II PHILE P00RE Jong öijJöflflen öud öij Oud Blijspel met zang in één bedrijf. i Leger-herinrichling. VAN VEURNE Bescherming van den Kleinhandel. Tooneellief hebbers e NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 86e «laar. ZONDAG 20 OCTOBER 1912, om 5 1/2 ure ’s avonds, VERTOONING met de medewerking der Tooneelspeelster JEANNE V’LEMINCKX, van Brussel. J n I Zaterdag 19 October 1912 In ’t Willemsfonds. Maar hel Algemeen Stemrecht. Snippertjes. Gaat morgen allen naar het prachtig tooneelstuk PHILE POORE zien, opge voerd in Stadsschouwburg. Wie ontbreekt zal het zich beklagen. ALLEN ER NAAR TOE i Nr 42 'i SCHOUWBURG VAN VEURNE. y lies enden weg. Laat ons honen dat, onder den drang van de meerderheid der kiezers, zoowel libeialen, socialisten als katholieken, het klerikaal gouvernement zal toegeven aan de eischen die gesteund zijn op billijkheid en rechtvaardigheid. inlijstingen, likeurstoke- papierwinkels, suiker- aan moeten bijsprin- |4 I I Maatschappij van Rnelorica. Pregrnrnnia Drama in drie bedrijven. De Vertooning zal eindigen vóór 10 ure. Zie de aflichen. Hi Notarieöle annoncen 15 c. den <1 rul< regel. Reklamen 50 c. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen, opgenomen. [)e Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office Men schrijft in by CAMIIXE nilLW:!*, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, Gezien de woorden uitgesproken door den heer Pary op het Congres van den Katholieken Volksbond die de weerspie- ling zijn van de gedachte die bij de katho lieke arbeiders heerscht, zou men van minister de Broqueville mogen verwach ten, dal hij het land eene algemeene werk staking zal sparen die noodlottig zal zijn, zoo voor grooten, als voor kleinen. De kwestie van zuiver algemeen stem recht moet in ’t kort haar oplossing krij- Zondag laatst was de Veurnsche af- deeling van hel Willemsfonds voor het eerst bijeengeroepen lot een Concert- Voordracht. Veel, zeer vele leden waren opgekomen, vooral vele damen en jufvrouwen. Als spreker trad op de heer Voorzitter DOKTER BARBIER, die ons de Geschie denis van de Veurne-Ambachtsche Zeekust verhaalde. Met eene ongemeene kennis De katholieke Belgische Volksbond heeft eenige dagen geleden te Namen eene alge meene vergadering gehouden, waar de kwestie van het algemeen stemrecht be sproken is geworden. Het klerikaal dagblad geeft in dezer voege Indien men de klerikale gazellen moet gelooven gaal ons lekker ministerie een nieuw ontwerp van leger-inrichting neer leggen bij de opening der Kamer. Men zou nu twee zonen per huisgezin doen soldaat worden. Men zou de solda ten niet meer betalen, enkel deoudeis die in de armoede verkeeren zouden nog 15 fr. per maand ontvangen, de soldaten krijgen niets meer. Nochtans zou dit nieuw leger nog 6 mil- lioen per jaar meer kosten van onderhoud! En men zou voor 1OO millioen nieu we forten bouwen, wapens koopen enz. De diensttijd wordt niet verkort. En zeggen dal de klerikalen zoo scherm den met den frank daags die zij aan de soldaten gaven en er zoo op stoeften dat zij maar een jongen in ieder huisgezin namen. Nu is de kiezing voorbij, en zij nemen twee jongens en den frank wordt afgeschaft. En wij zullen eens in onze zakken mo gen schieten om die 100 millioen te be talen. En dan zullen wij nog een mank leger hebben dat op niets zal trekken. Hoe lang nog zullen die volksbedriegers onze, buitenlieden voor den aap houden? Kiezing. Zondag laatst hadden gedeeltelijke gemeenlekiezingen plaats te Dinant en te La Bouverie. Te Dinant werd de Liberaal gekozen met 164 stemmen meerderheid; te La Bouverie bekwam de Liberaal 1612 stem men tegen 1139 gegeven aan den kandi daat der Socialisten. Dus twee liberale zegepralen. M. Beernaert, de klerikale Staats minister stamde af van eene echte liberale Oostendsche familie. Na zijn studiejaren te Leuven, en zijn proeftijd bij den toen vermaarden advokaal Dolez, een liberaal, voorzitter der Kamer, begon hij in 1859 zijn loopbaan als advokaat bij het Ver brekingshof. Hij was toen zelf liberaal en behoorde zelfs tot den beheerraad van de Etoile Beige, maar speelde geen rol in de politiek. Zeven jaar later werd hem door Malou eene plaats in het katholiek ministerie aangeboden; hij aanvaardde ze, en nam dan eerst eene besliste politieke houding aan in de katholieke partij. Oorlog. - Over eenige dagen heeft Montenegro den oorlog verklaard Turkye. Volgens overeenkomst Servie en Bulgarie, Montenegro gen; men denkt dat Griekenland er zich ook zal bijvoegen. De groole mogendheden hadden slap pen aangewend, om de botsing te beletten. Nu zullen zij pogen de uitbreiding des oor- logs aan geheel Europa te vermijden. I Zoolang de klerikale Regeering aan het I bewind is, heeft ze nooit iets gedaan ten I gunste van den kleinhandel. Dal is een feit I welk niet te loochenen is. I Destijds rezen zooveel klachten langs I alle kanten op, dat de klerikale Regeering I onder den drang der openbare meening, I eindelijk een algemeen onderzoek bevool. I Met veel omhaal van woorden en be- I slissingen werd dit onderzoek ingesteld. I De eerste daad van het klerikaal gouver- I nemenl was natuurlijk aan sommige poli- I tieke vrienden vetbetaaldepostjes te geven. I Doch, op ernstige wijze werd niet