AAN DE KIEZERS. IE Liberale VOLKSBOND r l><r- Nieuwe Belastingen. Geen katten in zakken VAN VEURNE i T: M. Buyl in de Kamer. 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I1 Zaterdag 28 December 1912. 86e Jaar. lboom Geen man, geen cent geen kanon meer!! Alleman op post! Niemand mag ontbreken 18.906.650 fr. IV’’ 52 i'/e, ALGEMEENE VERGADERING TEGEN HET KAZERNELEVEN. fel- 11830. c. Extrakten 20 ,obe ng. voor en u*in- Herinneren wij ook dat gedurende lange jaren de katholieken van de Evenredige Vertegenwoordiging niet wilden weten en deze bestreden. In eens werd deze in de kieswetten, door de katholieken overge nomen. Zal het alzoo insgelijks geschieden met het Zuiver, Algemeen, Eenvoudig Stem- De Belgische Kamer heeft een voorstel van laks op de mjverheidsreklamen, bij middel van uithangborden, plakkaten enz. in beschouwing genomen. Vele kunstminnende lieden hadden de afschaffing der reklaamborden gevraagd die nu zoo menigvuldig in de velden slaan en de schoonheid der landschappen af nemen. De Regeering gaf gehoor aan die klach ten, maar in plaats van ze af te schaffen, vraagt zij er eene taks op te zetten. De klerikale Regeering kent maar een doel meer; geld slaan bij alle gelegen heden. Waar gaat dal toch een einde nemen 17.BOO fr. voor den aankoop van tangen om ijzer- De klerikale regeering heeft eene nieu we vraag tot BIJVOEGELIJKE kredieten ten bureele van de Kamer neergelegd voor de toerusting van’t leger. Ziehier de gevraagde sommen: voor de toerusting van het veldgeschut. 7 millioen voor de toerusting van zekere nieuwe ver dedigende werken in de forten van Ant werpen. gemak- bevrij- school Men verzekert dat de Regeering eene nieuwe belasting bestuudeert. Deze belas ting zou in de nieuwe militaire wet inge voerd worden, onder vorm eener taks die de familien welke geenen zoon aan T leger leveren, zou treffen. Deze taks zou dus belastende onge- huwden, de familien die niets dan doch ters hebben en de familien waarvan al de zonen voor de eene of andere reden uil den dienst ontslagen werden. De Regeering heeft geld, veel geld noo- dig en geld moet er geslagen worden. De heer de Broqueville heeft zich met zijne minislerieele verklaring aangesleid als een marskramer of leurder die katten in zakken te koop aanbiedt. Hij zou zelfs willen dal men de kallen in zakken aan vaardt zonder zien of lasten. Gij moet u tevreden stellen met de de zoetsappige verzekering dat de poesjes heel lief en braaf zijn en dat gij voor geene krabbe- lingen te vreezen hebt. Daarbij doet rond leurder de Broqueville zijnen fonograaf het gekend aria van het vaderlandsch akkoord der partijen aframmelen. T Zal hier en daar misschien wel wat effekl maken op romanlieke en senlimen- leele lieden, maar in zake van politieke en nationale belangen mag men zich door geen sentimentalisme laten meesleepen. Men mag vooral niet als klinkende munt aanvaarden de protestation van gematig- heid en verzoening van wege een regee- ringshoofd die niet aarzelde de generaals Cousebant, Hellebaul en Michel als minis ters van oorlog over boord te werpen, om zich aan T hoofd van hun departement te stellen en millioenen uit de Staatskas te nemen om de openbare beambten, bedien den en werklieden gunstig te doen stem men voor de klerikale partij. Minister de Broqueville zegt duidelijk genoeg, beroep doende op T nationaal ak koord der partijen en op de stemmen der liberale linkerzijde, wat hij voornemens is te doen in zake van legerhervorming. ZONDAG 29 DECEMBER Ï912, om 3 ure namiddag, in het lokaal van de Harmonie Se Cecilia. DAGORDE: 1. Algemeene herziening van de stand- regelen. 2. Lokaal. 3. Inschrijving der dagblad-abonnementen i l Mae (al de ils EN recht? Alles laat het ons veronderstellen. Wanneer de katholieken al de punten van hel programma der oppositiepartijen zullen verwezentlijkl hebben, wat zullen zij dan uitvinden tegen dierevolulionnairs, die Bonnot’s, die Garnier’s, om aan het bewind te blijven. En zeggen dat zij dan pochen omdat zij hervormingen hebben ingébracht, welke zij in kiezingstijd niet eens durven voor stellen aan hunne kiezers. Me overheden, ter stede, verzoeken ons I bekend te maken dat zij, uil reden W van den rouw aan het Hof, geene nieuwjaarbezoeken zuilen kunnen ontvan gen. Over den slechten toestand der licht schepen en loodsbooten, die zouden moe ien door eene bevoegde Commissie onder zocht worden en levens voorzien zijn van de draadlooze telegraaf. Fonkel Lende (lx (eggen er Skers, Idend, Hel is eigenlijk legen den algemeenen dienstplicht niet dat de klerikalen het heb ben, maar legen hel kazerneleven. Evenals de Patriote, heeft de Courrier de Bruxelles er schrik van. «Wij zijn diep overtuigd», zegt hij, en wij weien dat de ondervin- dingrijksle mannen daarover onze gedach ten deelen, dat de kazerne gevaarlijker is dan de onzijdige school en dal hel kelijker zou zijn onze kinderen te den van de gevaren der onzijdige dan van deze der kazerne. En onze militaristen zien i op heel de katholieke jeugd Hel is wel geen kieslijd, doch wij ach ten het noodzakelijk de kiezers, de laatste kiesperiode te herinneren, alsook de pro- grammas welke door de katholieken en de liberalen werden vooruit gezet. De liberalen wilden onder meer: 1. Algemeene militaire dienstplicht. 