/v 2 'Vierde Jaer. DIXMUDE. BERIGT. Dixmude, 4“ January 1850. N." 165. EEN DONDERDAGBLAD VOOR AENKONDIGINGEN, TYDVERDRYF EN ALGEMEENE BELANGEN. JTetBoterkuipjegw/ï alle zondagen een Supplement uit behelzende het byzonderste nieuws, de eene of andere stichtende en nuttige lezing en de HIARKT- PRYZEN VAN BRUGGE EN YPEREN van daegs te voren. De prys der inschryving op dat Supplement is 2 franks ’s jaers voor de geabonneerden op het. Boterkuipje, en 5 franks voor de anderen. Men kan ten allen tyde inschryven. Geene ongefrankeerde brieven worden aenveerd. KRONYK. De treurigste geruchten waren te Parys in omloop wegens de zaken in Italië. Men verzekerde dat er eene nieuwe omwenteling op handen is, dat de zamenzwering te Romen gesmeed is en de ramp zaligste inzigte» koestert. Men voegt by dat de omwentelaersdaer mede niette weden, een re- vohitionnaiie uitbersting zouden te weeg brengen in Zwitserland en Duilschlandmet de aenstaende lente. ’T is inderdaed uil Zwitserland en Piemont dat de oproerige schriften overal verspreid worden, en het is genoeg gekend dat het Jonge Italië, eene geheime sekte, de afschuwelykste komplotten smeedt. Men spreekt van vergiftigingen en moorden, en Siciliaensche Vespers. Wy weten niet tot hoever al die droevige ge ruchten waer zyn; doch de toestand van Europa is zeer hakelig. ’T is aen de stadsbesturen, die vriend zyn van rust en orde, de noodige maetre- gelen te nemen om het gevaer, waermede men hen bedreigtte voorkomen. Men spreekt op nieuws veel in Frankryk van aenslagen op de stadsregering, of coups d’ëtat. Wat er van zy, altyd is het waer, dal niemand ge looft aen de bestendigheid der Republieken dat iedereen dezelve wel zou willen omverwerpen. Maer de uitvoering is moeijelyker dan men het meent, want de partyen zyn het niet eens wegens hetgeen men in de plaets zou stellen der regiem van 24 febrnary. De Wetgevende Vergadering heeft de wet, ter beteugeling van de verergernisseu en losban digheid der dorpschoolmeesters, die in vele plaetsen M. Ch. Debrouckere op wandeling. Onze lezers zyn nog indagtig dat M. Debrouckere, over eenige wekenuitriep in de Kamer der Volks vertegenwoordigers De almoes onteert dengene die ze ontvangt Diezelfde, heer deed kort daerna eene wandeling op de boulevards te Brussel, ten einde wat nieuwe lucht te scheppen en zyne menschlievende improvi satie een weinig te herknauwentoen hy eenen bedelaer ontmoette, die hem eene almoes vroeg. Die ongelukkige vertoonde zich met een ontvleeschd aengezigthetwelk schier gansch overlommerd was door eenen langen gryzen baerdzyn hair was van dezelfde kleur en stak allezins overeind nit; hy had eene gescheurde vest om het lyf; eenige lobben vervingen de broek; hemd, geen; schoenen, zero; en hetgeen dit alles bekroonde was een hoed zonder opperstehairloos en langs alle zyden ingevallen de ongelukkige steunde op eenen krommen en knobheligen stok. M. Ch. Debrouckere, in diepe gepeinzen ver- de jongheid bederven en het snoodste socialismus verspreidenmet eene groote meei dorheid aenveerd Die wet is slechts voorloopigvermits de algemeene wet op het openbacr onderwys tegen den 14 dezer aen de orde van den dag gesteld is. 