Vlaamsclift Kermis met Bal. Groots STOET Groot Feest 1 De Panne-Baden. I Wedstrijd van Kostumen. i Drama te Reninglie. Het Advertentieblad Algemeene Tijdingen. e zf. lit p $1 n DE VROUWENARBEID IN DE BUREELEN. VOOB ONZE LEZERESSEN. FI ENTJE. 45 i 0! h Om 8 \/i ure in den CASINO, Om 4 ure, It 0®h t'J»« AM Si t' ZONDAG 8 SEPTEMBER 1912, len voordeele van HULP IN NOOD Maatschappij van Ouderlingen Bijstand ter Panne, met de welwillende medewerking van PAWE-VOORLIT. Topwaler De gemeente Reninghe, nabij Yper, werd Zondag in opschudding gebracht door een schrikkelijk drama der zinneloos heid. Niet ver van de Kemmelbeek, te Renin ghe, woont de familie Hendr. Brouckaert- Louise Verstraete, landbouwwerklieden. De vrouw was sedert eenigen lijd ziekelijk en in de laatste dagen scheen zij ook niet heelemaal bij haar versland meer te zijn. Zondag morgen ging Hendrik Brouckaerl naar de kerk terwijl zijne vrouw in haar bed bleef. Haar 7jarig zoontje Gerard had zijn bedje verlaten en kwam bij zijne moeder slapen. Deze stond eensklaps op, ging naar de keuken en keerde terug in de kamer met een groot broodmes. Zij na derde het bed, waarin haar zoontje lag te slapen en begon haar kind met hel mes te doorkerven. Hel knaapje bekwam ineer dan dertig steken over gansch hel lichaam. De vrouw vluchtte dan het huis uil en sprong in een gracht, afloopend in de Kemmelbeek. Zij werd er uil getrokken door een jachtwachter, den heer Jules Van Egroote in dienst van den heer Del- brouck, sekretaris van hel parket van Yper. De lieer dokter Butaye van Loo, aan stonds ontboden, gaf de beste zorgen aan het kleine slachtoffer, waarvan een twin tigtal wouden moesten toegenaaid worden. Zijn toestand, alhoewel erg, biedt geen doodsgevaar. De plichlige moeder is in het gevang van Yper opgesloten. Haar geestestoestand zal aan een geneeskundig onderzoek onder worpen worden. X De genaamde Herman Schwartz werd Vrijdag morgen van zijn soldaten dienst ontslagen omdat hij aan horsen- stoornissen leed. Men vergal echter zijn geweer af te nemen en des avonds sloot hij zich in zijne woning en school op de genen die zijn huis nadarden. Vier per sonen weiden gedood, ern doodelijk ge wond en zeven zeer erg gekwetst. Korts na middernacht gelukten een zeker getal personen erin in huis te dringen, doch de zinnelooze was verdwenen. Op tafel lag nog een geladen geweer. Na lange opzoe kingen werd Schwartz, met ernstige schotwonden gevangen genomen, nadat hij nog een zijner vervolgeis gedood had. DE RUGPIJN. DE JICHT. Alle apotheken (3,BÖ fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor BelgiëEngelsche Apotheek Oh. Delacre, 64, Coudenberg, Brussel. Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voor de Nieren; wei gert of doel U terug 1 betalen al hetgeen liier- nevensslaande merk niet draagt. A.V. 9 Langzaam aan wordt hel aantal vrou wen die in de handelsbureelen haar werk kring zoeken, zoo groot, dal wij gerust mogen zeggen voor een verschijnsel te staan, dat een socialen invloed heeft. De vrouwenarbeid in de bureelen is in nauw verband met de loonkweslie der klerken, die meer en meer op den voorgrond dringt. De werklieden zijn door hun syndika- len en bonden erin gelukt hun arbeidsloon omhoog te drijven en meer in verhouding te brengen met de huidige levenbehoeften. De groote meerderheid der bureelbedien- den integendeel blijven betaald volgens een reeds ouden loonroosler, zoodanig dat velen lusschen ben, nauwelijks hel loon van een hai dwerkman bereiken. Met deze karige verdienste moeten zij zoo eischt het de opvatting van hun beroep beter gekleed gaan en gehuisvest zijn dan de werklieden, hetgeen in