VAN VEURNE I 2e Concert-Voordracht lie Liberale Dagorde. p Belgie eo de Oorlog. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT BERICHT. Een flink bestuur. I/* I j l' Willems-Fonds. Zaterdag 9 November 1912. Nr 45 86e Jaar. Hel Klerikaal Onderwijs geklopt. Katholieke Geschenken. 1 lieden lot einde liet Algemeen Stemrecht N. G. A. i ver klaar en zoo Het is noodig terug te keeren op de uitslagen van den wedstrijd van het mid delbaar onderwijs waarover wij reeds gesproken hebben. De klerikale pers wist niet hoe zich uit den slag te trekken; ze beweerde dat in sommige vakken de colleges niet meedoen (de druiven zijn te groen) ofwel herkende dat zij in natuurlijke wetenschappen voor d’officieele scholen moeten onderdoen. Wij willen thans bewijzen dat zelfs buiten scheikunde, aardrijkskunde, teeke- nen, physica en zoo meer, de uitslagen van den algemeenen wedstrijd een klopping van belang zijn voor de klerikale scholen. Voor hel fransch, oude humanileiten rhelorika, behalen de officieele scholen 27 benoemingen, de colleges 8. In ’t vlaamsch en men weet dat in ’t vlaamscbe land de meeste colleges zijn terwijl de officieele gestichten er zeldzaam zijn behalen de laatste toch 10 benoemingen tegen 20. In Duitsche taal, 1 officieele benoeming. Voor de tweede taal, Vlaamsch opstel, hebben de officieele scholen 12 benoe mingen, de colleges 4. In Duilsch opstel, de officieele scholen 7, de colleges 0. In Fransch opstel, de officieele scholen, 22, de colleges 0. In de tweede klas der oude humanitei- ten Fransch, Vlaamsch en Duilsch, eerste en tweede taal en derde taal, Duilsch of Engelsch, behalen de officieele scholen te zamen 114 benoemingen tegen 55 aan de colleges. Voor Rhetorica der moderne humani- leilen (vereenigde sectien) hebben de offi cieele scholen, 123 benoemingen, de col- les, 0. In de handels- en nijverheidsaf- deeling, 19benoemingen en decolleges 0. In hel tweede der moderne humanitei- len, 130 onderscheidingen voor de offici eele scholen de colleges, 0. Tezamen: officieele scholen, 465 be noemingen en de colleges, 77. Wat zal de klerikale pers nu uitvinden om de nederlaag harer scholen te ver bloemen? Vóór de kiezingen van 2 Juni 11. bewe zen onze liberale vrienden, met cijfers in de hand, dat de klerikale regeering niet alleen de openbare schatkist ledig gemaakt had, maar dat ze schulden op schulden gestapeld had, en ons land regelrecht naar den afgrond voerde. Maar de klerikale kiesagenlen schreeuwden bij hoog en bij laag dal de finantieele toestand van ’t land schitterend was, dal de regeering groote besparingen gedaan bad en dal hel budget overliep van boni’s. Maar de waarheid is wal anders Pas de kiezingen voorbij of de klerikale regeering ging uil leenen; zij vroeg de bagatel van 300 millioen, niets meer. Maar de financiers, die zooveel vertrou wen in de klerikale boni’s niet hebben, lieten onze ministers in den steek en de... 300 millioen zijn helaas nog niet gevon den. Nu zoeken onze spaarzame ministers Dit Notarieöle annoncen Alle artikels moeten tegen jij Onnoodig te herhalen, dal het krediet van Belgie, dank aan hel klerikaal bestuur fel aan T zakken is. Op den vreemde wil men van de Bel gische Staatswaarden niet. In ons land zelf is de burgerij zoo ver vaard van de Belgische fondsen, dal zij ze niet meer durfi verkoopen uit vrees van nog eene grootere daling teweeg te bren gen. De klerikale staatsambtenaren doen al wal mogelijk is, om de menschen af te raden de Belgische waarden te verkoopen, ten einde ze nog wat te houden aan den koers van 80 fr. Wie vermag uit te rekenen welk verlies die daling daarstell voor werkman en kleinen burger? Dit verlies cijtert met miljoenen. Wat meer