uitge- I zien naar doelmatige middelen, waardoor I de toestand van de kleine burgerij en der I neringdoeners zou kunnen verbeterd zijn geworden. Het onderzoek bleef onvolledig. Trouwens, hoe kon hel anders? Om de I redenen na te gaan, die hel verval van den I kleinhandel voor gevolg hebben, zou er I eene volledige statistiek moeten opge- maakt zijn van de ontelbare bedrijven, die in de kloosters uilgeoefend worden, of door kloostergeid worden in ’t leven ge houden. Voor het laatste punt zou het ten andere moeilijk geweest zijn die statis tieken op te maken. De kloosters welen de schatten die zij bezitten onder vorm van roerende goede ren, geld, actiën, enz. zóó behendig te verbergen en aan alle navorschingen te onttrekken, dat het onderzoek te dien op zichte zeer weinig aan ’t licht zou bren gen, alhoewel het voor niemand een ge heim is dal er in alle stadswijken, in alle dorpen en gehuchten, winkels van allerlei soort opengehouden worden, lot nadeel van de neringdoeners en voor rekening van de schatrijke kloosters, die zooveel millioenen uit de openbare kassen weten te pullen en Jer ons nog veel meer zou willen doen uitzweeten, zooals onlangs nog bleek uit het voorstel der nieuwe schoolwel. Voor wat betreft de bedrijven uilgeoefend in de kloosters, daarvan zou de statistiek gemakkelijker te maken zijn. Het is genoeg geweten dat er in de kloosters brouwerijen, bakkerijen, slach terijen, schoen- en kleermakerijen, weve rijen, kant-, korset- en handschoemake- I Le Patriote geeft in dezer voege verslag over de rede voering uitgesproken door den heer Pary, een der bijzonderste inrichters van de Krislene Werklieden-Syndicaten. In de nijverheidscentrums wordt de algemeene werkstaking voorbereid. Op Maandag wordt er niet meer verlet; veel geld wordt van de spaarkas terug ge- trokken en hel alcoolverbruik is veel verminderd; zoo weinig aankoopen mo- gelijk worden gedaan. Dat alles laat voorzien dat de algemeene werkstaking ernstig wordt voorbereid. Wal is onze rol Aan ons behoort het de openbare meening voor te lichten en de rampen »aan te toonen die uit de werkstaking zouden voortspruiten. Wij zijn aan onze werklieden den steun en hulp verschul- digd tijdens de kwade dagen die hen bedreigen. Laat ons het openhartig zeg- genDe katholieke arbeiders uit onze i nijverheidscentrums zijn partijgangers van het zuiver algemeen stemrecht Ziezoo nu weten we’t ineens. Een der leiders van de katholieke werklieden beweging verklaart onomwonden dat de katholieke arbeiders voorstaanders zijn van bet algemeen stemrecht en uit zijn verklaringen blijkt duidelijk dat de kleri kalen hunne partijgenooten tijdens de dagen van tegenspoed die een algemeene werkstaking onvermijdelijk na zich moet slepen, zullen steunen. Wat zal de rol van de klerikale regee ring zijn Zal zij bij de heropening der Kamers die verklaringen afleggen welke noodig zijn om aan de rechtmatige eischen van al de arbeiders voldoening te geven en aldus de algemeene werkstaking te I voorkomen waarvan de gevolgen niet te I voorzien zijn I den Zaterdag. - Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjpars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Dit blad verse hj - 1 Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. L.:._Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. -de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. en in al de Postkantoren. 1 rijen, boekbinderijen, boekdrukkerijen, fabrieken van inlijstingen, likeurstoke rijen, boek- en goedwinkels, enz., bestaan. Voor de zwaarbelaste neringdoeners zou het nuttig wezen te weten tot hoever bij deze bedrijven de handenarbeid ge ëxploiteerd wordt van de in deze kloosters geplaatste weezen, ouderlingen, en zelfs ziekelijken en krankzinnigen, waarvoor deze kloosters rijkelijk betaald worden gen: door het geweld dus of langs vrede- uil de openbare kassen. Tot hoever onl- - vangen deze menschen eenig loon voor hunnen arbeid, ol zijn deze loonen niet zóó schandalig laag dat de loonen van andere arbeiders builen de kloosters er door lijden en dal alle concurrentie van de neringdoenden onmogelijk gemaakt wordt? Hel onderzoek door de klerikale Regee ring bevolen, leverde dus niet den mins ten uitslag op, daar over dit alles geene rekening gehouden werd, zoo min als van de boerenbonden, die den kleinhandel op den builen dooden. In eene der laatste Kamerzittingen leg- 1 den MM. Franck en Vekemans een wets ontwerp over het krediet ten gunste van den kleinhandel néér, dal, indien hel gestemd wierd, onschatbare diensten aan den kleinhandel zou bewijzen. En wal deden de klerikalen? Toen bet wetsvoorstel werd neergelegd werd hel naar de Commissie verzonden, i waar hel zal wel blijven; want de kleri- I kale Regeering is den kleinhandel niet genegen. Kloosters bevoordeeligen, die eene doo- dende concurrentie aan den kleinhandel doen, dat is de leuze en de bedoeling van onze klerikale kopstukken; dól zal altijd hunne bedoeling zijn, vermits de Regeering feilelijk afhangt van de kloosters, die er alle belang bij hebben dal de kleinhandel achteruit ga. - i i i I 'i V r -1 GEVOLGD DOOH ADVERTENTIE-BLAD ■■■ut wiwnni~i -r~rnrnTT~r:^~ wtöanra-HOiT#,.'■osMEWEsaai A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1