I I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I i Liberalen, doet uwe reohten gelden. Het Wierookvat. Onderwijs. Zij durven niet antwoorden. I Ze willen maar één klank hoeren. Onze Rente. Zaterdag 7 September 1912. N 56 86e Jaar. Ik ifi Klerikale Uitgaven. In Frankrijk en hier. Waar zijn de Bonnot’s? Bij de Oud-Leerlingen. tiz.j in al de Postkantoren. 4 vorige vertrouwen meer schijnt uil hel antwoord i kunnen leeren lichtzinnig als ge- Pas had de uitgave der 4 ®/o Renten een weinig geld in de Staatskas doen binnen komen, of in hel Staatsblad wordt de reeks toelagen aan kerkfabrieken en tutti quanti hernomen. De reeks was sedert eenigen tijd onderbroken, bij mangel aan geld. De laatste Staatsbladen melden toelagen tot het beloop van 71,000 fr Proficiat, heeren geestelijken, goeden appetijt 1 1 Nu is hel oogenblik hier om de kiezers lijsten na te zien. Daags vóór de kiezing is het te laat om te klagen. Degenen die hunne nalatigheid niet willen betreuren moeten nu seffens de nieuwe lijsten na zien. Vele liberalen denken dat het niet meer noodig is de lijsten na te zien. Slechte redeneering I Wanneer de Kamers aannemen dat de Grondwet moet herzien worden, wordt de ontbinding uitgespro ken. m worden er nieuwe Kamers gekozen mei het tegenwoordig bestaande kiesstelsel. Zoodus. in elk geval, moeten wij nog zeker EENMAAL STEMMEN met bet meervoudig stemrecht. Allen dus wel opgepast! Ziet de kiezers lijsten na Weet gij hoeveel mijne herkiezing mij gekost heeft, zegde M. Destrée, socialist, in de KamerDe gansche som van drie honderd frank, hetzij mijne tusschenkomst in de plakbrieven, omzend brieven en andere drukwerken. Ik ben bereid hel dossier dezer uit gaven Ier beschikking mijner katholieke collega’s te zetten indien deze, fep hunne beurt, mij het dossier hunner uitgaven willen overleggen. Geen een dezer katholieken, h ?eft aan dit voorstel gevolg gegeven. En ze welen wel waarom; ware iels hooger dan ,300 frank, natuurlijk. De Fransche Kamer heelt eene wel ge stemd op de evenredige vertegenwoordi ging, toegepast op de Kamerkiezingen. Tijdens de bespreking stelde een lid hel volgende In iedere gemeente zal aan elke partij die optreedt eene even groote plaats beschikbaar gesteld worden, voor liet aan plakken van kiesaffichen. Dit voorstel werd eenparig gestemd. W’al bewijst zulks? Dat de Fransche republikeinen, radicalen socialisten aan de minderheid, dus aan de klerikalen, recht toekennen hunne gedachten vooruit te zet ten; dal zij willen dal hel kiezerskorps alles kunne lezen en nagaan; dal zij voorstaanders zijn der gelijkheid voor allendat zij licht willen en T vrije oor deel der kiezers niet vreezen. En zij heb ben gelijk, Is hel hier in België ook zoo gesteld? Gij zijl er wel mede! Beproeft het maar eens op den builen eene liberale affiche aan te plakken. Gelukt men er in, zonder eene pandoering te krijgen, de affiche hangt er geen vijf minuten of de eene of andere fanatieke klerikaal rukt ze af. Plakt maar eens eene affiche op eene kerk, op eeneschool, opeen hospitaal,op een stadhuis, alle openbare gebouwen;en rap komt een klerikaal kopstuk, tegen de wel in, dit verbieden, ’l Is hun gebouw, beweren zij. Plakt ge toch, ze trekken ze af of plakken er hunne affichen boven op. Ze zijn meester en wanen zich alles toege laten. Zij willen niet dat een tegenstrever openbaar hunne leugens weerlegge; zij °P zijne long een gepeperd ant- Een Brusselsch weekblad heeft in een Vlaamsch bladje uit het gezegend oord Wolverthem, een open brief ontdekt aan minister de Broqueville gericht. Aan