is, hel ministerie heeft sedert lang, de maatschappijen van ouderlingen bijstand verplicht hunne spaarcenten in Belgische fondsen te plaatsen. Zouden onze klerikale confraters ons niet kunnen zeggen, op hoeveel dit verlies komt, alleenlijk voor de maatschappijen van ouderlingen bijstand? Mocht men dit verlies kennen, vele oogen zouden open gaan, en men zou de verdiensten van het huidig beheer kunnen oordeelen naar waarde. Noemt ons een land, dal beter be stuurd wordt dan ’tonze! riepen de kleri kale gazetschrijvers. En wij antwoorden: Noemt ons een land, waarvan^ de Staatsfondsen, zoo dapper als de onze, den dieperik ingegaan zijn. De personen die aan Mr BUYL iels mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lot hem te wenden op hel volgende adres Ktrijgsluan, 1.0%, i wel gansch Europa te zwaard kunnen zetten, en De personen die een abonnement nemen op hel ADVERTENTIEBLAD voor het jaar 1913, zullen ons blad van hcdo" »>nrfn 1912 gratis ontvangen. Abonnement: Een jaar: 4 fr. Met de post; 5 fr. ZONDAG 24 NOVEMBER 1912, om 7 ure ’savonds, Spreker: De heer Advokaal LESAFFRE. ONDERWERP YPER en zijne Geschiedenis (mei zichten). _^De leden van den Libe- ■®ralen Volksbond of één lid hunner familie zijn lot de Concerten-Voordrachten van bet Wil- lems-fonds vriendelijk uilgenoodigd. I Bevoegde mannen zeggen neen; maar I klerikale politiekers en L__ uitgemaakl Wij moeien den moed te vinden om dal allemaal eens duidelijk ie zeggen tol el kaar, en.eens dbl gedaan, eenmaal malkan der uil gauscher hart de absolutie gegeven dan vinden we vanzelf wel de middelen om het gestichte kwaad te herstellen. Die middelen, ze zijn reeds aangegeven in de dagorde der linkerzijden. Zij moe ten voor algemeene basis hebben: Zelf vertrouwen. Vertrouwen in het goede rechl van de liberale partij, in de gezond heid van haar princiepen, in haar kracht, in haar toekomst. Wij moeten gelooven, vast gelooven, dat we nog tot geen wanhoopsmiddelen moeten overgaan om onze beginselen te doen zegevieren. En algemeene werksta king, dat kan nooit wat anders dan een wanhoopsmiddel zijn. Wij moeten ons volle vertrouwen be waren in de macht die onze partij in het Parlement ontwikkelen kan. In de dagorde van de liberale linker zijden staat dat zij, op eigen hand, een voorstel tol herziening van de Grondwet, met het oog op het Zuiver Algemeen Stemrecht, indienen zal. Goed zoo! Maar opdat dit voorstel werkelijk indruk make op het Land en de Regeering in moeilijk heid brenge, is het noodig dat hel alleen maar steune op het goede rechl, en geen zins op bedreigingen met geweld, die aan de Regeering hel 'schoonste voorwendsel tot tegenstand verschaffen dat zij maar wenschen kan. Deze meening wordt nu ook uitgedrukt door den heer G. Lorand in Le Ralliement, dat bet orgaan is van de meest radikale leiders onzer partij, van mannen als Paul Janson, Emile Féron, Hanrez, Lambiotte, en Hermann Dumont, die nog voor de ge boorte der socialistische partij in België, de pionniers van het Algemeen Stemrecht waren. En dan voegt de heer Lorand daar nog de gewichtige verzekering bij, dat Paul Janson zelf, die de vergadering der linker zijden niet bijwonen kon, de dagorde in liaar geheel gestemd zou hebben. Zouden er in onze partij nog zijn, die meenen dat de liberale werklieden mede moeten doen aan eene staking, welke door niemand vuriger wordt gewenschl dan door... de klerikale Regeering, dan stellen die zich dus nog liberaler aan dan Janson en Feron zelven. Doch deden ze dan niet beter, maar inééns af heelemaal socialist te worden? PdeiTZaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. -Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel, blad verse njn {jrukregei. