VAN VEURNE Hel uur der verlossing nadert. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag 25 Maart 1912. IV 12 86e Jaar. Klerikale Polemiek. i Burgerschap. Volksgezinde Mannen. Een rijke en een geestelijke Acht werklieden 8 stemmen 8 stemmen De Liberalen willen één man, ééne stem Goede Werken. 1 Men schrijft in bij c.imille bkuxei\’, Drukker-üitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. eene echte democratische regeering in bel leven zouden roepen? JA, niet waar, voor zulke mannen moe ten en zullen wij stemmen. Met zulk programma is de welvaart van bet land verzekerd. In bel arrondissement Alb-Doornijk strooit men briefjes rond, zoogezegd opge maakt door de socialisten, en bij dewelke de gekende socialisten van hel arrondis sement verzocht worden, aan een aange duid adres de namen te zenden van de Voor eenige weken is de Senaat overge gaan tol hel stemmen aangaande 36 vragen om burgerschap. Op die 36 kwamen er34 uil van wege geestelijke broeders en zus ters, die zich onderwijzers of onderwijze ressen betitelen. Waarom vragen deze om Belg te wor den? In al de verzoekschriften staat: «Om ons beter toe te leggen op het onderwijs in Belgie». ’t Is te zeggen Om te deelen in de toelagen door de Staatmacbten ver leend. Dus zijn er in Belgie geetie onderwij zers en onderwijzeressen meer genoeg om de kinders op te voeden. Men moet er naar den vreemde halen. Wij dachten nochtans dat als eene plaats openkwam er minstens 3 of 4 kandidaten zich aanboden. De vreemdelingen zijn vorengetrokken in Belgie. Inlussclien vragen de ouders, die hard moeten werken en zware contribu tion betalen, zich af wat zij moeten doen met hunne leerzuchtige kinders. Vroeger vonden deze een deftig beslaan in hel onderwijs; maar dit wordt nu aan de vreemdelingen toegekend, die zich geven. Toen ik op een zondagavond, zooals ge woonte mijn pintje ging pakken, hoorde ik met de naaste kiezing mijne stem zal ik bij toeval in eene herberg hel volgende gesprek tusschen drie werklieden. Maar Jan, zei de eene, men spreekt tegenwoordig zooveel van demokratische mannen; dal zijn toch wel volksgezinde niet waar?.. Ewel onze representant moet er ook zoo een zijn. Hij zegt wel niet veel in de Kamers, maar ik heb van hem ver leden Zondag eene pinte gekregen in de Café en voor mij dat zijn de goede. Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de PüblicitÉ, Nieuwstraat, 36, Brussel. Wat verstaan de klerikalen door goede werken? Het zijn werken welke hun eenen politieken invloed verzekeren en mede helpen om hun aan hel bewind te houden Bij dit doel voegen zij er dan een tweede bij welke enkel hel voorwendsel tol hel eerste is: hetzij milddadigheid, hetzij on derlinge bijstand, ziekenkas enz. Ontel baar zijn dei gelijke maatschappijen door de klerikalen op touW gebracht; en iet wel opin allen zijn de leden verplicht zich van hunne christene plichten te kwijten, dus onder de voogdij van den pastoor te staan, en wij welen wal dit wil zeggen. Zekere gilden voorzien zelfs dat Je leden van geene andere maatschappij' mogen deel maken, zonder de toelating .'an voor zitter of eere-voorzitter meestal de volksvertegenwoordiger of senator van hel arrondissement, tenzij hel de pastoor zelf ware. Wanneer men nu een gouvernement ontelbare toelagen ziel geven aan derge lijke maatschappij, (lot 30.000 fr. voor eene) die hel politiek doel voor het maat schappelijk zetten, dan mag men toch wel aan den dag brengen, en aan de kopstuk ken van die zoogezegde goede werken be hoort het niet op lage manier degene aan te vallen die den moed hebben zulke han delwijze aan het land kenbaar te maken. ludien ooit een socialistisch ministerie moest toelagen geven aan Vandervelde, Bertrand of Anseele, om de socialistische gedachten te verspreiden, welk geschreeuw zouden wij niet hooren, en met recht van wege de klerikale minderheid. Ziedaar, in weinige woorden, wat de prachtige rede van den heer Buyl beval: met hel geld van ons allen doel men kies- propaganda ten profijte der klerikalen. Hel bewijs dat de klerikalen zelf het bekennen bestaat hierin In hel feil dal de toelagen door koninklijk besluit toegekend, niet in het Staatsblad hebben verschenen, T is dus dat men ze wilde verduiken. 