Een gevolg der fciezing van 2 Juni. VAN VEURNE 4an de Renteniers. HET ARRONDISSEMENT NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN Zaterdag 20 Juli 1912. N" 29 86e Jaar. Bankbriefjes van vijf Frank. Eene Leening van 300 miljoen. In den Senaat. In de Kamer. alle vrijheid van gedachte waar; van waar zou het geld Limburg geei Ziedaar waar bel fanalism der klerika len ons geleid het tl. Zij willen met dwin gelandij België doen bukken onder heer schappij der Roomsche katholieke geeste- gevraagd dat I der 81 stemmen Verbeke her- liberalen verschei- ver- van De Annoncen voor Bel ff ie en meer vol bet hoofdbureel meerderheid dat daags na gewijzigd Eens, in den Senaat, riep wijlen de beer Dupont, liberale ondervoorzitterderHooge Kamer, uit: «Leve de bestuurlijke schei ding Deze uitroeping verwonderde meer dan een Belg. Tol nu, sedert 1830, hadden Vlamingen en Walen, als broeders, in hetzelfde tand geleefd, en laat hel ons maar zeggen, van Belgie een der voorspoedigste landen van Europa weten te maken. Wel is waar, bad van 'tijd lot lijd de taalkwestie eenige woordenwisselingen bijgebracht. Doch, tot nu was deze op technisch gebied gebleven, en in ons twee talig land, had men een modus vivendi gevonden, die Walen en Vlamingen, eenige heethoofden uitgezonderd, had bevredigd. lijkheid, en ontkennen. Wij zijn ver van de wijze bestuurders en Staatsmannen die de katholieke partij in 1830 beheerden. Op 2 Juni, hadden de Walen de over tuiging de klerikalen van hel bewind te jagen, en eindelijk van de 28jarige ver drukking verlost le worden. Helaas! de Vlamingen hebben hun in hunne verwachting le leur gesteld. De Walensireek is meer dan ooit antikleri kaal. in de Vlaamsclie, ten gevolge aller soorten, van bedrog en uilkooperijen, schijnen de vrijheidsgedachten le zijn achteruit gegaan. Buiten zijne ieening van 300 miljoen beeft hel Gouvernement nog eene andere financieele operatie in hel zicht: het zou namelijk aan de Nationale Bank loestaan, bankbriefjes uit te geven van 3 frank! Daar was VOOR de kiezing al wal van uit gelekt en toen hebben de klerikale bladen het feit gelogenstraft met al de schaamte loosheid, waartoe ze in staat zijn. Nu komt hel uit, dat de briefjes van 5 frank reeds gemaakt zijn en alle dagen kunnen te voorschijn komen. Nu is hel al onmogelijk, nog aan een stukje goud te geraken. 'Laat de briefjes van o frank in omloop zijn, dan duurt het i geen zes maanden of ook hel laatste vijf- franksluk is verdwenen. De menschen zullen dan voor alle geld niet anders meer zien, dan wat vodderig papier, en als ooit onverwacht een oorlog moest uitbreken aan onze grenzen, dan ware dat papier van vandaag op morgen geen duit meer waard. En dan zijn er sukkelaars, die voor de klerikalen gekozen hebben, alleen maar uil schrik, dal onder een vrijzinnig bewind de socialisten op hun porte-monnaie zou den komen kloppen. Onder dil geniaal pastoorsgouvernement worden de kleine burgers eenvoudig plat geruïneerd. In een onderhoud met een opsteller van de XX* Siècle, heeft de heer Levie, minis ter van financiën, bevestigd, dat het Gou vernement zich verplicht ziet, over te gaan tot eene leening van maar eventjes 300 miljoen. Deze operalie zal gebeuren door de uit i gifle van kasbons, terug te betalen binnen vijf jaar. Dank zij deze operatie, zei de minis- I ler, zullen we weer voor vijf jaar gerust zijn.» Met andere woorden: Zullen we weer voor twee kiezingen kunnen bluffen op onze bonis. Na vijf jaar zal