”5 r 5 VOOf’l eeoeT ent,T Zoo«» ni CONCERT door de Philharmonic van Poperinghe, onder het bestuur van den heer EUG. VAN ELSLANDE. NUTTIGE WENKEN De Panne-Baden. I Hf X 4 1 r Algemeene Tijdingen. TOMBOTuA der Tentoonstelling. r__r - - maat bij W. Baert. bij o' VOOR ONZE LEZERESSEN. maan- O In een woordin de officieele scholen worden alle denkwijze geëerbiedigd godsdienst wordt er door priesters aange leerd. Het onderwijs is er op wetenschap pelijke wijze gegeven. Staatstoezicht wordt op strenge wijze gedaan. In de vrije katholieke scholen wordt van kindsgebeente af, nijd, twist en twee dracht aangeleerd. Alles wat geen gods dienst is wordt verwaasloosdde kinders kunnen er mis en lof dienen, maar bijna noch lezen noch schrijven. Staatstoezicht bestaat er niet. Aan de ouders te weten waar zij hunne kinders dienen te zenden, indien zij later van hunne kinders, mannen of verslaafde kwezels willen zien maken. N. B. Wij nemen de gelegenheid te baat om te herinneren aan de ouders die hunne kinders naar de Staats Middelbare school onzer stad willen zenden, dal de Bond der Oud-Leerlingen toelagen en studiebeurzen verleend. Tijdens het inschrijven bij den heer Bestuurder der school kunnen de ouders er alle inlichtingen, diesaangaande, bekomen. Ver 1 der' bij>*p piosil t BOt - op»*11 Ee’.( dief! cen-'T ziw fn G'U ZONDAG IS SEPTEMBER 1912, om 11 ure ‘s morgens op den Zeedijk, Voor hetgeen de godsdienst aan gaat, deze wordt er aangeleerd door een priester die ervoor vel betaald is. Wie zou eraan bovendien twijfelen wanneer men ingaat, zooals wij hierboven zegden, dal die scholen sedert 28 jaar door de kleri kale regeering bestuurd zijn. Voor hetgeen het onderwijs aan gaat, is het wel noodig te doen opmerken dat het onderwijs, welke men in de offi cieele scholen onderricht, wetenschappe lijk wordt gegeven. Al wie officieele scholen gevolgd heeft kan met ons betui gen dat de leeraars er, met al hunne krachten zich toeleggen om aan hunne leerlingen een degelijk onderwijs te geven, welke hun zal toelalen later, als mannen op te treden in de samenleving. Van bet onderwijs in zekere vrije scho len gegeven is hel beter niet te spreken. Leerlingen, na drie, vier jaar schoolgaans kunnen een weinig lezen, bijna schrijven, en rekenen, daarover hebben zij weinig booren spreken. Hel schimpbladje, waarvan zooeven spraak, vindt dit onderwijs boventallig «Geleerdheid, jawel,» zegt het. «dal komt nooit ten onpasse, »’t is te zeggen daarvan kan men zich gemakkelijk pas- seeren, dat is het doel van degenen die vrije scholen volgen. Van de noodige invloed welke een meester op zijn leerling uitoefent zal de professor der officieele scholen geen ge bruik maken om deze of geene zienswijze voor te staan. De katholieke regeering zou intijds tusschenkomen. Is het hetzelfde geval in de vrije katholieke scholen? Bij lange niet! In tijd van verkiezingen wordt er aan de kinders schimpliederen aangeleerdandersdenkenden worden er uilgemaakl voor al wat laag en vuil is. De laatste kiesstrijd heeft hel ons in over vloed bewezen. IH' jjroR i Tsing-tien en een groot aantal kleine steden zijn verwoest. Van Chineesche zijde schal men dat er 40 tol 50.000 per sonen omgekomen zijn. Een 111 jarige neger, die voordezen bediende was in hel Witte Huis, is Vrij- De man schrijft zijne goede gezondheid toe aan de matigheid. De Fransche luchtvlieger Garros is gisteren met zijn eendekker, bij de kust van Houlgale, tot een hoogte van 5000 meiers gestegen. Hel vorig»* rekord be hoorde aan deWeenschen vlieger Blaschte met 4200 meters. Men meldt uil NewYork dal de stoo- mer «Bristol City» tijdens de reis in den Atlanlischen Oceaan door den bliksem ge troffen werd. Hel hemelsvuur verbrijzelde en der masten en vernielde het kompas. De eerste officier en een werktuigkundige werden me', geweld van