I I I CONSCIENCE Bij de Oud-Soldalen. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i'i ■I Belangrijke Verklaring. Geldaftruggelarij HULDE Hoe deftig! 86e Jaar. Nr 35 17 Augu'ti Ï912. Zaterdag Stemrecht en Meiden. De Strijd voor Algemeen Stemrecht. Hij leerde zijn volk lezen. du predikant Roche F redevoeringen dat eens wisten avond vrachtvrij en opgenomen. L het Algemeen daarom gebieden worden is de romans, is de Ja den de kiezing is voorbij en de aap komt uit de mouw. De Belgische Rente, die voor de kiezing 87 fr. stond, is plotselings gedaald tot 80 frank. En de onnoozele snullen die alles ge- looven wat de klerikalen schrijven, zijn eens te meer gefopt De klerikale Regeering, die voor de kiezing nog pochte op 220 millioen frank boni, is thans verplicht 300 millioen frank te leenen om uit Iiare schulden te geraken. Die leening, uitgegeven aan 4 l. h., is de onvermijdelijke daling van al de gelijk staande fondsen. De bezitters van fondsen die voor de klerikalen hebben gestemd, mogen dus een loflied zingen te hunner eer. Thans ziet men hoe eerlijk onze strijd was; al wat we zegden of schrev’en over de slechte klerikale Regeering was dus nog verre beneden de waarheid de feiten be wijzen het ten overvloede. De klerikalen, integendeel, hebben u op alle manieren bedrogen. Al» wij de waar heid schreven werden wij uitgescholden voor leugenaars en discipels van Bonnot. De klerikalen hebben door de kunstma tige s'ijging der Belgische Rente, eenige dagen voor de kiezing, het volk bedrogen en aftruggelarij gepleegd. Zij wisten dat de Staatskas ledig was en 300 millioen moesten leenen. En toch fopten zij het volk! Schande over die bedriegers! Op Zondag 4 Augusti 11. vierden de Genlsche klerikalen hunne zege van den 2 Juni. Op het banket legde de heer Minister van Justicie Carton de Wiart, in naam der regeering, de volgende verklaring af, be- trekkelijk de schoolwet: De Broqueville. In zake onderwijs zullen wij ons pro gramma ten uitvoer brengen. De vrijheid van den huisvader zal ge waarborgd worden zonder dat er moge lijkheid zal bestaat voor de openbare macht, zich in de plaats van de ouderlijke macht te stellen Bij den eersten aanblik schijnt die ver klaring nog al dubbelzinnig, doch voor iemand die tusschen de regels kan lezen is zij zeer duidelijk en doet ons zien, waar heen de zoogezegde gematigheid van sieur de Broqueville ons leiden wil Antiklerikale vrienden, gij zijl in tijds verwittigd en kunt er de noodige maat regelen toenemen. schaamde zich niet zich j te midden der lie- nonnen verjagen en in hunne scholen zijn, en met eene wellelijke vrouw, ware heel iels anders Nu, ’t is waar ook, hel gebeurt toch zóó zelden, dat er pastoorsmeiden ver huizen Hoe komt dat Ja, vraag hel hun ’tien keer H Vóór de kiezing schreven de klerikale bladen dal de daling der Belgische Rente slechts tijdelijk was en dal deze daling de gelegenheid der vereering die u te beurt hel Koninklijk besluit, in date 21 Septem ber 1911 Deze vereering hebt gij te danken, ge achte Medebroeders, aan hel voortdurend werken der heeren Schoullelen, voorzit ter van hel Bondgenootschap der maat schappijen van oud-strijders 1870-1871 en den betreurden heer Leo Chomé, stichter onzer maatschappij en die helaas, te mid den zijn streven, uil ons midden ver dwenen is, vooraleer de vruchten van zijn werk te zien. Laat mij toe hier hulde te brengen aan deze bijzondere vrienden die met eene on bedwingbare krachtdadigheid en eene bij- schuld was der anli-klerikalen, die door hunne valsche lijdingen hel Belgisch kre diet hadden