Een Gek of een Schurk. L VAN VEURNE Oneerlijke Polemiek. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 6 '1. N' 51 86e Jaar. In de Kamer. Zaterdag 5 Augusti 1912. In den Senaat. Ons kiesstelsel. De vrees doet huichelen. Het Ke Huisconcert onzer Harmonie. den drukregel. taal der socialisten in i schappelijke werken, orde I ombeer in de klerikale politiek is van te wettigen, dan de nevelde toekomst. durft wagen in Zaterdag II. heeft gelachen moeten uwe en laken! weid gezegd dat tot zelfs geen bedreiging aan het adres der klerikale regeering gericht. Er kan dus niet het minste verband ge maakt worden tusschen de euveldaad van een moordenaar en de taal van den heer volksvertegenwoordiger Destrée De kerel die een aanslag pleegde, zoo laf als onge hoord, moet ofwel een gek ofwel een tri viale schurk zijn. Dit zal het onderzoek uitmaken. En zooveel walg en verontwaardiging als ieder deftig en rechtzinnig mensch voor het schelmstuk zal gevoelen, zooveel sympathie zal er overgaan op het slacht offer die wellicht onze politieke tegen strever is, maar die als men ch op onzen eerbied recht heeft. die deze kunnen vrees voor eene be- nummer 10 c. Extrakten 20 c. e Groote letters volgens plaatsruimte. De Kamer onderzoekt de geloofsbrieven der verkozenen van Roeselare-Thielt. M. BUYL geeft lezing van eenige schimp schriften die in het arrondissement Roe- selare en ook in het arrondissement Veurne-Oostende, op duizenden exempla ren, door de klerikalen werden uitgedeeld. Hij bewijst dal de katholieken affichen deden drukken alsof ze van liberalen kwamen, waarin gevraagd werd tegen hel kartel te stemmen. Hij spreekt insgelijks van het roode bijvoegsel van het Veurnsche Volk, waarop de schrijvers zich, ten juis- ten titel mogen roemen!!! M. MECHELYNCK, liberaal, geeft lezing van eeneit brief, eene valsche handteeke- ning dragende, die, zoogezegd, zou dooi de familie Lippens van Gent, aan de pach ters gezonden worden. Dezen brief was In den Senaat, worden insgelijks eenige kiezingen goedgekeurd, namelijk deze van Luik, waarin een der gekozenen niet den cijns betaalde om kiesbaar tot den Senaat te zijn. M. WIENER, namens de Commissie, belast met het onderzoek der kiezing Veurne-Oostende, geeft verslag, hetwelk besluit tot de nietigverklaring der Senaat- kiezing en, in de tweede plaats, tot de mededeeling der stembrieven. Daar een rechterlijk onderzoek over die kiezing in loop is, zal misschien de open bare bespreking over dit punt niet meer deze week plaats hebben. De stemming van Nijvel komt te berde. Daar, meer dan in andere arrondisse menten, heeft hel geld gewerkt. De nieuwe katholieke gekozene is notaris en beschikt in deze hoedanigheid, over 1500 huurders en pachters Nutteloos aan te dringen, niet waar. De oppositie vraagt een en- kwest aangaande die herkiezing. Na lange besprekingen wordt deze verworpen dooi de katholieken. Die heeren willen vermij den dat men nog meer hun de neus in hun eigen vuiligheid wrijve. Het gerecht zal de vervalscher vervolgen. M. ROYER, socialist, doet uitschijnen dal de katholieken, in de laatste kiezing, geld en nog geld uitgaven; hij eindigt zijne rede met de vermaarde uitroeping van Ruy-Blas die de ministers bezig vindt de kas, ten hunnen voordeele te plunde ren Smakelijk, heeren I DoikL rdag dei verledene week kwam ons bei bericht toe, dal een werkman, zekere IJeyl, in hel Park te Brussel, legen over liet Paleis der Natie, een priester een dolk in den rug had geslooteu, die zijn brevier lezend, rustig aan wandelen was. De moordenaar moet zijn slachtoffer ge troffen hebben onder den kreet «Leve de revolutie! L'we