NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT LOT! KLAARHEID! VAN VEURNE Politieke Eerlijkheid. Van waar hel geld lioml. AVertmaospeDsioeDen. Zaterdag 15 Juli 1912. 86e Jaar. In Italië. Leest en verspreidt dit blad. Nr 28 l 40.000 Wij zeggen ’t En is niet alles 11 5.775.000 11.775.000 De Annoncen voor Belgie en Men schryft in bij der 1,150.000 500.000 Van den anderen kant, als men nagaat wat er al vereischt wordt tijdens het on derzoek nopens het punt, te welen indien de vrager in nood verkeert en 't pensioen van CSS Cr. verdient, dan vindt men nog veel meer te verbeterenonderzoek nopens de middelen van beslaan; loon van den aanvrager, van zijne vrouw en zijne kinders waarde zijner eigendommen, (kleine woonst of iets dergelijks); onder zoek nopens de lasten, 't is te zeggen on derhoud van het huisgezin, gebrekkelijk- heden, huurprijs, belastingen enz. enz. Na al die ondervragingen en bewijs stukken geleverd te hebben, bekomt men dikwijls het antwoord, dal men niet in nood verkeert en dus niet liet pensioen kan verkrijgen. Dit blad verschijnt den Zaterdag. Notarieëlo annoncen Alle artikels moeten De wei is slecht, dal bekennen de katho lieken zelf, maar ze hebben geen geld om er aan remedie te brengen. Doch trekken ze van deze slechte wel al hel politiek profijt dal ze kunnen. Van uil den preekstoel wordt aange- kondigd dal de personen die werkmans pensioenen begeren, zich len huize van den pasloor moeten begeven om hunne aanvraag te laten doen. T Gaat zoo ver dat vele oude menschen de overtuiging hebben, dal, zoo men zich niet lol den pasloor wendt, alle pensioen onmogelijk is om verkrijgen. Wij achten het dus noodzakelijk aan iedereen te herinneren dat het pensioen van 65 fr., aan al de in nood verkeerende per sonen moet toegestaan worden. Hel ware wenschelijk dal de gemeente besturen, alléén, met hel opstellen der aanvragen gelast werden. Intusschen mag iedereen zich wenden tot het Bestuur van den Liberalen Volks bond, die zich gelasten zal alle noodige inlichtingen te verschaffen. cj wel dat geld mogen de eenvoudige menschen klerikale kopstukken zulke zal er meer Maar de beid... van Slaat, Pro- Gcmeenlen in het en onderhouden bisschoppelijke 4,500.000 katholieke scholen der toezieners en godsdienst landbouw -i 33,650.000 dertig inli et frank» 15,590.000 aan 900.000 en t 1,970.000 800.000 De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem te wenden op het volgende adres Krijgslaan, 108, Elaene (Brussel). Verkrijgt men nu het pensioen, dan be schikt men van negen centen daags. Indien men waarlijk in nood verkeert, wat kan men wel verrichten met 18 cen- timen daags. Dat vragen wij aan al de huisvrouwen; de gespaarzaamsle onder hen kan toch nooit leven met dergelijk in komen. Daarin ook nog ligt eene groote leemte der huidige wet. Is Belgie dan niet rijk genoeg om aan de oude afgeslootde werkers van 65 jaar een redelijk pensioen te verleenen, welke die brave lieden toelaten zou te leven, zonder ten laste hunner kinders te vallen. De liberalen willen een pensioen van een frank, daags, moest men daarom wat min geld besteden aan ijdele pracht werken, of wat min toelagen verleenen aan de reeds schatrijke kloosters. Jammer is het dat de uitslag der kiezin- gen van 2 Juni nogmaals voor eenige jaren (zoo weinig mogelijk (verhopen we), de stemming van dergelijke pensioenwet heeft verschoven. jaarlijks in de lohlieke tegenstrevers om hunne politieke i en stemmen zij bel noodig meesterschap zijn toelagen vcrzeven- --------- Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; por post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. 