VAN VEURNE De Liberale Partij, De revoliilionnaire Toestand. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag 29 Juni (912. 86' Jaar. til ('I Waar is het geld naartoe? Kiezerslijsten. 3 K ARTEL. Overal dezelfde. Leve de klerikale^! waar, Veurnsche Renteniers i\lr 26 li, OUDERDOMSPENSIOENEN. ■I' if -I In Belgie, wal zien wij. In al de gemeenten, van de kleinste tol de grootste weiden er dezelfde scheld woorden van uit den preekstoel lol de li beralen en socialisten gericht. Leugen en laster zijn, in kiestijd, de ge wone uitbrakingen der priesters. En wat wordl hun gezegd!! Zelfs geen de minste opmerking aan die heeren, welke door den Staat, dus door iedereen, betaald worden. Integendeel, men zal bun nog 20 milli- oen als belooning te beste geven. Belgie is zoodanig verkwezeld dat het geen in andere landen als laakbaar aan zien wordt, hier eene belooning verdient. oorlog an- Oil Hoe deze uitgedeeld worden door de klerikalen. miskend en r en de priesters 3 Als eene aardighei I mag vermeld wor den dat er deze week te Böucbaute eene vrouw begraven werd met den hoogsten dienst, die sedert lange jaren hel ouder- pensioen genoot van 65 frank. En zeggen dal dit pensioen alléén aan personen mag gegeven worden welke in de ellende verkeeren. 16 zetels voor 70.000 stem Een zonderling gerucht wordt ons door seind8eW00nlijk We’ i"661'01” da^blad ge- 'k Je -4. n Tijdens de stemming hebben vele kie zers ons doen opmerken, ofwel dat ze niet bel getal stemmen hadden waartoe ze ge rechtigd zijn, ofwel zelfs njet ingeschreven waren op de kiezerslijsten. Het oogenblik is gekomen deze opmer kingen te vernieuwen. Inderdaad, de scheprncollegies zullen van 1 Juli lot 31 Augusli overgaan lol de herziening der kiezei slijslen. De werklieden of burgers die denken dat ze de stemmen niet verkregen waarop ze recht hebben of bericht hebben ontvan gen dal hunne rechten worden betwist, moeten zich voor den 1 Juli ten gemeen- tehuize hunner verblijfplaats aanbieden en hun recht doen wedervaren. Voor alle inlichtingen wende men zich tot hel Bestuur van den Liberalen Volks bond, die zich kosteloos gelast met de verdediging der rechten van de kiezers. Voor wat het kartel aangaat en de raad welke die beste confrater ons diesaan- gaande geeft, zullen wij hem antwoorden: Bemoei u met de belangen uwer partij. Wij kunnen nog uwen raad missen, in 't bijzonder wanneer gij u met onze poli- tieke werking onledig houdt! Binnen twee jaar is er herkiezing in de helft van België Dan zullen wij eens zien I indien die monsterverhooging der katho lieke partij nog zal te bestaligen zijn. Door bedrog, leugen, laster en omkoo- perij zijn de katholieken er in gelukt de vooruitgang der liberale partij in 1912 te ’t Is in Frankrijk, zullen 7 leurnsche Volk en tutti quanti ons weerleggen. Ja, maar in Zwitserland is hetzelfde. Tijdens de laatste kiezing, te Soleure, had de katholieke partij al de zwartgerok- ten opgeroepen. Een dezer priesters deed publieke gebeden ten voordeeleder katho- I lieke kandidaten; in zijnen preekstoel zegde hij voor wie men moest stemmen, en verklaarde dat de liberalen de slechtste onder de slechtstee waren, ja, slechter dan moordenaars. Aan de Hooge-Raad werd het feit ter kennis gebracht, en die heilige man werd op staanden voet afgezel en voortaan is alle ambt van den Staat hem verboden. Zoo luidt de titel van eenige regels in de klerikale pastoorsgazet van Veurne. De liberale partij, volgens hem, bestaal niet meer. Doch eenige kolommen er voor, spreekt hij de schoonste woorden uit, op dat al de klerikalen van het arrondisse ment toch zouden, van nu af. reeds wer ken om den... 4* zetel te veroveren. Werken uil al zijne macht om een doode te bes!rijden... 