baron de Broqueville, Kabinetsoverste. Gij, moedige en ridderlijke Je Broque ville, de beste, maar ook de eerste minis ter van geheel Europa, de meestgeliefde door het volk gij, met uw kristen gevoel gij, met uw gouden hart, gij met uw goddelijk ideaal, gij zijl Naast God, de eerste oorzaak onzer overwinning. Naast God I Niet meer of minder. Dal heel nu waarlijk het wierookvat aan stukken slaan op hel hoofd van den be wierookte. Opmerkenswaardig is het dat de man met hel gouden hart en de goddelijke idealen, zijn overwinning te danken heeft aan de schandigste kiesbedriegerij, waar van onze geschiedenis gewaagt. Maar zoo nauw nemen de klerikalen hel niet. Hel is tegenwoordig in het katholieke Vlaanderen en in de verkwezelde Kempen al zoo onveilig geworden als ten tijde van de beruchte bandieten Baeckelandl, Jan de Lichte en Cartouche. Geen dag gaat voorbij of er wordt gemoord of gestolen. De meeste lieden zijn er dan ook ge wapend om zich tegen de katholieke ban dieten te verdedigen. Verledene week is bel er weeral niet pluis geweest. Hoor maar wat de katho lieke bladen zelf ons zooal verhalen Te Clemskerke vermoordde een De katholieke oud-minister De Decker zegde, sprekende van het confessionneel en seclarisch onderwijs, welke in de vrije scholen gegeven wordtOn nous pré pare une génération de crétins, men be reidt ons een geslacht dommerikken De kinders waarvan hij sprak zijn nu mannen geworden. Zou zijne voorzegging zich verwezenllijkt hebben. -7. i. \bonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. -Extrakten 20 c. den drukregel. Dit blad verschijnt en a h Keklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Notarieële annoncen c. vrachtvrij en onderteekend toekomen. - Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet Alle artikels moeten tegen 1 oiOI)gen0II)Cn oe uitgever heeft het recht artikels te weigeren. n fn hmd tbehalre dc beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuw straat, 36, Brussel. De Annoncen voor Belgic en --- ------ i i v mtutvfciw» Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en Men schrijft in bij - te hebben in de Belgische Staatsfondsen, gezien de overgroote schuld der Belgische Staat. beletten hel door alle onwettige middels. Zij schuwen het licht, en vreezen de open bare opinie, indien zij voldoende zou in gelicht wezen. Dat is ’t verschilen dan spreekt men van ’t vrije België, van gelijkheid en recht voor eenieder! Een zeer netelige vraag, tol den minis ter der Schatkist gericht, moest wel deze zijn van den heer Buy), die in de Reken kamer was gaan opzoeken in welke voor waarden de beruchte 300 milhoen schat- kistbons werden uitgegeven, die op 1 Sep tember moeten terugbetaald worden. De minister der Schatkist beeft op die vraag nog niet geantwoord onder voor wendsel dat ze... te laat werd ingediend om in aanmerking te komen. Zeer wel... doch sinds hebben al de bladen van T Rijk deze vraag overgedrukt, zoodal er de heer Levie, willen of niet, er heeft moeten kennis van nemen. Waarom beantwoordt hij die niet, al ware hel in ’l een of ’t ander klerikaal blad. De vraag van den heer Buyl is van het allerhoogste belang en u van den minister zou men of er ja dan neen, zoo l.