VAN VEURNE I I I Aan den Boord van den Afgrond. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V' 32 86' Jaai*. In de Kamer. Zaierdag I I Aiigusli 1912. Afschaffing van het Meervoudig Stemrecht. KARTEL. Priester vermoord. In den Senaat. r i! I O in al de Postkantoren. OH ie Op 2 Juni f5! pogingen der en over de arrondisse- Londen en 62 i/i mil- lialf ten Senaat, ik houd te zeggen. nummer 10 c. Extrakten 20 Groote letters volgens plaatsruimte -- •- Bi I gegeven wordt aan 4 t. h., vergaat het den I minister van Geldwezen al niet heter. Het I vertrouwen in de Regeering is totaal ge schokt, en de grootste bankhuizen van het land schrijven slechts is voor enkele ak- ties. Als hel Gouvernement de helft van de titels der nieuwe leening geplaatst kan krijgen, dan zal het Onzen Lieven Heer nog mogen bedanken. Dat belet nochtans niet dat de klerikale Regeering, die heel goed weet dat het ons land naar den afgrond leidt, steeds voort gaat met onlzagelijke putten in onze schat kist te maken, en dal zij bij elke gelegen heid verzekert dal ons land in een schit terenden flnancieelen toestand verkeert. Alle menschelijke zaken zijn aan een logiek onderworpen waaraan men niet ontsnapt als het uur der noodlottige ge volgen is aangebroken. Over enkele jaren H en onteerend regiem van de klerikale Regeering ons geleid zal hebben Nu komt de herkiezing van Limburg op hel tapijt. Daar, zooals in ons Veurne-Ambachl, maar nog meer misschien, heerschte dwang en omkooping. T Is hetgeen M. HUYSMANS, socialist, doel uitschijnen in eene indrukwekkende en gedocumenteerde rede, waarop de heer HELLEPUTTE, katholiek, met schertsen den loon, al glimlachende, tracht te ant woorden. Volgens hem is dit alles kinder- IIHI I Hel koddigsle van al is dat de katho lieken, M. Woeste aan het hoofd, door alle middelen trachten de gematigde libe ralen van de socialisten te verwijderen, ja zelfs bun willen bij de katholieke partij inschrijven. En nu vereenigen de katholieke sena tors met de socialisten om de gematigde liberalen te berooven van eenen senalori- alen zetel waarop zij recht hebben. Alles is comedie in de klerikale partij. De herkiezing van Brugge komt berde. De liberalen vragen de nietigverklaring der stemming, bewerende dat priester Fonteyne door bedrog en uilkooperij erin gelukt is den heer Thooris, liberaal te ver vangen in de Kamer. De katholieken keuren de kiezing van hunne drie gekozenen goed. Indien de kie zing van priester Fonteyne nietig ver klaard was, zou er dus moeten overgegaan worden lot de herkiezing van één lid, dus bij volstrekte meerderheid, hetgeen zon der twijfel de zetel aan de katholieken zou geven. Daarom ook wordt de herkiezing van Brugge, in haar geheel, goedgekeurd. De liberalen onthielden zich bij de stem ming. praat; niets is waar; de katholieken zou den niet durven op iemand dwang uitoe fenenen. Door alle soorten van bokken sprongen tracht hij de bespreking eene andere wending ie geven. Hij spreekt over alles, uitgenomen over de herkiezing in Limburg. Als er lieden zijn die weten bij onder vinding tot welke moeilijkheden en knoei- rijen het meervoudig kiesstelsel aanleiding geeft, zijn het wel de gemeentesecretaris sen, vermits ztj gelast zijn in hunne res pectievelijke gemeenten de kiezerslijsten op te maken. Hun oordeel op dit punt is dus wel van groot belang. Zij, meer en beter dan wie ook, zijn in de gelegenheid geweest, de zwakheid en ongerijmdheden van dit stel sel na te gaan. Welnu, hunne meening is dat het meer voudig stemrecht zou moeten afgeschaft worden en vervangen door het eenvoudig algemeen stemrecht. In een zijner laatste zittingen heeft de Bond der Belgische gemeentesecretarissen een wensch in dien zien gestemd. In de aangenomene dagorde werd er op