NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE I Wordt Conscience nog gelezen Eene nieuwe Partij. Van de Pijnbank af. II 1V 54 86e Jaar. 24 Augusli 1912. Zaterdag opgenomen. 1 voor- I toch met de alle burgers die van goeden wil I twijfel dag van J De Annoncen voor Belgie Men schrijft in bij word hun broeksken hadden destijds alles van hem gelezen. Ook de heele kleinen kenden hem, hadden van hem op school door hun meester hooren voordragen. Maar de jonge vol wassenen, die van twintig tot dertig jaar, in den bloei en de kracht van hun leven, wisten daar het minst van at, hadden er vroeger wel van gehoord en misschien van gelezen, maar dat was zoo goed als vergelen geraakt.. De jongeren, neen, die lazen, die kenden Conscience niet meer... Maar ik ben ook bij anderen gekomen die de boeken van Conscience bezaten en die nog geregeld lazen en herlazen. ir Tol zooverre Cyriel. Buysse, die schijnt uitsluitend te spreken over de achterlijke dorpen van ons arm verkwezeld Vlaande ren waar de volksboekerijen zoo goed als onbekend zijn. Hel zou goed zijn in alle Vlaamsche gewesten een dergelijk onderzoek in te stellen. Om voorbeeld te geven zullen wij mededeelen wat wij over de stad Gent te zeggen hebben. Tot de boekbewaarders van de openbare koslelooze volksbibliotheken van het Wil lemsfonds, die jaarlijks duizenden boeken aan lezers en lezeressen uil den arbeiders stand en uit de kleine burgerij uitleenen, richten wij ons met drie vragen, die door de heeren zeer bereidwillig beantwoord werden. Ziehier onzen uitslag Eerste vraag. Is het waar dal Conscien ce minder gelezen wordt dan vroeger? Samenvatting der antwoorden. Con science wordt te Gent evenveel gelezen als vroeger. Geef aan de personen, die van het tegen overgestelde overtuigd zijn, den raad een paar uurtjes in eene volksboekerij te gaan slijten; en zoo zullen zij van hunne dwaling genezen zijn. Zondag 3 Augustus 11. werden 88 boek doelen uilgeleend in de volksboekerij van hel Oud Begijnhof te Gent. Daaronder 18 romans van Conscience tegen 19 van vijf andere romanschrijvers (Werner, von Eschruth, Heimburg, J. Verne, Aymard). Te Genl werd Conscience wellicht nooit zooveel gelezen als in den laalsten lijd, tengevolge van de propagande voor de Conscienceleesten. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor met de boeken van Virginie Loveling ten gevolge van haar jubelfeest. Maar de bijval van Conscience is altijd overwegend geweest en gebleven. Reeds vóór al hel rumoer der Conscien ce propaganda waren Conscience’s boeken nog altijd de meest gelezen Vlaamsche werken. Op de volksbibliotheek der Kas- teellaan te Gent zijn schier iedere week al de beschikbare exemplaren in omloop. Gezien de menigvuldige vraag zal men ieder werk in dubbel moeten aankoopen. Zekere werken van Conscience werden geregeld en gedurig door verscheidene lezers te gelijk gevraagd en kunnen tol hun groote teleurstelling niet aan allen uilge- reikt worde”. Tweede vraag Wie heeft Conscience in de gunst der Vlaamsche lezers vervan gen Antwoord Niemand; maar ook andere schrijvers en schrijfsters worden gretig Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnementvoorop Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. 1 Alle artikels moeten tegen I In het weekblad De Amsterdammer geeft Cyriel Buysse verslag over zijn on derzoek naar een antwoord op boven staande vraag. Dat onderzoek van Cyriel Buysse schijnt vooral onder de boerenbevolking der om streken van Gent gebeurd te zijn. Ziehier den uitslag In de kom der dorpen Velen hadden Conscience gelezen; geene of althans weinigen lazen hem nog... Al de ouderen van dagen, ook velen van middelbaren leeftijd, wisten wie Hendrik Conscience geweest was en Dit is echt, deugdelijk, degelijk, waar achtig ongemaskerd en onbewimpeld kle rikalismus. Gij zijt verplicht van te denken zooals IK (Staal) denk, zooniet, IK (Staal) zal u straffen. Nu, als men weel dat bet liberalismus voor grondsteun heeft, de vrijheid van geweten, de verdraagzaamheid in gods dienstzaken, hoe is het mogelijk