POLITIEK OVERZICHT a Bravo, 11. Buyl. In de Kamer. I De Schoolkwestie, i Willems-fonds. Afdeeling Veurne. Bedenkelijke daling der Belgische Rente. van k 2k digingen gewoon en de grofste zijn geens* zins van aard hem te ontrusten. Hij gaal stil zijnen weg voort en werkt. Men moet hem die hulde toebrengen; er is misschien niet één man, op dit uur, die aan de libe rale partij gelijke diensten bewezen heeft, zooals M. Buyl. Bravo, M. Buyl. Uwe leus is en blijft Doe voort en zie niet om De liberalen van geheel hel land zijn u dankbaar over uwe onmeedoogende over tuigingskracht, die aan de klerikalen zulke striemende zweepslagen weel toe te bren gen. Zekere dagbladen antwoorden daarop maar de Stadsloten verminderen ook. Ja, maar zij vergeten er bij te voegen dal de Slaatsrente drie per cent opbrengt en de Stadsloten slechts twee per cent, en dal ^Sedert 1902 is zij van 99 frank op 87 fr. gedaald en zelfs reeds tot 86,75 fr. ’t Is te zeggen dat wie in 1902 rente gekocht heeft en ze nu zou moeten verkoopen, minstens zou verliezen 12 fr per honderd, zij 120 fr. op 1,000 en 1,200 fr. op een j kapitaal van 10,000 frank. De Kamer bespreekt daar:.a een wets ontwerp aangaande vroegtijdige invalidi teit en de onderlinge kassen van herver zekering tegen ziekte. Zij komt weer op hel vóórplan van bel politiek looneel, die gewichtige school kwestie. Nauwelijks is Schollaerls wetsvoorstel begraven, en onder het vaderschap van minister de Broqueville, wordt er de geest van weer in T leven geroepen. Het is die gevaarlijke klerikale geest, die bij iedere gelegenheid, zich dreigend oprecht tegen de burgerlijke macht en meer voor de vrede van ons land een ge vaar wordt. Mr de Broqueville spreekt stouter nog dan zijn voorganger: hij stelt voor, dal er toelagen van den Staal, voor al de aan neembare scholen zouden verplichtend zijn. En om aan zijn voorstel een schijn van rechtvaardigheid te geven, maakt hij be roep op de VRIJHEID, dal holklinkende woord in den mond van een leerling der Jezuïeten. Maar het land kent die vogels en hun liedje is uitgezongen. De Grondwet, die ook de katholieken van 1830 hebben helpen stemmen en door het bisdom werd aanvaard is Waar sprekend De Staat dekt de kosten van het openbaar onderwijs alleen, liet vrije onder wijs heeft geen recht op toelagen. Er be staat geene begrooting voor het confession- neele onderwijs. Vergelijkt nu den geest van dat artikel Daarna, opnieuw de begrooting Nijverheid. De heer Standaert, klerikaal, doet uit schijnen, dal na 28 jaar regeering, de klerikalen niets voor de zeevisscherij ge daan hebben. De heer Masson, liberaal, herhaalt al de beknibbelingen van M. Buyl, aangaande de toelagen welke met mildheid aan kleri kale propaganda werken worden loege- kend. Willekeur en toegeving voor de Zeggen wij terloops dat een klerikaal lid van de Kamers betrapt werd de ver slagen van de Kamerzittingen ten zijnen voordeele te wijzigen. Welke bescheidenheid van zijnentwege. O 1 die klerikalen. Geenszins! In 1830 waren de omstan- digheden minder voordeelig en hel is meer uil nood dan uil liefde, dat zij de grond weltelijke vrijheden stemden. Zij stelden zich toen tevreden met het recht katholieke scholen te openenzij vroegen er geene toelagen bij. Maar vandaag, de openbare verontwaar diging trotseeren ie, denken zij datgene te mogen eischen, dat elk goed klerikaal moet betrachten: het alleen-bestaan van het klooster