VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N 11 86e Jaar. Nr 9 t Ontslag van Minister Hellebaut. Priester Fonleyne in den ban geslagen. Zaterdag 2 Haart 1912. Die schamele arme Kloosters!!! De schandalige politieke benoemingen duren voort Be Katholieke Missiën in Congo. ren rk. n. 3n IE. vol- en; un !n l- en |Ton- r be- lede- Wij lezen in hel «Staatsblad». Hel ontslag door den heer Luitenant- Generaal Hellebaut aangeboden, uil zijn ambt van Minister van Oorlog is aanvaard. De heer de Brocqueville, minister van Spoorwegen zul de portefeuille van Oor log lijdelijk waarnemen. Er dient opgemerkt te worden dat deze nieuwe minislerieele crisis, evenals de vai van het ministerieSchollacrt, door de katholieken zelven in de hand werd ge werkt. Hel is de klerikale Van Cauwelaert die de interpellatie tolden minister van Oor log richtte, aangaande den slechten toe stand der kazernen van Antwerpen, inter pellatie die schijnt minister Hellebaut ont zadeld te hebben. van an- I<>- pu, 1 45 5. et >P r. Priester Fonleyne is in den ban der H. Kerk geslagen en heeft verbod ontvan gen, zich voortaan nog aan kerkelijke oe feningen over te leveren. Ziedaar hoe de katholieke overheid de priesters behandelt, die meenen dat ze van hunne persoonlijke vrijheid mogen be schikken. Hij is, gelukkiglijk voor hem, de eerste niet, die de banbliksem inloopt; 'óór hem hadden we, in Belgie, priester Daens; in Frankrijk bestaal de abbé Lemire. Hetgeen niet zal beletten dat priester Fonleyne, zooals zijn voorzaal priester Daens, zich weinig over die tuchtstraf zal bekreunen en dal hij steeds de achting zal waardig blijven van al de deftige en eer lijke burgers, van alle partijgangers van de vrije denkwijze. Men verzekert dat twee andere minis ters, namelijk Renkin en Hubert sedert lang over boord waren geworpen, indien de kiezing niet op handen was. De heer Renkin, onderkoning van Congo na de veropenbaring der Congo schanda len is onmogelijk geworden. Stelt hij zich niet boven de wel, toen hij zijne vrienden aan T gerecht onttrekt. De beer Hubert veroorzaakte onrecht streeks de werkstaking in de mijnstreek, en slechts op 's Konings aandringen is het, dat hij eene wijziging in de wel voorslelde om de werkstaking te doen eindigen. Een geluk voor Belgie, T is dal wij bin nen eenige weken aan die groote vernuf ten!!!) eene welverdiende rust zullen ver schaffen. Ware priester Fonleyne, de nederige en slaafsche dienaar gebleven van zijnen bis- schop, hij zou erover buitenmate beloond zijn geweest. Hij heeft, integendeel bewezen dat hij machtig was van eigene wil. De leus der katholieke kerk isBuigen of barsten. Konden de klerikalen hunne politieke tegenstrevers vat: honger en nood doen vergaan, om hunne heerschappij te ver zekeren, ze zouden niet eens aarzelen om aan dergelijke dwangmiddelen hunnen toevlucht te nemen. Ziedaar heel de macht der klerikale partijze overheerscht door dwang en slavernij. Waarom geeft de heer Hellebaut zijn ontslag? dal zegt het Staatsblad niet. Hij heeft minder schuld aan zijn af treden dan de gansche klerikale partij, en de verantwoordelijkheid der onbekwaam heid en nalatigheid die zijnen val veroor zaakten, valt meer op al zijne colleges dan op zijn eigen persoon. De waarheid is dat, onder een klerikaal stelsel een minister van Oorlog in geen geval zijn plicht kan vervullen. Tijdens de onderhandelingen over Ma rokko, tusschen Frankrijk en Duitschland was een oorlog op handen Dan zag men dat minister Hellebaut hel Belgische leger niet had gereed gehouden. Doch aan hem alleen niet de foul. De klerikale partij hield hem tegen toen hij verbete ringen voorstelde. En men weet dat de klerikale partij meer bekommerd is met bet behoud van zijne regeering dan met de rust en de veiligheid van het land. Men schrijft in bij camiixe bhunf.in, Jjrukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. 