of II f OeM1 fteeM* /izf.'q1 ziiisj' 0l4 «4 N De Vrouw in onze Romankunst. CONCERT ten voordeele van den Bond der Oud- Leerlingen der Staats Middelbare School. r.4 MEN VRftfcGT LEERMEISJES bij Vrouw Julien VANHOUTTE ROSSEV. Duinkerkstraal, Veurne. Vreeselijk Automobielongeluk. Algemeene Tijdingen. Société Anonyme du Tramway de La Paone FIENTJE. V00I1 ONZE LEZERESSEN. VEURNE. Daverende toejuichingen begroetten deze redevoering, waarna de vaandrig Emiel Obyn het woord vraagt om namens zijne medegedecoreerden den dienstdoen den Sekretaris hartelijk te bedanken over zijne schoone redevoering, alsook eenige sprookjes aan te halen over den veldtocht van 1870-71, die met veel aandoening door deze oud-strijders aanhoord werden. Daarna worden menige glaasjes bier geledigd op de gezondheid van den heer Voorzitter en de Gedecoreerden, alsook op den bloei van den Bond en na eenige uurtjes gezellig onder elkander overge bracht te hebben, werd de zitting geheven rond 6t/s ure ten einde aan elkeen toe te laten de verdere feesten van den dag bij te wonen. def; KONINKLIJKE HARMONIE S‘ CECILIA, VEURNE. Voorzitter: M. Andries-Van Severed Bestuurder: M. Vanderlinden. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1912, om 11 ure voormiddag, in den lusthof’ van den heer Voorzitter, leverden b. v. Georges de Porte Riche en Henri Bataille zeer opmerkenswaardige proeven van vrouwenpsychologie. Deze al te beknopte en noodzakelijk on volledige gedachlen-uileenzeiiing heeft enkel ten doel er op te wijzen dal op ge bied van innerlijk vrouwenleven er eene nog weinig betreden veld voor onze letter kunst openligt. Wie onzer schrijvers zal dit teedere en zoo moeilijk werk.de ontleding der vrouw psychologie aandurven! Voor eene vrouw en rond eene vrouw werden de grootste kunstwerken geschapen Beatrice leidde Dante door hel en hemel, en Margarelha was Faust’ zoetsten troost. Opmerkenswaardig is hel zeker dal in onze Vlaamsche litteratuur zoo weinig boeken, romans of novellen bestaan, die hel innerlijk leven der vrouw dat liefde volle opofferende en innige leven van het hart, behandelen. In bel naief-schoone werk van Hendrik Conscience vinden wij wel de teerdere beelden van moeder Job, van de moeder uil «Wal eene moeder lij den kan en enkele andere welgeschelste volksvrouwen, maar nevens hem gaf geen enkele andere schrijver uit de romantische periode onzer letterkunst ons eene diepere studie van het vrouwenhart, een doorge voerde ontleding van haar bijzonder levensaanschouwen en levensaanvoelen. De romantische verliefde jonge dochter, die bleek weglreurt en wegmijmert in droomerige maanscbijnnachlen, bleef de meest gebruikte of misbruikte figuur. Een tweede motief, waarop meest dichters de snaren tokkelden, was de moederliefde zich uitend in ren of andere redding uit brand of watersnood. Toen het realism een lijd lang in onze letterkunst triomfeerde met Streuvels, Teiriinck, Buysse, schoof de gemoeds- en zielsonlleding der handelende personen in de romans op den achtergrond. Zij ko zen, en Teiriinck alleen beschreef later andere menschen en andere middens liefst hun helden lusschon hel inslinklief handelende boeren- en werkersvolk, dal niet redeneert, noch ontleedt, maar handelt impulsief. Ook door hen werd dus het innerlijk leven vau de sensitieve vrouwennatuur weinig aangeroerd. Streuvels schonk ons wel dat mooie beeld van Horieneki-, maar daarbij blijft hel bijna. Ook Rosalie Love- ling gaf noch een paar boeken die toch in psyschologische ontleding niet hun sterk ste kracht vinden. In de Fransche letterkunst schreven in- tusschen Paul Bourget, Willy, en, ondanks een bijsmaaksken van gewilde persiviteit Rachilde en andere fljn-juisle studies van hel vrouwengemoed. Zij stelden ons al de be vegingen van dat licht beroerde hart ten loon en lieten ons intreden tol dal in nige, weeke genuanceerdesiemmiugsleven dal van de vrouw is. Ook op het tooneel Srf' I jZ 'sr