7 is wat aardig. Doch, in cauda venenum. Hel einde be val bet venijn. De volgende woorden van Baron de Brocqueville kwamen ter goeder uur (zoo gaal hij voort). De katholieke partij is niet een gesloten kling; maar hare rangen Slaan breed open voor alwie Vaderland en voorspoed mint. Wat wilt gij daarmeé beduiden, Volkje? Het is een oproep tot de kazakdraaiers, niet waar. Stel u gerust, beste schrijve- laar; in de liberale partij bestaan er na 30 jaar klerikaal bewind, geene kazakdraaiers meer. Die nu nog liberaal is, weet waarom, ’t Is een man met princiepen, die door eene 30 jarige ondervinding heeft kunnen bestaligen uil wat het klerikal programma bestaat (eene groole O), welke vrijheid er beerscht (O), hoe noodlottig de klerikale regeering voor het Vaderland, ja, voor de onafhankelijkheid van Belgie is. En uwe oproep tot het kazakdraaien kan op zulken man geene werking meer uitoefenen. tiekas, waaraan zelfs in lijd van ou niet mag geraakt worden, omdat het dermans geld is, zou totaal ledig zijn. De Regeering heeft de gelden ervan ge bruikt om de schreeuwende schuld te beta- Sedert de kiezing, en alhoewel de kleri kalen de overwinning behaalden, trachten zij, door middel hunner dagbladen, de socialisten aan te wakkeren om met hun, klerikalen, kartel te sluiten, ten einde het stemrecht der vrouwen in voege te bren gen. Tiens! Tiens! Kartel sluiten met de socialisten, is dal geene doodzonde meer. Is hel gevaar van 7 socialisme verdwenen van 7 oogenblik dal de klerikalen meenen profijt te kunnen trekken uil een verbond met die partij. Welke comedieü nummer 10 c. Extrakten 2o c. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. of personaliteiten bevattende, worden niet de PüBLicrré, Nieuwstraat, 36, Brussel. te Veurne, en in al de Postkantoren. De prefectuurraad van Puy-de-Dóme onverwachte wijze, heeft de gemeentekiezingen, in de gemeen- te Messeise, ongeldig verklaard; ziehier waarom In zijne sermoenen had de pastoor ge zegd dal de geloovigen niet moesten stem men voor de republikeinen, en beloofd, zoo de katholieke lijst triomfantelijk uil de stembus kwam, zij den godsdienstpenning niet zouden moeten betalen. De prefectuurraad heeft daarin het feit van drukking en omkooperij vastgesteld, welke de uitslagen der stemming kunnen vervalschen. voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een r- 53 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. J toekomen. Artikels ongeteekend De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. worden ontvangen door het Office Drukker-Uitgever, Nieuwstraat Vóór den 2 Juni, schreeuwden de kle- rikalen, boven muren en daken, dal, zoodra na de overwinning der zoogenoem de verdedigers van den godsdienst welk overigens nooit in gevaar werd ge bracht de Belgische Rente, die lol dan altijd gedaald had, uit oorzaak, beweerden de kaloten, van de loensche handelingen van wege de anti-klerikalen, al met eens ging opslaan, en dat nog wel op eene En wal bestaligen wij, sedert den 2 Juni De Belgische Renten welke, dank aan de gouvernemenleele trukken, met vele moeite lijdelijk tot 87 waren gerezen, zijn nu gevallen lol op 83 fr. Dus, in veertien dagen tijds, een achter- uilwijking van 4 fr., 7 zij nu voor de be zitters van Belgische Renten een totaal verlies van zeventien franks op één honderd 11 Sa, toe, Veurnsche renteniers, slaagt nu eens uil ganscher harte, den kreet van Leve de klerikalen Leve die behendige ministers die, door hun kwistig bestuur, ons openbaar krediet zoo diep hebben doen zinken Doch, ge zijt nog niet ten einde van uwe beproevingen Wacht nog een tijdeke en dan zult ge kunnen oordeelen hoe laag de rente zal gezonken zijn, als wanneer het ministerie eene nieuwe leening van vijf honderd miljoen zal moeten aangaan aan 3 t/2 of 4 per honderd 7 Zal eene ware ramp worden. Maar de klerikalen len en de kolossale uitgaven te doen, waar toe de officieele uilkooperij van kiezers haar gedwongen heeft. 