VAN VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Nr 40 86* Jaar. Je aanstaande Kiezers en de Paters Zaterdag 9 Haart 1912. Katholieke Sociale Werken. Klerikale Benoemingen Klerikale Begeering. Veurne-Brussel. Het nieuw Schoolontwerp. Liberale Volksbond van Veurne. Algemeene Vergadering Alleman op postNiemand mag ontbreken Slimmerikken. Men schrijft in bij Camille DRUNEIN, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. meststoffen, kolen, 1 dal ook straffen Gods, omdat zij slecht ge stemd hebben? ’t Is kinderachtig en anders niets. Wij verhopen da’, alle verstandige man nen die paters eens voor goed zullen uit lachen met hunnen armen praal; het ge zond verstand zal zegenpralen en de paters zullen in hunne kloosters onder hen hunne uitgevondene histories vei tellen. Doch is twijfelachtig; want zij zelven hechten er niet hel minste geloof aan. syndicaten die de klerikale partij in het leven roept. Gij die uw vinger in dien strik steekt, zult uwe stoff lijke voordeelen duurbeta- lenuwe vrijheid is er de prijs van. Gij zult afstand doen van uwe onafhankelijk heid en als een schaap in de kudde, u door uwe meesters laten leiden. Alz.oo verstaan de klerikale» de sociale werken. Nooit zijn zij oprecht geweest en nooit kunnen zij hel worden. Ziet maar wie zij verbond sluiten: met den adel en de groote grondeigenaaars. Hetgene zij vandaag voor het volk doen hadden zij gisteren kunnen verwezenlijken. Maarzij hebben gewacht tol het volk zelf het mes op de keel legt. De ban en de achterban van het kleri kaal leger wordt op oorlogsvoet gebracht, met hel oog op den beslissenden aanval, die hel beslaan van hel klerikalism in België in gevaar brengt. Volgens de gewoonte, wordt de gods dienst van langs om meer in den strijd meegesleept. Men tracht den godsdiensligen dweeps- zucbi der verachterde en weinig geleerde menschen in ’t spel te zetten, om de stem men te behouden van kiezers die door de politieke geestelijken werden gefopt, ont goocheld als zij zijn door de massa helo ten welke onvervuld zijn gebleven. In de steden, tracht men de kleine bur gers schrik aan ie jagen met hel dood versleten roode sp<'ok, vergetende dal to Gent, klerikale ministers, zooals Vande Vyvere, bondgenoolen waren der socia listen Te lande, poogt men de onwetende kie zers bang te maken voor eene schielijke dood, voor de martelingen des vagevuurs en voor de gruwelijkste folieringen in hel rijk van Lucifer. Omdat de pastoors te veel werk hebben met hel overzienl en verknoeien der kie zerslijsten, het bewerken der kiezers ten huize, hel ophalen van geld voor den kies strijd enz. enz. worden in al de gemeen ten Paters gezonden, gelast aan die brave kiezers voor oogen te leggen welke mis daad, ja welke doodzonde het is, voor de liberalen te stemmen. Ziehier een staal van de middeltjes waartoe die paters kiesdravers hunnen toevlucht nemen Een landbouwer liet zich overhalen om voor de liberalen te stemmen; lerugkee- rende naar huis, werd hij onderweg door een automobiel overreden; ziedaar zijne straf. Een ongelukkige die altijd voor de katholieken stemde liet zich overhalen om kandidaat te zijn op de geuzenlijsl. Eenige dagen daarna op een feestmaal, bleef hem een brok vleesch in de keel zitten en hij slikte: nogmaals gestraft. Ziedaar, onder duizend, de onnoozele vertelseltjes, waarmede de ongelukkige kiezers op den buiten schrik ingejaagd worden. En dal gebeurt in volle XX' efiu\v!! En de ongelukken aan goede, onover- haalbare katholieken overgevallen, aan klerikale kopstukken