het dek geslin gerd. Hel schip, varende op de loop der zon, heeft behouden New-York kunnen bereiken. De eerste officier heeft bij hel ongeval hel gezicht verloren. De werkstaking der bakkers te Stock holm geeft aanleiding tol erge wanorde lijkheden. Zondag werd de grootste bak kerij der stad door hel volk in brand ge stoken. Een telegram uil Batavia meldt dal deze stad door cholera besmet is ver klaard. L J8. sneeuw, dra zij den grond raakte. i nant Hamilton, was Vrijdag morgen nabij Stevenage, in Engeland, met een passa- gier, luitenant Steward, opgestegen. Hij legde een vlucht al op 80 meters hoogte, toen eensklaps zijn toestel uit hel even wicht geraakte en als een steen ten gronde plofte De twee officieren warden op den slag gedood. Hel tweede doodelijk ongeluk ge beurde in Duitschland. De officier vlieger, luilenannt Steger was Vrijdag morgen te München, met zijn biplan 100 meiers hoog gestegen. Een geweldige rukwind deed het vliegmachien omkanlelen. Het plofte ten gronde. De luitenant Steger was vreeselijk gewond en is kort nadien overleden. Eenige jongens te Wandsworth, in Engeland, vonden op een rommelzolder een aantal oude geweren, die sedert den Fransch-Duitschen oorlog niet meer ge bruikt, maar herhaaldelijk schoongemaakt en nagezien werden, zonder dal men ver moedde dal er nog een geladen was. De 14jarige Olal Peterson nam er een in handen, zette er een slaghoedje op en trok den haan over. Hd geweer sprong 'uit el kaar en de jongen was op den slag dood. Na 42 jaar was hel kruit nog afgegaan. Men heeft Donderdag in een gracht, te Hanover, het lijk gevonden van den I leeraarSpio. die het Latijn, het Grieksch, het Engelsch en het Fransch onderwees. Uit de lijkschouwing is gebleken dal de ongelukkige van honger omgkomen was. Zes werklieden van eene zeemtou- werij te Luxemburg, zijn Zondag morgen in een pul gevallen. Slechts twee konden gered worden. De vier anderen vonden den dood in den pul. - Zondag heelt een kwaaddoener in hel museum te Versailles, vier der prach tigste schilderijen meteen mes doorkerfd. De dader is onbekend. In den velodroom te Newark (Atneri- kaj'is Zondag een schrikkelijk ongeluk ge beurd. Er werd een motorrijwielkoers betwist. Een der rijders, Eddie Hasba, wilde zijn tegenstrever John Allbrigt voor bijsnellen. Hij reed zoo snel hij maar kon, zoodat hij zijn motorrijwiel niet meer kon besturen. In den draai reed tiij de helling op en viel te midden der nieuwsgierigen. Vier toeschouwers werden gedood. Eddie Hasba en John Allbrighl deden een ver- schrikkelijken val en bleven op den slag i dood. Een dronken kleermaker te Berlijn, i heeft in den nacht van Zaterdag lol Zon dag uil een raam van de tweede verdieping eerst zijne vrouw en daarna zijne twee dochtertjes van 8 en 10 jaar op de binnen plaats van liet huis geworpen en sprong haar toen zelf na. Alle vier zijn zeer zwaar gewond. Op hei vliegveld te Gray, in Frank rijk is een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De vlieger Beard, was op zeker oogenblik zijn eendekker niet meer meester en ging recht op de toeschouwers af. Door de schroef die bliksemsnel draaide werden vier personen gedood en verscheidene andere gekwetst. In China heeft een zuiderlijke wer- velwind, gepaard met stortregens, groote Hoe Vise tl te nnlj<len Hoe dikwijls gebeurt hel niet dat een gastvrouw aan tafel verlegen is om te weten ho»* zij sommige gerechten moet voorsnijden? Bijzonder is de visch moeilijk om zuiver en naar alle regels behandeld te worden. Ziehier een paar wenken daaromtrent Met hel vischpaan trekt men een lijn op hel midden in de lengte van den visch; wanneer hel een bijzonder groot exem plaar is, kan men er twee trekken. Men verdeelt vervolgens de visch in de breedte tol aan de vinnen. Daarna licht men de aldus gesneden stukken voorzichtig op en