2. Afschaffing van het vergunnings recht. De katholiek' n beweerden: 1. Geen man, geen paard, geen ka non, geen cent meer voor het leger te zullen vragen. 2. Afschaffing van het vergunnings recht was onmogelijk. De stemming had plaats op die ver scheidene programma’s. De uitslag is ge kend: de klerikale meerderheid was van zes tot zestien gestegen. En nu, wat gebeurd er? Minister de Broqueville, de gekozene dier meerderheid, legt een wetsvoorstel ter tafel, waarin bijn» al de hervormingen door de liberalen gevraagd voor HET LEGER en dezes aanwerving worden over genomen. In eene Antwerpscbe gazet had Mr Buyl die hervormingen uitgebreid, en T zijn juist deze die we lerugvinden in het ontwerp van den minister: De algemeene dienstplicht, de verminderde dienstplicht voor de jongelingen die een examen on dergaan enz. En Donderdag 12 dezer, stelde ineens Minister Levie, andere gekozene dezer meerderheid de AFSCHAFFING VAN HET VERGUNNINGSRECHT voor, welke door M. Beernaert over twintig jaar ingebracht werd, en sedert dien door de oppositie standvastig bestreden. Ziedaar dus twee punten van hel pro gramma der {liberalen overgenomen door de katholieken. En nogthans, tijdens de laatste kiezing verklaarden diezelfde katholieken die ver- anderingen onmogelijk, als tegenstrijdig met Belgie’s welvaart en vooruitgang; welken schrik joegen de katholieken de kiezers niet aan met den Algemeenen Dienstplicht. En nu stellen ze hetzelve voor. De afschaffing van het vergunningsrecht zou te veel hel gebruik van den alkool verspreiden; en in eens schaffen de katho lieken hem zelf af, en in plaats van alkool in 70.000, zal er in 240.000 herbergen verkocht en geschonken worden. Waarom moesten dus de katholieken zoodanig de liberalen aanvallen, in Juni 1912, vermits zij nu hun programma over nemen. En was hun programma dan zoo af schuwelijk?!! De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld Over het niet toepassen der openings taksen van de hotel- en drankslijterijen onzer badsteden, die geregeld meer dan zes maanden per jaar sluiten? Over de maatregelen te nemen lol het bespoedigen der uilbaggeringswerken der vaart van Oostende naar Brugge, tusschen Slijkens en Zandvoorde en waarvan de aanbesteding reeds twee maanden geleden plaats had. er niet tegen 1 er heen te zenden uil slecht begrepen polilieken geest, zonder rekening te houden van de godsdienstige belangen. Pakt dal vast, M. de Broqueville, andere, die de jongens naar de kazerne willen drijven. Het is heel behendig het liberaal program ma bij te treden om eene legerhervorming te bekomen waarvoor er misschien op de klerikale banken alleen geene meerder heid zou te vinden zijn. ’lis te zien of de minister er niet op uil is om de liberalen in den zak te steken, op het oogenblik dat hij er de kwade, krab bende en bijtende kat der schoolhervor ming zou uithalen. Immers, voor wat de kieshervorming en de schoolhervorming betreft, zijn Broque- ville’s verklaringen meer dan den Bijbel op vele plaatsen: «duister en onverstaan baar». Neen, de liberalen mogen geen katten in zakken koopen. Er zijn niet één maar drie groote nationale belangen in ’t spel de legerhervorming, de kieshervorming en de schoolhervorming. Niet op één maar op alle drie willen de liberalen welen wat de Broqueville in den zak houdt. Dit blad verschijnt den Zaterdag. Abonnement: voorop betaalbaar 4 fr. ’sjaars; per post 5 fr. Een nummer 10 c. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieële annoncen 15 c. den drukregel. Reklamen 50 c. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Alle artikels moeten tegen Donderdag avond vrachtvrij en onderteekend toekomen. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende* worden niet opgenomen. De Uitgever heeft het recht artikels te weigeren. De Annoncen voor Belgie en Buitenland (behalve de beide Vlaanderen) worden ontvangen door het Office db PublicitÉ, Nieuwstraat, 36, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE brlvein, Drukker-Uitgever, Nieuwstraat te Veurne, en in al de Postkantoren. draad over te snijden ten gebruike van het leger te velde. voor den aankoop van 104 verrekijkers ten dienste der forten van Antwerpen en der Maas. voor den aankoop van allerlei materialen voor de forten van Antwerpen. voor de verbetering der kazerneeri 1.740.000 fr. voor den aankoop van voorraad voor het veldgeschut. voor den aankoop van voorraad voor de forten van Antwerpen. de instellingen der vliegschool. 2.763.000 fr. voor de inrichting van een reservevoor- raad voor de linielroepen. voor den aankoop van verrekijkers, ,auto- matieke pistolen enz. voor het veldgeschut en den «trein». voor de instellingen in zekere forten van telefonische verbindingen. Samen dus: T Is bijna niets! Maar eenige centen.... •HH* i i, Quln- iteller. he Brei- Onder tokken, en idechoe- onnaies. <ez. waliteit 4.BOO.OOO fr. ADVERTENTIEBLAD i k sel. 1 i 63.000 fr. 371.000 fr. 1 millioen 31H.1KO fr. 330.000 fr. 400.000 fr. 976.000 fr.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 1