VAN VEURNE Liberalen Volksbond NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onzijdig Onderwijs Hervorming van ’t Belgisch Leger. Belgie’s Onafhankelijkheid. Zaterdag 16 Haart 1912. Nr 11 86e Jaar. AANSTAANDE KIEZING. op van geest en i ijk aan kennis, mannen die bunnen weg in T leven zelve zullen zoeken en onder de voogdij van onze hedendaag- sche meesters niet zullen staan. Van bet katholiek standpunt kan die be- redeneering logiek zijn; maar laat ons die heeren herinneren, dal wij in de twintig ste eeuw leven en dat hel reeds een tijdje geleden is, dat wij legen Rome, de vrij heid'van denken hebben veroverd, want de schoolkwestie komt ten slotte daarop neer! 1. M. Vansieleghem 2. Oostende 3. Nieupoort 4. Oostende of Ghistel Tegenover al die oneerlijke kiesmidde- len stellen wij hel stelseléén man, ééne stem. Wij verhopen dal de werkman zijne belangen zal verdedigen. De klerikale dagbladen kunnen niet ge noeg herbalen hoe er ongelooflijk zal moeten gewerkt worden, om in de aan slaande kiezingen niet de nederlaag te onderslaan. Dit is eene bekentenis dal de klerikale partij op den boord van den af grond slaat, waarin de liberalen hen zul len werpen door hun onverpoosd streven met woord en daad. Op onze beurt willen wij de aandacht onzer vrienden roepen op een punt: de katholieken, in hunnen doodstrijd, zullen hoegenaamd alle middelen, eerlijke en vooral oneerlijke gebruiken om ons aan te vallen: dwang, broodroof, omkooperij, preek- en biechtstoel, geld, alles zal ten dienste slaan onzer tegenstrevers. Ons grootste wapen tegen al die ver foeilijke middelen moet beslaan in bel volgende: Wij moeten doen uitschijnen aan de brave buitenlieden, aan den werk man, aan den kleinen burger, hoe de kle- rikaleu hen altijd als verslootelingen, als dommerikken hebben aanzien, vermits zij hun slechts ééne stem hebben willen toe staan, terwijl zij voor huune pastoors en paters, voor hunne rijke steunpilaren, drie zelfs vier stemmen voorbehielden. De eene man is de andere waard. En eene partij die vindt dal een burger, om dat hij bel geluk bad een zak geld in zijne wieg te vinden, recht heeft op drie maal zooveel macht als degene die moet zwoe gen van ’s morgens lot ’s avonds om zijn brood te verdienen, die partij is onwaar dig langer ’s lands zaken te bestieren. IN DEN :«o»: Zondag laatstleden werd eene algemeene vergadering bijeengeroepen met hel doel de kandidaten van het kanton Veurne aan te duiden. Die algemeene vergadering had plaats in Den Keizer om 3 ure namiddag. Twee honderd leden van Veurne en om liggende hadden den oproep van nel be stuur beantwoord. De Voorzitter Lesaffre opende de zitting en kondigde aan dal Middencomileil der partij besloten had met de goedkeuring der verschillende liberale Volksbonden van de plaatsen voor de Kamerkiezing op volgender wijze tusschen de verschillende kantons te verdeelen 1. M. Buyl. 2. Oostende. 3. Veurne 4. Dixmude 5. Socialist 5. Veurne Het Middencomileil had mtl algemeene stemmen de eerste plaats gegeven aan onzen dapperen en moedigen volksver tegenwoordiger M Buyl, die sedert meer dan 16 jaren op de bres was en met de grootste krachtdadigheid en verkleefdheid zijn mandaat had welen te vervullen. De eerste plaatsvervangende plaats werd ook eenpariglijk toegekend aan M. Van sieleghem van Dixmude voor de talrijke diensten die hij bewees. De Voorzitter gaf kennis van het regle ment belrekkelijk de aanduiding der kan didaten. Hel Bestuur stelt ze voormaar ook 25 leden algemeene kiezers hebben hel recht er voor te stellen. De stemming is geheim tenzij hel getal kan didaten hel getal plaatsen niet overtreft; dan mogen de kandidaten toegejuiclit worden; nochtans hebben 10 leden nog het recht de geheime stemming te eischen. Geene voorstellingen