onderwijs. Moest zulk wetsvoorstel doorgaan, hel ware eene aanslag op de gewetensvrijheid. Want de katholieke school vormt geene vrije burgers; men leert er niet denken. Hel onderwijs is er niet wetenschappelijk. Voor de katholieken beval de christelijke leer, de volstrekte, dus de eenige waar heid en daarbuiten is niets dan dwaling en ondeugd. In dien zin wordt hel brein der kleinen gekneed, die men in hel katho liek onderwijs aanlokt. De kinders worden er niet opgekweekl in de verdraagzaam heid en den eerbied voor andersdenken den. Men laat ze gelooven, dal de burger deugden alleen bij de katholieken te vin den zijn en dal de ongeloovigen, in ’l leven als de pest moeten gevlucht worden. Zulke scholen kan geene moderne Staal ondersteunen, want men zaait er hel zaad 1 der burgeroorlog. De nieuw ontworpene schoolwel moet verdwijnen, met hel laal- 1 ste klerikaal ministerie. Ieder Belgische burger, die de slaaf niet is der priester-parlij, moet zich afvragen of minister de Broqueville's wetsontwerp een droom ofwel een revolulionnaire uit daging is! 5ÊLÓMAKERS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS IWECATALOGUS Ui> THE AHTïEBPlA CYCLE Cj IB, 43, KUUffiSTRUT, HTWtHPtl. ZONDAG 31 MAART 1912, in Rhetorica, Voor dra, clxX door de ’t Zal Wel Ganers van Gent. In ons laatste nummer, hebben wij trachten een kort verslag te geven van de merkwaardige redevoering, welke in de Kamer wierd uitgesproken door onzen ijvervollen Volksvertegenwoordiger, de heer Buyl, die, met cijfers, heeft bewezen hoe schandalig hel gouvernement de kleri kale mutualiteiten weel te bevoordeeligen, in hel belang van zijne hatelijke politiek. Die aanspraak heeft, geheel liet land door, een geruebtmakenden ophef verwekt. Zoo schrijft hel Antwerpse!) blad Le De heer Mechelynck stelt aan den minis- Matin tér Berryer eene vraag aangaande den vorm van den stembrief. In de laatste gemeentekiezing moest de kiezer een hoekje van zijn stembrief afscheuren, hel- zekere burgemeester doen opmerken en het ophouwen schoollokalen Gij zult u voorzeker afvragen, vriend lezer, hoe hel komt dat heden, de katho lieken tegen de Grondwet opkomen, dat zij in 1830 met ons stemden. Is er in hun Stadsloten niet meer gedaald zijn dan de Slaatsrente. Hetgeen die dagbladen ook niet zeggen is. dal hel gouvernement van gedacht is, zoo de kiezing haar aan ‘t bewind laat, ...j eene nieuwe serie Belgische Rente uit te politiek stelsel misschien iets veranderd geven drie en bnlf per cent intrest gevende. Wat dan met deze aan 3 zal gebeu ren.... Op eenige jaren is de openbare schuld van 2 lot 4 milliard gestegen. Nogthans zijn de algemeene belastingen private scholen. De kloosters puiten in de gedurende die zelfde jaren altijd verhoogd, hetgeen had eerder moeten toelalen de openbare schuld te verminderen. De klerikalen verkwisten ons geld en er niet genoeg hebbende in kas, henen zij er bij. Dit is een zeer gevaarlijke toestand voor, ons land en onze nakomelingen zullen waarschijnlijk hel duur moeten bekoopen, zoo deze nog eenigen tijd voortduurt. Deze overtuiging is ons niet eigen maar wordt door gezaghebbende katholieken gedeeld. De klerikale oud-minisler Beer- naert wees reeds lang op het gevaar. De katholieke ministers Garton de Wiarl en Renkin, vooraleer zij minister waren, schreven meer dan eens dat de kolossale aangroei der Belgische Schuld eene zeer bedenkelijke zaak was. De katholieke senator De