Werkliedenpensioencn. VAN VEURNE Waarheid boven alles. I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 86e Jaar. October 1912. Zaterdag 5 De Algemeene Werkstaking. a 11 BERICHT. 1 Belgische en Fransche Renten. Belgische Vrijheid. Nr 40 I i uiterste wil drijven, en dat het daarvoor is dat er duizend nieuwe plaatsen van gendarmen gaan gesticht worden. De Regeering, schijnt het, rekent meer op de gendarmen, dan op gelijkheid en rechtvaardigheid. Hel is eenvoudig schandalig en wraak roepend. De weldenkende kiezers zullen moeten eindigen met in te zien, dat er voor het land geen grooter gevaar is, dan hel behoud der klerikale reactie aan het bewind i 1870, ramp het gestort 1 d v r; d Weer zal alras een jaar zijn verloopen, zonder dat de werklieden van ons land, hel pensioen van 1 fr. daags hebben be komen, dat als een minimum in het libe raal programma werd geschreven en prak tisch aan boord gelegd, ook zeer gemakke lijk kan verwezentlijkt worden. Zeker werd verleden jaar hel ouder domspensioen voor de mijnwerkers ge stemd, maar dit kan ons hoegenaamd niet bevredigen. De Vlaamsche werklieden zijn zoo ongelukkig als de Waalsche. eD Vlaamsche arbeider is in T algemeen veld- arbeider, fabriekwerker, enz. en is zoo vroeg versleten als de Waalsche werkman. De mijnwerkers en arbeiders der werk huizen van metaalbereiding en machienen- bouw, genieten veel hooger loonen dan de arbeiders onzer streken, en zijn dus beter in staal voor hun ouderdomspensioen een deel van dat loon af te zonderen. Tevens zijn de Waalsche anti-klerikale provinciën de instellingen en gestichten voor werk lieden en ouderlingen, de inrichtingen in welke de kwalen als gevolg van bijzondere arbeidsvakken worden geheeld, veel tal rijker, beter en genaakbaarder voor den werkman als in onze provinciën. Waarom, ik vraag het u, wordt dan ons volk voor een ordenllijk pensioen uitge sloten? Onze liberale mandatarissen hebben zonder aarzelen het pensioen der mijn werkers gestemd, en zij hebben gelijk ge had, overscho van gelijk; die uitzonde ringswet is immers een stap nader tot de invoering van hel ‘algemeen ouderdoms pensioen te verleenen aan bejaarde werk lieden. Wal in Engeland mogelijk is, zal en kan ook in België met goed gevolg worden in gevoerd. Verlies niet uil hel oog, dal de inrich ting der Spaarkas onder waarborg van den Staal, de inrichting der Lijfrentkas of Pensioenkas, hel werk vooral is der Libe rale Partij, welke daarin slechts tegen kanting ontmoette van wege de klerikalen van dien lijd, Genoeg is het bekend, dat meest alle maatschappelijke wetten door liberalen werden neergelegd; van alle instellingen, welke thans nog de democratie aanbe langen, werden de grondslagen door onze vertegenwoordigers gelegd. Het ligt immers in de overleveringen en in den aard der liberale partij, in al hare werkingen, instellingen, wetten en wets voorstellen, de praktische zijde in ’t oog te houden, terwijl, het moet hier gezegd De heer Vandervelde heeft tijdens hel socialistisch congres te Stockholm ver klaard, dat de algemeene werkstaking in heel België zeker uitbreken zal, indien de Regeering geen bevredigend wetsontwerp neerlegt, betrekkelijk de kieshe.rvorming. Alles hangt dus af van de houding der Regeering. Zal deze stijfhoofdig blijven en alle toe geving weigeren? Zal zij het schandalig voorrecht van derde en vierde stem, voor priesters en rijken, behouden, ondanks hare belofte, in 1902 gedaan, om meer overeenstemming, gelijkheid en recht vaardigheid in ons kiesstelsel aan te bren gen? Het schijnt dat de Regeering de stijf hoofdigheid en de kwaadstokerij tot het klerikalisme oogen niet geope stappen de ramp deed. Waaraan nu gen geestest_ venl wijs en gemis Zegde de be r de Kamers goed om i De nieuwe kiezerslijsten zijn verschenen en liggen ter inzage in het HOTEL ROYAL herberg DEN OS en CAFÉ DE L’AIGLE. Verzoek aan de liberale vrienden ze eens