vele huishoudens enkel door een mirakel van spaarzaam heid kan gelukken. Sinds nu de vrouwen in de bureelen aangenomen zijn is die toestand nog ver slecht. Onze jufvrouwen daktylografen en kopisten werken gemeenlijk aan de helft van het loon van een mannelijk bediende en doet nochtans evenveel werk af en even goed. De patroons hebben er dus alle be lang bij zooveel vrouwelijke bedienden te hebben als maar mogelijk is. Al deze werksters aan half loon oefe nen natuurlijk een nadeeligen invloed uit op den loonslandaard der mannelijke be dienden. Zij houden de loonen laag, daar de patroon niet te vreezen heeft voor een ontslag van een mannelijk .bediende, die hij aanstonds vervangen kan door een werkkracht aan halven prijs. Langs verschillende zijden werd er reeds op gewezen dal er al langsommeer minder huwelijken gesloten worden. Ekonomisten zoeken de oorzaak daarvan in de te groole levensbehoeften en de te lage loonen. De vrouwen zijn natuurlijk de eerste slacht offers van dezen toestand. En zij zelf helpen de loonen laaghouden met hun evenwaardige arbeid minder te laten betalen. In het belang der vrouwen zelve zouden zij dus moeten eiscben dal de patroons voor evenveel werk evenveel loon te geven had. Deze maatregel zou op de dreigende krisis der bureel bediendendie T zij nu. zij later ontbranden moet een guns- I tigen invloed hebben. verontschuldigingen, o. a. van de heeren Hoogleeraar De Bruyne en Inspecteur Crombez, die uitlandig waren, van de heeren Volksvertegenwoordigers Buyl en Serruys, die het Congres der Onderwijzers te Oostende bijwoonden. De heer Dokter Barbier, met zijne ge kende welsprekendheid, dankte in eenige woorden den Voorzitter en zijn bestuur voor hun edel streven en drukte den wensch uit, dal eensdaags in de donkere tijden die we nu beleven, de glorierijke vrijheidszon vol pracht zou mogen schitte ren. Heil dus den Bond der Oud-Leerlingen. Wijk Oosthoek-Kermis. Prijskamp in T Smooren, bij August Depagie, herberg De Vink, Pannekalsijde, op Zondag 8 September. Schoone groote Poppenbolllng voor verscheidene schoone prijzen, zooals eene Hesp, een koppel Kiekens, een Konijn enz. bij Jules Pil-Albrechl, te Veurne, op Zondag 6 October. De jonge vrouw werd aangehouden. Zij verklaarde Helena Van Damme te heelen, 25 jaar, strijkster te Fives-Rijsel. Ik wil- de mij wreken op den soldaat Simeon i Dubois, verklaarde zij, die mij verlaten i heeft na mij bedrogen te hebben. Ik ben zonder middelen van beslaan. Ik heb spijl de andere soldaten ook getroffen te heb ben De plichlige werd opgesloten. X Zaterdag zijn te Rijsel en de gemeen ten Sangdiedel en Renwiremonl. ten ge volge van het eten van vergiftige padde stoelen, zestien menschen overleden. X Te Belfort, brak er brand uil in het buis van den landbouwer Jan Piot. Hel gebouw stond gansch vol rook en de vlam men slingerden er door als vurige slangen. Ondanks het gevaar drongen zeven man nen hel huis binnen om de voorwerpen te redden; opeens deed zich een akelig ge kraak hooren en het brandende huis viel in. de zeven mannen onder de gloeiende puinen begravende. Alle hulp lol redding was onmogelijk. Men heeft slechts later de verkoolde lijken teruggevonden. X Te Bethune (Frankrijk) heeft een ge weldige mijnontploffing plaats gehad. De oorzaak der ramp is toe te schrijven aan het ontploffen van dynamiet, dal T grauw- vuurgas deed vlammen. Er zijn 49 dooden en 24 zwaar gewonden. Daar er nog altijd nieuwe ontploffingen plaats hadden, werd de mijn gesloten. X Deze week had in een postbureel te Parijs een drama plaats. Een telegraafbe- diende, Fischer genaamd, kwam er binnen trad naar de postonlvangster. Mevr