VAN VEURNE De Opening der Kamers, NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II 86e Jaar. Nr 45 Zaterdag 26 October 1912. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. h LI i» r Waarom het Algemeen Stemrecht. I. Q schrijft in bij CAMILLE imuiMKii*, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. Men ook 460 leerl. 90 leerl. J 1 «I 11 4 Zitting van 19 October 1912. I 1 1 Deze boodschap zal handelen over de voornaamste punten aan de dagorde, na melijk de versterking van ’s rijks weer baarheid, de werkerspensioenen, de op richting der nationale maatschappij voor werkmanshuisvesting, enz. Misschien zal minister de Broqueville ook van de gelegenheid wel gebruik ma ken om een woordje te reppen over de kieswelhervorming en in breede trekken de inzichten der Regeering doen kennen. Deze ministerieele boodschap moet noodzakelijker wijze een debat uitlokken; waarin de woordvoerders der partijen hunne betrachtingen zullen bekend maken. Door de leiders der socialisten zal de gelegenheid niet worden over het hoofd gezien,Jen het voorstel tot Grondwetsher ziening neergelegd met vraag naar dade lijke behandeling. Dal verzoek zal echter misschien zoo spoedig niet als gewenscht wordt kunnen ingewilligd, daar het Kamerreglement er zich tegen verzet. Het voorstel moet, in derdaad, naar de afdeelingen worden ver zonden die na beraadslaging het drukken daarvan toelaten en het ontwerp rond- deelen. Een dag moet worden aangeduid, waar op het in aanmerking nemen van het voor stel zal worden besproken. Dat alles vergt eenigen lijd. En daarbij mag niet vergeten worden dal er pas eene maand overblijfl om vóór het Kerstmisverlof de begrooting van 's Rijks middelen te bespreken, die lui- dens de Grondwet voor Nieuwjaar moet gestemd worden. Alles laat dus voorzien dat hel debat over Algemeen Stemrecht niet voor Janu ari zal te berde komen, alhoewel men misschien vroeger over de inzichten der Regeering zekerheid zal bekomen. I j I Tegenwoordig Al de leden. De zitting wordt geopend en voorgeze ten door den heer de Spot, burgemeester. Hij doet lezing geven van het verslag der laatste zitting, dal zonder opmerkin gen goedgekeurd wordt. 1* Punt. Overhandiging eereteeken. De heer Voorzitter overhandigt aan den heer Vandcnkerckhove Emile, kantoor bediende te Vêurne, het eereteeken van 3' klas, hem verleend lot belooning eener daad van moed en zelfopoffering; hij wenschi in naam van den gemeenteraad, den bekroonde hartelijk geluk over deze eervolle onderscheiding, en drukt de hoop uit dat hij deze nog lange jaren zoude mogen dragen. Mijnheer Vandenkerckhove dankt den heer Burgemeester en de andere leden om hunne gelukwenschen. 2e Punt. Politieverordeningen van 26 Juli en 9 Augusti 1912. De heer Voorzitter geeft mededeeling van de politieverordeningen, door hem genomen in belang der openbare veilig heid, ter gelegenheid van Kermis-Zondag en de inhuldiging van den heer Burge meester op 11 Augusti. De Raad neemt akte dezer mededeeling. 3* Punt. Samenstelling der verschillige commission. Door het afslerven der heeren De Haene en Declerck worden de volgende commis- siën gewijzigd als volgt GeldwezenDe heeren Pil, Dambre en Therssen. Betwistbare zakenDe heeren Pil, Donck en Bouten. 4e Punt. Vei wisseling grond Roode- straat. De Raad beslist, onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde Overheid, met M. Onraet-de Sommery overeen te komen om den noodigen grond tot ver- wezentlijking der gewijzigde lijnrichting van de Roodestraat, aan te nemen in ver wisseling van de strook grond, voort komende van de oude straat. 