VAN VEURNE Voor onze Landbouwers, I 2° Concert- Voordracht De Splinter en de Balk. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Hier en Daar. Willems-Fonds. Zaterdag 16 November 1912. Nr 46 86e Jaar. I In onze katholieke gewesten. in al de Postkantoren. volk, hoe misdadiger volk I tol 114 misdaden, als I moordaanslagen messen en berekend op 757.654,649 franks en de uitgaven op 755.540,100 fr, Weeral een boni van ft millioen. Wacht maar, er zullen er zooveel komen, Toen 26 jaar geleden de inkomrechten op liet vee werden ingevoerd, verzekerden de katholieken dat zulks slechts een over gangsmaatregel was. Die voorloopige taksen zijn echter tot heden toe nog niet afgeschaft. Volgens de beweringen onzer tegenstrevers werden de inkomrechten gestemd om de kleine Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. t’ L._e Groote letters volgens plaatsruimte, r- - personen, levend van landbouw. In 1906 werden er noglhans 8.638.350 fr. uitge geven aan allerlei artikelen den landbouw betreffende. De Vlaamsche landlieden kunnen uit die 1° dal het ZONDAG 24 NOVEMBER 1912, om 7 ure 's avonds, Spreker: De heer Advokaat LESAFFRE. onderwerp: YPER en zijne Geschiedenis (met zichten), rro-r-?rTrJ)e leden van den Libe- ®ralen Volksbond of één lid hunner familie zijn tol de Concerten-Voordrachten van hel Wil lemsfonds vriéndelijk uilgenoodigd. Is het dan te verwonderen dat zulke opvoeding de schandelijkste vruchten op levert en dat de overheid verschrikt staat over de immer grotere toeneming der misdadigheid Wij, van onzen kant, vragen geene gen darmen, zooals de klerikalen doen om deze buitensporigheden te beteugelen, maar wij vragen, tot redding der maat schappij, goed ingerichte scholen met verstandige en bekwame leermeesters, die hunne leerlingen den waren weg der verdraagzaamheid en der naastenliefde toonen en leeren bewandelen. Dat men de klerikale broeikassen van tweedracht en partijgeest doe verdwijnen, om plaats te maken voor tempels van reinheid, goede zeden en naastenliefde, en wij zqllen niet meer moeten zeggenHoe kjtholieker landlieden eens opengaan? pachters te bevoordeelen. De liberalen dat alle lasten zullen afgeschaft worden en dal België een luilekkerland zal worden, door het wijs bestuur van onze kleri kale regeering. Dan zullen wij zingen: Wal is het toch plezant Te leven in Belgenland. Alieuwe lasten. Binnen kort zal er, naar ’t schijnt, door de klerikalen voorgesteld worden hooge lasten te leggen op den tabak. Werklieden, nu kunnen de klerikalen nog niet meer verdragen dat ge van tijd tot lijd een pijpje tabak rookt! De nieuwe lasten zullen den tabak merkelijk in prijs doen stijgen... en gij zult zoo eenige pij pen minder moeten rooken Maar waarom moeten de werklieden rooken? zal de klerikaal vragen, terwijl hij eene sigaar van 1 fr. aansteekt! .Vieuwe Krijgslasten. Binnen kort zal de Regeering een krediet van 1» millioen vragen voor de her inrichting van de krijgstoerustingen en de kazerneering. En zeggen dal het diezelfde klerikalen zijn die aan’t bewind kwamen onder den kreet van Geen kanon, geen man meer! Welke comedianlen! Eene Vraag. Ieder jaar sluit hei budget met boni’s en ieder jaar zijn er meer ;en meer rallen in de kas. De openbare schuld groeit steeds aan; zij is verdubbeld sinds de klerikalen aan Wij spraken nog niet veel over de ko lossale millioenen aftruggelarij gepleegd door de Brusselsche financier Nestor Wil man, algemeene Bestuurder der Spoorlijn Gent-Terneuzen, omdat die zaak volstrekt niets gemeens heeft met politiek en onze lezers daar ten andere door de nieuws bladen lot in de minste bijzonderheid werden ingelicht. Indien wij ons nochtans met die zaak bezighouden is hel omdat de klerikale pers hier gelegenhaid denkt te