van te denken, al ware het slechts voor een oogenblik, dat een ware liberaal, die weel wat het is van liberaal te zijn tot hel kle rikalismus kan overgaan. Is onzin. Maar wij klerikalen, doen dal niel, zullen onze tegenstrevers, de ministerieeie klerikalen, de leiders, antwoorden. Is alleman niet vrij in Belgie? Zijn wij in godsdienstzaken niel verdraagzaam? Schenken wij zelfs geene hulpgelden aan joden en protestanten Is waar, antwoorden wij, gij doei het niel omdat gij hel niel kunt doen. Maai de strekking is er, de beweging is er, de begeerte is er om zulks te doen, en waren de Belgen niel door en door liberaal, velen zonder hel té welen, gij zoudet hel doen, want er zijn meesters boven u, die u zouden verplichten zulks te doen. Maar is zulks niet gedaan in recht dooi de wellen des lands, hel is gedaan in feite door de fanatieke dwazerikken die u ondersteunen. God alleen weet wat anders denkenden, te lande bijzonderlijk, vreezen en te vreezen hebben van fanatieke pries ters die vervolgen al zeemen, hinderlagen leggen al slreelen, om later, als gij be zweken en gevallen zijl te kunnen uitroe pen eene zienlijke straf van God I Neen, de liberalen zullen zich door de lieve woorden der ministers niel laten verleiden. Liberalen zijn wij; liberalen blijven wij, overtuigd van de waarheid onzer zaak, bewust van de zekerheid van den einduitslag, zoodanig zeker dat, in de tijden die te komen zijn, niel wij de kleri kalen, maar de klerikalen ons zuilen ver voegen, en klaarziende leden zullen wor den der groote liberale partij, die, wat men ook beweren moge, geene godsdienst- hatende partij is, maar wel eene pariij die in hare breede armen, mannen van alle gedachten kan insluilen, om den voor spoed te bewerken van het beminde vaderland. verschijnt den Zaterdag. Abonnementvoorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. -Extrakten 20 c. den drukregel - Reklamen 50 c. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. - Groote letters volgens plaatsruimte. Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de PüBLicrré, Nieuwstraat, 36, Brussel jj c.imillh ïïRIJIVRIIV, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. I Over lijd hield minister de Smet de Naeyer in de Kimers slaande, dat de kle rikale partij geene godsdienstige partij was, en dat zij openstond aan mannen van alle wijsgeerige overtuiging, op waai de dat zij zekere beginselen van orde en vrede aanvaarden. Destijds vond de dienste gesteld van eenen bepaalden godsdienst. Het klerikalismus, ■•-'•■Mnif du urii. I, beeft die vrijheid als bestrijdt ze uil al zijne zooveel de lijden en de l loelaten. Indien bel l rechtstreeks vervolgt, Jliuav» :.„1 niet brutaal onverdraagzaam is, zulks komt niel uil reden zijner grondbe ginselen, maar omdat de tijden, de om standigheden zulks niel toelaten, paree qu’il fait part du feu omdat het zijne grondbeginselen niel toepassen kan, zonder gevaar te loopen van ':'1 vernietigd te zijn. Men vertelt dal eene vrouw wier gelaat ijselijk geschonden was, slechts eenen gelukkigen dag beleefde op het jaar. T Was Karnavalsdag. Zij mocht dan ge maskerd de straten bewandelen en de jongelingen deden baar dan, even als aan andere vrouwen, loef aan. Het klerikalismus gelijkt aan die vrouw; alleenlijk, het draagt zijn masker alle dage, en hel is dank aan dal masker, dal het zijne lijdelijke goede kans te danken heeft. Trekt nu dat masker af, en gij zult het klerikalismus ontwaren in al zijne hui- valligheid, en gij zult zijne leus hooren klinken de Slaat heeft recht van te ver plichten tol godsdienstigheid, en godsdienstovertredingen te straffen. man geen weerklank in zijne partij, en hij stond nagenoeg alleen van zijn gedacht. Sedert de kiezingen van 2 Juni, die aan onze meesters <-ene onverwachte meerder heid geschonken hebben, meerderheid samengesteld uit onafgerichte Qndervin- dinglpoze mannen, van wier gedachten de leiders schijnen bevreesd te zijn, komen de denkbeelden van den oud-minister de Smet weer boven water, en zoo hooren wij beurtelings staatsminister Var. den