overgekomen, zijn Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Publioité, Nieuwstraat, 36, Brussel. De hedeudaagsche politieke strijd, met dien van vóór een twintigtal jaren verge leken, vertoond een gansch nieuw uit zicht. Beter onderwezen en door de vrijzinni ge partij opgeleid is de werkende klas der groote steden en nijverheid-centrums van hare politieke i echten bewust geworden en heeft T algemeen stemrecht veroverd! Nutteloos do houding der behoudsge zinder! tijdens dien groolschen strijd te herinneren. Het is verschrikt door den storm, dien hare blinde politiek had laten losbreken, dal de klerikale partij aan hel Belgisch volk bet vervalschte stemrecht behoudt, waaronder hel nog smacht. De uitslag was niet schitterend, maar voortaan was iets veranderd in het poli tiek leven: De werkman had een recht veroverd dal in zijne handen een machtig wapen wezen zou. De klerikalen, die de werkende klas tot daartoe aan haar lot hadden overgehtten, verstonden dat zij voortaan met haar te rekenen hadden. En overal zag men die sociale werken tot stand komen, die als een lokaas voor kleine burgers en werklieden dienen moesten. Sedert een twaalftal jaren, zien wij ze overal op onzen Vlaamschen buiten, als bij looverslag uit den grond rijzen. Het zijn die bonden van allen aard, waarvan de leden de toelagen van Slaat en Provincie ontvangen; hel zijn die coöpe ratieven en syndicaten voor het aankoo- pen in T gemeen van eetwaren, enz... Zeker vindt de kleine man daar profijt bij. Maar (er is ook een maar bij). Door zijne bijireding in deze gilden, onderleekenl hij een conlrakt; een contrakl dat hem han den en voelen gebonden, aan zijne mees ters levert. En die meesters, gij kent ze, beste lezers. Het zijn de geestelijken ol hunne goede vrienden, de kasteelheeren. In meestal die gilden is den pastoor van rechtswege de waardigheid van voor zitter voorbehouden. Kan een betere keus gedaan worden Wie kan mei meer lijd en vlijt onder zoeken of al de gildebroeders goed den bijzondersten slandregel der maatschap pij volgen. Wie kan beter in hun leven en in hun geweien snuisteren en zorgen dal zij zich allen, als goede kristenen van hunne kristelijke plichten kwijten. Want dal is de hoofdzakeiijke voor waarde om de stoffelijke voordeelen der inrichting te kunnen genietenMen moet katholiek zijn. Wij welen, helaas! wal dil beleekenl den dag van heden: dal is onderworpen zijn aan hel klerikaal politiek programma. Een liberaal, die naar de mis gaat, kan in de maatschappijen niet binnen. Een katholiek, die voor zijne kinders eene officie!Ie school kiezen zou, omdat daar alleen een degelijk onderwijs wordt gegeven, moei eruit. Een vrijzinnig week blad lezen is een onvergeeflijk kwaad en de kringen bezoeken, waar een verdachte vrijheidsgeest zweeft is onverdraaglijk. En op die leest passen zij alleen, de Op 18 notarissen zijn er nog 3 liberalen in ons arrondissement. En nog van die drie was er een in bediening reeds voor 1884 en een ander in plaats zijns vaders benoemd. Laat ons nu eens de benoemingen on derzoeken in T jaar 1911 gedaan in de rechtbanken van gansch België. Op 135 benoemingen zijn er... 14 libe ralen. ’t Is schandalig. Eu zeggen dat de klerikalen op alle lonen roepen dat zij ver steken zijn. Ze zijn waarlijk te beklagen, niet waar. Onder hel ministerie Schollaerl, in de jaren 1908-1909 en 1910 werden 246 be noemingen gedaan. Op dat getal zijn er StT liberalen. Te samen op 363 zijn er 41 liberalen hetzij 1 op 10. Ten gevolge dezer benoemingen ziju ai de vrederechters van T arrondissement Altijd komen de klerikalen uit met de weldaden door hunne regeering aan hel volk gejond. Ziet eens naar hunne daden, beste lezers. 