, een Staat in den Staal willen vormen, ’t is te zeggen zich I buiten en boven de wel zetten. De Jezuie- len, in het bijzonder, willen er alles over- I heerschpn. De Jezuielen hebben, sedert de stichting van hun orde door Loyola, over al willen de baas speten. Is hunne leus I niet: «Perindeaccadaver Hel is van hen dat een beroemde kardinaal, aartsbisschop I Passalavi, in 1870, zegdeIndien ik Paus I werd, zou mijn eerste werk zijn de Jezu ïetenorde te ontbinden. Daarna hekelde M. Mechelynck den gel- delijken toestand der Kolonie. Eene rede- I voering in denzelfden zin van M. Royer I volgde erop. En na dat de minister Renkin I nogmaals alles om ter best bad verklaard, I werd de algemeene bespreking gesloten. 30.000 mijnwerkers hadden hel werk I gestaakt, willende zooals vorig, alle acht dagen betaald zijn. De bazen hadden ver- I klaard dal, ten gevolge van de nieuwe wel, I zij niet meer dit stelsel konden volgen. Inderdaad die wet, aangaande de pensioe nen der mijnwerkers, beveelt dal eene I zekere som per week zal afgeliouden wor- I den en op hel renleboekje van den werk- I man gestort. Dit vraagt, zoo hel schijnt, I veel werk en de bazen beweerden dat zij I meer dan 8 dagen noodigen hadden om de I berekeningen op te maken. Er komt aan ieder voldoening geschon- I ken te worden. Eene nieuwe wel, bij drin- I gendheid neergelegd, op aandringen van I den Koning, zegt men, laat toe slechts ééns I I per maand de afhouding voor de pensioen- I I kas te doen. Deze wel werd bij algemeene I I stemmen in de Kamer goedgekeurd. Alzoo valt de reden welke de bazen aan- I I haalden. De werklieden zullen zooals vroe I I ger wekelijks worden betaald. Dinsdag en Woensdag hield de Kamer I zich onledig met de vraag om uitlegging I door MM. Lemonnier en anderen gesteld, I over de Koninklijke besluiten, die zekere I verkiezingen geldig verklaarden, alhoewel I de Bestendige Afvaardiging van Brabant I I lot verbreking besloot. I M. Lemonnier deed op afdoende wijze I uilschijnen dat, tijdens de gemeenlekie- I zingen te Etterbeek en te Anderlechl om- I kooperij was gebeurdbovendien deze fei- I ten zijn bewezen door hel enkwest, inge- I steld door de Bestendige Afvaardiging. I Zekere kiezers hebben geld ontvangen om I voor de klerikalen te stemmen. Bovendien I werden de kiesbrieven van zekere buree- I len niet vermengd en in een niet loegebon- I den pak aan hel opnemingsbureel toege- I zonden. De onregelmatigheden waren ontelbaar, I de omkooperij is onweerlegbaar. En toch keurde de minister alles goed. Verschil- I lende sprekers, o. a. M. Hymans onder- I steunde de gezegdens van M. Lemonnier. I Een dagorde, den ministerongelijk geven- I de werd neergelegd. De stemming ervan I is niet twijfelachtig. De rechterzijde die I tol nu in de Kamer 6 stemmen meerder heid beeft (wel ten onrechte, vermits in hel gansche land, de katholieken slechts 16.000 stemmen meer bekwamen dan de oppositiepartijen), de rechterzijde zal die dagorde niet aanvaarden. Het zijn immers diezelfde katholieken die altijd en overal de omkooperijen ver dedigen, M. Woeste aan hoofd. is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num mer in het Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Doch de begeesterde gemoederen stijgen ten loppe, als hel woord wordt verleend aan onzen wakkeren en ijvervollen Volks vertegenwoordiger M. BUYL, die de zitting met zijne tegenwoordigheid had vereerd. Hij bad op zich de laak genomen, bij zonderlijk de finanlieële verkwistingen van hel goevernement te brandmerken. Iedereen moet bekennen, zoo sprak hij, dat alle spaarzaamheidsgeesl uil onze finantiën is gebannen. Een donder van hoerageroepen en dave rende handgeklappen beantwoorden die boeiende rede. Geheel de zaal is in be geestering gebracht en draagt den spreker eene