S 2e Cüiicert-Voordracht De Vlaamsche Kanten. Moord te Merckem. Algemeene Tijdingen. Het Werk van het Willemsfonds. De Engelsche Haringvisscherij. Willems-Fonds. jlEBMUKELIJKHEDEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. 'li J. HOSTE J' ?o dl I |O l®' |8 1 I I 11® I 6» <5 I F In Engeland maakt men zich in den laatsten tijd erg ongerust over de vermin dering van den haring. Als er niet spoedig maatregelen worden genomen, zal de haring uitsterven. Reeds zijn er tal van petities bij het ministerie van landbouw en visschenj uitgereikt, om bij de over heden op beschermende bepalingen aan te dringen. De haringvisscherij is een der oudste takken van nijverheid in Engeland, zij bestaal reeds meer dan 800 jaar. Op dit oogenblik verdienen 100,000 Engelschen er hun brood mee en het kapitaal, dal in de haringvisscherij belegd werd, bedraagt meer dan 240 miljoen frank. In 1911 werd voor ongeveer 50 miljoen uitgevoerd. De vangst geschiedt tegenwoordig meest met sleepnetten met bijzonder nauwe mazen, waardoor ook veel jonge visschen gevan gen worden, die geen waarde hebben en dit draagt er natuurlijk toe bij om de haring zoo in aantal te doen verminderen. Voor 1905 maakte men gebruik van drijf netten met grootere mazen en sedert dat jaar is de groole vermindering der harin gen begonnen. Men wil nu in Engeland weer lot de oude methode terugkeeren. |6 ai 6 P t>r L 1* 3i o' 4' 13' ne ZONDAG 24 NOVEMBER 1912, om 7 ure ’s avonds, Spreker: De heer Advokaat LESAFFRE. YPER en zijne Geschiedenis (met zichten). XTTfr^SrrTrrrJle leden van den Libe- 'aVL ^,’£j"öralen Volksbond of één -V lid hunner familie zijn tot de Goncerten-Voordrachten van het Wil- lems-fonds vriendelijk uitgenoodigd. zen voor 19 fr.) of vrachtviij per post. Algemeen depot voor België Engelsclie Apotheek Ch. Delacre, 64, Coudenberg, De landbouwerszoon Sylveer Binlein, oud 18 jaar, kwam in de herberg «Tram statie» te Merckem. De baas weigerde hem drank, alsook aan drie andere personen, die korts nadien binnenkwamen. Binlein wilde vertrekken, bemerkte dat de band van zijn velowlel plat was; bij beschuldigde een der laatst binnengekomenen Een hevige twist ont stond en de herbergbaas wierp allen aan de deur. De twist ging buiten voort en ver anderde in een vechtpartij. Binlein trok zijn mes en plofte het in den hals van zekeren Oscar Goffez, 25 jaar, zoon van een landbouwer van Bixschote. De ongelukkige viel gansch bebloed ten gronde en blies weldra den laatsten adem uit. De strotslagader was gansch door sneden. De moordenaar werd korts daarna aan gehouden en in hel gevang te Veurne op gesloten. liberalen; zij willen dal Belgie een kazerne worde. Op een kruisweg, bij een Vlaamsch dorp, hebben wij zoo gedurende den laat sten kiesstrijd wel een half uur daarover geredetwist met eenen klerikalen kies- draver, die eenige slokslagers had mee gebracht. De kiesdraver riep voortdurend Gij wilt de krijgslasten verhoogen en de boeren beletten te werken »,en hij zwaaide met zijn armen, opdat zijn vrienden ons door daden zouden bewijzen, dal zij hel klerikaal schimpblad... «De Afrosser gelezen hadden. Maar die slokslagers waren te laf; wij gaven hun immers de gelegenheid niet om ons in den rug aan te vallen. Hebben wij thans hel recht niet de vraag te stellen of er wel een groot ver schil zou beslaan lusschen die slokslagers die te laf zijn, en een ministerie, die niet spreken durft, terwijl hel wellicht inlich tingen bezit, die aantoonen dat de inter nationale toestand voor ons land kan ge vaarlijk worden Waarom al die alarmberichlen in de klerikale pers? Waarom dal gebrek aan moed van wege onze Regeering? Men weet wal klerikale