M. Biivl in de Kamer. POLITIEK OVERZICHT i uW Gs De Panne Het Bal der Vereenigde tegcnNdvuur WilL f 01' p* D In de Kamer. r de' metf kelij* I me1 geb Ak' A, dej M*1 Maatschappijen. Algemeene Tijdingen. 3 GEMEENTERAAD VAN VEURNE. 1 i. II w 10. Om de herinvoering te bekomen der treinen uil Rrussel-Noord te 7.50 u. naar Nieupoott en De Panne, te beginnen met Paschen. 11. Over het weigeren der voordee- len aan een groot getal onderwijzers en onderwijzeressen der officieele scholen, in de verdeeling van hel krediet van 4 mil- lioen ten bate van het .onderwijzend per- sonneel? Lül ort GA’ ÏL w V 13 DE HANDELS- EN NU VERHEI DSKAMER VAN VEURNE EN OMTREK heeft het genoegen de belanghebbenden den volgenden ministeriëelen brief mede te deelen. b k Hel officieel Feesicomiteil heeft besloten met Halfvasten een Gemaskerde Stoet te laten uiigaan. Daarna BAL. wijk U S« f N' NoV De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld 9. Over den erbarmelijken toestand der Vander Sweepplein te Oostende on over hare noodige hei kasseiing? 10 u>' recli1 opkomen aan ’t bewind verwekt wantrou wen. Hij is door den minister van Oorlog uitgenoodigd geweest om zonder uitstel zijn eed van gelrouwigheid aan de Repu bliek af te leggen. VftÓMAKERS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXECATALOGUS U» TM «STVraPuTcYClt C) ltd, <8, PIUUfflSTBMT, MITWtHPH. Daarna, met nieuwen moed, herneemt de Kamer de bespreking over Congo, o. a. eenige wijzigingen aan de koloniale wet, bijzonderlijk aangaande de bescherming der inboorlingen ol negers en de verbete ring van hunne zedelijke en stoffelijke levensvoorwaarden. BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE. Geboorten. Dinsdag was hel de beurt van 'den Minister van Oorlog. Een katholieke Volks vertegenwoordiger van Antwerpen, de heer Van Cauwelaert ondervroeg hem over den gezondheidstoestand der kazernen van Antwerpen, waar gevallen van typhus- koorts zich hadden voorgedaan. Uil die vraag om uitlegging blijkt dat onze klerikale regeering eenige scboone kazernen heeft gebouwd, welke aan de vreemdelingen als model worden voorge steld, maar dat builen deze, er andere bestaan zooals te Antwerpen, waarin men drie, zelfs vier bataillons huisvest, terwijl er ten hoogste plaats is voor twee. Eene militaire school bouwen welke 12 millioen kost is heel schoon; doch het is geen reden om de burgers- en werkmans kinderen die nu te samen in de kazerne hunnen dienst afleggen, aan typhus en andere besmettelijke ziekten bloot te stel len. Waarheid moet dat nogtans zijn, ver mits een vriend van het gouvernement het noodig acht eene interpellatie diesaan- gaande voor te leggen. Uil hel antwoord van den minister blijkt dal hij niet eens weet, wal er in zijn ministerie gebeurt; zelfs heeft hij bekend dal hij niet al de omzendbrieven kent, welke hij teekent en hem door de dienst- oversten gezonden zijn. 4e Punt. Armbestuur. Begroeting dienstjaar 1912. 5’ Punt. Vaststellen reglement op het bouwen. Nog altijd de bespreking der begrooting van Congo. Minister Renkin wordt fel ge hekeld. Hij begint met alles wat de oppo sitieleden doen uitschijnen te loochenen op eenen onbeschoften toon en eindigt met te bekennen dat zij misschien gelijk hebben; waarop hij van wege de heer Vandervelde hel volgende antwoord kreeg: Matig wat uwen slechten inborst, M. de Minister, vermits wij gelijk hebben Na 28 jaar meesier te zijn, denken zij zich alles loegelaten die klerikale kopstukken. Wel is waar liggen ze op hunnen buik voor de bisschoppen 1 Brussel, 15 Februari 1912 Mijnheer de Voorzitter, In antwoord op uw geëerd schrijven van 15 December II. heb ik de eer U ken baar te maken dat er weldra zal overge gaan worden tot de openbare aanbesteding der werken tot het bouwen van eenen nieuwen goederenhangaar in de statie te Veurne. Daarenboven, zal de koer der koopwa- renplaals verlengd worden en de werken zullen aanstonds begonnen worden. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de verzekering mijner hoogachting In naarn van den Minister, Voor de Bestuurder-Voorziller. De Bestuurder van Wegen en Openbare Werken, (get.) L. NOTH. N. B. De Handelskamer van Veurne zal dit jaar 1912, gedurende het badseizoen eene tentoonstelling van kunst, nijverheid en handel aanleggen, waarvan de alge- meene schikkingen zoodra mogelijk zull-n bekend gemaakt worden. welke de Staal onderhoudt, deze uitgaven eerste Voorzitter der Republiek. Doch zijn zijn er niet bijgerekend. En de ontelbare 1 toelagen aan de 40.000 kloosterlingen ook niet. Belgie zal eindigen zooals Spanje: Op- geëten door den onverzadelijkeu geldhon ger der geestelijken. - Be' Duy- FRANKRIJK. Men houdt zich nog al druk bezig met de nieuwe kies- wel die in de Kamer der Députés werd 1 voorgesteld en volgens dewelke de Even redige Vertegenwoordiging der minder heden zou ingebracht worden. Dit wets voorstel wordt bestreden meestal door de radikalen en integendeel verdedigd door afgevaardigden van verschillende partijen. Doch er wordt voorzien dal die wel zal gestemd worden. De korrectionneele rechtbank van Parijs heeft haar vonnis uitgesproken in ’l proces ingespannen tegen «Zuster Gandide» die aanzienlijke sommen bad afgetroggeld voor hel slichten van een zoogezegd maat schappelijk Werk der Teringlijders. Die kloosterzuster wordt veroordeeld lol acht tien maanden gevang en 1000 fr. boete, doch met opscliorsing. DUITSG1IEA.NI». De bespre king van de begrooting wordt voorlgezel. Een persoonlijk incident is ontslaan lus- schen den socialistische!! leider Bebel en den heer Schitter, nalionaal-liberaal, over de weigering van wege de socialisten zich in afvaardiging aan te bieden bij den Keizer, met de andere leden van het bu reel. Uil de discussie mag er besloten worden dal sommige liberale partijgan gers blijven van eene toenadering met de behoudsgezinden. ITALIË. Men begint hevig op te komen legen de traagzame handelwijze der gelederen in Tripoli. Een nieuwe gene raal. Caneva, is er naar toegezonden om de troepen eene krachtdadiger leiding te geven. Men spreekt nog altijd van mogclijke tusschenkomsl van wege de groole Mo gendheden om een einde te stellen aan den Italo-Turkschen oorlog. Rusland zou het hel eerste voorstel in dien zin gedaan heb ben; ten anderen zouden Engeland en Duilscbland die pogingen ondersteunen. Engeland. Eene algemeene werkstaking is losgebarsten in de kool nij verheid. Men verzekert dal, door de lus- schenkomsl van M. Asquith, den rechter die met die geschillen bijzonderlijk is ge last, de partijen erin zouden toegeslemd hebben bunnen twist in der minne te laten vereffenen. Zullen nu die onderhandelin- gen goed of slecht uitvallen? Hel is te ver onderstellen dal dezelve eenigen lijd zul len duren. OOHTENRIJK-HONGARIE. Graal van jErenlhal, minister van Bui- lenlandsche Zaken is overleden. Hij was een oprechte partijganger van hel behou den van hel driedubbel verbond tusschen Duilschland, Oostenrijk en Italië. Hij werd vervangen door Graaf Brecblhold, die waarschijnlijk dezelfde politiek zal volgen. CHINA. ’t Is de oud-minister Yuan-Chi-Kai die uitgeroepen wierd als Zitting van 17 Februari 1912. 1' Punt. Benoeming, Bewaarder der Handvesten. 2" Punt. Burg'rlijke Godshuizen Begrooting Gasthuis 1912. 