hebben ge vonden om bovenarms op de liberale partij te vallen, omdat de schuldige, Nestor Wilmarl, over een aantal jaren liberale kandidaat was voor de Kamer te Dinanl. Tusschen dit feil en hel aansprakelijk stellen der gansche liberale partij voor deze schurkenstreek, is er voor de kleri kalen maar één stap. Klerikale bladen noemen Nestor Wil man een «liberaal heerschap en beslui ten hunne artikels over dit financiëel schandaal met den volgenden kosteloozen raad Vertrouw uw geld en goed nooit aan menschen die van God of zijn gebod welen. Wij zullen eerst en vooral doen opmer ken dat de verdedigers eener partij, die de zaak Langrand-Dumonceau op haren kerfstok heeft, heel voorzichtig zouden moeten zijn als er kwestie is van finan- cieele schandalen. Immers, T waren voor al kleine lieden, pastoorsmeiden, oude kwezel», enz., die door dezen pauzelijken graaf gestroopt werden. Ten anderen, waar ontving Wilmart zijne eerste opvoeding In het door en door katholiek Jesuiëten collegie Sl-Louis, te Brussel Zeggen wij nu dat hel de fout is van deze opvoeding dal Wilmarl al zijne dief stallen gepleegd heeft? Neen, zoo handelen wij niet en wij zijn de eersten om alle oneerlijke lieden, tot welke partij zij ook behooren,aanden schandpaal te spijkeren. Zoo zou iedereen moeten handelen Moesten wij de klerikalen in hunne stelling volgen, dan zouden wij gansch hunne partij moeten aansprakelijk maken, wanneer, bij voorbeeld, in eene klooster- llet Budget voor 1913. Hel budget voor 1913 door den minis ter van financiën opgemaakl sluit met een boni van 2.114,539 fr. De ontvangsten worden er en de uitgaven hebben altoos slaande gehouden dat alleen de groole vetweiders en veehouders daar nut zouden uittrekken, terwijl boeren en verbruikers zouden geslachtofferd worden. De waarheid dezer bewering is maar al te duidelijk gebleken. Wel is waar verkoopen de boeren hun vee aan een duurderen prijs dan vroeger, doch van een anderen kant is hunne pacht in evenredigheid opgeslagen. Sedert 1887 is de buurpacht met nagenoeg 50 fr. per hectaar vermeerderd; de grondeigenaars hebben op die manier hunne inkomsten mei gemiddeld 70 millioen zien stijgen. Er zijn in ons land eigenaars, die elk 2000 hectaren grond bezitten: zij trekken ieder 100.000 fr. rente méér dan vroeger; anderen die 6000 lot 8000 hectaren bezit ten, strijken 300.000 tot 400.000 fr. meer per jaar op. De vetweiders en de groote grondbezit ters hebben geld gewonnen; de kleine boeren hebben eerder verloren dan gewon nen en de verbruikers betalen alles. Zie daar wat het klerikaal beheer den kleinen pachters bezorgd heeft. En T zijn wij alleen niet die ’t zeggen v een katholiek volksvetegenwoordiger van I Zoningen, de heer Gravis, verklaarde in de Kamerzitting van 17 Januari 1912 openlijk dat «indien de pachten verhoogd waren, zulks te danken was aan de katholieke regeering Wij zijn benieuwd om te weten of de I kleine pachters inwendig wel juist zoo I dankbaar zijn voor de klerikale weldaad. De provincie Luik telt slechts 85.185 I Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnementvoorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars- per post 5 f Nolarieêlo annonce» 15 c. den drnlu egd. - Beklemen 50 c. - Rechterlijke eerhorételiingen 1 fr'denlrn'kZT den drukregel Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen ArtikPlo\ 7 g Gr00te letters volgens plaatsruimte opgenomen. - De Uitgever heeft hetm™hl ber«te„5e “X „let De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office M„„ Khriift jn OTOWraw, Drukker-Ditgever, Wouwstraat te Veurne, en 3e- heid; de kinderen worden opgebracht in eene’n blinden haai legen degenen die hunne gevoelens niet deelen; men leert er zijne vijanden verachten; ja, men durft er de