1° Wie heeft de hatelijke wet op hel vergunningsrecht doen stemmen in 1889? De klerikalen 2° Wie beeft het patentrecht verhoogd De klerikalen in 1909 3’ Wie heeft er rechten gestemd op hel vleesch en hel graan De klerikalen Wie heeft de rechten op de suiker doen stijgen van 6 tol 20 millioen De klerikalen 5° Wie beeft de wel op de persoonlijke belastingen gewijzigd, derwijze dat men nu veel meer moet betalen Nogmaals en altijd de klerikalen Aan de kiezers zich deze handelwijze te herinneren, tijdens de stemming van Mei aanstaande. Ten einde gemakkelijker en in min lijd, per spoor den afstand Gent-Veurne alsook Genl-Nieupoort te kunnen afleggen, heeft hel bestuur van Staatsspoorwegen beslo ten zegt men bel ballast dezer lijnen te versterken om toe te laten zwaardere locomotieven te gebruiken. Al de bruggen moeien vernieuwd wor den. Tusschen Dixmude en Caeskerke zal eene dubbele lijn gelegd zijnde eene voor Dixmude Veurne, de andere voor Dixmude- Nieupoorl. Op die wijze kan men twee treinen, een naar iedere stad te samen uit Dixmude sturen, terwijl nu de eene moet wachten tol de andere Caeskerke voorbij is. Laat ons verhopen dat wij dan eenige betere en snellere aansluitingen zullen verkrijgen met bet centrum van hel land. Wanneer worden deze werken uilge- voei’4, dat is wal anders?! Want reeds lang is er gewag van. En, jammer genoeg, de Staatskas is ledig; alle nuttige openbare werken moe ten opgeschorst blijven, daar men van hel noodige geld niet beschikt om de onder nemers te betalen Voortreffelijk bestuur niet waar! Schollaerl, de vader van «de schoolbon» werd gedwongen verleden jaar het Mini sterie te verlaten Men herinnert zich in welke omstandig heden. Wij zegden van dan af: wij,- ijfposilie- partijen hebben eene schoone zegepraal, maar laten wij ons door geen schijn be driegen. De klerikalen zullen opnieuw probeeren want hunne politiek heeft voor doel de triomf van de Roomsch katholieke kerk en de verplettering van het nationaal, openbaar onderwijs. Wij hadden gelijk. Nu komt M. De Brocqueville met een nieuw ontwerp op, wal min brutaal of bet andere, maar niet min gevaarlijk voor de toekomst van hel land! De kloosterscholen zonden in een maal de scholen van den Staal worden, in tegen stelling met de gemeentescholen! De kloosterscholen moeten onderhouden worden door al de laslenbelalers! Dat is de leus Hetgeen M. De Brocqueville voorsteld is hetgeen het land in eene krachtdadige kreet van verontwaardiging heeft verwor pen Wal het land dan niet wilde, zal hel nu nog veel min laten gebeuren. De gansche kwestie stelt zich zoo Wij, oppositiepartijen, willen scholen inl ichten voor eenieder met hel geld van eenieder. Zij, klerikalen, willen hei geld van eenieder voor kweekscholen van kleri kale kiezers in te richten. Hel mag en het zal niet zijn ZONDAG 1O MAART 191%, om 3 ure namiddag, in de herberg DEN KEIZER, Pannestraat, DAGORDE: 1° Voorstelling van Kandidaten, 2° Tombola. Antwerpen klerikaal, alsook deze van Mechelen. Indien deze toestand moest voortduren, zouden wij mogen twijfelen van de noodi ge onafhankelijkheid en onpartijdigheid onzer magistratuur. Iedereen vraagt maatregels tegen het dure leven. En wat doen onze slimme ministers? Zij nemen eenen maatregel belrekkelijk het vervoer der kolen, waardoor deGent- sche nijverheid alleen een verlies van ADVERTENTIE-BLAD i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1