NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Het Ouderdomspensioen. f Wal de Liberalen deden voor hel Volk. VAN VEURNE 1 Te Genl en te Veurne. in uw lot Stemt liberaal I Werklieden, wilt gij verbetering Ir O Antiklerikaal... Altijd! Vijandig aan den Godsdienst... Nooit! 5 i Het Volk zwijgt. De Liberale Stroom. Zal het 20 miljoen ’s jaars zijn of meer? Nr 20 86** Jaar. Zaterdag 18 Mei 1912. Daling der Belgische Kenle. I l Antwoord eens hierop, minis- i te recht de kloos- handhaven te w 'ten dat de nieuwe school- hervorming, welke de klerikalen verhopen te kunnen inbrengen, voor gevolg zou hebben »O miljoen Janra en, zelfs méér aan de kloosters zou schenken. Wie nu zwijgen als de visschen, zijn de klerikalen. Ze deinzen achteruit en durven hel voorstel van M. Cnudde niet meer tegenspreken. Daaruit mogen we dus besluiten dat hel volgende wel eigenthjk niet meer kan be twist worden. De katholieken zijn sedert 28 jaren aan 't bewindze zijn nog niet te vreden met de schoolhervormingen welke zij zelven hebben ingebracht. Er moet nog eene derde schoolwet gestemd worden, die 20 miljoen jnnr» en méér aan de kloosters zal verschaffen. Kiezers, ge zijl verwittigd Stemt voor de Liberalen welke partij gangers zijn van het verplichtend koste loos onderwijs, met vrijheid voor den huisvader de school te kiezen volgens zijne voorkeur. Men leest in 't Volkje van Zaterdag II. Neen, ons volk is niet rijp voor de kartel-politiek... Tiens! Tiens! En wal hebben wij, onlangs zien ge beuren in de stad Genl? Mr Vandevyvere, tegenwoordige katho lieke minister, Mr Siffer, gemeenteraads lid te Gent en hunne katholieke vrienden uit den gemeenteraad van Gent hebben aldaar een verbond of kartel aangegaan met de heeren Anseele, Lampens en ande re socialisten. Toen Mr Anseele, de chef van de roode Vooruit, de antiklerikale volksvertegen woordiger zich voorslelde als schepen, door wie wierd hij gekozen? Door Vandevyvere, Siffer en hunne klerikale kameraden!!! En toen de gemeenteraad een lid van de Hospicien of van hel Bureel van Weldaad lieden een - 1 frank fr. op uw Ginder zit een Staatsbediende. Zijn aan dacht werd getrokken op de groole, vette letters, welke dienen om al de gunsten van de Regeering op te sommen I Hij leest, glimlacht droevig en zwijgt. Wie is de man, die met bleek gelaat naar eene afschuwelijke prent staart, waarop men de lieve jeugd opgeleid ziet tot sluipmoordenaars, aangevoerd door eenen meester met varkenskop. Die man is een wereldlijke onderwijzer. Zijn hart bloedt, maar hij zwijgt. Ze zwijgen, ja, zij zwijgen!.. De kleine boer uit vrees voor den ade- lijken heer; De kleine bediende uit vrees voor ver- klikkerij. De beambte uit vrees zijn loopbaan te zien knakken. Want, wee degene, welke de klerikale politiek luidop durft afkeuren. Voor die zonde beslaat er geen vergiffenis. Maar dat kan zoo niet blijven duren Hel volk zwijgt, bewust van zijn macht! T Is de stille, welke den nakenden storm voorspelt. O, welkom, gij machtige, ge zonde, heilvolle stormGij zult in Juni het luchtruim zuiveren van leugens en bedrog die klerikale pestlucht, welke ons dreigt te verslikken. Leve hel vrije Volk Leve de Storm Hoera! o werd beantwoord Ge heer Cnudde, secretaris der algemeene federatie der Belgische Onderwijzers, in eenen open brief, door de pers overgeno- nien, maakt zich steik, die bewering te Heden trekt de oude werkman een pensioen van O centen daag*. Iedereen weel dal men boekje een inlresi van C veel deze som niel hooger is dan 2000 fr. wordt men ver- J vermtï- Bel le koopen, zooniet trekt -I de inge- u Wat zeggen hier de menschen van de kiezing?» Duizendmaal herbaalde vraag. Hel antwoord is nochtans heel eenvou dig: de menschen zeggen NIETS. Het volk zegt niets; het zwijgt met samenge perste lippen. Let eens goed op, wat indruk dat giftig lasterpapier maakt, zoo schandalig ver sierd met wagelijke platen. Het is een klerikaal kiespapier. Hel komt ons een staal geven van den bescbavenden en ver edelenden invloed van het klerikalisme. Aan die vruchten kent men den boom. De laatste optellingen bewijzen klaar en duidelijk boe de stroom van hel kiezers korps de liberale denkwijze volgt en ons, onbetwijfelbaar, naar de zege zal leiden op 2 Juni aanslaande. Inderdaad Van 1902 tot 1910, dus in die acht jaar, wonen de klerikalen te Brussel 19.648 st. te Antwerpen 12.436 stemmen, le Charle roi 11.877 stemmen, te Luik 13.528 stem men, te Genl 7680 stemmen en te