„. zegd wei d, met de nationale fortuin wordt omgesprongen. Ware er kans geweest den beer Buyl te beschamen, met een afdoend antwoord op zijne vraag te geven, weest overtuigd dal men het in bet ministerie niet zou ge zwegen hebben. Deze ministerieele schijn dood laat ons dus met rechten reden ver onderstellen, dal het Kamerlid van Veurne den nagel op den kop sloeg. Over eenige dagen was een ingenieur uil Brussel, schoonzoon van een liberalen volksvertegenwoordiger, te Maaseyck. Na zijne zaken afgedaan te hebben, wachtte hij op het Statieplein hel vertrek van den trein af en las inlusschen een vrijzinnig blad. Eensklaps naderde een pater en snauwde hem toe Van waar komt die gazetIk wil niet dat gij ze te Maaseyck leest. Weg er meê Onze ingenieur, die niet gevallen is, bleef hem woord niet schuldig. Een gendarm, die alles gezien had, moeide er zich den ingenieur tot zwijgen a": Andere personen kwamen bij, hem te zeggen die gazel weg te jongeling zijne minnares, een 16jarig meisje, en bracht haar vader met een mes verscheidene verschrikkelijke wonden toe, zoodat zijn leven in gevaar is.- Te Roncq poogde een man zijne vrouw te vermoorden en schoot zich daar na zelf een kogel in den kop. Te Lauwe werd een vreedzaam man ’s avonds door twee schurken aangerand, uitgeplunderd en daarna zoo erg toege takeld dat men voor zijn leven vreest. Te Meenen ontstond brand bij een man die van zijne vrouw gescheiden leeft. Bij het onderzoek vond de policie eene hoeveelheid petrol aan de voordeur, als ook eenige solferstekjes. De rechtbank van Antwerpen ver oordeelde verleden Woensdag vier boeren jongens uil de Kempen, waarvan de oudste slechts 14 jaar was. voor verscheidene diefstallen met braak, tol opsluiting in een verbeteringshuis. Een dezer kereltjes droeg den bijnaam van Bonnot en een ander dien van Garnier. Welnu, lezers, is dat geeoe prachtige lijst voor een enkele week De kleine moordzaakjes,.diefstallen en andere bandietenstreken laten wij nu nog van kant wij lellen er niet minder dan 37want moesten wij alles overdruk ken, dan zou er niet veel anders in ons blad staan. Zoo deftig gaan de katholieke Bon not’s er op los Ziedaar de vruchten der katholieke zedeleer gehoord en nu mee om aan te zetten. ook al om hem te zeggen die gazet weg te werpen eu hij moest zich weren ol de gazel werd hem uil de banden gerukt Dat geschiedt in ons gebenedijd Lim burg Met moeite blijft de Belgische Rente 3 rond de 80 frank, en dit nog omdat de regeering deze doet aankoopen door consignatiekassen enz. enz. welke van haar af hangen. Voor wal de uitgave aan 4 betreft, de helft, hetzij 150 millioen heeft met moeite aankoopers gevonden. De uitgave der overige 150 millioen, zeggen de katho lieke bladen, is uitgezet totdat de koersen der Beurs een weinig zullen gerezen zijn. Dit zou nog lang kunnen duren, vermits het publiek geen vertrouwen meer schijnt Zondag laatst had onder hel voorzitter schap van den heer L. Houlsaeger, de jaar- lijksche vergadering plaats van den Oud- Leerlingenbond der Middelbare School. Uil hel verslag van den Secretaris, hebben we kunnen vaststellen dat de Bond bloeiend vooruitgaat en op vaste gronden berust. Jaarlijks groeit nog hel ledental aan. Om 11 ure, moest door de Koninklijke Harmonie S* Cecilia, een groot concert gegeven worden in den lusthof van den heer Andries, dit ten voordeele van het Werk der Studiebeurzen. Ongelukkiglijk heeft hel slecht weder, dit punt van het programma belet, zich te kunnen ten uit voer brengen. Om 1 ure, had in hel gasthof De Rhelo- rica een banket plaats, dal zooals jaren welgeslaagd is. Spijzen en dranken waren uitmuntend, gezelligheid en vroo- lijkheid lieerscblen gestadig. Aan bel nagerecht sprak de heer Voor zitter Houlsaeger eene prachtige rede uit, die op toejuichingen onthaald werd. Ver volgens gaf hij lezing van brieven van t kL l ADVERTENTIE-BLAD 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1