VAN VEURNE Antiklerikaal... Altijd! Vijandig aan den Godsdienst... Nooit 220 miljoen!! Belastingen. Meer dan ’2’20 miljoen aan Kloosters Leve de Liberalen! T ZIT GOED. RENTE. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Méér dan 32 fr. 50 c. 65 fr. Wij winnen dus een zeteldus ’t zit goed. Na 27 jaar klerikaal bewind. Zaterdag 20 April 1912. 16 86e Jaar. Klerikale Polemiek. Landbouwers en Werklieden, en Tapscholen. fr. 175.622.489,58 c. fr. 184.530.559,58 c. ±O millioen sedert 1900 voor «le kerkfa- brieken. F ant- (Gel.) FRANCE. i 16.507 19.036 20 295 c. 1 Algemeen Totaal Sedert 1884, hebben de kloosters en lapscholen van de openbare besturen, ten titel van toelagen verkregen, de kolos sale sommen van Wanneer wordt er daar een einde aan gesteld ic ld o. Wanneer, in gelijk vyelk land, iels goeds gebeurt, dan beweren de klerikalen dat dit dank aan hun geschiedt. Onslaat ergens eene laakbare zaak, dan is deze Ijel gevolg van de geuzenopvoeding enz. enz. De laatste bandieien-aanslagen in Frank rijk gepleegd, brengen nogmaals zulke redeneering te weeg om de Fransche vrij- denkers-regeering aan te vallen. Zeker, zijn die schelmstukken bedenke lijk; maar kon men zich gruwelijker mis daden voorstellen dan de talrijke moorden en onleeringen, in de laatste jaren, niet alleen te Brussel, maar in verscheidene katholieken dorpen, op kleine meisjes ge pleegd? Welke beschouwingen zouden wij niet kunnen maken op den vreeselijken vader moord in 't land van Aalst, waar men de moordenaars aantrof, ter wijl zij paternosters aflazen Wij willen aan geene school hare toe lagen ontnemen omdat zij godsdienstig is; en wanneer er dienen toelagen gegeven te worden, zijn wij van meeoing dal hel gods dienstig karakter der school geen hinder paal is. Doch wij willen dat in al de open bare of gesubsidieerde scholen de ver draagzaamheid heersche. Wij willen van geen schooloorlog weten: wij zullen den vrede doen heerschen in de school. De katholieken hebben nog nooit iets gedaan voor u uil rechtschapenheid; het was altijd uit politiek belang of omdat zij er toe gedwongen waren door de Libe ralen of Socialisten. De klerikale polemiek zou er ons het recht toe geven, des te meer daar wij moeten het volgende feil onweerlegbaar a^nhemen: sedert 1884, datum der klerikale dwingelandij, werden on telbare scholen afgeschaft, terwijl het ^etul gendarmen in gelijker mate verhoogd werd. F L I A In T jaar 18855, toen de klerikalen aan’t bewind kwamen, beliepen <ie belas tingen per hoofd tot het is te zeggen dat ieder inwoner van Beigie fr. 32.50 c. jaarlijks in de Staatskas moest betalen. In’t jaar 1»1», na 28 jaar klerikale regeering, moeten wij per hoofd betalen, dus juist verdub beld. Ziedaar een feil waarvan de waarheid door niemand kan geloochend worden. Aan wie de faut Het grootste gedeelte dier verhooging is veroorzaakt: 1° Door de schandelijke miilioenen- verbrassingen voor nutteloo- ze praalwerken. 2° Door bel toekennen van schandalige toelagen aan klerikale kies- dravers, voor dewelke gedurig nieu we plaatsen worden geschapen. 3° Door den onverzadelijken geldzucht van kerken, kloo sters en politieke geestelijk heid. 4’ Door alle soorten van toelagen aan allerlei klerikale werken welke niets anders dan kiespropaganda in het oog hebben enz. enz. Indien wij eene onpartijdige en spaar zame regeering bezaten, zouden talrijke millioenen alle jaren gespaard worden, en toelaten de belastingen op zekere ver- bruikswaren al te schaffen en hel duur leven le verzachten. Aan de kiezers zich dezen toestand te herinneren. Hel geldl de belangen hunner beurs. Er bestaal een Comileit dat, in den schoot der Algemeene Federatie der Bel gische Ondewijzers gesticht wierd, tot de verdediging der Nationale School. Het zelve heeft navolgens de oflici -ele cij fers nagezocht welke toelagen verleend zijn geweest door Slaat, Provinciën en Gemeenten, aan de vrije katholieke scho len, gedurende hel klerikaal beheer van 1884-1912. Ziehier lol welke verbazenden uitslag, die berekening heeft aanleiding gegeven. Hoogervermelde besturen schonken aan het klerikaal onderwijs hulpgelden van verscheiden aard, tot beloop van eene som van beslaande in toelagen voor studiebeurzen aan de leerlingen der vrije normale scho len, aan de aangenomene normale scholen voor de uitgaven belrekkelijk den jaarlijk- schen dienst der lagere aangenomene scholen, der id. bewaarscholen, der