gewezen dat liet meervoudig stemrecht niet alleen tot talrijke bestuurlijke moeilijkheden, tot I opzoekingen en dwalingen van allen aard leidt, maar tevens op ongemeene wijze hel bedrog in de hand werkt. Kartel tusschen liberalen en socialisten, welke wraakroepende vereeniging, roepen de katholieken. Maar wanneer het erop aankomt intrest te vinden in het kartel met de socialisten dan wordt het nochtans door de katholie ken gesloten. Te Gent, sloot de minister Vandevyvere kartel met de socialist Anseele om het liberaal schepenkollegie buiten te kegelen. In de Senaat komen wij hetzelfde te zien. Onze lezers zullen zich nog herinneren, dal de lieer Levie, minister van geldwezen eene week of zes geleden, op eene katho lieke vergadering te Brussel, eene rede voering uitsprak. waarin hij op de stout- moedigste manier verklaarde,dat de fliian- cieele toestand van ons land uitstekend was. Ff is geen land in Europa, zei de baas 'au de Schatkist, dat zoo gemakke.’ijk aan «eld kan geraken als hel onze. Daar waar Fiaukrijk, Duitschland, Italië en nog vele andere stalen, slechts leerlingen kunnen Sluiten aan 4 of 4 t/i krijgt Belgie zoo veel geld als hel wil aan 3,50 en 3,75 ten honderd. En de heer Levie voegde er bij, zullen wij zien waartoe het rampspoedig dat onze natie dit buitengewoon voorrecht •'««Am van de klerikale te danken had aan de katholieken, die 's lands zaken sedert jaren op zulke voor beeldige wijze beredderden. Deze verklaring van minister Levie was natuurlijk een leugen. Ons land zat in de krot, en dieper nog in de krol dan het grootste deel van de bevolking dat wel veronderstelde. Pas was de 2 Juni voorbij, en werd hel Gouvernement gewaar hoe onberekenbaar groot liet budget was van de geiden die voor de kiezing voor het afkoopen der stemmen waren uitgegeven, of minister Levie moest de besturen van de verschil lende departementen, per bijzonderen om zendbrief, tot de uiterste zuinigheid aan manen. De Regeering zal in nesten en de uitgaven moesten tot hel kleinste beloop herleid worden. De kwestie der nieuwe leening van 300 miljoen, kwam hel bewijs dal het Gouver- nement zich aan den boord van hel failliet bevond, korten tijd nadien nog bekrachti gen. De schatkist was leeg, en de groote schuldeischers onzer natie stonden met hunne beurs wijd open. Dal was nog hel ergste niet. Van de 200 miljoen schalkislbons die in 1910 door de Regeering werden uitgegeven om een ou den put in de schatkist te dempen, en die met de gelden der nieuwe leening van 1912 zouden moeten terugbetaald worden, ver vielen de eerste bons den 16, 17 en 20 van verleden maand, en de 300 miljoen die reeds la ig voor d<’ kiezing hadden moeten uitgegeven zijn, kwamen dus te laat. Iri deze omstandigheid zag hel Gouver nement maar één uitweg: gauw zorgen dat het in afwachting dat de eerste gelden van de leening van 1912 zouden binnen komen, eene overeenkomst kon treffen met een vreemd bankhuis, en dan de ont leende som maar op de lijst van onze staatsschuld, die reeds ontzagelijk groot is, bijschrijven. De heer Wiener, als besluit van liet debat, verklaart dat het bedrog kiaarblij- kend is bewezen. Hij vraagt het onderzoek. Zoo de katholieke partij deze weigert, dan mag hel heeten, zegt hij, dat de Senaat te kort kwam aan zijne hooge zending, dal bij onwaardig is van zijn grondweltelijke aanstelling als rechter. Niettegenstaande al de oppositieleden om recht te bekomen, een onderzoek te zien instellen herkiezing voor den Senaat ment Veurne-Oostende heeft de katho lieke partij door hare meerderheid in den Senaat doen beslissen dal M. Struye, katholiek, gekozen was. De zot, die priester Fleur t vermoorde te Brussel, in de Warande, heeft zijne daad begaan onder den indruk van de woorden der kartelmannen, in