1 y 1 (■rooie Brand Ie Boom. Moord le Bixschote. <4 i OPENBARE”VERKOOP 4 vo° Dood van Minister Beernaert. Leest en verspreidt dit blad. 07 S' J tüjl i>r°T fb Algemeene Tijdingen. De moderne Japansche Vrouw. VOOR ONZE LEZERESSEN. door STERFGEVAL. Te Schaarbeek is, na eene langdurige ziekte overleden, de heer LÉON MERLIN, gewezen bestuurder van hel Gazgesticht onzer stad. De heer Merlin was geboren te Wasmes den 21 October 1842. Wij bieden aan de familie onze innigste rouwbetuigingen aan. Goj kief fti’l iH z^r 11 Lef1 ♦'V o® 4 7 Zondagavond om 5 uren, kwam te Brus sel een telegram toe, meldend dal de heer Beernaert, staatsminister, te Lucerne, in Zwitserland,overleden was. De heer Beernaert was 83 jaar oud, maar beschikte nog over zijn volle kracht. Toen hij bij den aanvang der buitengewone Kamerzittingen de vergadering moest lei den, verraste hij elkeen nog door zijn krachtdadige houding. De heer Beernaert werd geboren te Oostende in 1829. Niet zoohaast was hij te Brussel in de Balie getreden, of hij plaatste zich op den eersten rang en werd in 1859 advokaat aan bet Verbrekingshof. Hij werd door bet arrondissement Thielt naar de Kamers gezonden, en bij elke kie- zing opnieuw gekozen. In 1872 was hij minister van Openbare Werken, en in 1884, minister van Land bouw. In October 1884 nam hij hel voorzitter schap van den Raad waar en na den val van deheeren Jacobsen Woeste, werd hij minister van Geldwezen. Hij bleef kabinetshoofd tot 28 Maart 1894. Hij gaf zijn ontslag omdat de kleri kale partij de Evenredige Vertegenwoor diging niet wilde aannemen. In 1895 werd hij tol Voorzitter der Ka mer van Volksvertegenwoordigers aange- steid en in hetzelfde jaar nog benoemde de Koning hem tot Staatsminister. Ten jare 1894 en 1907 vertegenwoor digde hij Belgie bij de Vredeskonferencies in Den Haag, en was sedert 1900 lid voor Belgie van de Bestendige Scheidsrechters- kommissie. De heer Beernaert was lid der Akademie van Belgie, lid van hel Inslilul de France, en voorzitter van de Kommissie der Mu seums van Belgie. De dood van den heer Beernaert wordt toegeschreven aan de gevolgen van eene longonsteking. - Dit afsterven is een uiterst gevoelige slag voor de Belgische katholieke partij. Woensdagavond ontstond te Boom een geweldige brand in den bloemmolen van den heer Camiel Reypens. Hel vuur nam spoedig een groole uitbreiding en weldra was hel gansche gebouw vernield. De bloemmolen van Reypens stond aan den Rupel. Wanneer het eerste alarm gegeven werd, stroomde een ontzagelijke menigte ter plaats, en hadden de politieagenten en gendarmen de grootste moeite om het volk op afstand te houden. Weldra vezsclienen de pompiers van Boom en van de werkhuizen De Naeyer, op bet tooneel, maar van hel brandend gebouw was niets meer te redden. Zij konden alleen nog de aanpalende huizen besc.termen. De brand ontstond op de vierde verdie ping, terwijl de nachtploeg aan hel werk was. Toen hel vuur het hevigst woedde viel een elevator, waarmede hel graan uil de booten wordt gezogen op de «Julia de Termonde» en geraakte dit schip ook in brand. Hel was geladen met graan en werd door de vlammen gansch vernield. Om 5 uren ’s morgens was de brand om schreven en waren de gebouwen die in de nabijheid van den molen staan, gered. De molen was verzekerd voor 700.000 fr. Als men de waarde van hel vernielde schip en dezes lading daarbij rekent, komt men dus tot de schade van omstreeks 1.500.000 fr. Er werkten in den molen zoowat 90 personen die door den brand allen zonder werk zijn. De bloemmolen werd gebouwd in 1881 en bad binst de 18 laatste jaren driemaal van brand te lijden. velen, wat hen meest schijnt aan te be- langen is hel sportnieuws, en jongens, met moeite de eerste broek ontwassen, hebben niets dan sport in den mond. Dat