7 Is om aan die kas het geld terug te geven, er ook aan kassen, die zijn leeg ge maakt, er eene nieuwe leening zal aange gaan worden, leening van 400 millioen, aan 3 i/2 of 4 ten honderd. Die nu Slaatsrente aan 3 bezit zal het moeten bekoopen. Dit blad verschijnt den Zaterdag. - Abonnement: i Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Rcklamen 50 Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend opgenomen. - De Annoncen voor Belgie en Buitenland 'behalve de beide Vlaanderen) Men schrijft in bij cimillk niWNElN, doen ophouden. Zal dit iedermaal geluk ken? Dat is de kwestie. Met volle moed zien wij de toekomst aan. De liberale partij, partij van vrijheid en verdraagzaamheid, moet in Belgie als middelmate tusschen de socialisten en de klerikalen optreden en zal eindelijk de overgroote meerderheid der Belgische kiezers tot haar zien komen. De behoudsgezinde kiezers die de kleri kale reactionnaire macht op 2 Juni ver sterkt hebben, uit vrees voor een wanor delijken toestand, hebben machtig mede- geholpen om juist dezen wanordelijken toestand in 7 leven te roepen. Er is geen grooter gevaar voor de maat schappij dan zich, onder een gevoel van bangheid te onderwerpen aan onrecht en willekeur. Terwijl de karaklerloozen, sla- ven worden en gedwee dit onrecht en dezen willekeur verdragen met eene ver achtelijke gelatenheid, komen de vrije geesten in verbittering en wordt de grond vruchtbaar voor revolutionnaire gedach ten. Hel zijn wij, liberalen, niet die de revo lutionnaire gedachten zullen aanvuren, maar noch katholieken, noch behoudsge- zinden moeten zich inbeelden dal wij ge dwee en gelaten eenen toestand gaan aan nemen die op onrecht en willekeur steunt. ,agcu njn nunne Want, ondanks alles, ondanks de cijfers botten daaraan De vrije katholieke scho- der kiezing van 2 Juni, houden wij staan dal de antiklerikalen in België, hebben zij de meerderheid van de stemmen niet, heel zeker de meerderheid van de kiezers heb ben. Eene meerderheid van kiezers, be wust van haar recht en van hare macht, laat zich niet verslaven en vertrappen. Wij verwerpen alle wanorde, alle on weltelijkheden. In geen geval zullen wij toelaten dat er wanorde gezocht of onwet- telijkheden gepleegd worden, maar wij zullen vooral met behulp der groote sleden den wettelijken tegenstand inrichten en volhouden, zoolang als er geen einde ge steld wordl aan den wraakroependen toe stand waarvan wij de slachtoffers zijn. De klerikalen berekenen dat zij op 2 Juni 70.000 stemmen meer bekomen heb ben dan de antiklerikale partijen. Nemen wij de cijfers voor echt. Hel moet alle onparlijdige menschen in het oog springen dat 16 zetels meerder heid in de Kamer, voor 70.000 stemmen meerderheid op eene bevolking van 7 mil lioen zielen eene overdreven proportie is. Er is hier reeds eene vervalsching van het door de Belgische wetten aangenomen princiep der Evenredige Vertegenwoordi ging- Overigens, wal zou er van deze 70.000 gewoonlijk wel ingelicht dagblad ge- stemmen meerderheid overblijven, indien in(p het schandelijk meervoudig stemrecht niet De kas der borgstellingen ofconsigna- bestond? De Grondwet van 1831 Zegt: v„„ - Alle Belgen zijn gelijk voor de wel. De klerikalen, om hunne macht te be stendigen, hebben in 1893 de Grondwet verkracht door aan de rijken J en 4 stemmen en aan vagen fijn hunne len, nu dat het ministerie aan 7 bewind blijft, zijn zeker van voortaan »O mil joen *h Jaars als toelage te verkrijgen. Het katholiek onderwijs is dus gered Maar, ten anderen, wordl onze porte- monnaie gesplet V o- ,4 ADVERTENTIEBLAD -1 IC

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1