de Kamer uitgesproken, zoo beweren het toch de katholieke gazetten, Veurnaar aan ’t hoofd. Doch, laai ons hel verleden van dien schurk onderzoeken. Hij was soldaat van de Légion étran- gère in Frankrijk, toen bij zijn overste uitschold en hem slagen toebracht. Voor dit feil werd hij ter dood veroordeeld, straf later veranderd in tien jaar dwang arbeid, in Guyana. Daarna terug in de Légion élrangère» werd hij opnieuw naar Guyana gericht, ditmaal voor brandstichting. En T is die man welke zich zou hebben laten ophitsen door revolutiounaire rede voeringen. Kom, kom, kiespraat, Veurnaar Hier, over de herkiezing Veurne-Oos- tende. Uil het verslag der commissie blijkt dal er aan M. Verbeke slechts 120 stemmen le kort komen om gekozen te zijn. Hel is dus genoeg aan de katholieken 80 stemmen le ontnemen, gezien het stelsel der Even redige Veitegenwoordiging, omdat de heer Verbeke als Senator worde uitge roepen. De heer Wiener, liberaal, legt de bij zondere feilen uit welke deze stemming hebben gekenmerkt. Te Oostende werden er door de politie processen-verbaal op gemaakt, feiten van uilkooperij vermel dende. In het hoofdbureel te Veurne, werd bestaligd dat zekere opnemingsbureelen niet de juiste opneming der kiesbriefjes gaven, enz. enz. De heer Braun, katholiek, vindt dal alles niel genoeg om een onderzoek in te stellen. De heer Vanderheyde, katholiek (onze senator, lezers) hekelt de Ooslendsche politie die zich met deze zaken inliet, zonder dal zij ervan gelast was door de politieke vrienden van den spreker (anders gezegd, het parket). De heer Fléchet, liberaal, beroept zich op de aangekondigde gematigdheid der katholieken, om toe te laten een onderzoek in te stellen en de kiesbrief jes le hertellen. De heer Goblet d’Alviella, liberaal, ant woordt de heer Braun Gij zegt dat het onderzoek der politie te onvolledig is om tot hertelling le besluiten. Laat ons dus een volledig onderzoek instellen, wie weet wat men dan zal vinden. De Kannunik Keesens, doel een ellen lange redevoering om te bewijzen dat de geestelijken zich niet met politiek be moeien!!! en hij eindigt, waarschijnlijk het begin zijner rede vergelen hebbende, met te zeggen Hoeveel priesters beklee- den een wetgevend mandaat. Zij hebben ongelijk mij alleen le laten zetelen in den er ann liet liun Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr Notarieel.? annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den druk^T^ Extrakten 20 c. den drukregel Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels nn^i Groote ^ters volgens plaatsruimte opgenomen. - De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren personal feiten bevattende, worden niet De Annoncen voor Belgie en Buitenland behalve de betde Vlaanderen) worden ontvannm iinn*. ---_^<loorhet OmcE DB ppB Nieuwst Men schrijft in by c.tMUXK «nu.MKl.w, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en- De katholieke senators sloten zich bij de socialistische, en de socialist, alhoewel niet kiesbaar, blijft gekozen. Op 2 Juni was te Luik een socialist als senator uitgeroepen. Doch, hij betaalt de noodige belastingen niel om kiesbaar te zijn voor den Senaat, en volgens alle recht moest hij vervangen worden door eenen gematigden liberaal. Wat gebeurde er t Het Gouvernement knoopte onderbande- lingen aan met een bank van --J— leende daarvan een som van joen aan vier frank en honderd. Daar stond minister Levie nu met zijne bewering. Belgie was in de oogen van zijn naburen gediskrediteerd geworden, en moest nog vijftig centiemen l. b. meer be talen dan de andere Europeesche landen. Met de leening van 300 miljoen, die uil- 1 l i ADVERTENTIE-BLAD 1 -«mem»*- ij -- zvnJnrhflndA- A uijsuihij.cm.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1