er dan na tuurlijk weer tot een nieuwe leening moe ten worden overgegaan. Voor 300 miljoen nieuwe schatkislbons op de geldmarkt, die nu al niet meer kan voldoen aan de vragen om kapitaal aan 5 en 6 percent! Ge ziet van hier, welk ver- frisschenden invloed deze operatie uitoefe nen zal op den koers der Belgische rente I en der stadslolen, waaraan de kleine spaarders nu al om en bij de 20 percent verliezen De heer Minister geeft in zijn interview een overvloed van uitleggingen, waarom deze monsterleening volstrekt noodzake lijk is; doch het voornaamste zegt hij er' niet bij: Waarom het Gouvernement dat allemaal niet gezegd heeft VOOR DE KIEZING. Zooals de Kamer z verledene week. Vele kiezingen Enkel deze van Veurne-Oostende gaven onderzoek. Een ander incident. De commissie belast met de geloofs brieven der volksvertegenwoordigers van Limburg le onderzoeken, vroeg de k'rs- brieljes le mogen ler harer beschikking hebben. (Herinneren wij dal in gansch m enkel liberaal volksverte genwoordiger meer beslaat). De klerikalen wilden dat niet. Waarom? Natuurlijk zeker omdat er bedrog beslaat en zij bang zijn hel bedrog aan den dag te brengen. Toen stond M. Cooreman, katholiek, oud-voorzitter der Kamer recht en zegde Ik acht dal wij vooral hel onderzoek der Kamer over de verkiezingen moeten mogelijk maken en dat wij den schijn niet moeien hebben al vreesden wij de stem brieven mede le deelen. Welk een aangezicht de politieke vrien den van den heer Cooreman trokken, hoeven wij niet le zeggen. Maar eene nieuwe zaak komt nu le berde. Het Walenland is in overgroote meer derheid anti-klerikaal. Vlaanderen en de Vlaamsche provinciën zenden naar de Statenkamers eene niet min groote klerikale meerderheid. De Walensireek onder de richting der antiklerikalen staal aan hel hoofd van alle vooruitgang, ’t geen niet kan gezegd wor den van deVlaamsche streek,de grootecen trums (ook antiklerikaal) uitgezonderd. zetelde de Senaat werden goedgekeurd. Antwerpen, Luik en aanleiding lol In een woord, hij had herhaald in T openbaar, wal de klerikale kiesvodden gedurende den kiesstrijd gedrukt hadden. In de Kamer werd aan dat hoog vernuft gevraagd indien hij waarlijk die woorden uitgesproken had. Hij was natuurlijk niet moedig genoeg dil le bevestigen, doch hij kon hel niet loochenen. Schoone gaslen, die nieuwe gekozene katholieken. Deze toestand heeft erg de Walen ver bitterd. Ook zien wij de uitroeping van wijlen M. Dupont, zich voordoen in veler ge dachten. Sedert 1830, leefden Walen en Vlamin gen als broeders. Nu, na 28 jaar klerikaal bewind, vinden de Walen de verdrukking te lang, en willen vrijheid in hunne be stuurzaken. Gij Vlamingen, zeggen zij, will een I klerikaal bestuur; gij zult er een hebben. Wij Walen, willen er niet van, en zullen ons op ons eigen besturen. Een bestuur voor de Vlaamsche gewesten en een voor de Waalscbe, - met middenbestuur te Brussel, voor gansch België. De aanzienlijkste politieke mannen on der de Walen, zijn deze gedachten toege treden. Verscheidene gouwraden hebben er ten voordeele een wensch uitgedrukt. Hoe dit zal eindigen, zal de toekomst uitwijzen. Hel verloog door de Veurnsche tol den Senaat gericht, behelst dene punten, namelijk •1° Dal eene verplaatsing van genoeg is, opdat de heer kozen zij; 2° Dal de uitslag der verkiezing valschl werd door de talrijke daden omkooperij en drukking op kiezers, feilen welke door proces-verbaal van de politie volslaan. 