B 31 jaar oud, toe en loste twee schoten op haar Zij werd op den slag dood. De moor denaar loste zich dan twee kogels in hel hoofd. Zijn toestand is bedenkelijk. Men kent de.drijfveer der misdaad niet. X De Fransche torpedo 174, die on langs ontwapend werd en voor de werk huizen der ketelmakerij van hel arsenaal van Toulon gemeeld lag, is Donderdag gezonken. Ten gevolge van eene nalatig heid had men water in de ruimen laten loopen. De reddingswerken zullen zeer moeilijk zijn, want 't schip is met zijn voorsteven 10 meters diep in hel slijk bedolven. Waarom drinkt men bij voorkeur Huis erkend voor den smaak (naaktheid van zijn werk. - HUIS VAM VERTROUWEM - SP1LLUERT en Zoon KOOPLIEDEN-KLEERMAKERS, 45, GROOTE OOSTSTRAAT, 45 Dames- en heerenkleermakers. Bijzonderheid van impebmeabi.es Zuivere wol. Zeer gemakkelijk en hygiënisch. ONONTBEERBAAR AAN IEDEREEN. en de vol- Wl Een dokter die zijn vak verstaal En zieken helpt met wijzen raad. Verkiest als beste medecijn PROS. TERLINCK’s bier nog boven wijn BROUWERIJ TERUMCK-ABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. Een jichlkrisis is de noodkreet van het stelsel die het urinezuur niet meer kan afdrijven. De nieren (gew. lenden) bezwijken onder hunne laak, het urinezuur ontbindt zich in onoplosbare produklen, en zet zich in de gewrichten. De meest aangevallen is zeer dikwijls deze van den grooleu leen. Deze verschrikkelijke pijn is ongeluk kiglijk niet altijd door verwilligingteekens voorgeloopen, die zeer dikwijls toelaten de ziekte af te drijven, zooals rugpijn, lastige verteringen, aanhoudende domme- liglieid, roode wateren, die een zinksel vergelijkbaar aan vermorzelden kareel- sleen nalaten, afwisseling van afgang en verstoptheid, schele hoofdpijnen. T Is vooral d< s nachts dat deze scherpe I pijn uitbreekt. Den zieke gevoeh eene on- I uiislaanbare pijn in den grooten teen, I men zou zeggen eenen ijselijken beet of I eene brandwonde. De krisis vergezeld I van verteringstroebelen kan naar hel hart I of de hersens stijgen, gevaren van bel I allergrootste belang. Van af liet verschijnen van een der I hierbovenstaande kenteekens is hel dus I dringend noodig ze ernstig te behandelen, om alzoo de inwikkelingen der ziekte, die I zelfs allergevaarlijkst kunnen zijn, te ver- I mijden. De Foster Pillen voor de Nieren (Veurne I Apotheek Ruyssen, Groole Markt) geven I aan de nieren de kracht hel urinezuur af I te voeren, belenen het veranderen in on- I oplosbare producten, voorzien dus de I jichlkrisiën met hunne inwikkelingen en I kunnen niets anders dan geenen invloed «Topbronnen»? I maken op de verklaarde krisis, vermits Waarom wordt het «Topwaler door I zij ze verkort en de pijnen verzacht, de geneesheeren aanbevolen Omdat iedereen weel dal het wereldbe- I roemd Topbronnenwater ECHT bron- I water is, uitspruitende op het hoogste I van den berg TOP en voor iedereen I zichtbaar. Omdat de grootste scheikundigen door I ontledingen bevonden hebben dal «TOP- I BRONNEN hel zuiverste en het meest I spijsverlerend van alle tafelwateren is. Wilt gij dus aangenaam en lekker tafel- I water drinken, zuiver en parelend als kristal, vraagt TOPBRONNEN Wilt gij een zoeten, verfrisscbenden en I gezonden drank die volstrekt zuiver is, in I plaats van limonade, mengt zelf beziën- I siroop of iels dergelijks met TOP BRONNEN X Zondag gebeurde een schrikkelijk ongeluk te Barmen in Duilschland. Een tram (funiculaire) met twee rijtnigen, be steeg den berg, toen opeens, men weet niet hoe zulks gebeurde, het tweede rij tuig losging en in duizelingwekkende snel heid van de helling afvloog. Hel rijtuig zal vol reizigers. Aan een kruising