schaamteloosheid zoo ver drijven de - kinderen tol vervolging aan te zeilen legen bekentenissen lessen trekken: uat ilül hUn eigen vader, omdat hij anti-klerikaal is. alleen door hun eigen beleid, hunne eigene Tn hm i’o J- werkzaamheid en spaarzaamheid is, dat hun toestand verbeterd is; 2* dal de kleri kalen zoo goed als niets voor hen deden alhoewel zij, de landbouwers, altijd ge trouw naar de bevelen van den pastoor gestemd hebben. De Luikenaars integendeel, die steeds voor liberalen en socialisten stemden krij gen veel méér gedaan. Millioenen worden aan landbouwbelangen bij onze Waalsche broeders besteed. Welke is de oorzaak hiervan? Eenvoudig dat men de Vlaamsche bui- lenmenschen nog steeds met praatjes over duivel en hel in slaap kan wiegen, terwijl de Walen zich met dergelijke kluitjes niet in ’t riet laten sturen. Wanneer zullen de oogen der Vlaamsche Wij hebben ons deze week weer eens de moeite gedaan de katholieke gazetten uit te pluizen en op te reekenen het getal misdaden door de katholieke Bonnot’s en Carrouy’s in het katholieke Vlaanderen en in de verkwezelde Kempen gepleegd. En raad eens tot welk getal wij gekomen zijn Neen Wij zijn gekomen volgt verdeeld 11 moorden en moordpogingen; 36 diefstallen mei braak of geweld; 9 zedenaanslagen mei of zonder geweld; 23 bloedige vechtpartijen; 7 veroordeelingen voor zedenaanslagen; 6 veroordeelingen voor moord of moord poging; 22 veroordeelingen voor diefstal. In de yechlparlijen en i._ speelden als naar gewoonte de revolvers de grootste rol. En de Limburgsche Kempen heeft in dit alles ruim zijn deel geleverd Is het dan te verwonderen dat het acht baar orgaan van het openbaar ministerie der Rechtbank teTongeren, verleden week nog in een zijner strafvorderingen over dien dioevigen toestand klaagde en uitriep dat een slechte wind over bet noorden van Limburg blaast Reeds meermalen hebben wij de aan dacht onzer lezers gevestigd op de steeds toenemende misdadigheid van een ge deelte van het Belgische volk. Wij deden telkens daarbij uitschijnen en hierin konden onze tegenstrevers ons niet logen straffen dal hel juist in die streken is, waar de klerikalen meester zijn, dal de aangroei der misdaden hel meesl zichtbaar is. En wij besloten en besluiten daaruit nog dal het gebrek aan een degelijk onder wijs de grootste oorzaak is van hel toe nemen der boosheden. Het zijn vooral de Vlaanderen en de Kempen, die hel gerecht het meeste spel leveren, en in die heilige streken, waai de vrijzinnigen als eene pest worden ge vlucht en waarde dompers overheerschen, zijn de oflicieele scholen moeilijk met I eene lantaarn in vollen dag te vinden. Daar is de opvoeding en hel onderricht I der opkomende jeugd toeverlrouwd aan I kloosterlingen, die niets van de wereld I kennen, die zelf geen onderwijs hebben I genoten en die niets anders beoogen dan I het volk in de onwetendheid ie houden. I In die scholen wordt er niet gesproken I van naastenliefde noch van verdraagzaam- I het hoofd staan van België en de Regee ring zoekt nog maar altijd geld te ontlee- nen bij de banken die vlakaf weigeren. Boni’s hebben en moeten ontleenen Hoe rijmt men dat te saam Mysterie en klerikale regeeringswijze Ministerieel© Herplaastering Generaal-Majoor Michel trekt er van onder als minister van Oorlog. De hoold- minisler De Brocqueville heeft zijn porte feuille overgenomen. De minister van Landbouw en Openbare Werken, M. Vandevyvere, is belast met de portefeuille der Yzerwegen. Staatsminister Helleputte, is minister benoemd van Landbouw en Openbare Werken. Volksvertegenwoordiger Paul Segers, van Antwerpen, is minister benoemd van Zeewezen, Posterijen en Telegrafen. Et voilb! i I ADVERTEiTIE-BLAO

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1