5" Voor wal betreft de kapel-hofsteden, heeft men ook moeten bekennen dat de cahtéchisten of geloofsonderrichters, die rechtstreeks onder hel beheer van de paters staan, jkinderen aan hunne ou ders gingen ontrooven, om dezelve in die kapel-hofsteden te doen werken; ten anderen daldeJezuieten geschenken gaven aan de oversten, opdat deze hen kinderen zouden toevertrouwen, tegen den wil van hunne ouders!! 6" Dal de 4 priesters die deel maken van de commissie, ingesteld voor de bescher ming der inboorlingen, .liet recht eisctien, voor de hoofden der missiën en der koophandelsmaatscbappijeri.dezwar- ten te straffen met lichamelijke kastij dingen Zeker Pater beweert zelfs dal het recht moet toegekend worden, de vrou wen, met zweepslagen te straffen, die zich aan hunne huwelijksplichten willen ont trekken In voile Kamer, namelijk op 16 Februari heelt hel katholiek kamerlid Thibaut niet geaarzeld om te verklaren dal hij liet eens was met M. Vandervelde om dergelijke leerstelsels af te keuren 7° In het distrikt van LeOpoldstad, weigeren de zendelingen hunne ver klaringen te doen in de rechterlijke onderzoeken, door (fê'bilrgeriijke reel)-' Iers ingesteld, dit, navolgens de onder richtingen hun door hunnen bisschop overgezet Inderdaad, op 4 September 1911, was proces-verbaal opgesleld legen een pater, die één dag en één nacht, een jong meisje had opgesloten en baar zweepslagen had doen toebrengen; ten anderen, in 1911, ontstond er eene vechtpartij tusschen zwarte boys en soldaten. Zeker pater kwam er tusschen en deeldeopzijne beurt, links en rechts, lappen en oorvegen uil. Ewel, in die twee gevallen, weigerden de Paters voor hel gerecht te vei schijnen om onderhoord te worden... zóódanig dat de minister zelf moest lusscbenkomen om aan dé missionnarissen te doen verstaan dal de wet voor iedereen gemaakt is en door allen moét nagevolgd worden En al die misbruiken zouden aan de openbare meenii g niet mogen bekend ge maakt worden De heer Vandervelde, handelende zoo als hij deed, heeft zijn plicht van eerlijk man gekweten. Indien men wil dal Belgisch Congo door de Mogendheden worde geëerbiedigd, is hel van noode dat de katholieke missiën, zoo ais de protestanlsche en de andere, zich aan de algemeene wet onderwerpen. Wij zijn nieuwsgierig om te welen hoe de aangekondigde sprekers dergelijke on- rechlveerdigheden zullen pogen te weer leggen. Doch er valt niel eens te betwijfelen dal zoogezegde huldebelooging ter eere onzer missionnarissen in Congo in niets anders zal uitvallen tenzij in eene zuivere poli tieke betooging. Immers, de algemeene kiezingen zijn nabij en daar de priesters zich van nu af bereiden om er in de hoofdrol te vei uilen, is hel dan ook nog al natuurlijk dal zij, met open vizier, in het strijdperk treden. Men kondigt aandalde Fransche Zusters genoemd De witte kappen of de Zee meeuwen hel huis gekocht hebben van wijlen den heer Declercq, in de Duinker- kestraal, en zich aldaar zullen vestigen. Wil men nu eens de samentelling maken .van de. voorname gebouwen die, in Veurne, door geestelijke genootschappen worden gebruikt De Fransche Zusters, in de huizen van wijlen M. De Grave, Zuidstraat. Is één. Andere Fransche Zusters, in het huis Declercq, Duinkerkesiraal. Is twee. De Zwarte Zusters, in het gesticht Cu- velier, Beestenmarkt en Vleeschhouwers- straat. Is drie. De Bruine Zusters of Annonciaden, in de Vleeschhouwersstraal. Is vier. De Zwarte Nonnen, in de Zwarte Nonnenslraat. Is vijf. De Blauwe Nonnen, in de Panneslraal. Is zes. Hel Bisschoppelijk Golkgie. zeven. De Germana. Is acht. De Tap of S‘ Jozef. Is negen. Zonder de Zusters van hel Hospitaal en het Weezenhuis te rekenen, komen we reeds aan een fatsoenlijk getal voor een stadje zoo als Veurne. En zeggen dal men hier nog menschen aantreft, die durven spreken over die arme, schamele kloosters en kloosterlin gen T Is om te gelooven dal de mensctielijke dwaasheid onmeetbaar is Een Koninklijk besluit noemt als notaris in vervanging van den heer J. Fraeys,des tijds te Alveringhem, den heer Jozef Sim- pelaere, die