bladen bewe ren Engeland zou aan onze Regeering laten welen hebben, dat het niets zou doen om onze onafhankelijkheid te verde digen, indien Belgie zelf geene maatrege len trof om zijne onzijdigheid beter te kunnen verzekeren. Dal zonderling bericht verscheen in een katholiek dagblad van Aalst, en wij hebben er niet meer belang aan gehecht dan hel waarschijnlijk verdient. Maar hoe vindt men die klerikale poli tiek Wal de Grondwetsherziening betreft, wil ons ministerie aan geen enkele... bedreiging toegeven, terwijl duizenden landgenooten in ons kiesstelsel slechts eerlijkheid, eenvoud en rechtvaardigheid vragen. Maar wanneer hel de landsverdediging geldt, dan laat men allerlei geruchten in omloop brengen, opdat de klerikale kies- dravers zouden kunnen zeggen, wanneer een nieuwe legerwet ter sprake komt «Onze klerikale ministers zijn het niet die zoo iets verlangen. Zij worden er toe gedwongen door de internationale ver wikkelingen en door mogendheden zoo- als... Engeland. Die politiek getuigt van een gebrek aan moed, aan rechtzinnigheid en vaderlands liefde. In een plankenliok dal zich op een verlaten stuk grond bevond te Parijs heeft men hel lijk gevonden van een achtjarig meisje, Feniande Papillon. Bij de lijk schouwing heeft men bevonden dal hel kindje onmensclielijk mishandeld en daar na verwurgd werd. Een hevige pesl-epidemie wordt ge meld uil de Perzische provincies die aan Rusland grenzen. Er komen 100 gevallen per dag voor. Het sterftecijfer bedraagt 100 per honderd. DE RUGPIJN Ademhalingshinder De wonden der nieren (gew. lenden) I vergezellen zich zeer dikwijls door eene zeer hevige benauwdheid. In hel begin is hel eenen eenvoudiger! ademhalingshinder, die zich enkel bij de gelegenheid eener krachtinspanning doet gevoelen. Bij de minste beweging bemerkt de zieke dat hij meer builen adem is dan gewoonte. Deze verpoozende ademhalingshinder wordt onafgebroken, zelfs de rust kalml hem niet, wel in T tegenovergestelde ver mits hij des nachts allen slaap belet en den zieke verplicht zich op zijn bed recht te zetten. Hij kan zich plotselings verklaren met eene schielijke en verschrikkelijke kracht. 't Is met de rugpijn een verraderlijk kenteeken der nierziekten, want men mag ze zeer dikwijls loeschrijven *t zij aan eene longziekte, 't zij aan eene hartziekte. De Foster Pillen voor de Nieren (Veu'rne Apotheek Ruyssen, Groole Markt) al de nieren te herstellen doen ze regelmatig al de overblijfsels van bel stelsel afvoeren, deze overblijfsels zouden niet wachten onherstelbare voorvallen te veroorzaken, waarvan deze ademhalingshinder, verge zeld door zijne slapelooze nachten, enkel vooiloopende kenteekens zijn. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo 'si Ons oud stadsgenoot, de heer Abel Brunein, komt bevorderd te worden tol sectieoverste van 1’ klas bij de Staats spoorwegen (Dienst der Wegen en Werken) te Antwerpen. Hartelijke gelukwenschingen. Bij Koninklijk besluit wordt de heer Henri Dequecker tol burgemeester der gemeente Ghyverinchove benoemd- Harlelijke gelukwenschingen. De gemeenteraad van De Panue wordt gemachtigd lol bel onteigenen van gron den, voor openbaar nut. De beraadslaging van den gemeente raad van De Panne wordt goedgekeurd, waarbij een plan aangenomen wordt voor hel openen eener straat lusschen de Markt en de Nieuwstraat, met slrooken van ach teruitbouw van 4 meters links en rechts I van deze straat. De gementeraad vati Glercken wordt gemachtigd lot hel leenen eener som van 23.200 fr. door bemiddeling van hel Ge- I meentecrediet. sterfgeval. De heer Edgard Tinei, I bestuurder van het Coi'Servatoiium van I Brussel is Maandag morgend in de hoofd- I