I VAN VEURNE GEBREK AAN MOED. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag 2 November 1912 Nr 44 86e Jaar. BERICHT. De Strijd i I De heer Woeste en het Vrouwenstemrecht, Koninklijke Rouw. Het Vleeschgebruik in Belgie. Het Stilzwijgen der Regeering. EEN BRIEF EN EEN ANTWOORD. voor Algemeen Stemrecht. i Of personaliteiten bevattende, worden niet jp 1 Men schrijft in bij CAMILLE hhuveiv, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, ramp voor het land; de beteugeling door wapens ware eene misdaad En, in dezen oogenblik, stellen wij al ons betrouwen in onze liberale tnandata- rissen opdat zij, door hunne bezadigheid, er mochten in gelukken tol eene oplossing te komen welke de Natie bevredige. De groote meerderheid van hei Volk is de vereenvoudiging van ons kiesstelsel en de politieke gelijkheid genegen. De liberale partij heeft ze vrijelijk in hel programma neergeschreven engten enkele harer mandatarissen zal, in dees gewich tig oogenblik, de vrijheidskeure verloo chenen die zij zeif en in volle vrijheid hebben opgesteld en onderteekend. Ondervraagd over de wenschelijkheid hel vrouwensiemrechl in België in te voe ren, verklaarde de heer Woeste dat het niet paste daags na eene overwinning de vrouwen ter hulp le roepen om de tegen strevers te verpletteren. Zoo wij er aan moeten denken, voegde de heer Woeste erbij, de vrouw' naar de stembus te roepen, zouden we ver plicht zijn de Grondwet le herzien en wij willen hoegenaemd niet aannemen de dui men le leggen voor den eisch der socia listen die grondwetsherziening vragen. vleesch is in dat getal niet begrepen. Nogal veel minder vleesch verbruikt de Duitscher, wiens gemiddeld verbruik op 54.1 kilo geschat wordt. Laat ons nu eens zien, wat we zooal als vleesch verorberen. Er worden, de vijf laatste jaren dooreengerekend, in ons land, zoowat voor het gebruik geslacht92.000 ossen, 53.400 stieren, 186.500 koeien, 107.000 vaarzen, 350.500 kalvers, 239.800 schapen, 12.600 lammeren en 38.200 paarden. Hel groote hoornvee vertegenwoordigt een gewicht van 128 t/i miljoen kilo, tegen 22miljoen voor het kleinere vee. Ongelooflijk, maar toch is het zoo: er worden in België ruim 11 miljoen kilo, dat is 44 treinen van 50 wagons van vijf ton, paardenvleesch geëten, Voegt men bij dit alles de 3.356.000 varkens, welke 180 miljoen kilo wegen en de 8.680.000 kilo uit andere landen inge voerd vleesch, dan komen we tot een rond getal van 180 miljoen kilo vleesch door de Belgen jaarlijks verslonden. Koningin Elisabeth van Belgie, die drie jaar geleden haar vader, hertog Karel- Theodoor, verloor, verleden jaar haar oudste zuster, hertogin Amelie, en ver leden maand haarjongslen broeder, hertog Frans-Jozef, is nu ten vierde male door eeu smartelijk verlies getroffen geworden. Donderdag avond is te Sorente, aan de golf van Napels, haar jongste zuster, prin ses Rupprecht van Beieren, geboren her- De personen die een abonnement nemen op bet ADVERTENTIEBLAD voor het jaar 1913, zullen ons blad van heden tot einde 1912 gratis ontvangen. Abonnement: Een jaar: 4 fr. Met de post5 fr. Onze lezers zullen moeilijk kunnen ge- looven, dat de Belgen gemiddeld slechts 48.61 kilo vleesch per jaar gebruiken of 162 grammen per dag, den Vrijdag uitge zonderd. Hij vergete niet, dal een groot aantal plattelandsbewoners zelden een stuk rundsvleesch eten maar zich dan ook des te meer aan spek te goed doen. In de meeste groote landen is T vleesch- verbruik aanzienlijker dan in Belgie. In Frankrijk is dat gemiddeld verbruik 57 kil. per jaar en per inwoner, het paarden vleesch daarin niet begrepen. De Engelsch- man verbruikt 55.16 kilo runds- en scha- penvleesch alleen. Varken- en paarden- togin Marie-Gabrielle, ten gevolge van een bloedklontering aan het hart, overleden. Hertogin Marie-Gabrielle