P' tol’ |i< W M1 58 C Zondag morgen gebeurde niet ver van Duinkerke op de baan naar Veurne, een automobielongeluk waarbij een patroon gedood en vier gekwetst werden Rond 11 ure, nabij de brug van Lefferinkhoucke. i reed de heer Liagre, van Toerkonje, met den heer Picard, arlillerie-luitenant, per automobiel naar Belgie. Voor hen voerde de heer André Belle, gemeenteraadslid van Duinkerke, een auto waarin zijne moeder, de heer Julien Hovelt, bankier en de beer Lucien Delrue, nijveraar, zalen. De heer Liagre wilde links den auto mobiel van den heer Belle voorbijrijden, doch de twee wielen raakten elkander waarop de heer Belle een slum beweging naar rechts deed, waardoor zijn rijtuig op den anderen auto botste. De heer Belle en zijn stoker zekere Marcel Verheye, i nevens hem zat, werden verschelde meiers verder in een veld geslingerd. De beer Belle was de linkerbil gebroken, de linkerknie verbrijzeld en erg gewond aan hel been. De stoker weid een bil gebro ken. Mevrouw Belle bleef op den slag dood; zij had de bennen, de armen en de ruggraat gebroken. De heer Julien Hovelt is zeer erg gewond aan hel hoofd. De heer Delrue kwam er met eenige kneuzin- gen van af. zondere geest van volharding deze beloo- ning bewerkt hebben. Indien deze belooning U toegeslaan is geweest, geachte Medebroeders,weest ver zekerd dat zij niet zonder moeite bekomen is. De afgunst heeft hare rol gespeeld maar de gezegdens der afgunstigen die be weerden dal de veldtocht van 1870-1871 enkel eene marche-manoeuvre was, wordt gelukkig verijdelt door de afkondiging ge richt na deze droevige dagen, aan het leger, door wijlen Z. M. Leopold II, en die luidde als volgt Met het leger op voel van vrede te stellen, zegt hij, geeft het mij de innige voldoening liet te mogen bedanken voor den ijver en de goede gevoelens van ge- trouwigheid dat hel betoond heeft gedu- rende de gebeurtenissen die zich langs onze grenzen voorgedaan hebben. Bezield met den besten geest, heeft hel beantwoord aan de verwachting van het Land met de uitvoering te verzeke- ren eener moeilijke taak. Ik bedank niet «alleenlijk hel korps der officieren, maar al de onderofficieren en soldaten. Deze laalsien hebben met eene ware vader- landsclie bereidwilligheid hun vaandel gaan vervoegen. «Op het oogenblik van het gelukkig «vredesbesluit, heb ik gehouden aan hel leger te zeggen hoe hoog ik zijne diens- ten schat en recht laat wedervaren aan I zijne genegenheid tot het Vorstenland. „Ten anderen, Gij, helden van den dag, gij bijzonderlijk die deelmaakt van hel ver- kenmngslegor, herinnert u den 31 Augus- li en 1 September van hel droevig jaar, als wanneer gij de kannonnen lioordet bulde ren en het knersend geknetter der geweer vuren, als wanneer gij de ontelbare sol daten opnam die verdoold waren of in ons land gedreven. Kondel gij op deze akelige oogenblikken weten wat er u te verwach ten stond! Neen, niet waar, geachte Medebroeders, wa.arl daar oude strijders van 1870-71, bezield met de beste gevoelens van zelfsopoffering en vaderlandsliefde, uwe harten klopten en uwe bevende lip pen waren bereid den kreet uil ie galmen van Leve Belgie en desnoods te sterven. Het is dus aan u te danken, geachte Medebroeders, dal onze begoederde land genoten hunne rijkdommen behouden, dat Onze onafhankelijkheid bewaard is ge bleven, dal de grafstede onzer voorouders door de vreemde soldaten niet betrappéld is gewoiden en dal de wiegen onzer kin deren onaangeroerd zijn gebleven, ten einde aan ons geliefde Vaderland nieuwe Belgen van hart en ziel te verzekeren. Draagt dus, met flerhaid, achtbare Voorzitter, achtbare Medebroeders, de decoratie, die u door Z. M. Koning Albert geschonken is, als belooning uwer diens ten aan liet Vaderland bewezen, en neemt eik oogenblik te baat om bij onze landge noten de vaderlandsliefde aan te predi ken, bijzonderlijk bij de jonge harten aan te leeren, dat de voorbereiding tol de oor log eene dringende