hartroerende ovatie op. Verders vervolgt de heer Lesaffre zijne aanspraak met lezing te geven van het reglement. Gezien hel groot getal buiten kiezers die zich in den Bond lieten in schrijven, stelt hij voor vier afgevaardig den van deze laatste in den Bestuurraad te laten kiezen; hetgeen aanstonds onder de gulhartigste bijlreding wordt gedaan. Vervolgens geeft hij het woord aan den heer TH. O. ROUSSEEUW, onder-Voor- zitter van den Bond. Deze vertoont dat de liberale Volksbond I niet alleen een politieke kring is, maar dat hij zich ook druk er aan toelegt op hel ondersteunen en uilbreiden van nuttige maatschappelijke instellingen, zooals lijf- renlkassen en maatschappijen van ouder lingen bijstand. Hij legt hel nut uit dier inrichtingen en spoort al de leden aan om I zich te laten inschrijven als lid in de I pensioengilde Help u Zelve Hij ver- I klaart zich bereid om aan de leden van I den buiten al de noodige inlichtingen te I geven opdat zij dergelijke gilden zelven I zouden tot stand brengen, indien zij te I ver afgewijderd waren om redelijk deel te I kunnen maken van de Veurnsche maat- De zitting is voorgezeten door den heer I Advokaal LESAFFRE, dewelke zich daar- I omtrent inde volgende bewoordingen uil- I drukt In deze laatste jaren, schenen de twee I liberale korpsen van Veurne in eenen dood- I slaap te zijn ingesluimerd Daarenboven I bleven elkeen van die beide genootschap- I pen op hun afzonderlijk terrein. Er besion- I den om zoo te zeggen geene rechtstreek- I sche betrekkingen .tusschen de verschei- I dene liberale standen. De uitslagen der I laatste gemeentekiezingen hebben ons I wakker geschud en tot hel bewustzijn ge- I bracht van de vereischten van onze partij, I die hoeft heringericht te worden. De Libe- I rale Volksbond wierd gesticht. Het bewijs I dal de iiieensmelting van Liberale Associa- I tie en Liberale Werkmanskring aan eene I noodwendigheid beantwoordt, vinden we I hierin dal een onverwacht getal nieuwe I leden zich in den Volksbond hebben laten I I inschrijven. Een reglement wierd gestemd en een I bestuur gekozen. Heden sturen we een oproep aan onze vrienden van den builen, opdat, zij ook, ons hunne bijlreding zouden vertrouwen; I want zij ook, hebben er belang bij mede te I werken voor het gelukken van den strijd, I die binnen kort, ter gelegenheid der onl- I binding der Kamers, zal moeten geleverd I I worden. Immers die strijd is hoogst gewichtig; I van den uitslag ervan zal hel welvaren en I en de voorspoed van ons vaderland afhan- I gen- Vergelen we niet dat de klerikalen van I zin zijn in ons land een nieuwen I Hcliooloorlog aan te voeren. Hel I ontwerp Schollaerl, dal aan de schatkisten I van de kloosters een jaarlijkse!) inkomen I van 20 miljoen verzekeren, is, wel is waar I voor hei oogenblik ingetrokken. Het mi I nisterie Schollaerl moest, onder de druk- I king van de verontwaardigde openbare I meening aftreden, ja; maar de klerikale I kopstukken, hebben te Leuven aangekon- I digd dal zij de politieke gedragslijn van I Schollaerl getrouw bleven. Welnu, waar- I om laten die opvolgers hun nieuw school- schappij. I ontwerp niet kennen? Zij houden hel ver- I doken. T Is dal hetzelve van aard zal zijn, I om de gewetens der huisvaders te storen, I om de gemeenten in hunne rechten te kreti- I ken. Immers zijn de klerikalen nog niet I verzadigd, nu dat ze reeds <lrle nieuwe I schoolwetten hebben voorge- I steld De schoolbon is en moet verwezen blij- I ven 1 Wij liberalen willen, integendeel, dal onze Vlaamsche gemeenten eene volledige vrede genietenwij willen hen verlossen van eenen nieuwen schooloorlog. Wij zijn partijgangers van een dege- I 1 ADVERTEITIE-BLAO i U I 1', i jt t. 1 r- ■inn- l )a‘- l>n i >el. r ;ig- 3 1 ii I h; 'pil

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1