is verkeerd gehandeld. Er mag en moet verzet wezen; niet altijd kan de boog gespannen zijndoch, T ernstige en T nut tige, dal den mensch moet verheffen, dat hem zal ontwikkelen, dat den geest ver sterkt, DAT mag niet verzuimd worden. Wie in zijn dagblad slechts hel belang wekkende leest, zal nog lijd genoeg vinden om ontspanning te genieten door T lezen, des avonds bij den gezelligen haard ge zeten, der meesterwerken onzer beroemde vlaamsche schrijvers, ’t Zal levens voor de werkersvrouw of moeder, over ’t naai- of breiwerk heen gebogen, een genot wezen eenige bladzijden uit Conscience, Leveling, of zoo menig anderen te hooren vertellen. Hel waren de oude zeden en gewoonten en zijn nog de beste. Op u, ouders, rust dan ook een plicht. Doel van jongs af bij uwe kinderen de lust naar ’t lezen ontslaan, eens de gewoonte aangenomen, zij zullen er weldra zelfs be lang in stellen en trouwe bezoekers der boekerij worden. Aldus zult gij ernstig medewerken lol hunne ontwikkeling gij zult hen helpen weetgierig worden, en niets overweegt in T leveneen mensch weet noch kent nooit te veel. Maandag is het Parket van Yper le Bix schote afgestapl om een onderzoek te doen over een schrikkelijk drama, dat Zondag deze gemeente in opschudding heeft ge bracht. Het 19jarig meisje Elodie Desodt was Zondag met haar IBjarige zuster naar de kermis van Merckem gegaan. Rond 6 ure keerden de meisjes terug naar huis. On derweg bemerkten zij dat een jonge man hen op korten afstand volgde. Zonder dezen man stellig te herkennen, meende Elodie Desodt toch gezien le hebben, dat bij goed op een jongeling van Merckem geleek, met wien zij voor eenigen tijd be trekkingen had gehad. In de maand Febru ari laatst had die jonge man een brief ge schreven aan Elodie Desodt, waarin hij zijne misnoegdheid uitdrukte over hare handelwijze ten zijnen opzichte. Die brief had voor gevolg dat de betrekkingen tus- schen Elodie Desodt en den jongen man voor goed afgebroken werden. De twee meisjes zetten hun weg voort en verhaastten hun stap. Zij sloegen de richting in naar hel gehucht «Filckem», op de grensscheiding van Bixschote en Boesinghe, waar hun ouders wonen. De achtervolger verhaastte eveneens den stap en kwam dichter bij. Eensklaps werden er verscheidene revolverschoten gelost. Elodie Desodt, die in den rug getroffen werd, viel zonder teeken op den grond. Haar zuster riep om hulp. Alle zorgen van geneesheer waren vruchteloos. Elodie Desodt was dood. Een kogel had haar hart doorboord. De moordenaar had de vlucht genomen en werd niet ontmoet of gezien. De magi straten hebben den jongeling van Merckem ondervraagd, die verdacht wordt de meis jes achtervolgd le hebben. Hij loochent den moord bedreven te hebben, doch be kent dal bij rond 6 uren zijn vrienden op de kermis te Merckem verlaten en den weg naar Bixschote gevolgd heeft, waar hij twee herbergen bezocht. Hij bekende eveneens een revolver op zak gehad te hebben. Op zijn aandringen werd hel wa- In de lijst der gezwoornen voor de 1 naaste zitting van hel Assisenhof, vinden wij de volgende namen: Cailliau Jozef, brouwer, Veurne. De Bois Leopold, brouwer. Veurne. Vanderstraele Gust., brouwer. Veurne. H. Huysseune, handelaar, De Panne. Eene toelage van 17,39! fr. wordt toegeslaan aan de gemeente Oostduinkerke voor hel uitvoeren van gezondheidswer ker Te Heyst-op-den Berg, is een droe vig ongeluk gebeurd. Een 17 jarigen jon geling, had met toelating zijner moeder, een geweer van den muur genomen om ter gelegenheid van een feest vreugde schoten le lossen. De jongen, niet wetende dal hel geweer geladen was, haalde den haan over. Een schol knalde, en zijne 14jarige zuster kreeg gansch de lading in I de borst en hel gelaat. Hel arme meisje bleef op den slag dood. I De droefheid