VAN VEURNE Dal moet eindigen. De Politiek der Liberale Partij. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT au" x; xor be“worden nl8‘ LV 27 86e Jaar. Eén man, ééne slem F Zaterdag 6 Juli 1912. Kiesomkooperij. EEN VADERLANDSCH WERK. Koninklijke Kaakslag. Eene Encycliek. Men schrijft in bij CAMIELE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, treffen. kiesbedrog in toepas- Wie heelt de wezentlijke meerderheid j in ons land be klerikalen hebben omtrent 80,000 hel beroep op van den van echte, voorzienige vaderlandsliefde. Wij meenen ie welen, dal de wensch van M. Warocqué in hoogere kringen is goedgekeurd, en wij durven verhopen dat de klerikalen de hand zullen leenen, om dat werk van bevrediging te doen lukken. Eenige dagen voor de kiezing werd aan ontelbare Staatsbedienden en beambten verhooging van loon toegestaan, lot zelfs daags voor de kiezing kwam aan zekere ambtenaren het nieuws toe dal zij ver hooging van jaarwedde bekwamen. Deze verhoogingen beloopen tol over- groole sommen. Van waar zal dal geld nu komen De kas is ledig, en de geldzucht der zwartgeroklen is niet ten einde. Welnu, het middel is geheel eenvoudig, Hetgeen men al den eenen kant gegeven beeft zal men al den anderen kant terug nemen. Inderdaad, in de katholieke bladen lezen wij dal de openbare bedienden in het kort door eene openbare belasting zullen ge troffen worden Waarom betalen de staatsbedienden geene palenllasten zoo zeggen zij, terwijl zij geheel en al door de lastenbetalers onderhouden worden. Iedereen betaalt patent, zij ook moeten betalen. ’t Is geheel eenvoudig, brave ambte naren. Gij hebt nu voor de klerikalen ge stemd. Nu zal men u alweer het vel af stroppen. wets- I De heer Warocqué, volksvertegenwoor diger, heeft in alle gemeenten van zijn arrondissement, den volgenden oproep doen uitplukken Het vertrouwen bezittende der wer kende bevolking onzer streek; verkleefd aan de groole belangen van handel en nij verheidpartijganger van alle, wetgving die de verbetering voor doel heeft van liet lol der kleine handelaars, der kleine bur gers, der werkersklasop onwrikbare wijze verkleefd aan de Grondwet, en wil lende medehelpen aan bet behouden der inwendige vrede, ik richt, buiten allen politieker! geesi, eenen oproep aan alle burgers, die den geest van rechtvaardig heid bezitten, en die willen dat de natie hare beschikkingen volge in kalmte en vn de. Ik herinner hun de laatste pijnlijke gebeurtenissen, die bij de groote meerder heid van bel land eenen af keer verwekt hebben voor het huidig kiesstelsel, en den wil om het al te schaffen. Indien men. uitdiegebeurtenissen.de noodige politieke lessen niet trekt, bet land kan, van morgen af, met de grootste gevaren bedreigd worden; morgen kan de algemeene werkstaking, de oproer, de be weging voor eene bestuurlijke scheiding, en de beteugeling ervan, hel nationaal leven op wreede manier beproeven, de groote en kleine nijverheid, den grooten j en kleinen handel, de kleine burgerij en de werkersklas, geweldig treffen, overal puinen, ellende en rouw medeslepende. Het is dus noodig dat alle goede bur gers samenwerken om zulke ramp te voor komen, en medehelpen aan een werk van nationale vrede, die noodzakelijk is voor de rust van bel land. Ik verzoek dus alle burgers, zonder onderscheid van partij, van te willen een verzoekschrift teekenen, eene kieswet vragende, die alle burgers zal gelijk stellen voor de wet, levens den wensch uitdruk kende, dal van dal verzoekschrift kennis zal gegeven worden aan Z. M. den Koning. Ik ben overtuigd dat mijn oproep zal aanhoord worden, zooveel te meer dat onze drie groote staatspartijen mannen in hunne rangen tellen, die van zulke hervor ming partijgangers zijn, welke