stad overleden. Hij was geboren te Sinay I (Oostvlaanderen) en was 58 jaar oud. Zijn I afsterven wordt toegeschreven aan een I bloedopdrang in de lever. De Belgische I muziekale wereld verliest in Tinei een I zijner ware meesters. Zijne teraardebe- I stelling geschiedt op Staatskosten. I Uit de Brugsche vaart te Gent heeft I men hel lijk opgehaald van eeneonbekende I vrouw, schijnende 40 jaar te zijn. Eene schuur inhoudende 20.000 kil. I strooi en toehoorende aan M. Jules Moer- I man te Waarmaerde, is door brand ver- I nieldEr is kwaadwilligheid in T spel. De werkman Lodewijk Gillis werd I door een trein verrast, komende uit Komen I aan hel doorgangsbareel van Waasten. De I ongelukkige werd de twee beenen en den I rechterarm afgereden. Hij is kort nadien I overleden. De oudste dochter der echtgenoolen I Callebert-Decloedl. wonende Meenenslr. I te Rousselaere, had een ketel kokend I water op den grond gezel. Gedurende hare I afwezigheid viel haar broeder, 2 jaar oud, I in den ketel en werd erg verbrand. Het I stierf korts daarna in de vreeselijkste I pijnen. I Een werkman Van Buggenhout, vader I van 6 kinderen, werd Zondag nacht op de I baan van Londerzeel vermoord gevonden I zijn hoofd was letterlijk door bijlslagen i I van de romp gekapt. i I Twee gebroeders, die ’s avonds met het I slachtoffer in een herberg getwist hadden, I zijn door de gendarmerie aangehouden. De 62jarige Pieter Derudder, nacht waker in een kaloenfabriek te Gent, werd deze week op het gemak doodgevonden, ten gevolge van een harladerbreuk. Dinsdag laatst is in de werkhuizen I der firma Beliard en Crighton te Anlwer- 1 pen een doodelijk ongeluk gebeurd. Melchior Verstraete, 48 jaar, was bezig met ijzeren steunpilaren in ’t grijs te schil deren. Bij zijn werk naderde hij te dicht bij eene maebien, werd door de riem ge vat en met verschrikkelijk geweld ten gronde geslingerd. Met een gevaarlijke schedelbreuk werd de man opgenomen. Zonder dal geneeskundige hulp mocht baten, stierf hij weinige oogeublikken later. Hel Willemstonds telt thans 38 afdee- lingen, die zorgen voor 59 volksbiblio theken. Hel Algemeen Bestuur schenkt ook gel- delijken steun aan oud-leerlingen-bonden en andere instellingen en kringen die zich hel bevorderen van hel wereldlijk onder wijs ten doel stellen, zooals te Kortrijk, Ninove, Brugge, Eekioo en Nieuwpoorl. Met genoegen vermelden wij dal, voor de 13* maal, de heer en Mevr. De Weert eene som ter beschikking gesteld hebben voor een prijskamp in de Nederlandsche taal onder de leerlingen van de hoogere klassen der stads kostelooze meisjesscho len te Gent (prijskamp Ledeganck). Hel zelfde werd gedaan door Mevr. J. F. J. Heremans voor de weezengeslichten, en door Mevr. Roggbé (prijs Willem Rogghé) voor de stadsjongenscholen. Dr Karei Barbier, uit Veurne, schonk, naar aanleiding van de hulde aan Virginie Leveling gebracht, eene som van 1000 fr. voor hel uilgeven van een boek over Hel Aandeel der Vrouw in de Nederlandsche Letterkunde,». Tal van giften werden gedaan voor de volksbibliotheken; vele sprekers en zan gers schonken hunne zeer gewaardeerde medewerking. Moge hun voorbeeld van toewijding door velen gevolgd worden, lol grooter voordeel van het Vlaamsche Volk! Sinds de opkomst der machienkanlen is de Vlaamsche huisnijverheid van hel kantweven, volkomen vervallen. Hel was voor onze arbeidsters ondanks haar behendige vingeren, vliegend lusschen de wentelende klosjes toch onmogelijk tegen de machien te konkurreeren, die kanten voortbrachl, tienmaal goedkooper. Maar wal de kanten wonnen aan goedkoop zijn, verloren ze aan fijnheid, origineele teekening en sierlijkheid. Alleen de behen