van den onvrijwilligcn dader I is onbeschrijflijk. I Toen Leopold Huyse, oud 79 jaar. den Doornijkschen steenweg le Kortrijk I overstak, werd bij door een locomotief I geval en ten gronde geworpen. De ouder- I ling werd de twee beenen gebroken. I Een ongelukkige is voorzeker Karei I D'hondl van Gent, die op 12 Juli te Meirel- I beke, aan de werken der Nieuwe brug van I eene hoogte van 12 meiers viel, de beide I billen en de linkerarm brak, en zijn handen I verstuikte. De man die in het gasthuis le I Genlbrugge verzorgd werd, leerde reeds I gaan, doch deed een nieuwen val en brak I de rechterarm. I Te Croix-Berny bij Parijs, heeft men I hel vermorzeld lijk gevonden van M. Kuyle I geboortig van Keyem. Hij had den schedel I gekloven en een been afgereden. I Men vermoedt dat M. Kuyle loevalliglijk I uil den Irein zal gevallen zijn. In het vliegkamp le Berlijn is een I schrikkelijk ongeluk gebeurd. De vlieger I Alig was rond 5 uren opgestegen per I monoplaan met zijn mekanicien als passa- I gier. Toen hij vertrok waren er 10 vlieg- machienen in de lucht, wedijverend voor den prijs van den duur. Alig was op 200 I meters hoogte gestegen, toen eensklaps I een der vleugels van zijn monoplaan los geraakte en op grond geslingerd werd. De monoplan kantelde om en draaide ver- I scheidene malen ron0 om dan als een steen ten gronde te ploffen. De motor ontplofte en de vliegmachien school in brand. Onder dezelfde vond men hel half verkoold lijk van den mekanicien. Alig was 10 meters i ver uil zijn schuitje geslingerd. Het slacht offer was op den slag dood gebleven. De Uit gaat hel zijn met de mooie legende van de Japansche poppen-vrouwtjes, die, als prinsesjes uil een land van droom vol froezelige chrysanthemen, met een won- der-beschilderd waaierken in haar handjes lichtjes heentrippelden met haar kleine, klein voetjes over brugjes van bainbou. Uit gaat hel zijn met de freele geishas in hun kimonosvol zijden bloemen, met haar donker amandelvormige oogen, in haar altijd glimlachend gelaat. De Wes- tersche beschaving heeft haar geheel aan getast en begint haar te vermolmen. Mevr. I Akico Yossano, eene Japansche dichteres van belang, heeft het ons geleerd. Zij ver blijft op dit oogenblik te Parijs, om er de beschaving te besludeeren, en al wat wij aan menschentypen bezitten van Bonnot tol Fallières. En zij heeft dezp bedroeven de verklaring afgelegd: De huidige Japan sche vrouw, zoo zegde Mevr. Yossano, in een interview, is bezig le evolueeren. Zij neemt o ramp! de Engelsche kleederdrachl aan, zij wilt politieke rech ten verkrijgen, en een onafhankelijk ambt uitoefenen. Zij heeft er genoeg van een pop-vrouwtje te zijn, in een kooi-huisje van verguld bambou. Met duizenden he- keeren zij zich lot het feminism. Geen enkel harer of zij heeft «Nora» van Ibsen gelezen! Wederom dus een beetje eigen aardigheid van de wereld, dal tot hel ver leden gaat behooren, wederom wat schoons dat vergaat, eene lieve legende die sterft. De mooie poppen-vrouwtjes uil de chrysanlhemenluinen veranderd in pretentieuse «suffragetlen Heur schitterende zijden kimonos vervangen door regenmantels in gummi, heur haardos met de onwaarschijnlijk lange spelden, bedekt met een zwarten, blinkenden hoed, haar kindervoetjes met de goudbestikte muiltjes, gestoken in plompe lederschoenen van 't een of ander «Amerikaanse!)model! Neen, dan verkies ik nog de vroegere Japansche vrouw zonder politieke rechten maar uitoefenend hel Ueerlijksie vrouwen recht, waarheen allen streven hel recht tot mooi-zijn. pen teruggevonden onder een met strooi twee lijken waren afgrijselijk verminkt, bedekten hoop aardappelen. De jongeling werd naar Yper overge- bracht en in het gevang opgesloten. Alig was 20 jaar oud en ongehuwd. Lebeau was 32 