5® Punt. Grondvergunningen kerkhof. De volgende grondvergunningen op het stedelijk kerkhof alhier worden verleend, mits den prijs van 100 fr. den vkm. Aan M“® W* Ch. Leper-Thieren, 1 vkm. Aan Eerw. Heer Deken Ostyn, 5 vkm. 6’ Punt. Armbestuur. Overdracht pacht. Bij beraadslaging van 10 Augusti laatst leden vraagt het Armbestuur onzer stad machtiging om de pacht te mogen over dragen 1° van 1 heet. 4 a. 5 c. Zaailand, te ’s Heerwillemscappelle, aan Emile Van Besien, te Veurne; 2° van 1 heet. 39 a. 40 c. Zaailand, te Veurne, aan Jozef Ryckewaert, te Veurne- Beoosterpoorl. Deze beraadslaging zal, met gunstig advies van den Raad, aan de goedkeuring der Bestendige Afveerdiging gezonden worden. 7e Punt. Kerkfabriek St. Nicolaus. Begrooting 1913. Deze begrooting beloopt in ontvangsten en uitgaven lot de som van 11,338,06 fr. 8“ Punt. Kerkfabriek St. Walburga. Begrooting 1913. Deze begrooting bedraagt zoo in ont vangsten als in uitgaven, de som van 25,601,71 fr. Beide deze begroetingen zullen, met voordeelig advies van den gemeenteraad, aan de goedkeuring der bevoegde Over heid gezonden worden. 9' Punt. Lager Onderwijs. School- begrooting 1913. Deze begrooting wordt door den Raad, gehoord hel verslag van den heer Van Hee, namens de commissie van onderwijs, vastgesteld in ontvangsten en uitgaven ter gelijke som van 16,500 fr. Zij zal aan de goedkeuring der Besten dige Afvaardiging onderworpen worden. 10* Punt. Kosteloos lager onderwijs. Vaststelling der schaallijsten voor 1912- 1913., De lijsten der kinderen, welke recht hebben op hel kosteloos onderwijs in eene der lagere gemeente- of aangenomen scholen onzer stad, alsmede van deze, welke bij gunst in eene dezer scholen het kosteloos onderwijs zullen genieten ge durende het schooljaar 1912-1913, worden door den gemeenteraad goedgekeurd en vastgesteld als volgt Hebben recht op kosteloos onderwijs Bij gunst tot kosteloos onder wijs toegelaten 1 Te zamen 550 leerl. 11® Punt. Zondagscholen. Begroo ting 1913. Deze begrooting wordt, op verslag van Mijnheer Van Hee, vastgesteld in ontvang sten en uitgaven, ter som van 1500 fr. 12' Punt. Onderhoudswerken steen weg De Papegaai naar Scheewege Goedkeuring lastboek en bestek. Dit blad verschijnt den Zaterdag. - Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. -Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. - Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. «rtikolq moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet Alle ar - opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Relgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. Iedereen is benieuwd te weten wanneer het aangekondigd debat over T voorstel lot grondwetsherziening in de Kamers zal te berde komen, opdat men eindelijk de inzichten der Regeering zou kennen. De Kamers vergaderen op 12 Novem ber. De eerste dag wordt gewijd aan de samenstelling van het bureel en daarna wordt de openbare zitting geschorst lot 19 November, om de ingediende begroo ting door de afdeelingen te laten onder zoeken. De zitting van 19 November zal aller gewichtigst zijn. Eigenlijk, zoo men vroe ger aangegane beloften naleeft zal eene vraag naar uitleg worden ontwikkeld door den heer Troclet over de feilen, die zich te Luik hebben voorgedaan, daags na de verkiezingen, doch naar uil goede bron verzekerd wordt zou de zitting ingenomen worden door de boodschap van hooidmi- nister de Broqueville, sprekend uit naam der Regeering. Het kiesrecht moet zoowel voor den geringe als voor den begoede wezen. De arme moet zijn land dienen gelijk de rijke, de arme moet zooveel recht hebben zijne vertegenwoordigers te kiezen als de rijke. Zulks kan niemand betwisten. En mocht er heden nog eene bewarende partij bestaan, die dit recht zou willen betwisten, de lijd is daar om haar reden te doen verstaan, de lijd is gekomen waarop er gelijkheid en rechtvaardigheid moet heerschen, wil men niet dal ons land de prooi wordt van bloedige burger oorlogen en twisten, die onze nationaliteit in gevaar zouden brengen. Uit de laatste Kamerzittingen volgt dat er maar een middel is om de ongerechtig heden te doen ophouden en dat is alle burgers op denzelfden voet plaatsen door bel invoeren van hel Zuiver Algemeen Stemrecht dat door bel gansche