id. scholen voor volwassenen, en de aan neembare scholen. Voegt men nu daarbij de uitgaven ten voordeele der geestelijke onderwijzers of onderwijzeressen, welke mogen gerekend worden, volgens een middelmatig beloop van 1650 fr. voor 6618 jaarwedden, T zij eene som van 10.908 050 franks, dan komt men aan een totaal van In die cijfers zijn niet begrepen hd aan deel van T vrij onderwijs in de algemeene kosten van bestuur, beheer en toezicht, in jaarwedden der onderwijzers die de zieke aangenomene leeraars vervangen, ook niet de algemeene kosten van den toezicht van het onderwijs van den gods liensl, enz. die beloopen tot eene som van 35 tol 39 mil joen. uitgaan wij dal zulks niet mogelijk is. De liberale propaganda-maatschappijen zijn ganseb het kanton door heringericht. De Liberale Volksbond van Veurne telt lieden 300 leden, terwijl vroeger slechts een 60ial leden van de propagandakringen deelmaakten. Te Oostende, zelfde herleving. Te Dixmude, ook. Alles doel integendeel voorzien dat wij op eene aanzienlijke stemmenwinst mogen rekenen. De vijlde zetel koml dus ongetwijfeld aan ons toe, en, welke ook de strijdmid delen der katholieken wezen mogen, zal Volksvertegenwoordiger Serruys in de naaste Kamerzitting dapper ONZEN BL’YL ter zijde staan. De stemming nadert met rasse schreden. Hel oogenblik is dus wel gekozen om eens de cijfers van de kiezing van 1910 te onderzoeken en te zien hoe de vijf zetels dit jaar zullen onder liberalen en katho lieken verdeeld worden. De liberalen bekwamen in 1910, 20.295 stemmen. De klerikalen bekwamen in 1910, 36.230 stemmen. Voor hel toepassen der Evenredige Ver tegenwoordiging moet men T getal stem men van iedere lijst verdeelen door een, twee, drie, vier, vijf, lot beloop van hel getal zetels die toe le kennen zijn. De hoogste uitslagen bekomen de zetels. Met de cijfers van 1910, komen wij aan de volgende uitslag: Liberalen. 20.295 II 10.148 V 6.765 De liberalen willen ver plichtend onderwijn, met vrijheid voor <len huisvader, zijne kinderen naar de school te zenden, welke hij verkiest. In 1902 In 1906 In 1910 En al met eens- in 1912, zouden wij, volgens de klerikalen hel bewert De katholieken weten zoowel als De katholieken in hunne strijdblad jes bekennen zel- ven «lat de liberalen zoude moeten 1446 stemmen ver liezen op «likt de 65" zetel aan de klerikalen zou toekomen. Is het waarschijnlijk dat wij stemmen zullen verliezen?! Sedert 1900 hebben wij er gestadig bij gewonnen. Inderdaad In 1900 bekwamen wij 14 451 stemmen lu 1907 stond de Belgische Rente bijna aan zijne uilgeviugswaarde, ’lislezeggen aan 99.80. Dan vonden de klerikale kopstukken dat hel dank was aan hun goed en behendig bestuur, dal de Rente zoo hoog stond. Nu dezelve slechts aan 85 fr. en zelfs minder staal, mogen wij wel het tegen overgestelde beslatigen. Het is aan het slecht, kwistig en onbehendig klerikaal bestuur te wijlen dal de Rente zoo laag is gevallen. Wal kunnen de klerikalen daarop woorden? Met hunne schijnheilige argumenten beweren zij dal wanneer iets goeds in België gebeurd, hel dank is aan de katho lieken. En wanneer door de katholieken de renteniers 15 van hun kapitaal verlie zen, zouden zij beweren er voor niets in le zijn. Dal zal niet grijpen, niet waar, verstan dige kiezers van Veurne-Ambacht Klerikalen. 36.230 I 18.115 Hl 12.075 IV 9.080 Wij zien dal, volgens den uitslag van 1910, de tweede en de vijfde zetel aan de liberalen loekomen. ten bedragen ongeveer Ander deels stelt men talrijke nieuwe plaatsen in van onderpastoors en kape- K. De heer Mechelynck zegde in de Kamer: Gedurende 97 jaar hebben de ministers de magistratuur en het notariaat geklerikali- seerd. Wij moeten dit stelsel aan het licht brengen. En ik begrijp niet dal gij durft loochenen dal uwe benoemingen meest allen schandalige poli- tieke benoemingen zijnik be treur dal de heer Garton de Wiart, minis ter van Juslicie, aan wien men zulke breede gedachten toekent, zich aan de po litieke drukking niet beeft kunnen ont trekken. Een woord over kerkfabrieken en gees telijkheid De toegestane giften en lega- z-- - - bij het lijk van hun slacht- olFer. Wil dal beduiden dal ons land een land van schurken en bandieten is? Moeten wij er uil besluiten dat ons land door onwaar- digen wordt bestierd? ADVERTENTIE-BLAD S 'i k 3 S3 11 ot e ul ra i c n T m achter- I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1