2' In de ongelooflijke teleurstelling ge volgd door geschreeuw en schijnbare ver ontwaardiging der klerikale kopstukken in de Kamers. Het is hoog lijd dal Belgie verlost weze van dergelijke bestuurders die ons geld enkel ten hunner voordeel gebruiken. «Dal is waar, zegde de andere; doch wien ik ook niet kan vergeten, dal is onzen senator. Als bij mij ontmoet op straat, hij is altijd zoo vriendelijk. De derde hoorde dat aan, schudde eens hel hoofd en zegde: Als gij voor eene pint bier of een handdruk uwe stem zoudl verkoopen, dan beken ik dat gij over politieke kwestiën niet kunt oordeelen. Voor mij is een demokralisch en volks gezind man, hij die, zooals wij, uit de volksklas gesproten er loegekomen is zich een goed onderwijs te verschaffen, waar door hij in machte is onze rechten te ver dedigen. Hij, die met zijn volle genegen heid onze stoffelijke en zedelijke belangen niet alleen door zoelzeemende woorden, maar vooral door kernachtige daden weel le verdedigen. Hij die zich niet vergenoegt in den schijn, den werkman, den burger genegen le zijn, maar, door werkelijk heid bewijst dal hij de ware democratische hervormingen wil inbrengen, en wel na melijk door het stemmen van, in de Kamer en den Senaat, voor algemeen stemrecht, vertegenwoordiging der minderheden, verkorten dienstplicht, werkmanspensi oenen van 1 fr. daags enz. zooals de heeren Buyl en senator Verbeke hervormingen - welke stelselmatig door die zoogezegde volksgezinde dweepers en sleppedragers van de geestelijken zijn verworpen ge weest. MM Buyl en Verbeke, ziedaar ware volksvrienden; zij bewijzen hel door hunne daden en niet alleen door ijdele gebaren! Zulke mannen zijn ons aller achting waardig en zulke ook treft men slechts aan in de volksgezinde liberale partij. Ook is hel aan de kandidaten dezer partij dal werkmenschen die zich bij de socialis tische partij zouden aansluiten. Maar, het adres waarop die namen moeten gezonden worden, is totaal onbe kend aan de socialistische propagandisten. En de drukker van de strooibriefjes is ook onbekend. Besluit: Dit is enkel een loensche poli tieke loer van wege de klerikalen om de werkers van het arrondissement Ath- Doornijk te doen verraden en ze desnoods aan den haat hunner tegenstrevers bloot te stellen. Ook, is hel de eerste keer niet dat de katholieken in'dit arrondissement derge lijke Judasstreken gebruiken. Laatstmaal zond men er aan zekere werkers, het socialistisch dagblad «Le Peuple»; doch hetzelve was slechts een nagemaakt blad, welke al wal de socialisten doen, afkeurde. Die handelwijze is aller partijen on waardig. T Is wellicht met een gevoel van innig zellgenot dat ieder vrijzinnig en vrijheid lievend man bovenstaanden titel zal lezen, al is’t nog geen werkelijkheid. Ja, het oogenblik, waarop gij, kiezers, zult opgeroepen worden om over de hoo- gere belangen van uw land le beslissen, zij het dan ook slechts met uw één stemme tje, is nakend en nadert met rasse schre den. Weldra zal dat gewichtig uur slaan! Wat zult gij doen? Voor wie zult gij stemmen? Zal het zijn voor de klerikalen, die ons reeds meer dan een kwart eeuw uitgebuit en tot op het been uitgezogen hebben? Die niets, hoegenaamd niets, deden om hel lot van werkman of boer te verbete ren? Die het vergunningsrecht op den her bergier doen drukken, ja hetzelve verzwa ren 1 Die den armen, ouden afgetobden werk man negen centen daags pensioen durven geven I Die den rijke vier en den nederigen, eerlijken werkman slechts één slem geven alsof de eerste viermaal zooveel waard ware als de laatste? Die allerwegen broodroof en dwang toepassen? Die een nieuwen schooloorlog in T leven willen roepen, ten voordeele van de rijke kloosters en ten koste van ons volk, dal jaarlijks 20.000.000 fr. voor dezelver scho len zou moeten opbrengen? Die hel geld der belastingschuldigen gebruiken of beter... misbruiken voor hunne kliekpropaganda? Die de belastingen gedurig verzwaren en T land tot over de ooren in de schul den steken? Die niets wilden ten voordeele van werkman, burger en landbouwer in den huidigen toestand van de duurte der levensmiddelen? Die... maar waar zouden wij eindigen, moesten wij aldus voort gaan? Neen, voor zulke mannen, kan, mag of zal een verstandig en vrijheidlievend man niet stemmen zonder zich schuldig le ma ken aan verraad ten overstaan der alge- meene belangen van hel land. Zal hel zijn voorde liberalen, die steeds op de bres waren daar waar het de alge- meene belangen van ’t land gold? Die hel vergunningsrecht willen afschaf fen? Die den ouden, armen, afgetobden zwoe ger 1 fr. daags pensioen willen ge» en. Die legen allen dwang, allen broodroof zijn? Die de ware vrijheid van eiken burger willen geëerbiedigd zien? Die de Evenredige Vertegenwoordiging in alle bestuurraden willen invoeren? Die hel Zuiver Algemeen Stemrecht willen? Die voor verplichtend onderwijs, voor korten militiedieast en voor mindere be lastingen zijn? In één woord, voor hen, die de ware belangen van het volk behartigen? Die ADVERTENTIE-BLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1