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. D A on 'en voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office de Püblicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. - Men schryft in bij CAMILLE nniiMiiA, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. de klerikale kiesdravers, beweren ja. Hel zal nochtans wel neen zijn, want goed ingelichte bladen hebben reeds ge meld dat het ministerie, onmiddellijk na de opening der Kamers, een wetsontwerp al neerleggen, waarbij twee zonen per huisgezin zullen opgeroepen worden in plaats van één, ten einde alzoo eene leger macht van 450,000 tot 550,000 man bijeen te krijgen. ’t Is wal laat gezorgd, want als de oorlog nu uitbreekt, en de vreemde leger machten dringen ons land binnen, wie zal dat beletten Want die vermeerdering van de leger macht zal van eersten dag, zelfs van hel eerste jaar hare gevolgen niet afwerpen; dat is zoo klaar als pompwater. En zoo staan wij voor hel gevaar, onze onafhankelijkheid te verliezen, door de schuld der klerikale politiekers, die van geene vermeerdering durfden gewagen, uit vrees hunne kiezers le misnoegen En zoo groot is de vaderlandsliefde der klerikalen, dat zij hun land aan overrom peling prijs geven, liever dan de dringend ste maatregelen te nemen ’t Is iets schoons, het Belgisch klerika- lismus De dagorde der liberale linkerzijden van Kamer en Senaat heeft bij de algemeenheid onzer pariijgenooten liet beste onthaal getroffen. Jawel, er zijn er nog die bezwaren op peren, tegen de paragraaf, die de alge meene werkstaking betreft, doch die be vinden zich, overal waar ze spreken of schrijven, net in denzelfden toestand als de negen afgevaardigden, die zich bij de stemming over deze dagorde onthou den hebben Zij vinden wei dat de verkla ring betreffende de staking niet beelmaal deugt, doch zij weten niets voor te stellen om in de plaats ervan te zetten. Maar in hun hart zijn zelfs de meest vooruit strevende liberalen er in geheel niet kwaad om, dat, door deze dagorde de antwoordelijke leiders zoo 1:122." afdoende de algeheele zelfstandigheid van onze partij tegenover volstrekt alle vraag stukken bevestigd hebben. Laat ons de zaken zeggen zooals ze zijn: In ons méér dan gewettigd misnoegen tegen de klerikale regeering, hebben wij ons te ver laten meeslepen jdoor de socia listen. Als we zeggen WIJ, dan bedoelen wewij allen, liberalen, zowelen als we zijn. Hel is eene grove onrechtvaardigheid nu het blijkt dat onze bondgenoot schappen met de socialisten ons meer kwaad dan goed gedaan hebben, al de verantwoordelijkheid te schudden op dié leiders, welke de kartels gesloten hebben. Deze leiders, evenzeer als de liberale bla den, die het kartel hebben verdedigd, zij werden daartoe gedreven, wij mogen wel zeggen door de algemeenheid van de libe rale partij. Aan dien drang was niet le weerstaan. Zij toch die bel geprobeerd hebben, politieke voormannen en liberale gazellen, werden eenvoudig voor verraders Onze lezers weten, dat de toestand sedert langen tijd zeer gespannen zat met Turkije en de kleine mogendheden, die vroeger van Turkije afhingen, maar nader hand onaf.lankelijk werden verklaard, tegen Turkenland zijn opgestaanzij willen vermeerdering van grondgebied ten nadeele van meergemeld land. Montenegro heeft het eerst den oorlog verklaard aan Turkije en Bulgarie, Grie kenland en Servië hebben zijn voorbeeld gevolgd. Deze oorlog zou vuur en te z- daarom is het noodig dal alle Europeesche landen in staal zijn hun grondgebied te verdedigen. Is Belgie in dit geval hunne gebieders, I Elsene (Brussel). UT I. I. ADVERTENTIE-BLAD I- I. f. I. li

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1