dige vingeren onzer kanlmaaksters kon den uil de draadjes die wondere webben weven, waarin bloemen hangen en takken slingeren en die voor eeuwen reeds door heel de wereld werden bewonderd. Het machienwerk is eentonig, zonder afwisseling, noch fantazie en hoe dikwijls niet zonder smaak De naieve teekeningen der oude kanten integendeel zijn vol van den spoelschen kunstzin en den zucht naar dekora'ie, die zoo sterk is in ons volksleven. Het kan ons dan ook enkel vreugde doen te zien dal eene beweging is ontstaan, strekkend tol hel doen herleven van de eigen gemaakte kant. De traditie moet opnieuw aangeknoopl worden. De vroe gere zoo geprezen Vlaamsche en Brabant- sche kanten moeten hun ouden roem her winnen. Tegelijkertijd zal een sociale weldaad gedaan worden met aan duizenden kant werksters arbeid te verschaffen. De Syndikale Kamer der Kantnijvei heid spaart geen moeite om tol dezen uitslag te komen. Zij heeft de openbare denkwijze reeds beroerd en de belangstelling in haar werk veroverd van de hoogere klassen. Zij heeft ook merken ingevoerd om de echte kanten te herkennen, want onze kantkoop- lieden moeten boven alle verdenking blij ven, valsche voor echte kanten te verkoo- pen. Onze lezeressen, waaronder er vele, on danks alles de echte boven de gemaakte kanten zullen blijven verkiezen, zullen on getwijfeld met voldoening vernemen dal pogingen lot herleving der Vlaamsche kanlweverij worden aangewend. BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE. ZONtÏAO 3 NOVEMBER. Comimtacliuiving ter herberg De Vink, bij Aug. Depagie, Pannekalsijde. CombntacluilvinK ter herberg De 3 Konincen, bij Alois Dehille. ZONDAG 10 NOVEMBER. Coinbntscliulving en Smijting op de vogelpik, in het Gouden Mandeke, bij Karei Dawyndl. I*riJ«knni|» op den lkillnr«l bijW* Gli. Opsomer, te Avecappelle. 50 fr. prijs. CombntMctiulvinK en smijting op de vogejpik voor een vel konijn, bij Henri Sauhain, Roozebrug. ZONDAG 17 NOVEMBER. CombntBcliuIving en smijting met de teerlingen om een vet konijn, In den Proostdijk, hij Isidoor Comein Houcke ZONDAG 24 NOVEMBER. Conitintachiiiving ter herberg van Charles Quartier, Zw. non. straat. Brussel. Vraagt en eisclil wel de echte Foster Pillen Jk voor de Nieren wei gerl of doel U terug betalen al hetgeen hier- nevensstaande merk niet draagt. A.V. 17 i tiwf 'i i |0’ j’J i- ONDERWERP TABI er VRACHTVRIJ Geboorten. 25. Dobruyne Yvonna, docht, van Hendrik en Bauden Celina, Zuidburgwcg. 25. Klönhammer Magdalena, docht, van Edgar on Paschael Amelie, Pannestraat. 28. Ooethals Ghislaino, docht, van Abel on Do Puydt Rachel, Bowosterpoort. 29. Paulyn Paula, docht, van Hector on D'hondt Lazarie, Noordvostenstraat. 29. Depla Catniol, zoon van Amaat en Plaetevoet Sophia, Steenweg Moorea. Huwelijksafkondigingen. 27. Lavoa Lodewijk, kleermaker, weduwaar van Bekaert Coleta, met Degroote Leontina, her bergierster, weduwe van Amaat Vandevolde, beide te Veurne. 27. Beck Jozef, zadelmaker, met Ryckewaort' Maria, winkelierster’, wed» van Claereboudt Camiel, beide te Veurne. 27. Lucidarme Oscar, timmerman to Veurne en Bastaert Irma, werkster, te Coxyde. Huwelijken. 26. Dutreeuw Samuel, tolbeambte, geboren te Dixmude, 23 September 1887 met Heroes Elisa strijkster, gob. te Gent, 2 Januari 1888. 26. Desmet Karei, rondreizende muziekant, geb. te Worcken, 11 November 1885 mot Verminck Juliana, werkst. gob. te Veurne, 12 September 1892. Sterfgevallen. 27. Vandewoudo August, werkman, 30 j. 10 m. 23 d. Hospitaal. 29. Declorck Amaat, 2 j. 2 m. 19 dag. Zuidstr. 30. Breamorsch Hendrik, workm. 66 J. 8 m. ld. I wed' van Roseeuw Anna, Zuidburgwcg.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2