het algemeen stemrecht!» Katholieke gazetten welke het feit nog in hunne avonduitgave meedeelden, be weren dat de moordenaar, op het politie- I bureel gebracht, de volgende verklaring zou afgelegd hebben Ik heb de zitting van Woensdag in de Kamer bijgewoond en heb mijn besluit ge nomen, na de redevoering van den heer Destrée Deze, heeft in mij bet gedacht doen oprijzen dat nu de tijd gekomen was om van woorden lol daden over te gaan. Hadde ik, Woensdag in de Kamer een revolver op zak gehad, dan zou ik gescho ten hebben, 't zij op den heer de Broque- ville, T zij op den beer Carton de Wiarl, T zij op den voorzitter.» Men ziet van bier dat de klerikale pers die gruwelijke daad met hare gewone kwade trouw gaat uitbaten tegen de Werk liedenpartij en misschien wel tegen de liberalen. Waarom zou ze niet voortgaan pijlen te snijden uit alle bout en haar tak- tiek van laster en kwade trouw voort te zetten. Reeds weet hel Veurnsche Volk te ver tellen waar de razernij der kartelmannen naartoe leidt ende misdaad uitgelokt werd door de oproerige taal der socialisten in hel Parlement. Wij gaan niet antwoorden op deze aarts domme hatelijkheden, maar vermits de naam van den heer Destrée werd genoemd houden wij er aan te doen opmerken dat zijn rede, uitgesproken in die Kamerzit ting, een echt voorbeeld geweest waardigheid en gematigheid. De talentvolle afgevaardigde van Char leroi, wij moeten het ter zijner eer zeggen, heeft de zaak van het algemeen stemrecht verdedigd met een lakt en een bezadig- heid, waaraan allen die zijne merkwaar dige redevoering lazen, volgaarne hulde zullen brengen. Daags na de laatste kiezing, zegde de heer Destrée, waren duizenden werklie- den bereid de werkstaking uit te roepen. IVij hebben overal kalmte aangepredikt en doen uitschijnen dat alleen de werkei s- klas hel recht had, na rijpe en edaarde beraadslagingen, de middelen aan tedui- den tot verwezenlijking van de politieke gelijkheid. Voor die bereiking van ons desiderata zulle" wij alles opofferen, maar wij zul- len binnen de wettelijkheid blijven. De be- dreigingen van gouvernementswege zijn dus overbodig. Wij hebben het recht en de billijkheid langs onze zijde en dit zal volstaan om onze rechtvaardige zaak doen zegevieren. In dien loon en in dien gezonden, kal- men zin heeft bet socialistisch Kamerlid zijn bede redevoering uitgesproken, wel ke zelve op de rechterzijde een diepen in druk scheen te maken. Geen enkel woord Ziehier hoe M. Vandewalle, liberale volksvertegenwoordiger van Mechelen, zich in de Kamer uitdrukte In vier Vlaamsche arrondissementen is de oppositie niet vertegenwoordigd of schoon zij er de volgende te waardeeren cijfers behaalde Te Turnhout, 9,946 stemmen; te Rous- selaere, 7,932; te Hasselt 7,762; te Tongeren 10,070. In deze vier arrondissementen behaalde de oppositie dus in T geheel 37,710 stem men en toch heeft zij er geen enkel ge kozene De liberale kiezers die deze 37,710 stem men uitbrachten zijn dus hier door katho lieke afgevaardigden vertegenwoordigd. In Limburg verwierf de katholieke partij met 68,672 stemmen al de zetels der provincie. 7 mandaten dal is per zetel 9,810 stemmen, terwijl de liberalen te samen mei 17,832 stemmen geen een zetel bekomen. Als besluitde Evenredige Vertegen woordiging, zooalsze nu loegepast wordt, is ver van juist. Ware eene strikt nauw keurige indeeling gedaan voor het gansche land dan zou de Kamer bestaan uil 96 katholieke en 90 oppositieleden, terwijl ze nu bestaat uil 101 katholieke en 85 oppositieleden. Dit blad verschijnt den Zaterdag.— Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een r- Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Men schrijft in bij ciMHXF. BlWNElN, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. geweld aanspoorde, door de katholieken valschelijk opgesteld, j bruik maakten van dit sluk, goedvroeg hij; waarop de minister antwoordde: Ik keur ze af En nu, Veurnsche Volk, wal zegt ge nu? Uwe partijgenooten zelven cc walgelijke handelwijze afkeuren Dat is eene kaakslag, waarvan ge niet i uw- blad niet waar. zegdet gijDe Kamer en 't Veurnsche Volk gaat, zonder ooit om te zien, zijnen weg voort.» Dat de Kamer gelachen heeft...’t zijn toch de katholieken niet die gelachen heb ben. Ziel de handelingen der Kamer: Spottend gelach der linkerzijde, slaat erin. Maar die heeren der rechterzijde hadden geen goesting om te lachen. Dat het Veurnsche Volk voort gaat zon der ooit om te zien... dat gelooven wijde vuilniskar gaat ook voort, en wanneer ze voorlgaal stopt zich iedereen de neus, om den slank te vermijden. Saiul, walgelijke uitvinder van het roode bijvoegsel Zoolang onze confrater De Veurnaar de tolk was der Veurnsche katholieke partij, zoolang wijlen de hoofdopsteller erin zijne soms scherpe, doch altijd deftige polemiek voerde, was hel met genoegen dat wij zijne proza lazen en trachten te weerleggen. Doch, sedert hel opkomen van eenen nieuwen confrater is dit alles veranderd. De deftigheid is soms ver le zoeken Hel treffendste voorbeeld vonden wij in bel roode bijvoegsel welke daags vóór de kiezing verscheen. M. Buyl, onze dappere volksvertegen woordiger, heeft in de Kamer de gelegen heid gevonden zijne medeleden eens le on derhouden over dal walgelijk bladje en vroeg indien niemand, en, bijzonderlijk deze die er profijt uiltrokken, dii bijvoeg sel durfden goedkeuren. Niemand opende den mond, alhoewel waarschijnlijk toch onze ijverige katho lieke volksvertegenwoordigers van Veurne- Dixmude-Ooslende tegenwoordig waren. Zij missen immers niet ééne zitting (hum). Geen antwoord bekomende, richtte de heer Lemonnier, liberaal Kamerlid, zich rechtstreeks tot den heer minister Vande- vyvere, katholiek volksvertegenwoordiger van Thiell-Rousselaere. Dus keurt de beer Vandevyvere zijne vrienden, die ge- Sinds den r~ -- vruchten plukte van hare politiek der kooperij en bedrog, jaagt de zegenpraal haar vrees in. Zij leeft in den angst eener opstandsbe- weging, die haar zou doen wegvagen. Ze legt het tegenwoordig vooral aan boord diegenen, die uil kortzichtigheid of egois- me hunne slem gaven aan de klerikalen, kond te maken dal eene katholieke regee ring kan ophouden klerikaal te zijn, om zich uitsluitend te bekommeren met maai en openbare rust. Er zijn geen ander redenen, Hel concert, dal, op Kermis-zondag, in den lusthof van den heer Voorzitter Andries, door de Koninklijke Harmonie Su Cecilia, gegeven werd, had een buiten gewoon groot getal toehoorders uitgelokt. Alhoewel niet op hel officieel program ma ingeschreven, wordt van langs om meer die plechtigheid als eene onzer aan trekkelijkste kermisfeeslelijkheden aan zien. Ook bad het uitgelezen programma veel bijgebracht om de belangstelling onzer medeburgers en van menigvuldige vreem delingen aan te prikkelen. Hetzelve werd immers op meesterlijke wijze voorgedragen; dit getuigden de geestdriftige toejuichingen, welke de af wisselende nummers begroetten. Eene gansch uiistekende melding moet nogtans gemaakt worden, over de merkweerdige uitvoering van Marlborough varialiën voor piston, door den heer J. Claerhoudt, prijs van het Koninklijk Conservato- ag, waarop de regeering de om- kooperij en bedrog, jaagt I -o- ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1