wy brieven uit de depar- de begeerte uitdrukt om te het ooorloopig Gouverne- Men schryft uit Veurne, 4 juny> Donderdag laelst, om 7 1/2 ucr ’s morgens, zyn alhier de scheur, koei-en zwynslallen verbrand, op de hofstede van Karei Vogels. Twee kalvers zyn er in omgekomen. De schade, voor wat den gebruiker betreft, wordt geschat op 600 franken. Vrydag middag stond het zwynslal in brand van de herberg de Parysschael. Door de spoedige hulp is het vuer welhaest gebluschl geworden. Iels dat te bemerken slaet, is dal de vrouwen dezer twee huizen gezusters zyn. Dezen morgen klopte men al wederom brandt, het vuer vernielde nu nog eene schuer in stad, en welke ook door dezelfde familie gebruikt wordt. Men schryft al deze brandstichtingen aci) de kwaad willigheid toe. M. Boyaval-Dujardinarrondissemènts- kommissaris van Bruggeheeft zyn ontslag aen den minister van binnenlandsche zaken toegezon den. Catharina Claeuw, en Cath. Tant, zijn gedaen hebben met hel geld dat zy den 24 february in de kassen hebben gevonden en met aide sommen welke geligt zyn. liet is aen de vertegenwoordigers van het volk om deze vraeg zonder bewimpeliugen en zonder zwakheid, op het spreekgestoelte te doen. De baldadigheden die 1793 herinneren zyn te Lyon in vollen zwang: het sledelyk komiteit heeft besloten de straten die de namen van Lodewyk XVI. MalesherbesTronohet en Desèze droegen te herdoopen met degeene van Robespierre Marat. St. Just en Barrère. By gevolg van dit besluit, hebben tien leden van het komiteit hun ontslag gegeven. Den 26 mei heeft eene derde omwenteling te Weeenen plaels gehad. De ministers hadden het bevel der ontbinding van het akademiesch legioen gegeven, hierop is er een opstand uitgeborsten, en hebben de studenten en werklieden barrikaden op geworden. Om 10 uren ’s morgens zyn de soldaten met het volk handgemeen geworden: hel krygsvolk is terug geslagen geweest liet ministerie is verpligt geweest de volgende eischen van hel volk toe te slaen; 1“ behouding van het akademiesch legioen; 2° verwydcring van de troepen op vier uren buiten Weenen; 3° terugkomst van den Keizer in Weenen binnen de acht dagen, of de afzending van eenen keizcrlykcn prins om hem te vervangen. Roomen, 20 mei. De H. Kader verlaet het Quirinael niet meer behalve dat hy over eenige dagen in Sinte-Maria- Majores is gaen bidden. Hy leeft afgezonderd in zyn paleis als wilde hy daerdoor bewyzen dathy geen deel neemt aen al het ongeregelde icat er gebeurt. DeFranschcn verstaen toch aerdig de gelyiiheid voor de wet. Over eenige dagen wierd door hei opperhoofd der justicie, aen de nationale vergadering de toelating gevraagd om Louis Blanc voor het ragt te mogen dagen, zoo wel als zyn medepligtigen die geene leden der vergadering zyn. Eene commissie wordt belast met het onderzoen. van de vraeg des ministers, en besluit om dezelve toe te staen. Niet tegenstaande, de volssver/egenwoordigers hebben beslist Louis Blanc nieZ vervolgd moet wordenzoo daZ voor hetzelfde schelms/uk, de eenen in de gevangenis zil/enen de anderen op vryevoeZen zyn. Zie hier wal de nationale Vergadering te Parys over de werkhuizen beslist heeft: Art. 1. Het werk per lack zal in de nationale werkhuizen, zoo spoedig mogelyk, bet werk per dag vervangen. Het zal reglslreeks geleverd worden aen den prys van hel bestek, zonder afbieding of ondernemers, hetzy aen vereenigde, helzy aen af gezonderde werklieden, volgens den aerd van den arbeid. Art. 2 Er zullen in de ministeriën van openbare werken, van koophandel en van binnenlandsche zaken byzondere kredieten worden geopend, orn by middel van voorschoten en premiën, de herneming te verhaasten van de departementale en gemeenlekke werken of van de byzondere nyverheid. Art. 3. De werklieden welke sinds minder dan 3 maenden in hel departement der Seine gevestigd zvn, en geen bcwy$ van bestaenmiddelen kunnen geven, zullen voor hen en voor hunne familiën marschbrieven ontvangen wiel eene schadeloosstel ling voor hel verplaelsen, waervan zy een deel by hun vertrek en een deel by het aenkomen op hunne bestemmingsplaats zullen verkrygen. Art. 