Door- nijk 2754 stemmen. Dus, te samen wonnen de klerikalen 67 923 stemmen. Terwijl de antiklerikalen, in denzelfden tijd de volgende winsten deden, te weten: 51.078 stemmen te Brussel, 26.997 stem men te 'Antwerpen, 19.489 stemmen te Charleroi, 19.680 stemmen le Luik, 8907 stemmen le Genl en 5970 stemmen te Doornijk. Te samen dus, wonnen de anti- klerikalen 039.1125 Mtenimen. Bij gevolg, zonder bijzondere aanwins ten, en indien de gewone slemmenver- meerdering behouden wordt, zullen de anti klerikalen, op 2 Juni 1912, ten minste 25 tot 30 duizend stemmen meerderheid be- l komen. Hoezee! Leve de ware volksvrienden! Leve de liberalen De antiklerikalen houden vast dat hel schoolwetsontwerp Scbollaert, welk door Minister Debrocqueville, ten minsten in zijne hoofdpunten verdedigd werd en, des- gevallende, door de klerikalen zou ingé bracht worden, aan de schatrijke kloos ters een cadeautje zou verzekeren van ten minste 20 miljoen ’s jaars. De katholieken betwisten zulks van hen biedt eene som van aan diengenen die zou en één 20.000 fr. kunnen bewijzen dat eigentlijk eene dergelijke som zou komen in de coffreforts van d terlingen. Ze peisden zeker: Stout gesproken is half gewonnen Kwel die uitdaging of van andere openbare besturen moest benoemen, men zag altijd Siffer, Vapdevy- vere en medeleden stemmen voor socialis tische kandidaten, en deze wierden be noemd door de medehulp van bovenge noemde klerikalen. Wal zegt gij daarvan? In hunne meetingen en in hunne gazetjes en vuilbladjes, zullen onze klerikaalljes deze historie niet vertellen!’. Zij zwijgen dal ze zweeten En nochtans, isdil de zuivere waarheid. Wij dagen M' Pil uil dit te loochenen. Antwoord eens hierop, o Volkje f En dit spel heeft maanden en maanden geduurd. De katholieke schepenen wier den benoemd, dank aan de socialistische stemmen en de socialistische schepenen wierden benoemd door de klerikale stem men gevoegd aan deze der socialisten. En nu, in deze kiezing, waar één socia list op de 5* plaats slaat, roept men: BarrabasH De wereld gaat vergaan! Alles moet om zeep 1 Die socialisten, alhier 1 Die godsdiensthaters aldaar! En roepen! En tieren Och Heere tochAl die vervloekingen, al die beschimpingen en dwaze beleedi- gingen vallen terug op de neus van M‘ Van devyvere, tegenwoordig klerikale ter, die, zooals hierboven is bewezen, een nauw verbond aanging met de socialisten van Gent en zeer lang zetelde als schepene nevens zijne makkers de heeren Anseele en Cambier. Was dat geen gruweldaad? En, hetgeen moei loegejuichd worden als M' Vandevyvere, klerikale minister in spel is, moet nu afgekeurd en gelaakt wor den als de liberalen in T spel zijn Allons, M. Pil, legt ons dal eens uil Ziel hier eene opsomming der bijzon derste hervormingen, welke door de libe ralen werden ingébracht; Afschaffing van de patente der werk lieden öillasiing der rechten ten voordeele der kleine erfenissen; Inrichting der Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, onder waarborg van den Slaat; Wet op de maatschappijen van Ouder lingen Bijstand; Wet op de goedemannenraden; Afschaffing der verplichtende werk mansboekjes; Afschaffing van art. 1781 van het Bur gerlijk Wetboek, volgens hetwelk de mees- j ter, op zijn enkel woord, geloofd was voor het vaststellen van den werkmansloon; Vrijheid van samenspanning voor de werklieden; Instelling van bijzondere raden van I Nijverheid en Arbeid; Afschaffing van de lijfstraf; Wel op de samenwerkende maatschap- I pijenI Afschaffing der sledelijke octrooien of I inkomrechlen; J Afschaffing van de belasting op T zout; I Afschaffing der belasting op de vischI Maatregelen ten einde den prijs van het I brood te doen verminderen; Inrichting der ijzerenwegen in Belgie; Instelling der buurtspoorwegen; Inrichting van de vrijheid van den han- I del; Inrichting van hel gemeentefonds; Stichting van bel Gemeentekrediet en, I later, van het landelijk krediet enz. Eene partij die zich mag beroemen op I dergelijk verleden is, onder alle oogpun- I ten waardig om, op 2 Juni aanstaande, I terug het bewind in handen te nemen. De liberalen zuilen aan de oude werk- onvergeld pensioen van (leng» loestaan. °P zijn spaar- 3 trekt voor zoo- Eens deze som bereikt, U.CI< zocht zoo luiden de bijzondere vc; ningen aan de bedienden opgelegd gische Rente aan t men maar 2 meer op geheel schrevene som. Dus, gij die meer dan 2000 w I* ADVERTENTIEBLAD -n

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1