15 c den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Dnnderd i-’- avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet teg opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office db Publicité, Nieuw straat, 36, Brussel. jj IBRUIVKIIV, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. frank plaats heeft voor het oogenblik der aanvraag. De wet van 11 Mei 1912 is dus eene ver betering, doch slechts eene gedeeltelijke verbetering. Inderdaad, de personen van af 1849 ge boren kunnen van deze voordeelen niet genieten. Eenige dagen na de stemming, brak al- gemeene werkstaking los, in de Walen- streek. Doch de socialistische kopstukken gelukten er in de werkers te overbalen opdat zij hel werk zouden hernemen. T Is dan dal de volgende plakbrief in eene gemeente van het arrondissement Bergen uitgehangen wierd Vrienden 1 Man had ons beloofd hel ministerie om ver te werpen Men had ons revolutie beloofd! Maandag moesten wij hel werk staken alsook Dinsdag. Woensdag en Donderdag. En nu, predikt men de stille, men wil ons het werk doen hernemen Wie zal ons de verlorene daguren terug geven? Genoeg met deze comedie! enz. enz. De burgemeester deed deze plakbrieven afrukken, als zijnde een oproep lot revo lutie. Een der plakbrieven viel in handen van ’s Konings Procureur, die het Parket in beweging zette. Het Parket begaf zich ter plaats, en vroeg aan den drukker den naam van den opsteller. De drukker begon te weigeren, doch zijn commande-boek werd onder zocht en bel Parket vond dal de opsteller was... een der klerikale kopstukken van de gemeente, familielid van een der weg- gekaatsle volksvertegenwoordigers. Wie zijn nude Bonnot’s, de Gamier’s!!! En in welke bijzondere geestestoestand moeten zich die klerikalen bevinden, wel ke dergelijke plakbrieven doen uilhangen en ze willen doen doorgaan als uitgegeven door de socialisten. Gedurende de 5 laatst. jan maten jaarlijks aan de l..:L' erfenis overgelaten Bijzondere toelagen brieken aan priester Jaarlijkse!) inkomen d hectaren 1 bouwd) aan loebeboorende Te samen De katholieken hebben zich verontwaar digd over het kartel. Zij bebben het voor gesteld als een duivelse!) verbond van liberalen en socialisten, met satan aan T hoofd om den godsdienst aan ie vallen, zij hebben dit verbond als eene VERSMEL TING der twee partijen doen doorgaan. Nochtans wisten zij dal dit slechts TIJDE LIJK WAS, dat noch LIBERALEN, noch SOCIALISTEN VAN HUN PROGRAMMA AFZAGEN. Maar wie is de schuld van die overeen komst? Wie is de oorzaak van het kartel Zijn het de klerikalen zelf niet die een on rechtvaardig kiesstelsel slaande houden! Zijn hel de klerikalen niet die voor de gemeentekiezingen de E. V. toppassen in de groote steden waar zij minderheid zijn, en dezelve weigeren voor de kleine ge meenten waar de katholieken heer en meester spelen? Hetzelfde voor de wetgevende kiezin- gen! Zijn hel de klerikalen niet, die geen enkel voorstel willen onderzoeken om de overschotten der stemmen te doen gelden, overschotten die nochtans voor de oppo sitie dubbel zijn daar zij twee groote par tijen telt? Zijn het dus de klerikalen zelf niet die liberalen en socialisten hebben verplicht met een te strijden om de minste stemmen mogelijk verloren te laten gaan. Hel is waarlijk schandalig, dat zij, die de oorzaak van het kartel zijn, door alle onrechtvaardige kiesstelsels te behou den, dit kartel durven laken en willen doen doorgaan als een wraakroepend ver bond waar beide partijen afstand doen van hun programma, waardoor