zich nu op dringt aan de wijsheid en klaarzienigheid van allen. Mochten wij allen onze pogingen ver- eenigen, om de rust en het geluk van hel land te verzekeren. Zulke oproep keuren wij volmondig goed; zulk werk is een werk van vrede, 7 \bonnementvoorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. - Een nummer 10 c. -Extrakten 20 c. den drukregel. Dit blad verschijnt den za n. Reklamen 50 c Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. or Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office db PüBLiciTé, Nieuw straat, 36, Brussel. --- en in al de Postkantoren. De 2 J uni is voorzeker voor alle libera len, hier en elders, eene ware teleurstel ling geweest. Onze hoop was groot en gewettigd. Doch de schrikaanjaging, de ministerieele kiesbelofien, de omkooperij, de soort van heilige oorlog, welke de klerikalen in de laatste dagen hebben gevoerd, hebben onze pogingen doen mislukken. Het is de triomf van dal deel des lands dat ’t minst ontwikkeld is, opT verlicbtste deel van de natie: de burgersen de werk lieden uil de sleden en de nijverheidscen trums. Het is de triomf van de lage, lasterende vuige middels welke de klerikalen ge bruikt hebben om de liberalen af te schil deren als duivels, zwijnen en bandieten. Hel is de triomf van de schreeuwende onrechtvaardigheid, waarbij drie klerika len over zooveel stemmen beschikken als vijf liberalen. Wij strijden met ongelijke wapens; het het meervoudig stemrecht geeft de over macht aan het minst verstandige deel der bevolking. Ook moet die ongelijke strijd eindigen hel zuiver algemeen stemrecht, een man, eene stem, moet ons gelijke wapens ver schaffen. Zoolang wij dit niet bekomen, zullen wij verslagen worden. De liberale linkerzijden van Kamer en Senaat vergaderden Dinsdag in de zitting zaal van den Senaat. Meestal de liberale senators en volksvertegenwoordigers wa ren tegenwoordig. De bespreking duurde van 10 ure ’s morgens lot uren ’s-avonds en handelde over de laktiek, te volgen met het oog op de feiten van kiesbedrog door de klerikalen gepleegd, en de houding aan te nemen ten aanzien van hel voorstel tot grondwetsherziening. De heer Hanrez zat deze vergadering voor. Verder bevonden zich aan liet bureel de heet en Wiener en Goblet d’Alviella, senatoren en Jouiez en Delvaux, volks vertegenwoordigers. De heer Pécher bracht verslag uit, in naam der kommissie, aangesleld om de klerikale kiesomkooperij te onderzoeken, en verklaarde dat tot heden slechts kon worden medegedeeld, dat de katholieken in gansch het land een uitgebreid en goed ingericht stelsel van kiesbedrogin toepas sing brachten. I Na de bespreking over de hervormingen I die voor de inrichting en de propaganda I der liberale partij dienen aangenomen te I worden, keurde de vergadering met alge- I meene stemmen de twee volgende beslui- I ten goed De Politiek onzer Partij. Gezien de dagorde op 5 Juni II. gestemd I door de vereenigde bureelen der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat en lui- I dende als volgt: Overwegend dat een uitgebreid stelsel I van omkooperij, bedrog en drukking na- I derbij het onrechtvaardige van’l meervou- I dig stemrecht heeft aangeloond Overwegend dat een veldtocht van I laster het grondweltelijk, koningsgezind I en verdraagzaam programma der liberale I partij onteerd beeft, en dat de tussclien- I komst der geestelijkheid en het fanaiism de raadspleging lande vervalscht hebben. Vastbesloten op krachtdadige wijze de verwezenlijking door te drijven van hel programma dal de liberale partij voor hel kiezerskorps verdedigd heeft en dat be helst de verdediging van het openbaar onderwijs en bel verplichtend onderwijs, hel algemeen stemrecht, de werkerspen- sioenen; Bevestigen de vereenigde