4. Heltegenwoordigdekreet zalin de steden en gemeenten der departementen, op de vraeg der gemeenteraden, toepasselyk zyn. De Nationale Kergadering heeft zich dyns- dag in haere bureelen bezig gehouden met het wetsontwerp betrekkelyk het herstellen van de echtscheiding. De denkwijze strekkende om het vraegstuk tot een gepaster oogenblik te verzenden schynt in het grootste deel der bureelen den voorkeur verkregen te hebben. aen Ie vangen; de garde nationale slaet er van ’s morgeus lol ’s avonds onder de Wapenenniemand kan er gerust slapenschrik, kommer en benauwd heid beklemmen er eiken burger, en in elks mond ligt de profelieke vraeg: Wat zal het morgen zyn? De geldmiddelen zyn uilgcput, en toch moe- het gouvernement, in Parys alleen, 125,000 werkZ lieden onderhouden, alhoewel deze werklieden spottend daer nederzillen zonder Ie werken, en niets doende dan samenzweringen tegen het Bestoor en tegen de Kamer brouwen. Daerby geen koophan del, geene ueering, geene winst. Kan die kruik wel lang zoo te water gaen zonder dat zy barst? Nu Frankryk latende, sturen wy onzen blik naer elders. In Romen hebben de gewapende burgers den Paus en de katdinalen eenen dag lang letterlyk gevangen gehouden en Z. II. belet eenen enkelen vanzyne raedshe.eren te zien of te spreken, zoolang tot dat hy, onderdo bedreigingen bezwekenheeft toegestaen in wat de muitelingen eischlen. Het hoofd der kerk is verpligt geworden zyn wereldlyk gezag af te staen aen de hoofden van den opstand. De bewonderde, de beminde paus Pius IX!!! In Napels is over eenige dagen eene tweede om wenteling losgebarslendie hel leven aen 401) sol daten heeft gekost, alhoewel de soldaten er hebben gezegenpraeld. Koevele burgers zullen er dan niet gebleven zyn. Sicilië heeft zich gewelde!) k door eene revolutie-van Napels afgescheiden. In Piemont, in Lombardië, voert men eenen moorddadige!) oorlog legen Ooslenry.k. leti voordeelc van een eigenhandig italiaensch volksbestaan. In Weenen heeft een zoo dreigende opstand plaels gehad, dat de keizer, na al zyn gezag Ie hebben moeten afstaen, bedeklelyk n ier Tyrol is vertrokken met zyn gansch huisgezin, latende, zy ne onderdanen onder malkander haspelen en beschikken over het lot van hel keizerryk. In Hongarië en Boheme woedt insgelyks hel veur des opstands. In het Binnen-Duitschland zvn nog dagelyks op standen, en iedere streek heeft er reeds ten minste een paer omwentelingen onderslaan of zich moeten verdedigen legen verlossers van de soort die wy Ic Risquont-tout onthaald hebben. In Pruissen is het Openbaar gezag nog niet hersteld het woelt er nog altyd. driegend onderdo werklieden; de Rhvnprovincien geven er nog eenen vryen loop aen den hael dien zy de Pruissen loedragen; daer ook heerscht onrust, vrees en onzekerheid. In Polen vechten Duitscliers en Polakken legen malkaêr in afgrysel'yke möorderyen. In Denemarken is oorlog over de hertogdommen Slees wyck-llolsle in. In Spaenje hebben ook alle weken eenige bloedige oploopen plaetszoo als over eenige dagen te Sevilje. Tot hiertoe gaet hel in dit land nog tamely k; inaer of hel er houdelyk zal hl wen, dit weet God! Welk prachtig Ipferecl van wanordevan ziekte en van uitzinnigheid.! Wat heeft hel menschdom toch zoo eensklaps.in hel hoofd gekregen, dat het als een razend dier naer bloed hygl? Zou het waer zyn, gelyk sommigen zeggen, dat er Ie veel volk in de wereld is? Hoedanig zal nu het einde vjn dit alles zyn? Frankryk moet, by deze vervaerlyke opschudding zekerlyk verliezen. Het was in bezit van alle voordee- len; van eene zekere vryheid, misschien genoeg voor zulk onrustig volk;zyne nyverheid bloeide; zyn invloed was magtig en het stond in Europa als een gevreesde reus, wiens kracht voortdurend groeide.. Van dit alles blyft niets meer aen Frankrik over, noch vryheidnoch invloednoch ny verheidnoch kunsten, noch geleerdheid, noch rykdom. Het zal als republiek zich noch verder uitputten in twisten en burgeroorlog, tot, dal het, vermoeid zynde na •eenen laetslen inwendigen slryd, adem zal mogen scheppen. Dan zal het alles nieuw op te bouwen hebben; maer vermits