hadden door de leden gedaan geweest. De Voorzitter verontschuldigde den eersten Ondervoorzitter M. Glorie, notaris die de stad had moeten verlaten, en liet In t voorzitterschap over aan den tweeden Ondervoorzitter M. Rousseeuw. M. Rousseeuw verklaart dal hel Bestuur de twee kandidaturen voor Veurne aange boden heeft: de eerste aan den heer Voor zitter Lesaffre en de tweede aan den eer sten Ondervoorzitter heer Glorie. Hij is gelukkig te mogen aankondigen dal die heeren die plaatsen hebben aan vaard en hij bedankt ze harielijk in naam van den Bond. Hij brengt ook eene welverdiende hulde aan onzen ouden Voorzitter Dokt. Barbier die gedurende lange jaren kandidaat is ge weest en onverpoosd heeft gestreden voor den vooruitgang der liberale gedachten. Hij vraagt of niemand de geheime stem ming eischt en daar hel antwoord ontken nend is, stelt hij voor de kandidaten te proclameeren Warme toejuichingen begroeten dit voorstel en de namen der HH. Lesaffre en Glorie zijn met groote geestdrift begroet. M. Lesaffre, in zijn naam en in naam van M. Glorie, bedankt de leden voor het vertrouwen die zij stellen in hunne hoofd mannen en verzekert hen dat zij al liet mogelijke zullen doen om de liberale lijst te doen zegepralen. Van onzen kant voegt bij erbij vragen wij u ons bij te staan en te helpen en doel iedereen zijn plicht, dan zal de uitslag schitterend zijn. Hij brengt ook hulde aan de heeren Buyl, Verbeke en aan den ouden Voorzit ter Dokter Barbier, dewelke ons altijd voort zijne medewerking zal verleenen. Hij stelt voor aan de heeren Buyl en Verbeke telegrammen van gelukwenschin- gen in naam van den Bond toe te sturen en na eene welgelukte tombola wordt de zitting geheven onder de meeste levendig heid en hoop in de toekomst. De liberale Volksbond mag fier zijn over zijn reeds verricht werk want hij lelt nu reeds boven de 300 leden en van alle kanten komen talrijke aanvragen. De toestand is dus lachend. Allen aan werk Om zijne lezers den schrik voor onzij dig onderwijs aan te jagen, gebruikt De leurnaar het middel, dal van de katho lieke bladen eigen is. Eenige volzinnen, met behendigheid of met listuit de redevoeringen of wer ken van politieke tegenstrevers gegrepen, worden samengebracht en alzoo doel men aan hunne schrijvers T tegenovergestelde zeggen van hetgeen zij beweren. Deze manier van polemiek voeren is ge makkelijk, als men zich lot lezers richt, voor wie het eene doodzonde is een libe raal blad te lezen. Wie maar eene klok hoort, hoort maar ééne klank. En zoo komt het, dat noch nuchtere zielen, aan wie hel niet loegelalen is vrij te onder zoeken, geloven, dat onzijdig onderwijs hel zelfs beteekent als goddeloos onder wijs. Neen, brave menschee, in de officieele scholen, waarop het gouvernement overi gens een waakzaam toezicht uitoefent, kan er geen spraak zijn van een onderwijs dat tegen de geloofsbelijdenis der katho lieke ouders stoot. Tegen de ernstige geesles-opvoeding, die daar gegeven wordt, kan de dweep zucht geen beweegrede" inroepen, en daarom is het, dal zij dat onderwijs met een leugen bekampen moet. Maar de weldaden der officieele school zijn in T land te goed gekend en hel is niet met schrikwekkende woorden, dal m<*n ze kan bestrijden. De geschiedenis van ex-minister Schol- laerl’s wetsvoorstel heeft hel bewezen. Het Belgisch volk heeft niet gewild, dat eene verraderlijke hand op hel onderwijs van den Staal gelegd wierd en het voor stel verdween onder den vrijheidskreel van de overgroote meerderheid der Bel gen. Hel onzijdig onderwijs is gegeven bui len alle geloofsbelijdenis. Hel bereidt hel kind voor hel werkelijk leven, door het aanleeren van begrippen, die algemeen worden aangenomen, opdat zij op vasten grond berusten. Kan men de kleinen niet leeren lezen