bureelen de volkomene eendracht der liberale partij en haar onwankelbaren wil om, in volle onafhankelijkheid en zonder zwakheid, den strijd tegen de klerikale reactie voort te zetten. Bekrachtigen de liberale linkerzijden van Kamer en Senaat, in algemeene ver gadering vereenigd op 2 Juli 1912, de dag orde door hunne bureelen gestemd, en verklaren zij al hun werkzaamheid in het Parlement aan te wenden om de zegepraal te verzekeren van de nationale, politieke en maatschappelijke hervormingen, welke op hun programma ingeschreven zijn. De Evenredige Vertegenwoordiging. Do liberale linkerzijden noodigen hare Hel regiment der grenadiers feestte de 75* verjaring van zijn bestaan. De Koning had beloofd tegenwoordig te zijn. Doch tijdens de kieswoelingen hadden' eenige reservisten gezongen A bas la calotte En, om die doodzonde le straffen, vroeg de Minister van Oorlog aan den Koning zich niet naar hel feest le begeven. Koning Albert antwoordde dal derge lijke grap van eenige jongelingen hem niet deed vergeten dat Koning Leopold II en hij zelve in dit regiment gediend hadden en bij het jubelfeest zou bijwonen. De Corriere della Serra meldt de aanslaande verschijning eener encycliek op den verjaardag van Keizer Gonstantijn, die eerst het christendom in hel Oosten inbracbl. Dit document zal aandringen op het feil dal de Roomsch katholieke godsdienst meer geëerbiedigd wordt, in de protestan- sche landen dan bij de latijnsche volkeren. Deze staal van zaken verwonderd nie mand, daar de houding van de katholieke geestelijkheid in de prolestansche landen verdraagzaam is, terwijl in de katholieke landen integendeel diezelfde geestelijkheid zich overgeeft aan grenzeloos fanatisme. Zoo is T, bij voorbeeld, dal de katho lieke geestelijkheid in Belgie, mei al hare machl de onzijdige school bestrijdtterwijl zij in de Vereenigde Stalen van Amerika, waar hel protestantisme heerscht, het onzijdig onderwijs zonder gewetensbe zwaar aanneeml. bureelen uit om onmiddellijk een voorstel ter studie te leggen, betreffende de Evenredige Vertegenwoordiging, in den zin van de bentitiiging der kiesoverschot ten, hetzij door de uitbi eiding der kiesom schrijvingen, hetzij door ’t stelsel Vande Walle of gelijk welk ander stelsel. Zij besluiten de samenstelling van een centraal organism voor te bereiden, waar in de gezamenlijke politieke vereeuigin- gen der partij vertegenwoor Hgd zijn en geven hare bureelen opdracht om daartoe de noodige maatregelen van inrichting le I stemmen meer bekomen dan de liberalen en de socialisten te samen, op 2,600,000 j stemmen, hetgeen omtrent 3 uitmaakl Doch hoeveel stemmers vertegenwoor- digen die 80,000 stemmen, gezien ons meervoudig stemrecht. Het is gekend dat de klerikale buiten gemeenten veel meer bijgevoegde stemmen uitbrengen dan de anti - klerikale steden en nijverheidscentrums. Wij mogen aannemen dal de kiezers der boerendorpen gemiddeld 1.7 stemmen uitbrengen, terwijl die van de steden ten hoogste over 1.4 stemmen beschikken. Bijgevolg slaan 14 kiezers van den buiten gelijk met 17 kiezers van de stad. teerden kiezers van den buiten, bijna allen katholiek, natuurlijk, hebben dus zooveel le zeggen als 17 kiezers van de anti-klerikale groote steden en nijver heidscentrums. Wanneer de klerikalen beweren met 80,000 stemmen de meerderheid in Belgie te bezitten, zeggen ze onwaarheid. Zij hebben daarom de meerderheid der kiezers niet, hetgeen hem dus onrechtvaardig aan het bewind houdt. Al de krachten der liberale partij moeten dus strekken om die onrechtvaar digheid te doen verdwijnen en met al onze krachten inoet er gewerkt worden tot het bekomen van hel zuiver algemeen stemrecht, ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1