Heuvel, minister Berryer, en eindelijk staatsminister Helleputte, bijna letterlijk de woorden van de Smet de Naeyer her halen, en uitroepen met bekooreude stem tot de verdwaalde liberalen, -die twee maanden geleden hun plicht niet gekweten’ hebben Komt bij ons; wij zijn de partij der verdraagzaamheid; onze rangen staan open aan alle burgers die van goeden wil zijn. Die uitnoodiging is aanlokkend, al t - aaulokkend zelf, opdat wij eraan gehoor zouden geven, en zij doei ons de oude vlaamsche spreuk in het gedacht komen Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen, of nog hel fransche spreek woord Ce bloc enfariné ne me dit rien qui vailie», en indien wij zouden kunnen verstaan dat, een goed katholiek een uit nemend liberaal weze, wij kunnen vol strekt niet verslaan, boe een goed liberaal ooil, zelfs van verren aan, hel klerikalis mus kan aankleven. Wal is hel klerikalismus immers? T Is de politiek ten bepua.Mvt. - wal ook zijn bijnaam zij, verfoeit de vrij heid van geweten „i„ tegenvoeter, en I krachten, voor omstandigheden liet klerikalismus niet i indien het t.._. De buitengewone zittijd van het Parle ment is afgeloopen. In de Kamer heeft de oppositie eene volle maand lang het Gou vernement en zijne meerderheid op de pijnbank gehouden. Liberalen en socialis ten hadden het nog wel langer kunnen trekken, doch zij oordeelden dat hel zoo al wel was en lieten de gepijnigden dus weer wat adem scheppen. Hebben de klerikalen nu de laagheden welke men bun met betrekking lot den kiesveldtocht van Juni 11. verweten heeft, bekend Ja en neen. Natuurlijk dat niemand aan de rechterzijde vlakaf gezegd heeftJa, wij hebben op geen geld, geenen dwang, geen bedrog of geene deugnieterij gezien om te zegevieren. Dat zou waarlijk wat al te kras en schaamteloos geweest zijn. Maar bekend hebben ze toch met de verzachtende omstandigheden te pleiten, met het onderzoek over sommige feiten te weigeren, met te beweren dat ze slechts hebben nagedaan wat hun door tegen strever» was voorgedaan geworden enz. Eerst hebben zij de zaak met eenen lach willen uitmaken. In zijne eerste redevoe ring heeft hel kabinetsboofd beproefd de linkerzijden wat voor den aap te houden. Daarna trachtten de klerikalen door allerlei kabaal de stem der liberale en socialisti sche redenaars te verdooven, doch dal bekwam hun slecht, want er algauw van hetzelfde laken een gemeten. Dan hebben zo maar de eerste middelen de beste aangewend om zich uit den slag te trekken. Zich van hunne schuld bewust, hebben zij zich met handen en landen verzet tegen het voorstel tot parlementair onderzoek over al de betwiste kiezingen en tegen liet overhandigen aan de kom missiën van kiesbriefjes waarover bestond. Voorts bobben zij, heel de bespreking door, gepoogd de kwestie te doen afwij ken Ieder oogenblik lokten zij persoon lijke incidenten uit, die met de zaak^niels te stellen hadden, of zij beschuldigden zoo maar op goed valle hel uil, zonder bepa ling van plaats of personen, de liberalen en socialisten van de feilen, welke hun zei ven ten laste worden gelegd, kwestie van lijd te doen verspillen en verwarring in de bespreking te stichten. En als dat allemaal niet hielp kwam Helleputte, meester in die verwarringstaktiek, om d» aandacht der Kamer van de heldendaden zijner vrienden, de Limburgscbe kleri kalen, af te leiden met de zaak Ferrer voor den dag 1 Kortom, de houding der partij van geloof, godsdienst, koningdom, behoud der nationale instellingen, goede orde, eerlijkheid enz.,is allerellendigst geweest in hel Parlement. Maar, als wij nu op ons gemak de ver slagen der Kamerzittingen overlezen en de beschuldigingen ziften uit de duizende onderbrekingen en scheldwoorden van allen aard en klank, dan zien wij toch die beschuldigingen netjes op eenen hoop liggen, zonder ook maar iets te ontdekken dal op eene verrechtvaardiging van hel gouvernement en zijne meerderheid gelijkt. Zoo is en blijft de zaak geoordeeld. 1 bl I i ADVERTENTIEBLAD mm iMWLwyR wr.w.7." iTitJira—i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1