de fransche natie klacrbly- kelyk een oud en vermolmd volk is, zal zy dan eerst gevoelen, dat haer de jonge krachten ontbreken. Duitsland en Italië, indien deze landen niet te veel de fransche liglzinuigheid naapen, zullen ■ongetwyfeld by de omwenteling winnen. In den grond was hunne zaek eene edele vadcrlandsche zaek. Deze volkeren zyn jong en vol levenssap. Zoohaesl hun bestuer op vasten voel zal rusten, zal men deze natiën met ongemeene kracht zien opslaen, als voorlichters in kunsten, in wetenschappen, in handel, nyverheid en beschavingen welligl zal Duitschland voor altyd den staf des invloed* aen Frankryk ontrukken, lol groot geluk van hel geschokte Europa. -M. Denecketc, van Ypere, en M. Debrouckere presideiif van den club te Rousselacre, Lieden zich alle twee aldaar aen als kandidaet-Senateur. M. Kandenberghe laetst onderpastoor te Clerckenen nu in dezelfde hoedanigheid te Bende ledeis aldaer aen den typhus overleden. In het gehoor van den 30 mei van het hof van assisen van West-Klaenderen. Karei Marras, oud 43 jaren, daglooner, geboren en woonende te Staden beschuldigd van diefte gedeurende den nacht van 9 January 1848, ten nadeele van Petrus Noyezdienstknecht te Staden is veroor deeld tot zes jaren dwangarbeidtentoonstelling en zes jaren waekzaemheid. Denzelfden dag, Petrus Sarrazynoud2i jaren, werkman geboren en woonende ts Boesinghe beschuldigd van brandstichting van eene koornscheltoebehoorende aen L. Ghesteinte RKaesten (Frankryk)is veroordeeld tot de straf des doodswelker uitvoering zalplaets hebben op eene der openbare plaetsen der stad Brugge. In het gehoor van den 2 jwnyheeft hetzelfde hof veroordeeld: 1° Tot 5 jaren gevang Karei Kan de Fenne oud 27 jaren, ivoonende te fVbumenpligtig verklaerd van dieften gepleegd met bezwarende omstandigheden. De medebeschuldigde Rosalia LiphoutRosalia vrijgesproken geworden. 2° Tot de doodstraf, Ph. Segher, wooijMjide te Brielen, pligtig verklaerd van het patmlhof van K. Caillet in brand te hebben gestoken. Het departement van oorlog heeft de mililiens van 1841 en 1842 die in onbepaald verlof zyn en middelen van beslaen zouden ontbrekentoegelaten naer hunne korpsen terug Ie keeren. Enkel tien man nen up de 12 of 13000 mililiens waaruit deze klassen bestaen, hebben van deze toelating gebruik gemackt. In de tegenwoordigheid van de zoo geruststellende verklaringen van den heer Bellocq afgezant van Fran kryk, en de orde welke ten allen kant heerscht, doet de heer minister van oorlog Ghazal, een nieuw werk opmaken ter vermindering van ons wcrkelvk leger. Men weet dal Frankryk, onder de regeling van LodewykPhilip te Brussel, door eenen gezant vertegenwoordigd was België had insgelyks eenen gezant te Parys. Daer de heer Bellocq, die thans den lieerde Rumigny vervangt, slechts den rang heeft van buitengewoone afgeveerdigden en gevol- magligdcn minister, is hel zeer nateurlyk dat de Belgische agent by de fransche Republiek denzelfden rang hebbe. Ook beeft ons Gouvernement, zegt men, voorgenomen hel karakter onzer legatie te Parys te veranderenen die door eenen gevolmagtigden minister te doen besturen, alsook van de toelage welke reeds van in de eerste jaren onzer omwenteling aen die legatie vergund werd merkel) k te vermin deren. Niettemin, zou de prins de Ligne,ecrhy den post verlaat, welken hy met zooveel verknochtheid en onderscheiding vervuld heeft, gelast zyn met de byzondere zending om als gezant de officiële betrek kingen tusschen België en de fransche Republiek te openen. Men schryft uit Luik, den 2 Juny De bloedige drama die onze stadzoodiep onroerd heeft, is met eene dubbele dood geëindigd. Mevrouw Demy is gisteren morqendom 10 uren aen hare talryke wonden overleden en heden heeft de geoangenisu achterals hy aen Dieudoné Delbrouck het ontbijt bragt, slechts een lyk gevonden. De ongelukkige had zich met zyne onderbroe k opgehangen. Dagelyks ontvangen tementen waerin men weten wat de leden van het ooorloopig (ionverne men tdie aen hel hoofd der ministeriën zyn geweest-,

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1848 | | pagina 3