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. De anarchist Alba, die een aanslag pleegde op tien Koning van Italië, werd door hel Assisenhof van Rome veroordeeld lol 30 jaar opsluiting en 7 jaar volstrekte afzondering. Dinsdag heeft eene schrikkelijke ont ploffing plaats gehad in een stapelliuis le Tampico (Mexico). Gansch het gebouw is ingestorl. Tol nu toe heeft men reeds 22 dooden onder de puinen uilgehaald. Waarom drinkt men bij voorkeur Topbronnen Waarom wordt hel «Topwatcr» I de geneesheeren aanbevolen? Omdat iedereen weet dat hel wereldbe roemd Topbronnenwater ECHT bron water is, uitspruitende op het hoogste I van den berg TOP en voor iedereen I zichtbaar. Omdat de grootste scheikundigen door I ontledingen bevonden hebben dal TOP- I BRONNEN hel zuiverste en hel meest I spijsverterend van alle tafelwateren is. I Wilt gij dus aangenaam en lekker tafel- I water drinken, zuiver en parelend als I kristal, vraagt «TOPBRONNEN Wilt gij een zoeten, verfrissebenden en I gezonden drank die volstrekt zuiver is, in I plaats van limonade, mengt zelf beziën- I siroop of iets dergelijks met TOP BRONNEN DE RUGPIJN. Oor- en Zichttroebelen. De oortroebelen, oortuitingen. klokke I geluid, fluilingen, beantwoorden zeer dik- I wijls eene nieraandoening (gew. lenden), j Hel is hetzelfde met de zichttroebelen, I met zwarte vlekken voor de oogen, ver- I gelijkbaar aan vliegen, mist, enz. i I Deze kenleekens door hunnen duur, I hunne kracht, zijn eene aanhoudende bron I van vermoeidheid, bekommernis, krachte- I loosheid. I I Indien eene eenvoudige rugpijn zich I gedurende langen lijd doel gevoelen I en dal er dan de hierbovengenoemde I troebelen bijvoegen, zijn zij wel onder- danig aan eene nieraandoening. De onfeilbare werking der Foster Pillen voor de Nieren (Veurne Apotheek Ruyssen Groole Markt) op de oorzaak zelf van deze pijnen is ieder dag bewezen door uitslagen die zelfs alle hoop overtreffen. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor BelgiëEngelscho Apotheek Ch. Delacre, 64, Coudenberg, Brussel. Vraagt en eiscbl wel de echte Foster Pillen k voor de Nieren; wei gerl of doel U terug betalen al hetgeen hier- K? nevensslaande merk niet draagt. A.V. 14 Particulieren Entrepot der Douanen. 10/12, Lamorinière-straat, Antwerpen. TE VEIJRVE in het HOTEL DU NORD, Oostsirant. bij de W* Reynaerl-Debandl, Op Mnnndng 1-4 lllnaclag 1st October 1019. Door den afgevaardigde van gemelden Entrepot zal publiek en uit ter hand ver kocht worden ongeveer 6900 flesseben verschillende Bordeaux-wijnen, Tours wijnen, Rhijn-en Moezelwijnen, en Grands vins de Chateaux (crüs classés) te beginnen van fr. 0.85 en 0.98 de flesch,franco t’huis. Gratis proeven en catalogus gratis in hel lokaal, de dagen en uren van den ver koop. Zonder kosten voor den kooper. Om de echtheid van oorsprong te bewij zen, zal, op aanvraag, iedere koop van minstens 150 flesschen of 100 liters, ver gezeld zijn van een gewettigd document der Douanen, welk bewijst dal de te koop gestelde wijnen van rechtslreekscben in voer zijn. I TKADl en PeLj 0. de1*’ He£' - jf'l £rf- 1 11"! Di^ OH'1 BURGERLIJKEN STAND BKR STAD VEIRNE. Geboorten 5. Vandersiraete Frans, zoon van Cyriel en De- busschere Helena, Markt. 6. Albrecht Maria, docht, van Achiel en Desaever Augusta, Yper-steonweg. 7. Focquenoey Gustaaf, zoon van Hendrik en Degans Lucia, Handboogstraat. 8. Olivier Godelievo, docht, van August en Da- volder Maria, Calonnegracht. 9. Delefortrie Margareta, docht, van Leonard en Vandenbergho Augusta, Sporkynatraat. Huwelijken. 9. Decleyre Joseph, timmerman geb. te Veurne, 13 Dec. 1889 en Jonckheere Margarets, naai ster, geb. te Veurne, 6 Nov. 1889. Sterfgevallen. 4. Mortelez Antoinette, SS d. Pavlljoenstraat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2