en schrijven, rekenen en den ken zonder dal daarbij de eene of andere godsdienstige overtuiging worde gemengd? Hel volkskind, dat op twaalfjarigen leef tijd de school verlaat, beschikt waarlijk niet over te veel school-uren om de ken nissen op te doen, die hedendaags in alle vakken noodig zijn geworden. Willen nu de ouders dal, buiten den schooltijd, hunne kinders de lessen van Godsdienst volgen, de gelegenheid is hun aangeboden. De officieele school slaat voor den katho lieken priester open. Hij alleen geeft er de lessen van Godsdienst en zedenleer Wat meer is dat voorrecht bestond reeds onder de schoolwel die het laatste liberaal ministerie liet stemmen. Maar dan wilden de bisschoppen er niet van wetende priester zou zich onthouden, in de hoop de Staatsscholen te kunnen afschilderen als scholen van verderf. Hetgeen de katholieken willen, durven zij niet rechtuit zeggen. Het onzijdig on derwijs moet verdwijnen; hel moet ver dwijnen omdat hel mannen vorml, vrij Na Generaal Heilebaut van zijne bedie ning van minister van Oorlog te hebben afgezet, komt minister de Broqueville op met eene gansche reeks onbeduidende hervormingen voor het Belgisch leger. Waarom? Heel eenvoudig omdat de toe stand van het leger maar al te erbarmlijk was, zooals de oppositieleden het deze laatste dagen klaarblijkend in de Kamers hebben doen uitschijnen. Ook na 28 jaar niets gedaan te hebben, komen de veran deringen uit... eenige weken voor eene algemeene kiezing, welke nog nooit be- langrijker was voor de toekomst van België. Sedert ik aan het hoofd der regeering sta, heb ik bet als een plicht aanzien zoo zegt de heer de Brocqueville,al wat hel leger aangaat te bestudeeren en on verwijld de maatregelen te ver- wezentlijken, waarvan het nut niet kan betwist worden.» Zoodus bekent hij openhartig dat sedert 28 jaar door de klerikale regeering niets voor hei leger gedaan werd. Zoodus be kent hij dat zijne voorzaten, hetzij Schol- laert, hetzij de Smet de Naeyer of alle andere, aan hunne plichten te kort geble ven zijn. Gedurende 28 jaar, bleven de opvol gende klerikale regeeringen doof aan de vermaningen van de vaderlandslievende liberalen die belangloos op hel gevaar wezen, spruitende hieruit dal wij een leger bezaten dal niet in slaat was, zich tegen invallen van den vreemde te ver zetten. En'lis eerst na dit gevaar te hebben beseft, tijdens de mogelijkheid eenen oor log tusschen Frankrijk en Duilschland, dat de verantwoordelijke ministers de oogen hebben geopend. Dat de hervormingen onontbeerlijk wa ren, niemand zal hel betwisten. Doch het geen moet gelaakt worden, T is dat al het geen sedert 28 jaar in de steek gebleven is, nu al op eens zal moeten gedaan wor den. ’l Is dat al de uitgaven die gedurende die 28 jaar hadden moeten trapsgewijze geschieden, nu in eens uil de reeds uilge- putle kas zullen moeien komen. Van waar zal men hel geld halen? Er is geen zaad in T bakje. De Staatsschuld die reeds zoo zwaar het budget weegt zal moeten vergroot wor den ofwel nieuwe belastingen zullen moeten geheven worden, belastingen die op burgers en neringdoeners zullen wegen, zij die reeds uitgepul zijn door het duur leven, waaraan de klerikale Regeering de grootste schuld heeft. Wanneer hel geldt Belgie’s onafhanke lijkheid te verzekeren, T is te zeggen de noodige uitgaven tol ’s lands verdediging voor ie stellen, dan heeft de katholieke I Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukivv 1. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. - Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Men schrijft in bij C.imillk Bin’XElN, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. fr- 1 ADVER UIE-BLAD Plaatsvervangende Werkelijke kandidaten

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1