plicht is vooreen kind van Belgie, indien het eensdaags geen vreemd vaandel wil begroeten, geene opge legde taal spreken, de uniform hagen van eenen verdrukker na geweigerd te hebben ue nationale uniform aan te trekken. Weest indachtig, dat een sterk en wel ingelictii leger, eerbied oplegtaan de oor logzuchtige!) en hun alle neiging ontneemt net land te overweldigen. Daarom moet nol kind een monhutiigc opvoeding genie- ten en weten dat eensdaags, willen of niet, de wapens zullen moeten opgenomen wor den, indien wij willen Belgen blijven, van onze voorouders, waardig te genieten van de weldaden en de vrijheden die Zij ons hebben nagelaten. ik laat mij hier nog toe de woorden te herinneren uitgesproken door onzen be- nhnden Vorst Z. M. Albert, op het vader- landsch feest der 75* verjaring van hel Regiment Grenadiers op 23 Juni II. Hii sprak in dezer voege: «Het leger en de natie moeten elkander eene wederzijd- sche vertrouwen toedrageii. Mijne plich- ten als Staatshoofd indachtig doe ik een warmen oproep tol onze officieren waar- van ik de hooge waarde en hel diep ge- weten ken, opdat zij zich met lichaam en ziel zouden toeleggen aan de oplei- ding der kinderen welkede Natie hun toe- vertrouwd, en ik koesier de hoop, dat deze Natie, hoe langer hoe meer, met een helder oog op de toekomst, de ver- hevene en gebiedende verplichting zal beseffen die hare onzijdigheid zelf haar voorschrijft’t is te zeggen, die van steeds hare opofferingen op de hoogte te houden vau den plicht dien het leger 1 n te vervullen zou hebben, moesten inter- nationale verwikkelingen, welke steeds te vreezen zijn op zekeren dag Belgie noodzaken de onschendbaarheid van zijn grondgebied te verdedigen. Ik sluit mijne rede, geachte Voorzitter, geachte Medebroeders, met de kreet van Leve de Koning 1 Leve hel Leger! Leve het Vaderland en Leve de Gedecoreerden! de wensch uildrukkende dit eerteeken nog lange jaren op hunne edele borst te zien prijken. M. Thomson, bloemenkweeker te Gent, nam te Heyst een bad, niettegen staande de zee zeer onstuimig was. Steu nende op zijne krachten verwijderde hij zich noch al ver van hel strand. Weldra zag men hem noodseinen geven en om hulp roepen. Daar de zee zeer woelig was had men de grootste moeite om de reddingsboot vlot te krijgen. Door bovennatuurlijke krachtinspanning geraakte men tol bij den drenkeling, doch, helaas, te laat. De red ders brachten een lijk aan wal. Dit tooneel had plaats onder de oogen eener talrijke menigte en beeft groote op schudding teweeg gebracht langs de zee kust. De nieuwe posltimbers van 2, 20 en 25 cent, zullen mei 1 September te koop gesteld worden. De beeren volksvertegenwoordigers Paul Janson en De Sadeleer, worden lot Staatsministers benoemd. Zondag avond, rond 10 ure, werden in de rustige gemeente Rumbeke, twee wreede moorden gepleegd. De genaamde René Van Coillie, 47 jaar oud, landbouwer, en zijn vrouw, Maria Waignein, 42 jaar oud, ouders van 8 kin deren, waarvan hel oudste 13 jaar en hel jongste 10 maanden oud is, bewonen in de gemeente Rumbeke, gekuchte Beythem, een allerschoonste hofstede en gelegen op een honderd meters van den steenweg van Meenen naar Roesselaere. Zondag namiddag, rond 5 uren was Van Coillie in de gebuurte, in de herberg Het Vosken alwaar hel herbergkermis was en was er gebleven tot 9 t/-2 uren des avonds. Alsdan was hij naar zijne woning gegaan en thuis komende, bemerkte hij dal een venster was opengeschoven. Hij ging langs achter, langs waar hij gewoon lijk binnenkwam, en aan den gevel zijner woning zag bij in bel donker iels ten gron de liggen en bemerkte dal hel een vrouw in nachtgewaad was. Haar willende op richten herkende bij Cesarina Devogelaere 25 jaar oud, die sedert 10 jaren bij hem inwoont als dienstmeid.Zij was gansch bebloed en gaf geen teeken van leven meer. Verschrikt liep hij de geburen ver wittigen. Hij kwam dan in zijne woning binnen. Een ijselijk schouwspel