geschokt. België, zegden de klerikalen, zwom in hel goud en in den overvloed. En om aan dit gezegde een schijn van waarheid te geven, kocht de Regeering al de Belgische Staatsrenlen op, zoodal deze van 83 fr. tot 87 fr. klommen. Vele sukkelaars lieten zich bedotten en kochten Staatsrenlen bij, terwijl de Regeering zich spoedde hare Renten te verkoopen aan die lichtgeloo- vige lieden. Maar nu komt loontje om zijn boontje; klerikalen willen van weten en de chrislene vakbonden niet mede dien rechtvaardigen strijd, i de chrislene werklieden die kluchtspelers laten foppen Sedert er sprake is van algemeen stem recht, met bijvoegelijke slem voor ge trouwde lieden, wordt er in al de pasto rijen van heel Belgie van niets anders gesproken dan van die tweede stem Gij zult zeggen noch pastoors, noch onderpastoors zijn getrouwd, wat kan het hun dus sc elen? ’t is waar, maai nu rekenen al die mannen der eeuwige zuiverheid daar op, dat de paus hun zal toelalen in het huwelijk te treden, om zooveel te meer kiezers te hebben. Hoe een simpel kiesstelsel nog goede gevolgen kan hebben Ja, deze wel zou er kunnen doorgaan. Ten ware de geestelijken liever voort eene meid hielden die kunnen ze nog wegzenden, als ze dezelve moe geworden betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. 0 c Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. e'l onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. viaar)deren) worden ontvangen door het Office üe Publicité, Nieuw straat, 36, Brussel. Belaie en Buitenland 'behal' e de oeta De Aitnoncen ---- Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. -- Mel, „hrüft in bil Hij wordt voorbereid. De socialistische werklieden richten zich op bijzondere wijze Uit Frankrijk, Duitschland, Engeland, van alle kanten komt hulp voor den groo- t<? HetXmokratisch Europa heeft de oogen op het kleine Belgie gericht. Zal het recht zegevieren indien de strijd kalm er, vaslbera- wordl geleverd. Het volk wil algemeen stemrecht. Ook de liberale partij neemt eene zeer beslissende houding aan: Zij ook drog hare mandaten heeft veroverd Zoo “ja'Van'" ouden de ne.olgeo voor OI1S leger bezielt, want reeds hebben SX, in Him. nldekn—P'-n gehad. Intusschen hebben de ten eene t algemeene politiek is. De ld- slemrecht niet zü aan te doen aan Hoelang zullen zich door t- AAN Veel is er deze dagen over onzen volk- ^chrijvor gezegdde grootste dagbladen lebben den man en zijn onvergelijkelijk werk geprezen;in gansch’t vlaamscbe land •o steden en dorpen, wordt hij herdacht; deze week hebben de beste redenaars, onze geleerdste taalkundigen zijnen lof ongesproken en zijne nagedachtenis doen herleven doch schooner hulde zal men hem niet brengen: Hij leerde zijn volk lezen He omvang van zijne werken is ontza- Kt'lijkgeen enkele aard van letterkunde bleef hem vreemd. Maar wat niet ge noeg in 'i licht gezel kan J* sentimenlale zijde zijner v'‘rheerlijking der edelste gevoelens die uil al zijn- boeken straalt —Geen hoekje onz-’s li.irit’n of hij heeft het doen trillen, geen ed, Ie g< i|:’chte of hij heeft ze glan zend doen schilleren, geen van ’smenschen schoonste, rijkste gevoelens of hij heeft het opgehemeld. Hebben onze jongelingsharten niet van aandoening, van fierheid geklopt bij het lezen zijner vaderlandslievende romans Wie van ons heeft hij niet lot de erkente lijke liefde onzer voorouders opgebracht, •Oen bij ons den groolschen strijd onzer Vlaamscbe trotsche gemeenten zong, strijd voor verlossing van vreemdq over- heerscliing, ,’voor verlossing van dwang van adelheeren en prinsen, slrijrJ voor vrijheid en volksontvoogding. Onmeedoogend bevocht hij de driften die het volk vernederen en onteeren, schande riep hij over slechte zeden, strijd voerde hij tegen dronkenschap doch, zijn zedt^lijke invloed is meer te danken aan de meesterlijke wijze waarop hij de liefde, dt‘ reine edele liefde ophemelde. Zijn z<idelijke invloed is bijzonder te wij len aan de onovertrefbare bladzijden, waarin hij hel schoonste, bel zoetste en tevens het hevigste aller gevoelens be- wierrookt, de bladzijden waar hij de moederliefde uitschildert op zoo’n aan doénlijke wijze, in zoo heerlijke woorden dat bij 't lezen hel hart in jaagt en ieders oog een Cousci'oce was een natuur; iedere sche gewesten eens schilders. Conscience was ‘volksgezind en volks- lievendzijne romans zijn allen verheer lijking van vlaamscbe taal en reine vlaam- sche zeden; uit allen spruiten als uit mil de bronnen edele zedelessen bestemd tot verbetering, verzedelijking, verheffing zijns volks. Eu T is omdat hij een groot vader- lander.een overprijsbare zedeleeraar was, dat hij een echte overtuigde volksvriend was, dat alle Belgen zich moeten en wil len aansluiten bij de hulde die zijne nage dachtenis gebracht wordt ter gelegenheid zijns honderdsten geboortedag. karton-demokra- dagorde gestemd waarin zij de werkstaking afkeuren omdat fUt blad verscli/nt den Zaterdag. Abonnementvoorop Notarieële «nnoncen 15 c. den drukregel. Alle artikels moeten tegen Donderdag l Voor de derde maal op weinige weken is boofdminister de Broqueville op hee- terdaad van leugen om belerswille betrapt. Ondervraagd door een Franschen dag- J bladschrijver over den uitslag der verkie- zingen, heeft sire de Broqueville verklaard dat de Regeering, wegens hare overwin ning in de verkiezingen, de gelukwesnehen ontvangen heeft van een groot-rabbijn der Israëlitische kerk en van den predikant Rochedieu, voorzitter der Synode en der Protestansche kerken. De groot-rabbijn van België heeft eene krachtdadige logenstraffing itegen die be wering afgekondigd en dieu laat eenen brief openbaar maken, waarin hij uitdrukkelijk verklaart nooit er aan gedacht te hebben den klerikalen mi nister geluk te wenschen, daar de Pro testanten zich in hun tempel aan de poli tiek niet gelegen laten. Minister de Broqueville is zich onlangs gaan uitrusten in Frankrijk; er bad zelfs een groot, diner plaats en i werden uitgesproken. En de minister verheugd te gevoelen den, die paters en i: Bonnot’s en Garnier’s kweeken. Dal de boeren Zondag laatst, na deel genomen te heb ben aaa den inhuldingsstoet van den heer senator de Spot, als burgemeester dezer stad, werd deze omstandigheid waarge nomen om eene buitengewone vergadering te houden bij den Bond der Gewezen Sol daten van Veurne-Ambacht om hulde te brengen aan de gedecoreerden van 1870- 1871. Bij de opening der zitting, worden de leden die vereerd geweest waren met het eereteeken van 1870-1871 uitgenoodigd vóór het bestuur te komen plaats nemen, alwaar de dd. secretaris, de plaats in nemende van den heer Voorzitter De Bois, die insgelijks met decoratie vereerd was, de volgende redevoering uitsprak: Geachte Voorzitter, Geachte Medebroeders. Ik ben fler en gelukkig, hier in deze om standigheid de tolk te mogen wezen van al de medebroeders, om U onze beste, onze innigste gelukwenschen aan te bieden ter valt als strijders van 1870-1871, ingevolge waar itscliildert op den boezem traan ontvliedt, bewonderaar der beschrijving onzer Vlaam- is als hel kunstgewrocht ‘volksgezind zijn «H I 3VM I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1