3e Punt Armbestuur. Rekening dienstjaar 1910. Na1 101 red met «OP n’ 2 hoof' FLORA. Morgen Zondag, om 4 ure, in de Rhetorica, Voordracht door den heer Van Winsen, van Yper. De 2' zitting van het Assisenhof van West-Vlaanderen zal geopend worden op 29 April, onder bel voorzitterschap van M. De Ryckman, raadsheer bij 'l Beroeps hof van Gent. Koiiing Alben en Koningin Elisabeth zullen binnen kort Brussel verlaten, om eenige dagen in hel Zuiden van Frankrijk door te brengen. In de maand April zal meu beginnen de hennneringsmedalie toe te kennen aan de oud-soldalen die gediend hebben injde jaren 1870-1871. Oostende. Woensdag laatst gebeur de in de Van Dyckstnat een doodelijk on geluk. Terwijl een groolen automobiel door de straat reed, liep een kind voor liet rijtuig. Het werd geval en op den slag dood. Hel ongeluk is toe te wijlen aan liet kind, dal watonnoozel was. Vrouw Prudence Van Brabant, her bergierster op bel Hazcgras, heeft men verhangen gevonden in hel koolkot. Gent. Een schrikkelijk ongeluk ge beurde Woensdag laatst in de statie te Baeleghem De statieoverste M. Famée en een werkman, zekeren Deroo, stonden O|> de spoorbaan, toen ze verrast werden door een reizigerstrein, komende uil Geul. De statieoverste werd een been afgereden cn den werkman den linker arm. Hun toestand is zeer erg. Frnnkrljk. Te Ferrières beeft men een kasteel der Rotschild’s leeggeplunderd De dieven hebben voor 350 000 Ir. zilver werk meegenomen en hebben eene schil derij van 250.000 Ir. waarde, met mes steken doorkerfd. itouilHty Uit Bombay wordt geseind dal Dinsdag een zeer .geweldige brand uitgebaslen is in een katoenstapelplaats. 30.000 balen werden vernield. De schade wordt geschal 6 millioen 300.000 fr. Z. K. 11. Prins Bernadotte, broeder van Z. M. de Koning van Zweden, heeft ten gevolge van den nieuwen en luidruch- ligcn bijval welke de. MINERVA zonder kleppen behaald heeft, zoowel ten lande als overal elders, een automobiel Minerva zonder kleppen, 26 HP aangekocht. TE YPER OOK. Dezelfde bewijzen zeer gemakkelijk om na te gaan zijn in T bereik van allen in gansch de streek. Den 28 Maart 1904, zegde ons Mn,# Van Gampen, Goudepoorlslraat, 9, te Yper Sinds een jaar had ik zoo hevige rug pijnen, dat ik niet meer kon bukken zonder vreeselijk te lijden. Aanhoudende hoofdpijnen, duizelingen, eene algemeene afmatting reeds van ’s morgens, dit alles vergalde mijn leven. Mijn water was rood en troebel. Mijn toestand verbeterde van zoodra ik de Foster Pillen genomen had (verkocht in de Apotheek Ruyssen te Veurne). Ik had geene bedwelmingen meer; de pijnen waren dag tot dag minder hevig en verdwenen na twee weken.» Den 30 Maart 1910, voegt Mra* Van Campen er bijIk geniet de beste ge zondheid sinds de Foster Pillen mij gene zen hebben van al mijne vroegere kwalen en ongemakken. Ook raad ik het gebruik aan al de nierlijders aan.» Wanneer de nieren niet wel werken zijn de gevaarlijkste inwikkelingen langs hel hart te vreezen. Men moet zich dus op tijd verzorgen. De Foster Pillen zuive ren en versterken de nierweefsels en met hel watertoestel te herstellen doen al de oorzaken der vergiftiging en verzwakking uit gestel verdwijnen. I In alle apotheken in ’t algemeen. (Eischl de handteekening: James Foster) 3.50 fr. i de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij legen mandaatEngelsche Apotheek Ch. Delacre, 17. Bouckhout Richard, ijzorwegbediende, geb. 64, CoudeilbergSlraal, Brussel. A. V. 4 fr. 67.205,17 fr. 63.084,55 33 /(I dewelke door don Raad vastgestold fr. 68.528,86 fr. 69.098,03 520,83 17. Caesteker Yvonna, dochter van Alfons en Bogaert Maria, Oude Beestenmarktstraat. 17. Claerhoudt Georgette, dochter van Ernest en Debruyne Bertha, Louis Ollovierlaan. 17. Cailliau Anna, dochter van Jozef en David Helena, Noordstraat. 19. Do Jaegher Maurits, zoon van Arthur en Spotbeen Elvira, Brugsche kalsijdo. 20. Spilliaort Robrecht, zoon van Hilaire en Coolon Ida, Ooststraat. Huwelijken. keurd wordt, als volgt: In ontvangsten In uitgaven Bijgevolg oen te kort van fr. De begrooting van het Armbestuur, voor het dienstjaar 1912, wordt op verslag van den heer Pil, vastgesteld en goedgekeurd, in ontvangsten en uitgaven, ter gelijke som van fr. 58.578,04. Het ontwerp van reglement op het bouwen wordt voor hot eerste deel, artikel per artikel, breedvoerig besproken, en naar gelegenheid, gewijzigd, en zal in do eerstkomende zitting van den Raad bepaaldelijk gestemd en vastgesteld worden. De zitting wordt geheven. en goedgo- to Mollo deu 16 Nov. 1887, met Dekamp Odila zonder beroep, gob. toVeurne den 24 Jan. 1885. 