de liberalen zouden willen mede aan ’t bewind komen, alsof iedere partij naar 's lands beheer niet streeft, alsof zij, klerikalen, dit be stuur versmaden waaraan zij zich reeds meer dan 28 jaren vastklampen. Daarom, klerikalen, wilt gij dat het kar tel niet meer gebeurt, wilt gij dat iedere partij der oppositie afzonderlijk strijde, veran lert dan met ons liet hedendaagsch onrechtvaardig kiesstelsel, stemt dan met ons hel Algemeen Stemrecht! Dan zal er minder bedrog .gebeuren 1 Dan zal er meer gerechtigheid zijn! Dan licht wezen klerikalen schrikken de klaar- Iedereen weet dat de katholieken onge hoord veel geld uitgegeven hebben in de laatste kiezingen en dat zij waarschijnlijk aan die uilkooperijen hunne overwinning te danken hebben. Van waar zou komen, zeggen Zouden de 1. groote toelagen geven aan het propaganda- fonds hunner partij Wel neen, hunne mildheid is zoo groot niet. Doch de katholieken trekken langs alle kanten toelagen welke hun tot strijd- penning dienen. Ziehier, onder andere, wat zij jaarlijks ontvangen uil de Staats-, Provinciale- en Gemeentekassen. Begrooting der eerediensten 7,500.000 Begrooting der Openbare Schuld 700.000 Begrooting der Buitenlandsche Zaken Tusschenkomst vinciën en C herbouwen der kerken en paleizen Toelagen aan jaarwedde professors van Begrooting van de katholieke scholen Begrootirig van Nijverheid Arbeid (katholieke werken) Begrooting van Oorlog Door de gemeentebesturen be taald om de ledige kassen kerkfabrieken te vullen Begrooting van Congo Te samen drie en <- Eene nieuwe kieswet komt in Italië ge stemd te worden. O lder andere artikels is er een die eene boete van 100 tot 200 frank voorziet ten laste van de pastoors van alle gods diensten, die, hetzij door middel van aan spraken, hetzij door hel prediken inde kerken of in vergaderingen met gods dienstig karakter, zich met politiek on ledig gehouden of zelfs die met dwang of beloften van godsdienstige!) aard de kie zers zouden opgelegd hebben voor of legen zekere kandidaten te stemmen. Wal zou onze geestelijkheid van derge lijk artikel denken. Hoeveel honderden frank zouden de pastoors niet moeten storten als boete ten gevolge der laatste kiezing. In Italië verdedigt zich de burgerlijke maatschappij. In Belgie wordt zij door de geestelijkheid opgeëten. Beide sommen te samen genomen, ko men wij aan het ti'effelijk totaal van -V uiiilioen fi». welke Jr-‘J’ handen vallen onzer p. en enkelijk gebruikt kiesdiavers te onderhouden uil te koopen, wanneer i achten. Sedert hun 28jarig deze inkomsten dubbeld. Niet moeilijk veel geld uit te geven er| rond te deelen, wanneer men jaailijks op 45 millioen inkomsten mag rekenen, bij zonderlijk wanneer dat geld uit Jan en allemartS porie-monnaie komt. De wet van 11 Mei 1912, wijzigt de al- gemeene wet op de ouderdomspensioenen in dezen zin dal vroeger enkel toegelaten werden de stortingen van 18 fr. te doen, de werklieden, geboren in 1843, 1844 en 1845, terwijl nu ook diegenen, geboren in 1846, 1847 en 1848 mogen die stortingen doen, zelfs indieu zij geen werkman of oud- werkman zijn. Die storting mag in eens gedaan wor den, of in verschillige keeren, hetzij door den belanghebbende, hetzij ten zijnen voor bede door derde personen of door open bare instellingen. Het is voldoende dat de storting van 18 en in iniddel- kerklabrieken als 1,660 000 der kerkta- rs 4.340.000 der 38.500 (bebouwd en onbe de kerkfabrieken en veel geld uil te geveu rekenen, bij geld uit en •4»» I ADVERTENTIE-BLAD I i MM———W «t --

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1