trof zijne blikken. In de keuken lag zijne vrouw op haar rug uilgestrekl. Haar aangezicht was mei messteken doorkerfd en haar keel was I afgesneden. Men kent de drijfveer niet van dezen dubbelen moord, want er is niets gestolen. !en 22jarig meisje, die sedert ver schillende jaren, als rekenplicht ige, in dienst vas bij een handelaar der Nieuw- straat te Brussel, heeft van haar p troon eene somvan 20.000 fr. verduisb rd, die ze met ba»r minnaar plezierig verteerde. Beide zijn aangehouden en opgesloten. Dinsdagnorgen rond 4 uren is de beroemde Fraische toondichter Massenet te Parijs overigen. Hij was 80 jaar oud. Waarom drinkt men bij voorkeur Topbronnen Waarom wordt het «Topwaler» door de geneesheeren aanbevolen Omdat iedereen weel dat hel wereldbe roemd Topbronnenwaler ECHT bron water is, uitspruitenile op het hoogste i van den berg TOP en voor iedereen zichtbaar. Omdat de grootste scheikundigen door ontledingen bevonden hebben dal TOP BRONNEN hel zuiverste en het meest spijsverterend van alle tafelwaleren is. Wilt gij dus aangenaam en lekker tafel- waler drinken, zuiver en parelend als I kristal, vraagt «TOPBRONNEN Wilt gij een zoeten, verfrisschenden en I gezonden drank die volstrekt zuiver is, in I plaats van limonade, mengt zelf bt-ziën- I siroop of iels dergelijks met TOP BRONNEN DE RUGPIJN. Het Sciatiek. I De rugpijn kan hel eerste teeken van I hel sciatiek zijn. I De pijn neemt hel gansch been in, en I maakt hel gaan onmogelijk. De aandoening is zoo kleverig dat men I besloten heeft ze te doen verdwijnen. I heelkundige bewerkingen waarvan de uil- slagen nooit voldoende geweest zijn. Balsem toepassingen, strijksels op hel I pijnlijk deel zijn vruchteloos of brengen I enkel eene voorbijgande verlichting bij, I want zij kunnen de echte oorzaak van de I kwaal niet aanvallen, 't is te zeggen, bet I niet door de nieren (gew. lenden) algedre- I ven urinezuur. De eenige redelijke behandeling is de I oorzaak der kwaal te doen verdwijnen. I T is te zeggen het urinezuur die de zenu- I wen prikkelt en beschadigt. De Fbster Pillen voor de Nieren (Veurne I Apotheek Ruyssen, Groote Markt) al aan I de nieren eene krachtdadige werking te I verschaffen, laten hun oe liet urinezuur I af te voeren en doen de zenuwachtigheid, I rbumatiek oorzaak verdwijnen. Alle apotheken (3,50 fr de doos, 6 doo- I zen voor 19 fr.) of vrachlvtij per post. I Algemeen depot voor BelgiëEugelsclio I Apotheek Ch. Delacre. 64, Coudenberg, Brussel. Vraagt en eisebt wel de echte Foster Pillen Jk voor de Nieren; wei gert of doel U terug Kb betalen al hetgeen hier- KZ nevensslaande merk niet draagt. A.V. 6 BURGERLIJKEN STAND DER STAD ASSEMBLÉE GÉNÉRALE Ie 1' Septembre, a 15 heures, au Grand Hótel Continental, ii La Patme. ORDRE DU JOUR Approbation du bilan el du comple de. profits et pertes. 2° Elections statulaires. Dépot des titres chez M. secrétaire, h Adinkerke. Een Lil). «o i TUOI A. Bossant, I i 12. Verminck Hendrik, 1 m. f< I I ■A I j'1’! i i tuf', Geboorten. 9. Pil Daniel, zoon van Germain en Cabooter Maria, Ooatatraat. 10. De Coninck Auguat, zoon van Maurita an Hacntjons Irma, Paonekalaijdo. 11. Vanloko Margarotha, docht van Jozef on Du- ponaello Maria, Statiestraat. 13. Vanmasaonhove Maria, docht, vau Hendrik en Catrysae Eugenia, Pannekalaijde. 14. Dauneol Jutiaan. zoon van Emiol on D'Herck Leonia, Hansaeualaan. 15. Callon» Joris, zoon van Juliaau on Oryaon Emma, Boweaterpoort. Huwelijksafkondigingen. 11. Do Rycke Jan, tolbeambte to Houthom met Mervallio Augusta, zond, beroep te Veurne. Huwelijken. 12. Oyaelen Hoctor, timmerm. geb. te Bulacamp. ZO Augusti 1887 en Docorto Lucia, dionatm. geb. te Steenkorko, 18 Mei 1886. 12. Verachingel Joris, ontvanger dor Noordwa- toring van Venrno, geb. te Veurne, 17 Januari 1889 mot Bouten Laura, bijzondere geboren te Veurne, 24 October 1886. Sterfgevallen. 18 d. Handboogatr.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2