land wordt loegejuiebd, en dal door alle bur gers, die het wel meenen met ons land, wordt bijgetreden. De opgedrongen meer derheid die thans regeert kan ons zulks niet weigeren, om ;al hel eene onpartij dige, rechtvaardige kwestie geldt die moet verwezenlijkt worden. die reeds vooraan staat in de samenleving nog een graantje vooruit te geven in de volksraadpleging voor de vervaardiging der wellen. Zulks strijdt tegen onze grondwet, tegen de fondamenteele wet door onze vaderen gemaakt. Evenals er geen verschil kan bestaan lusschen de Belgische Burgers voor het gerecht, zoo ook mag er geen verschil gemaakt worden voor de uitoefening hunner plichten. Reeds hebben wij van onze wetgevers eene dergelijke gelijkheid afgedwongen door hen te verplichten de gelijkheid der krijgslasten te stemmen vooralle burgers, de persoonlijke dienstplicht heeft het ver ouderd, onrechtvaardig verplaatsingstelsel vervangen; de rijke zoowel als de arme moet zijn vaderland dienen, en noch adel, noch geld kan dezen plicht afkoopen. Welnu, gelijk' plichten vergen gelijke rechten. De laatste Kamerzittingen hebben ten klaarste bewezen dat hel meervoudig stemrecht de vervalsching is van den volkswil, dat hel aanleiding geeft tot de schandelijkste misbruiken en onrechtvaar digheden en dal het meer dan tijd is dat deze onwillekeurigheid een einde neme. Het werk van omkooperij kan bijgevolg door eene partij zonder eergevoel op politiek gebied des te zekerder toegepast worden, daar met eenige kiezers te ver leiden, de meerderheid gemakkelijker naai de eene zijde omkeert. En heeft men ooit gezien op welke schaamtelooze wijze in de laatste kiezin- gen me', dit omkooperswerk is omgegaan. Honderdepersonen met 3 stemmen hebben voor een handvol geld hun geweten ver kocht en tegen hunneovertuiging gestemd. Aldus hebben de klerikalen tegen den wij des volks honderden stemmen lot hen ge keerd. Maar, men zal zeggen, dit zou ook mogelijk wezen met het Algemeen Stem recht. Ja, maar toch veel moeilijker. Want, om zoovele stemmen te koopen, zou men eene driemaal grootere som geld ,v.) en wellicht zouden de op hun laag werk uil geldgebrek driemaal grootere som geld moeten bezigen en w koopers van l._ afzien. Doch al ware ook van dien kant het I bedrog nog mogelijk, dan toch zou de vervalsching der kiezerslijsten geene aan leiding kunnen geven tot die menigvuldige bedriegerijen, welke wij, op onze dagen tegenkomen. Dan zou het niet meer moge lijk wezen kiezers op de lijsten te brengen die er geen rechtop hebben, noch meer stemmen toe te kennen aan personen, die geene aanspraak kunnen maken op die voorrechten. En dit alleen zou reeds een overgroot voordeel wezen voor de regel matigheid der kiesbewerkingen en zou geenen valschen uitslag der kiezing be werken. En wal is er rechtvaardiger dan de aigemeene gelijkheid Wat is er schooner dan deze leuze onzer grondwetAlle Belgen zijn gelijk voor de wel 1 Indien het meervoudig stemrecht bleef bestaan, zou men weldra gaan denken dat onze wetgevers den spot drijven met onze grondwet. Het zou eene bittere spotternij mogen geheeten worden dat de rijke, vermits hij door zijne fortuin zulke veel vuldige voordeelen geniet, die de arme moet missen, ook nog in zijne burgerlijke rechten een voorrecht zou behouden, waardoor hij voor de stembus driemaal meer weerde heeft dan degene, die door zijnen arbeid werkt voor den voorspoed van het land. Het is eene dwaasheid te beweren dat een persoon, die met zijnen rijkdom of door zijnen stand hooger ft geplaatst dan zijne medemenschen, ook nog voordeel moet genieten in de stembus, dat zijne uiting in den wil des lands driemaal maebtiger zou wezen dan degene van den nederigen daglooner, die in het zweet zijns aanschijns, dag en nacht moet slaven om het brood te verdienen voor vrouw en kinderen. Ja, het is dwaasheid, degene i B- I. I ADVERTENTIE-BLAD I- I r.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1