Lanlsheere, gouverneur der Nationale Bank zegde dal er een einde moet komen aan den aan groei der openbare schuld, want dal dit dolzinnig schulden maken ons land met rasse schreden naar den afgrond brengt. En de bisschoppelijke gazet Le Bien Public schreef dat de katholieke partij door de financiën zal ten onder gaan. Hel is onze overgroote schuld, le grooj voor ons klein land, die dus, volgen» de opinie der liooj^geplaatate katholieken zelf, de oorzaak is der daling van de Belgische Rente. onder de bescherming schuilen der gees- der Grondwet met het inzicht dat in hel lelijkheid en der schatrijke kloosters, nieuw wetsvoorstel steekt waarvoor men op den hoop, ons nog 20 fjjEr is geen twijfelzulke eene wet ware 1 eene klerikale oorlogsverklaring. "Hel nationaal onderwijs zou vernietigd worden. De vrije school, door den Staat ’t is te zeggen, door de schatplichtige» gansch onderhouden, zou de ongrond- 1886 is diesaangaande in wettelijke en bevoorrechte mededingster Mr de Broqueville stelt vóór, hel geld uil onze zakken te halen om hel te geven als toelage aan de kloosterscholen, per van zekere Groote tot lieden geen goeden uitslag bijgebrachi. Turkije heeft laten kennen, dal de voorwaarden van Italië hoegenaamd niet konden aanvaard worden Men vóórziet dus eene nieuwe herne ming van de vijandelijkheden; zelfs wordt Voor hel oogenblik vallen de klerika le pennelwisters hevig M. Buyl aan. Zij verontwaardigen zich tegen de handel wijze van den liberalen Volksverlegen- geen merkelijk de kieswerkingen verlengd woordiger; maar zij kunnen niet één van heeft. De minister laat verstaan dat deze zijne cijfers weerleggen. Buyl heeft een nieuwigheid niet langer meer zal behouden breeden rug; hij is sedert lang die belee- worden. Do heer Vandervelde stelt aan den mi nister van Spoorwegen eene vraag aan gaande het inkorten van hel recht van vereeniging van Slaatspersoneel. Hij doel uilschijnen dat de vrijheid van vereeniging aan hel personeel werd toegestaan. De krislene vereenigingen worden van wege de regeering met welwillendheid behan deld, terwijl <Ic onpartijdige ver* eenlging;eii gedwarsboomd en ónmogelijk gemankt worden. Personen, vreemd aan hel bestuur, mogen op de vergaderingen nie. tegenwoordig zijn. Wanneer hel pastoors geldt, doel men natuurlijk geene opmerkingen. Wan neer het liberalen of socialisten zijn, dan wordt de vergadering verboden. Altijd twee malen en twee gewichten. Staatskas met volle handen. De heer llubert, minister, neemt hel woord. Hij liegt af al hetgeen de vorige sprekers, namelijk de heer Buyl, gezegd hebben, hetgeen van deze laatste eene terechtwijzing veroorzaakt, waarop de minister zich wel wacht te antwoorden. De heer Segers, klerikaal, vraagt aan de liberalen indien zij de toelagen, thans aan vrije (lees klerikale) scholen gegeven, zouden afschaffen, indien zij aan hel be wind kwamen. Waarop er wordt geant- i woord dal al de scholen die zich in regel zetten en Staatstoezicht aannemen, zouden toelagen bekomen. Zoudi gij, klerikalen, vraagt de lieer Masson, toelagen geven aan scholen waar geen godsdienst wordt onderwezen Ja, zeggen eenige klerikale leden. Neen, zegt M. Woeste. De heer Vandervelde en zijne verklaring dient onthouden le wordende Staal moet niet meer republikeinsche dan kleri kale scholen steunen. De school moet de kinderen met elkaar in betrekking stellen. De scholen moeten mannen vormen, in staat zich