legt ze op de eelscholels. Dan trekt men de graal uil en behandelt hel onder gedeelte op dezelfde wijze. liet bewaren van Melk. Doe de melk in een flesch, plaats haar tot den hals in koud waler, zet dit op hel vuur en laat koken Neem dan de flesch er uit en doel er dadelijk een goeden stop op. Bind er een stukje perkament over en doop het stopsel in teer of lak. De melk kan aldus verscheidene den goed blijven. Voor Brandwonden, De beste zalf voor brandwonden is een mengsel van zoele boter en eierdooier. Men mengelt van elk evenveel en strijkt de bekomen zalf op een lapje linnen en legt hel op de brandwonde. Zoodra hel lapje droog wordt zal men zorg dragen het te vernieuwen. Zelfs bij diepe brandwonden wordt hierdoor de pijn verzacht en treedt zeer snel genezing in. Bovendien laten de aldus genezen brandwonden geen lidteekeo na. BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE, j Geboorten. die smolt zoo- Waarom drinkt men bij voorkeur 1 Topbronnen Waarom wordt hel Topwater door de geneesheeren aa» bevolen? Ómdat iedereen weel dal het wereldbe roemd Topbronnenwater ECHT bron water is, uitspruilende op het hoogste van den berg TOP en voor iedereen zichtbaar. Omdat de grootste scheikundigen door ontledingen bevonden hebben dat «TOP BRONNEN hel zuiverste en hel meest spijsverterend van alle tafelwateren is. Wilt gij dus aangenaam en lekker tafel- water drinken, zuiver en parelend als kristal, vraagt «TOPBRONNEN Wilt gij een zoeten, verfrisschenden en gezonden drank die volstrekt zuiver is. in plaats van limonade, mengt zelf beziën siroop of iets dergelijks met TOP BRONNEN DE RUGPIJN. NIEROPDRANG. Wij bevoordeelen het uitbreken der ziekten door onze verwaarloozing. Een der gevaarlijkste is zich eenen slechten onafgebroken staal der urine- werkingen te laten inplanten T is alzoo dal langzaam en geveinsd de nierziekte (gew. lenden) aangroeil. Men kan eenen algemeenen staal van goede gezondheid bemerken en nochtans door nierknagingen aangedaan zijn, eerst onbeduidend en veroorzaakt door onge makken die nietig schijnen (koude, ver moeidheid, overmaat van alle soorten). De openbaringen van deze knagingen zijn gedurende langen tijd kalm, komen per oogenblikken, verdwijnen voor eenigen tijd, komen dan opnieuw terug en veel heviger dan ooit. De rugpijn kan hel eenig verwekkend teeken zijn, zelfs indien de nierknagingen al zeer vervorderd zijn. De Foster Pillen voor de Nieren (Veurne Apotheek Ruyssen, Groote Markt) her stellen de goede werking der nieienen doen de voorloopende ziektekenleekens met hunne gevaarlijke inwikkelingen ver dwijnen. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsch» Apotheek Ch. Delacre, 64, Coudenberg, Brussel. Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen k voor de Nieten; wei iX. gert of doel U terug tï-A betalen al hetgeen hier- nevensslaaode merk niet draagt. A.V. 9 -- M. Genlil Calrysse, wordt leeraar van rekenkunde benoemd in de Nijver heidsschool te Veurne. Bij koninklijk besluit wordt de nij- verheidsdecoratie van 2’ klas verleend aan August Goudsmedl, brouwersgast alhier. De heer Jozef Leper, wordt secreta ris benoemd der Noordwatering van Veurne. Woensdag morgen was in De Panne eene hevige hooge tij. bijgenaamd spring vloed. De zee was uiterst verbolgend en kwam tol den zeedijk. De talrijke kabienen I doen’oiVistM^’lte «ad hebben ontzagelijk veel geleden; 50 h 60 1 - zijn door de baren stuk geslagen en in zee meegesleepl. De schade is nogal aanzien lijk. Zondag middag heeft de Belgische stoomboot «Flandtiaain het kanaal de Belgische sloep Utile Dulciin den grond I ^gïiïTeri echl'geiröden’met ëën’èÓi’arïge geboord. De opvarenden, oorspronkelijk r - - - wrange, van Gent, zijn gered. De beruchte bandiél Danckers, die voor eenige maanden de driedubbele moordpoging in de S‘ Hubertusslraal