werd geboren te Tegernesee, in Beieren, den 9 October 1878, en huwde den 10 Juli 1900 te Mün chen, prins Rupprecht. Zij was al eenigen tijd ongesteld ten gevolge der opvolgenl- lijke sterfgevallen in hare familie en poog de sedert eenige weken hare geschokte gezondheid te herstellen. Donderdagavond kwam het bericht over haar overlijden op het kasteel te Ciergnon toe, en Vrijdag middag deelde koning Alberl het droevig nieuws aan koningin Elisabeth en aan dezes zuster prinses Sophie-Adelaide, die op dal oogenblik op het kasteel van Cier gnon verbleef, mede. Prinses Rupprecht was een zeer schoone vrouw. Iedereen, die haar tijdens de hu welijksplechtigheden van koning Albert te München, zag, heeft een onuitwischbare van haren bevalligen per- r <1 Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Dit blad verse ujn Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. *iiNOtatTirX°ten tegen Donderdagavond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend - Alle artikels moeten g opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. yt voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. --- en in al de Postkantoren. herinnering soon behouden. De overledene had drie zonen, waarvan er een korten tijd geleden stierf. Tol nu toe heeft geen enkele onzer mini sters iels gezegd over den polilieken toe stand. In andere landen zijn er ministers, die ook wanneer het Parlement niet zetelt, over belangrijke politieke vraagstukken verklaringen afleggen. De Grondwetsherziening en de landsver dediging worden door onze ministers doodgezwegen. Waarom 1 Wal ons kiesstelsel betreft, hebben klerikale bladen beweerd, dat de ministers niets zouden zeggen, zoolang de bedrei ging van de algemeene werkstaking zou beslaan. Wij lieten reeds uitschijnen dat een klerikale minister, die ons huidig kies- stelsel zou veroordeelen, niet alleen de overtuiging van alle liberalen, socialisten en kristene demokralen, maar ook van duizenden katholieken zou uitdrukken. De reden, welke opgegeven wordt, op dat de Regeering hare inzichten niet zou moeten bekendmaken, is weinig ernstig. Met meer recht nog mogen wij hel stil zwijgen van onze ministers veroordeelen, in zake nationale verdediging. In klerikale bladen verschijnen er aller lei berichten, die een nieuwe legerwel voorspellen. Maar dal alles blijft onbe paald geen enkel katholiek blad durft zeggen wat de Regeering eigenlijk wil. Dat stilzwijgen noemen wij eene poli tieke lafheid. Er gebeurt thans in de katholieke pers een wonderbare ommekeer. Klerikale bla den, die gedurende den kiesstrijd beweerd hebben, dal de liberalen de krijgslasten zouden verhoogen, beginnen thans te ver klaren dat er in elk geval moei gedaan worden wal er voor onze landsverdedi ging noodig is. Wij hooren nog de stem van klerikale kiesdravers, die aan eenvoudige buiten- menschen zegden«Luistert niet naar die - Onlangs schreef de heer Volksvertegen woordiger J Destrée in de «Revue de Bel gique een Lettre au Roi sur la sépara- tion administrative die gerucht maakte en nog maakt. Maar het antwoord op dien brief, door den heer H. Meert, maakt er niet minder. Hij neemt een geheel dubbel nummer in van De Vlaamsche Hooge- school en de 5000 exemplaren waarop hij gedrukt werd, zijn op. Gelukkig wordt er voor een tweede uitgaaf gezorgd, want de aanvragen blijven toestroomen. In zijn brief aan den Koning erkende de heer Destrée dat de Vlamingen, na 1830 zeer verongelijkt werden. Hij vindt echter dat zij nu de herstelling hunner grieven verkregen hebben, en integendeel het Walenland bedreigen. Daarom is er, vol gens hem, maar één uitweg meer: de be stuurlijke scheiding van Vlaamsch- en Waalsch België. In zijn antwoord verklaart de heer Meen eerst dal de Vlamingen die scheiding niet te vreezen hebben, maar ze ook niet wenschee, daar zij zonder verbreking van de landseenheid de erkenning hopen te veroveren. Dan onderzoekt hij in hoeverre de Vlaamsche grieven verdwenen zijn, in hoeverre de Walen nu door de Vlamingen verongelijkt worden. «lis nous ont pris les emplois publics», zegt de heer Destrée bij voorbeeld. Met documenten en cijfers en met de namen en traktementen der amb tenaars loont de heer Meert aan, dat, in één enkel afdeeling van één ministerie, namelijk in hel Bestuur der Posterijen, er op 284 ambtenaars slechts 89 Vlamingen zijn, die te zamen 360.000 fr. minder ver dienen dan hunne Waalsche collega’s. Op Het is voor niemand een geheim dat gewichtige politieke gebeurtenissen zich voorbereiden zoodra do wetgevende ver lofdagen zullen ten einde geloopen zijn en het politieke leven zal heraanvangen. De klerikalen, sterk ^oor hunne aange groeide en gestolen macht, beweren dat zij eene nieuwe schoolwel zullen voor dragen, terwijl de socialistische partij zich bereid maakt eene machtige beweging in T leven le roepen tot hel veroveren van hel algemeen stemrecht. Welnu wij hopen wel dat de regeering bij den aanvang van den wetgevenden zittijd ten opzichte van het eerste punt eene groote verklaring zal afleggen over hare inzichten; doel zij het niet dan be hoort het aan de oppositie haar eene ver klaring af te dwingen welke dienaangaan de geenen twijfel meer zal laten. De openbare denkwijze dient eens en voor goed te worden ingelicht en le weten wal de regeering wilt. Dan komt het voorstel tot grondwets herziening ingediend en onderteekend door den hooggewaardeerden Antwerp- schen liberalen leider M. Franck en den socialistischen leider M. Vandervelde. De socialistische partij heeft verklaard dat zij alle vvettelijke middelen wil aan wenden om lot het verhoopte doel te ge raken en dat zij, desnoods en als toevlucht, tot de algemeene werkstaking zal over gaan in geval de regeering halsstarrig bare toetreding tot een rechtvaardiger kiesstelsel blijft weigeren. Tegenover die beweging beijveren de klerikalen zich om den weerstand der Gelen aan le prediken. De Gelen dal zijn die ongelukkige verdwaalde werklieden welke in de klerikale syndicaten zijn in- gelijfd en aldaar worden gedrild om legen hun eigen zelven de politieke voordeelen in T leven te houden welke hunne mach tige volksverdrukkers op hen willen be houden, ten allen prijze. In die onbewuste werklieden stellen de klerikalen hun betrouwen om de bewe ging ten voordeele der politieke gelijkheid le keer le gaan en daarop beroepen zij zich om de regeering aan te sporen de politieke gelijkheid te weigeren, desnoods door de macht der wapenen. Welnu voor de eer van hel land hopen wij dat het tot daar niet komen zal. Wij hopen dat uil den Raad der Kroon het gebaar zal komen dal aan die koortsi ge ongerustheid van hel land een einde zal stellen en dal er niet lol algemeene werkstaking zal moeten worden overge gaan noch tot de door de klerikalen ver hoopte gewapende beteugeling der volks beweging. De algemeene werkstaking ware eene dezelfde onwederlegbare wijze worden één voor één, al de bevestigingen van de Lettre au Roi omvergeworpen, zoodat de brief van den heer Meert ten slotte een zeer leerrijke uiteenzetting wordt van alles wat voor het streven der Vlaamsche Be weging pleit. Reeds werd voorgesteld, dal machtige stuk onder den vorm van vlugschrift over al te verspreiden. Daar het in hetFransch geschreven is, kan het door alle Walen gelezen worden, en zal zeker aan meer dan één deoogen openen; ook aan menig die tot nog toe zoo onverschillig bleef, dat hij niet ééns weet hoe erg hij zijn eigen belangen verwaarloosd heeft. Ieder Belg, Waal of Vlaming zou dal stuk moeten lezen en overwegen. L. P-K. - f j 'i' ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1