3* Dal hel proces-verbaal van hel hoofd bureel zelf besluit tol nieuwe optelling en nazicht der stembrieven. 4° Dal de heroplelling des te noodig blijkt daar de heer Verbeke, gens eerste nieuws door i gegeven, mei 3 stemmen gekozen werd verklaard, en de kiezing dien uilslag werd enz. enz. In een woord, wordt er g" de Senaat zou overgaan lol hertelling stembrieven. De commissie van den Senaat heeft deze week haar onderzoek over de Senaat; kiezing van Veurne-Dixmude-Oostende voorlgezel. De heer Senator Sam Wiener, verslaggever, besluit tol de benoeming van M. Verbeke en in bijkomend geval tot de vernietiging der kiezing. nvie^eiiuei i werden erdoor de oppositieleden schitterende redevoeringen uitgesproken waarin zij de schandalige uilkooperijen uiteenzetten, welke niet alleen met vijffrankstukken de verhoogingen van jaarwedden de bedienden en beambten schillige ministers afhangende, betracht. Eenige dagen vóór de kiezing, tot zelfs daags voor de kiezing zelf, kregen al de bedienden-stemmers nota dat hunne jaar wedden verhoogd waren ofwel dat hun andere gunsten werden gejond, op bel punt dal, nu de stemming voorbij is, de helft dezer beloften niet meer kunnen gehouden worden. Jammer is het dal wij gansch de rede voering van den heer Lemonnier, liberaal, niet kunnen overdrukken. Hoe zouden de kiezers slaan kijken wat de katholieken al gedaan hebben van uilkooperij en bedrog. En het is niet al. De katholieke dagbladen geven een kort verslag van deze besprekingen, gedurende dewelke zekere hunner vrienden zoo den bol gewasschen worden. Een incident nochtans dient aangehaald te worden Tijdens de feesten van Roese- laere, die beroemde katholieke feesten, had een der katholieke redenaars, nieuw gekozen, gezegd Mogen we niet vast stellen dat al de anti-klerikalen kanailjes I zijn, mag men nochtans zeggen dat al de kanailjes anti-klerikaal zijn. Voor wa' de dragers der Rente aan 3 aangaat, deze zullen van langs om meer verliezen. Zoodra het nieuws der nieuwe leening in de Beurs gekend was, viel de 3 van 82,50 op 80,00 fr. Dus verliezen de brave renteniers 20 ten honderd van hun kapitaal. Wie. tien duizend frank spaar penningen in Belgische Rente kocht, heeft slechts aclit duizend frank weer. Stemt dan maar altijd voor die goede klerikale bestuurders die u zooveel geld doen winnen te Veurne, en in ’t Is er van gekomen, brave renteniers, die uwe spaarpenningen in Belgische Rente geplaatst hebt. Het klerikaal gouvernement heeft einde lijk openhartig laten weten dat eene nieuwe b'ening moest aangegaan worden, om onze financiën op de hoogte te houden. Eene leening van 300 millioen aan 4 per cent is dus aangegaan. Om een weinig de slechte indruk te dekken, zegt men dat deze leening maar voor 5 jaar is. Ja, maar binnen vijf jaar, zal men 300 millioen gespaard hebben om ze weer te geven. Neen, niet komen. De Kamer hield verledene week eenige zittingen en hield zich enkel bezig met hel onderzoek der geloofsbrieven. Te dier gelegenhei I werden er door c- uitgesproken waarin uilkooperijen uiteenzetten, ’J" i maar ook door -1 aan al van de ver- werden Dit blad verschijnt den Zaterdag. - Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. - Een nummer 10 c. - Extrakten 20 c. den drukregel Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Publicité, Nieuwstraat 36 Brussel Men schrijft in bij CAMILLA BHLWEi*, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. ADVERTENTIEBLAD b mi - - - ii» -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1