goed na te zien. De klerikalen en de «flotlants» die ons klerikaal ministerie recht hielden, vree- zende dat bet krediet van België door de zegepraal van het Kartel zou zijn ten on der gegaan, moeten zich thans andere be schouwingen maken. De millioenen, die ons Gouvernement zoo broodnoodig beeft om een gedeelte zijner beloften te volbrengen, kunnen maai niet gevonden worden, zelfs niet mits een intrest van k l. h. plus hel commissieloou. Het gevolg daarvan is de voortdurende T<* Gent hebben de Vlaamsche studenten der Hoogeschoolkompagnie de gewoonte hun verlofaaovragen in bun moedertaal te doen. Het schijnt nu dal verleden week een kapitein die Vlaamsche‘brieven aan stukken heeft gescheurd en de soldaten gedwongen heeft hun aanvragen in het Fransch te doen onder bedreiging dat zij anders geen verlof meer zullen bekomen Hij verklaarde dal er Vlaamscbonkundige officieren aan de soldaten hun verlofbrief zouden kunnen vragen, en dat deze daar om in het Fransch moeten opgesteld zijn! Wat een belachelijke uitvlucht! De sol daten hebben hel recht zich van hun moe dertaal te bedienen en de officieren, die voor hun dienst in bet leger betaald wor den, hebben voor plicht de beide landsta len te kennen en de rechten hunner onder- hoorigen te eerbiedigen. - (|en Zaterdn"- - abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Dit blad verschijnt ,en (]ei^irii)<-egel. - Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Notarieële annonctn o ...Avond vrachtvrij en onderteekénd toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet Alle artikels moeten tegen Dondeida0 a opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. I' en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de PüBLicrré, Nieuw straat, 36, Brussel. mwmN, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. daling onzer Staatsrenten, die thans aan 80 en 81 fr. staan, en geen koopers vin den, wat wel het bewijs is dat het krediet van België erg geschokt is. Terwijl honderden werkliedenmaat- schappijen van ouderlingen bijstand, dui zenden burgers en vooral kleine rente niers, dank zij hel rampzalig klerikaal beheer, 20 t. h. op hunne zuurgespaarde centen verliezen, zien wij de Fransche renten aan 92,50 fr. staan, of 12,50 fr. hooger dan de Belgische renten. Door die gedurige daling onzer Staats renten sluit de buitengewone begrooting der Godshuizen van Brussel voor 1913 voor de eerste maal met een tekort. Vol gens de wet moeten de fondsen der arm besturen in Belgische rente omgezet wor den. Nu, om het nieuw hospitaal te Jette te bouwen, moesten de godshuizen vele rente verkoopen, en verloren daarop 700.000 fr. Dus 700.000 fr. verloren voor den arme, door de schuld van hel slecht flnanlieel bestuur onzer klerikale regee ring. En dit voor Brussel alleen De klerikale bladen zeggen wel: indien onze staatsrenten geene liefhebbers meer vinden, is het omdat men verkiest zijn geld in andere zaken te steken, die meer intrest opbrengen! Neen, dat is de eenige oorzaak niet van de daling der Belgische renten, want dan moest de Fransche rente ook gedurig dalen en gelijk staan met de Belgische rente. Zoo de Belgische rente zoo laag slaat, is hei omdat de klerikale regeering te veel geld ontleend heeft en het land dus lol over de ooren in de schuld gebracht heeft en van België een arm land aan T maken is. Frankrijk, integendeel, dat zoo beknib beld en gelasterd wordt door de klerikale bladen, maar vereerd en verheven wordt door onze klerikale ministers, wanneer zij in dal land gaan bankelleereo, blijft een rijk land, dat hel vertrouwen van ieder een bezit. De daling onzer renten is dus wel hel bewijs van het noodlottig klerikaal be stuur, dal maar altijd geld ontleent om de zakken zijner kiesdravers te vullen door dikbetaalde postjes te bezorgen en zich alzoo aan T bewind te houden. Wie sedert de opening der Kamers de I bespreking over de kiezing van 2 Juni