17. Debuyaere Eduard, schipper, geb. to Veurne don 4 Maart 1874, wedr van Adelina Fasquelle, met Gouwy Stephania, schipperin, geb. te Veurno den 10 Mei 1879. Sterfgevallen. 16. Lapon Maria, rentenierster, 52 jaren, 1 m. on 8 d., cchtg. van Hectoor Declercq, Citern- plaats. 19. Lagrou Karei, zonder beroep, 76jaron, 8 m. on 8 d wedr van Josephlna Tahir, Zwarte nonnenstraat. 22. Lust Maria, rentenierster, 70 jaren en 7 m. wed’ van Eduard Dcgrooto, Vleoschhouwers- straat. alles oost en kada' 2290'. van* Waren aanwezig Al do leden, behalve M. Do Haone, Burgemeester, door ziekte belet. In afwezigheid van den heer Burgemeester wordt de zitting voorgezeten door M. R. do Spot, eerste schepen. Het verslag der vorige zitting wordt voorge lezen en goedgekeurd. M. Paul De Grave, advokaat, wordt met alge meenheid van stemmen, benoemd tot bewaarder dor handvesten onzer stad. De Raad, gehoord hebbende het verslag van M. Pil, namens de Commissie van Geldwezen, stelt eenpariglijkde begrooting van hot Gasthuis voor het dienstjaar 1912, vast: In ontvangsten, ter som van In uitgaven, ter som van Batig slot fr. 4.120,62 M. Pil, geeft, namens de Commissie van Geld wezen, breedvoerig verslag over deze rekening, V 2 Hij zal er zijn, Zondag 18 Februari, in hot bal dor Harmonie 1» Aldus luidden goheimisvollo aankondigings- briotjos, die, daags vóór hot gildenfoost, naar do loden wnrsn toegostuurd geweest. Eu hij was er ook 1 Wie dan! Ewel, de onbetwistbare, doorslaande on schit terende «BIJVAL», in do losbandige uitspanning van zijne zwierige botoogingen. Hij werd gevierd onder do gedaante van oeno talloozo massa too- gostroomde maskers, die do zaal van de Harmo nie onder hunne vreugdekreten deden wcorgal- men. Er waren or van allo landstreken toogokomen: none statige Sultane, oono bekoorlijke Oriëntale, dan verdors anderen uit Japan, China, Holland, Schotland, Zeeland, Elzas, Mexico, Italië on Bohomen. Doch eene bijzondesa on uitstekende molding hoeft gemaakt te worden tor cere van do zoo tal rijke als uitgolezene afvaardiging ons toogozon- den door onze landgenooten uit Congo. Welke oorspronkelijke en eigenaardige kleedijon, wel ke natuurlijke gebaren I Bravo, Kalabarrra, Krakmais, Kalikookoo! Een niet minder verdiend goed punt aan den sonsatioueelen groep aangeleid door Doktor Makora, <lio tot do mirakuleuste genezingen en operation ovorging van al zijno gebrekkige maar hoogst koddige zieken. Ook een clou, van het feest 1 Werden ook ton andoren aangemerkt de origi- neele Mosselgroop, verrukkelijke Bóbós, de be vallige Odol, en lieve Colombo, de Controbau- diers. Patissiers. Markiezen, Toréadors, Jagers, Schouwvagere, Negerinnen en Dienstmeiden, ook oude Paatjes en Maatjes van 't jaar 30 enz. enz., zoo talrijk, zoo afwisselend, zoo luimig, dat do Storrenkijkor er reus van stond. Ónmogelijk is het ons al do gekostumeerden in 't bijzonder te molden; voorzeker moeten wij er eenigen van vergeten hebben. Doch deze zullen liet ons niet ton kwade wijten. Wij moeten ons toch beperken. Vatten wij ons samen mot te bestatigen dat hot Karnavalbal onzer drie Zustergilden schitte rend is gelukt, ‘t Was een volledig succes onder alle opzichten. Ons verslag ware voorzeker onvolledig, indien we niet ook een woordje warmen en oprechten lof toestuurden aan het balorkest dat zich, door de keus der nieuwe dansarias en door de onbe rispelijke uitvoering, opperbest van zijne taak heeft gekweten. Aan hen ook komt een welge meend proficiat toe Laat ons den wensch uitdrukken dat dit prachtig gildenbal, in 't toekomende, nog mocht voortbloeien in levendigheid en plezier TARIEF VRACHTVRIJ

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2