vroeger notaris was te Oosl- vleleren. Nogmaals eene loutere politieke benoe ming In geheel hel arrondissement Veurne, zijn er achttien notarissen. Op die 18, waren er, vóór hel overlij den van M. J. Fraeys, slechts 4 liberalen. Dit was nog te veel, voor onze dweep zuchtige meesters. Men heeft zich verhaast M. Fraeys, door een klerikaal van het zuiverste bloed te vervangendus op de 18 notarissen van ons arrondissement, blijven er maar drie liberalen meer over Zulke rechtsmiskenning gaal alle palen te buiten. Dergelijke partijdigheid kan zich maar op ééne wijze uitleggende klerikalen zijn overtuigd dat ze, binnen korte weken Dit blad verschijnt den Zaterdag.- Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en ondo -pokend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Er zal dus hulde worden 'gebracht aan de missionnarissen, die de goede leer aan de zwarten gaan prediken. Maar... wie deukt er aan, uezeive in het vervullen van hunne roeping aan te vallen Niemand Zelfs niet de heer Vandervelde, die in de Kamerzitting van 6 December 1911, openbaar hel volgende verklaarde Ik heb in Congo verscheidene Paters Jezuieten gekend en ben overtuigd dal zij handelen met eene volstrekte belang- loosheid en dat ze denken dat ze, ten besten, de belangen van de inboorlingen en van den godsdienst ter harte nemen.» Ziedaar hel klaarste bewijs van de vol- komene rechtzinnigheid van de socialis tische leider. Maar... hetgeen hij met duizende goede redens heeft gelaakt en aan den schand paal beeft gespijkerd, hel zijn de onver draagzame misbruiken, tot dewelke tie zendelingen zich plichtig maken. En die beschuldigingen, ver van gelo genstraft te zijn, werden door klerikale Kamerleden, ja zelfs door den Minister van Justitie ten groolendcelet chl herkend. Wal de heer Vandervelde beeft afge keurd is het volgende 1* De Minister heeft niel kunnen ont kennen, dat, legenstrijdiglijk aan de de- creeten, in de missië van Luluaburg, de paters eene distilleerderij van al- cohool bezitten 2° Een pater zendeling werd vervolgd vóór de rechtbank van Coquilhatslad, omdat hij eenen inboorling had gevangen gehouden, die, zooals de pater hel be- weeide, niel den noodigen voorraad in visch had bezorgd, ten anderen omdat die geestelijk, een anderen inboorling, bij handen en voeten had gebonden, daar deze klaagde dal zijne hut door hel volk van d“ missië was vernield geweest. En die vervolgingen zijn niet door gedreven geweest, ze werden zuiver en eenvoudig ingetrokken 3° Men heeft niel ontkend dal de minis ter. een missionnaris bemachtigd heeft om in Congo terug te keeren, alhoe wel deze, eerst vervolgd uit hoofde van moord, werd vrijgesproken, al moe tende aanzien zijn als niet-verantwoor- delijk, gezien zijne verstand vermo gens I 4’ Er is niel ontkend geweest dat een missionnaris aan een magistraal in Congo heeft verklaard, dal hij bevel had ontvan gen de zwarten met de ketens en de zweep te straffen, voor de inbreuken betrekkelijk de godsdienstige plich ten Plakbrieven zijn hier uitgegeven, waar bij eene volksvergadering wordt aange- kondigd in den loop derwelke hulde zal betoond worden aan de katholieke zende lingen in Belgisch Congo, en levens pro test zal worden aangeteekend tegen de aanvallen waarvan de Jezuieten, in T bij zonder, bet voorwerp zijn geweest Bemerken wij eerst dat die oproep de onderteekening draagt van den secretaris der klerikale Jonge Wacht, die, denken wij, staatsambtenaar of beambte is en, in die hoedanigheid, waarschijnlijk bijzonder goed geschikt is bevonden geweest, om eene politieke betooging op louw te stellen. Herinneren wij inderdaad, dat, onder het huidig ministerie, de werkelijke politieke handeling maar aan de lib rale ambtenaars alléén wordt ontzegd; voor de klerikale pennelekkers, is zulks integendeel eene warme aanbeveling. ADVERTEfimE-BLAD II la- ill. ig- ir> ip. Mt ht, e. r 9. ct 1 el- rel- Ita- ioi, en I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1