der sporen ontriggelde het rijtuig, draaide om en viel tot aan den voet van den berg. Men snelde onmiddelijk toe en haalde lusschen de overblijfsels van hel rijtuig 8 ijselijk verminkte lijken, 8 doodelijk ge wond en 25 anderen, nogal erg gekwetst. X Te Gelsenkirchen (Duilschland) is een stelling ingestorl die in den koolput Alma opgetimmerd was. De werklieden die er zich op bevonden zijn op den bodem gevallen. Vijf hunner zijn dood; drie zijn erg gewond. X Ten gevolge van het breken van kettingen van een krijgslrein, met kar doezen geladen, heeft op de spoorlijn Moskou-Riazan een schrikkelijke ontplof fing plaats gehad. 15 wagons, 70,000 kilos kardoezen dragend, zijn vernield. De ont ploffing heeft zonder ophouden drie uren geduurd. Het spoor van den ijzerenweg is op een grooten afstand vernield. X In de gemeente Juka, in Rusland, heeft in eene steengroeve een instorting plaats gehad. 7 werklieden werden op den slag gedood. x Men meldt uil Flint (Amerika)-dat een jongeling aldaar is omgekomen in een zoo vreemden als vreeselijken dood. Hij werd 600 meiers hoog in de lucht door een ballon, van dewelke een afhangende koord zich rond zijn lichaam had geslin gerd, meegenomen. Op deze hoogte brak - de koord en de ongelukkige viel te pletter is verkrijgbaar aan 10 centiemen het op een huisdak. "t-i BURGERLIJKEN STAND DEll STAD VEURNE. x De burgerlijke medalie van 1' klas, wordt verleend aan den heer Emeric Feys lid van de Commissie der Hospicien onzer stad, voor meer dan 25 jaren dienst. X De heer Em. Feys, rechter, wordt opnieuw aangeduid om gedurende een ter mijn van 3 jaren, hel ambt van onder zoeksrechter bij de Rechtbank van Eersten Aanleg te Veurne, waar te nemen. X Uitslag der aanbesteding der riool- werken van De Panne: M. L. Van Heule, te Weslende, is aannemer verklaard mits de som van 432.000 fr. Hel bestek was fr. 361.794,50 c. X Maandag laatst had te Leuven een vreeselijk messengevecht plaats. Zekeren Jaak Schodt. kwam voor eene nietigheid in twist met een harmonikaspeler. Opeens slaakte Schodt een kreet en viel badend in zijn bloed ten gronde. De harmonikaspeler had hem een dolkmes in den rug geplant na hem reeds drie andere steken te hebben loegebrachl. De dader, die dadelijk aange houden werd, was gansch bebloed en had nog alleen een broek en een bebloed en verscheurd hemd rond het lijf. Wat het slachtoffer betreft, zijn toestand is zeer bedenkelijk en de geneesheeren wanho pen hem te kunnen redden. x Vrijdag morgen, trok het 16' batal jon jagers te voet, te Rijsel, de kazerne binnen. Een jonge vrouw keek al de sol daten vrank aan Opeens trok zij een flesch vitriool uit haar mantel en slingerde ze naar het hoofd van een soldaat. Vier sol daten werden door hel brandend vocht ge troffen en vei lieten huilend van de pijn de rangen. De geneesheeren vreezen voor de oogen der slachtoffers. iaadi i VERMAKELIJKHEOERi. 1 1,0 teii d.H I flO' H'l i(O I l C- 1 <!U Reporter. Gemeente aau iu ueuiiemen liet num- i mer in hel Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Geboorten. 1. Vandewalle Altcia, dochter van Joroom en Oo8<iuiere Madololno, Keiweg Duinkerk». 4. Debruyno Elvira, docht, van Hendrik en Van- dundrlosacho Maria, Keiweg Nieupoort. Huwelijken. 31 Aug. Baeaulon Etniul, mnidagast, geboren te Veurne, 8 Nov. 1888 en Vanzoebrouck Maria, werkster, geb. te Vourno, 23 Januari 1892 Sterfgevallen. 31. Houbaert(vrouwel.doodgeb.) Pannekalsijde. 1 Sopt. Vermeulen Octaaf, 2 m. 11 d. Noord- vestenstraat. 2. Veile Josephine, werkster, 41J. 5 m. 4 dageu, Hospitaal. 4. Dobruyno Yvonna, 18 d. Handboogstraat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2