I heeft ge'olgd, heeft zich honderd malen I moeten verontwaardigen over de monster- I achtige leugens door de klerikale drukpers I uilgekraamd, over de onuitputbare stem- I kooperij door de klerikalen daargesteld, I over de bedreigingen en broodrooverij I gepleegd op degenen, die zich min of I meer onaf hankelijk hielden. Hoe deerlijk I zijn de Belgische kiezers bedrogen gewor- I den door diegenen, die zich als verdedi- I gers der waarheid en rechtvaardigheid I aanstellen. Zijn het niet eigenlijk de geestelijken I die de zetels der Kamers hebben gestolen I Om ze aan hunne beschermelingen uit te I do elen Zou men niet zeggttn dat de kie- I zers met dal alles gediend zijn? Ja, ver- I eerd worden! Wij weten wel dat een kle- I rikaal, die niet blindelings aan de geeste- I lijkheid gehoorzaamt, geen klerikaal is; I maar dat de kiezers geen voordeel H ekken I uit de ernstige terechtwijzingen bun door I de drukpers en de openbare meetingen I gedaan, begrijpen wij bezwaarlijk I En niettegenstaande hopen wij en zijn I overtuigd dat de oogen beginnen open te gaan, dat de kiezers den ellendigen staat, waarin de klerikale regeering ons gedom peld heeft en houdt, beginnen te bemer ken, immers de leening van drie honderd miliioen, geraakt niet i"geschreven. Zij zien den schandpaal waaraan de klerika len door de antiklerikalen gekluisterd werden in de Kamers; hadden zij niet ge- I logen, bedrogen, zij hadden dat schandaal vermeden. Heeft Frankrijk, na 1870, ramp waarin het klerikalisme hel gestort heeft, de r >nd? België volgt de voet- van Frankrijk van vóór 1870. Na zal het opslaan, zooals Frankrijk nu moet men dien ongelukki- ■'itoestand der kiezers toeschrij- Gedeeltelijk aan het gebrekkig onder aan politieke opvoeding. De Decker in 1854 niet in Ons volksonderwijs is enkel ~i crétins te vormen» en die toe stand is verergerd; nu maakt het niet al leen domkoppen, maar daarbij nog zuivere klerikalen. Het volksonderwijs op den buiten is geheel klerikaal, zonder uitzon dering. Het volk heeft geen rein begrip van zijne rechten en plichten liet heeft bet besef van zijne eigene waarde, van eigene verdienste verloren en zich overge geven aan een vrijwillige, verachterlijke en gevaarlijke slavernij, zoodanig gevaarlijk, dat zij ons vaderland in den afgrond moet storten; een volk, dat vrijwillig de ketens der slavernij beeft omgord, heeft zijne vaderlandsliefde, de verknochtheid aan zijn geboortegrond en aan zijnen volksstam De Annoneen Men schrijft in bij verloren, daar het zijn geluk zoekt en zijn vertrouwen stelt in lieden die het ver nederen, bedriegen en uilzuigen. De Belgische kiezers hebben hun eigen graf gedolven. Zij hebben naar goeden raad niet willen luisteren, zij -zijn on wetend, dom gebleven Zij hebben hunnen geest met ijdelheden en vooroordeelen ge voed. hebben zich in de slavernij gestort en halen al wat vrijheid is als een wange drocht. Zij zijn zoo diep gevallen dat een groot deel zich geen denkbeeld vormt van zijn akeligen toestand. Arm België! Gij hebt degenen als uwe zaligmakers aanzien die u domheid en sla vernij aanpreekten. Gij hebt anderen, die u toeriepen: Onderwijst u, wordt mensch, denkt en oordeelt vrij, leert uwe plichten en rechten als mensch kennen, nu als ban dieten uitgescholdenen, wat nog afschu- lijker is, toegejuicht aan de mishandelin gen, welke de klerikalen hun deden onder gaan. Gij hebt u zelven in het verderf ge stort. Nu schijut gij te ontwaken, ge zoudl u willen redden, maar dat gaat niet op één dag. Gisteren waart gij slaaf, vandaag wilt ge vrij zijn; gisteren riept gijLeve de slavernij, het bedrog en de leugens en vandaag schreeuwt gij: «Leve de vrij heid, het recht, de waarheid! Mocht de bekeering ernstig zijn. Alwie in België menschiievende gevoelens bezit, wenscht het. Dat de les u lot heil ver- sttekke. ADVERTEMTIE-BLA I I 1 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1