eene eigene overtuiging en eigen ge loofsbegrippen fé vormen De heer Cavrot, socialist, vraagt eene loelaag van 10,600 fr. voor de school van verminkten te Charleroi. De minister i begint met le weigeren, doch is eindelijk verplicht toe le slaan. FIIANKRIJK. De onderhan- delingen met Spanje over Marokko hebben nog niet den minsten slap vooruit gedaan. Koning Albrecht en Koningin Elisabeth terug komende van hel Zuiden, hebben t(/ Parijs eenigen tijd vertoefd. Zij hebben een bezoek gebracht aan M. Fallières, voorzitter der Republiek. Een ontbijt werd, in hel Elyseum, ter eere van de Belgische Vorsten aangeboden. Men be- merke hoe vriendelijk de betrekkingen aangeknoopl blijven lusschen ons Konink lijk Paar en hel Fransch Goevernemenl. ENGELAND. De werkstaking I van de mijnenarbeiders duurt altijd voort. I Daar er lusschen bazen en werklieden I geene overeenkomst is kunnen gesloten I worden, heeft hel liberaal ministerie be- I slist een bill of wetsontwerp voor le I stellen, waarbij het minimum van dagloon verplichtend zal ingébracht worden, doch I met voorbehoud van de rechten der bazen I de manier te doen vaststellen waarop bel I werk zal moeten uilgevoerd worden. De I werkliedenpartij is reeds voor die hervor- I ming gewonnen. Hel minimum dagloon I zal, in elke streek, moeten bepaald worden I door eene bijzondere commissie, die ook I zal le bepalen hebben welke de hoeveel- I heid werk zal zijn, die moet geleverd I worden. I ITALIË. Men weel dal Koning I Victor-Emmanuel liet slachtoffer is ge- I weesl van een laffen kwaaddoener, die op I hem drie revolverschoten loste. Gelukkig- I lijk is de Koning niet geraakt geweest. I Alleen een officier van den staf wierd erg I gekwetst. I De tusschenkomst j Mogendheden heeft der schatrijke kloosters, men op den hoop, ons i millioen ’s jaars zal afpersen. In bovengemelde vragen om burger schap, werden zelfs de voorschriften der wet niet gevolgd. De wet van 1886 is diesaangaande in I weltelijke en bevoorrechte mededingster voege, wel die luidt dat minstens vijfjaar der staatsschool worden, verblijf in Belgie gevergd wordt, vooraleer de aanvraag tot burgerschap geldig mag ingediend worden. In een der voorgedragen gevallen, had klas, voor de jaarwedden der onderwijzers I niettegenstaande dit een per cent min, de nu zekere •’'.'««meatAr doen onmerken I eir hel opbouwen en onderhouden hunner p»».i»ii.i dnn d«» dat hel verblijf in België voor de eischeres eene non slechts van 4 jaar was. Doch hier zien wij opnieuw de tusschen komst der pastoors. In het dossier vindt men inderdaad eenen brief van den pastoor der gemeente, die het officieel schrijven van den burgemeester ontkent en logen straft. Natuurlijk wordt de meening van den pastoor aangenomen. Is hij inderdaad niet het hoofd der gemeente Wal weel de burgemeester De kwestie, le weten indien de Belgen voor altijd de vreemdelingen zullen zien vorenlrekken, zal hare oplossing hebben in Juni aanstaande. Blijven de klerikalen aan T bewind, dan mag men zich verwach ten dal ontelbare millioenen uil onzen 5ak zullen geklopt worden om le worden ge stort in deze der vreemdelingen, welke daarenboven nog aan onze eigene kinderen de bestaanmiddelen komen ontnemen. Van de kiezers hangt hel af aan dezen toestand een einde le zetten, en voorgoed die onverzadelijke kloosterlingen aan hunne kloosters terug te schenken. I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2