pleegde, heeft zich in zijn cel verhangen. Danckers was 33 jaar oud en werd voor verscheidene misdaden tol 17 jaar veroor deeld, zonder zijne laatste strafte rekenen voor de moordpoging. Ten gevolge van het breken van eene koord, viel een blok van 200 kilo van eene hoogte van 7 meters, op den werkman Maximiliaan Paly, oud 19 jaar, wonende te Ougrée. De ongelukkige was op den slag dood. Maandag avond is er brand uitge broken in de tentoonstelling van Duinkerke zonder dal men er de oorzaak heelt kun nen van ontdekken. Het vuur begon in een uitgeslrekt lokaal der tentoonstelling die tot herberg was ingerichl. Hel gebouw is gansch vernield. En het mag een geluk heeten dal bel Paleis der Schoone Kuns ten geen vuur vale. Zondag avond, om 11 u. 30, Leeft het te Parijs gesneeuwd. Hel was een Handels- en Nijverheidskamer, Veurne. LIJST der uit te loten prijzen voor de Men herinnert de belanghebbenden dal de prijsloling der tombola zal plants heb ben op ZONDAG 29 SEPTEMBER om 2 i/J ure namiddag, op hel Paviljoen. fijn dwarrelende 1 dra vii don Pi'Onr Men voorspelt een strengen winter. De Eagelsche officier-vlieger, luite- boek boek- .1UDI $3$ 1 1)3»! L>' I - - - 7. Willaort Germain, zoon van Rectoren Boone- faes Sylvia, Oostvestenstraat. 9. Mortelez Antoinette, dochter van Theoflel en Dierickx Arthurina, Handboogstraat. Huwelijksafkondigingen. 8. Devroe Pamphiel, timmermansgast, Wulpen, met Maesen Augusta, strijkster, Veurne. Pyson Juliaan, timmerman, Veurne, met Cremer Helena, naaister, Nieupoort. Joncheore Hector, brouwer, Veurne, met Bauden Augusta, bijzondere, Pervyse. Huwelijken. 7. Degrave Maurits, kleermaker, geb. te Veurns den 14 Juli 1891, met Deywel Maria, zonder beroep, geb. te Veurne den 22 April 1889. 11. Cornillo Lodewijk, werkman, geb. te Snaes- kerke den 3 Juli 1844, wedr van Henrica ■Woutters, met Demaziere Maria, werkster, geb. te Muysen (Brabant) den 28 Dec. 1856, wed* van Frans Blieck. Sterfgevallen. 6. Declerck Karei, gemeenteraadslid, 62 jareu en 21 dagen, echtgenoot van Irena Rathó, Kaaiplaats. 11. Ysaert Camiel, werkman, 33 j., 3 m. en 22 d., Hospitaal. Êen paar vrouw- of mansbottinen op groote doos beste koffie (5 kil.) doos amandelbrood en een boek werk C. Wybo. Heer- of vrouwenkostuum, op maat bij O. Vande Velde, Rozendaelstraat. 6 stoelen Thonet in aci^ou. Regulateur Westminster. Keus majolieke tichels bij L. Cortier. Zilveren middentafelstuk (Miele C°) Tafereel van J. Verschingel. Jardiniere in koper. Een wekker. Fijne strooien mat. Eene Eene Eene collectie muziekstukken. Een velolantaarn. Eeue groote flesch reukwater. Eene kist bier (25 flesscheu). Eene kist fljne sigaren. Een zetelstoel in leder. Eene doos amandelbrood en een werk C. Wybo. Een gosmeden inktpot, Vetters. Twee kochhts. Eene doos amandelbrood en een boek werk C. Wybo. Eene porte-manteau. Palmier. Eene kist bier (25 flesschen). Een paar vrouw- of mansbottinen op maat bij H. Bruwaort. Twee kochlas. Eene groote doos beste koffie (5 kil.) Een velolantaarn. Eene doos amandelbrood on een boek werk C. Wybo. Gosmeden inktpot, A. Cordier. Ben mansregenscherm. Een prachtigen album. Een paar vrouw- of mansbottinen op maat, bij Cousin. Een keus muziekstukken. Eene doos amandelbrood en een boek werk C. Wybo. Een reiszak in leder. Een vrouwenregenscherm. Bord in lak de chine. 2 koperen prachtvazen. Eene doos amandelbrood en een boek werk C. Wybo. Een paar vrouw- of maasbottinen op maat, bij R. Degraeuwe. Twee kochias. Eene kist bier (25 flesschen). Bord in fantaisio. Een wekker. Eene doos amandelbrood en een werk C. NVybo. Eene groote flesch reukwater. Eene kist bier (25 flesschen). Kous muziekstukken. Eeue doos amandelbrood en een boek werk C. Wybo. id. id. id. id. id. id. Twee doozon amandelbrood. Palmier.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2