'T is alsdan dat de groote stryd zal geleverd worden. Intusschentyd is het niet ongepast te doen bemerken dat het de Staet is die de onderwyzers, welke men nu ver vloekt, gevormd heeft. Zoo dat de Staet zelve het meest pligtig is, en indien de Staet, in ’t toeko mende zich nog bemoeit met wercldlyke school meesters te vormenzy zullen in alles gelyk zyn aen de tegenwoordige de zelfde boom brengt altoos dezelfde vruchten voort. Den oorlog tegen Rosas gaet in rook vergacn. In zynen encyclischenbriefaen de bisschoppen van Italië, weerlegt Z. H. Pius IX de dwalingen, welke de volksaenvoerders en de vyanden der Kerk verspreiden, om het catholyk geloof te vernietigen. Gedurende de elf eerste rnaenden van 1849, is de invoer van tarwe ter verbruikinggeweest 5,200,000 kil, door een gerekend, voor elke maend. In de maend december beliep die invoer 4,584,045 kil., en de uitvoer van Belgische tarwe slechts lot 2,012,400 kil. Dus 2,571,045 kil. tarwe, dat is 55,840 heet., meer in- dan uitgevoerd in den tyd van 51 dagen. De totale invoer van vreemde tarwe en rogge, gedurende het jaer 1849, beliep tot 52,950,695 kil., en de uitvoer, tol 50,445,821 kil. Dus.meer uit- dan ingevoerd, 5,515,126 kilo grammen. De jongste tydingen uit Romen zyn van de 5 january, en behelzen niets byzonders. Het bezet tingsleger is vermindert tot op 14 of 15,000 man, by gevolge het vertrek van verschelde regimenten. Het maekte er zeer koud, en wegen lagen overdekt met sneeuw. Men sprak er over de terugkomst van den Paus de eenen stelden dezelve op den 11en de anderenop den 17. Te Berlyn houdt men zich veel bezig met de veranderingen, welke de Koning aen de Constitutie wil doen. Men is nogthans van gevoelen dat de Kamers die veranderingen zullen aenveerden. Overal in Vlaenderen klaegt men over de aenhoudende schending der geheiligdste regten der Vlamingen, van wegens ons fransch-waelsch ministerie. Ditmael gewaegl het van de verklarings- billelten voor den verkoop van sterke dranken. Die biljetten, doorliet gouvernement aen de ontvangers toegezonden, zyn uitsluitelyk in het fransch op- gesleld. Dezelve bevatten schikkingen en onder- rigtingen, welke de schenkers en herbergiers nood- zakelyk moeten kennenen waervan zy geen een woord verstaen. Ook vernemen wy dat er velen zyn die weigeren dezelve te teekenen. De Senaet heeft den budget van openbare werken gestemden heeft daerna zyne zittingen onbepaeklelyk opgeschort. Eergisteren heeft zich de Kamer der Verte genwoordigers vereenigd; het eerste ontwerp, dat zy te onderzoeken hebbe, is de budget van oorlog. Wy verhopen datzy eene beslissing zal nemen overeenkomstig met de ware belangen van het land en de behouding van een goed leger. Dekiezingen, ter vervanging der veroordeelde of gebannen representantenzal plaets hebben in Frankryk den 1 maert. De President der fransche Republiek koomt een wersontwerp aen de wetgevende Vergadering aen te bieden, by welk de soldy der onderofficieren van het leger van 20 centimen daegs verhoogd zoude worden. De Montagne, het niet willende onder doenvoegt er een verhoog by van 5 cen timen per soldaet. Zeer waerschynelyk zullen beide die voorstellen verworpen wordeningezien het inzigt der voorstellers en de vermeerdering der schuld, sedert febrnary 1848, van 65 millioen in teresten ’s jaers. 1 HET BOTERKUIPJE dit blad gedrukt 't Goud, dit flimpen d'oproerbazcn In hun ledige kabazen En zoo eindigt ’t weed tooneel, Herinnering aendej aren Veertig. Rust nulieve landgenoten Langer kloppe uw hert niet meer ’t Volk heeft al zyn poer verschoten Met de vorsten vree gesloten Satan keert naer d’helle weer. ’t Mag waerachtig wel zoo heeten Want het ysselyk geweld Dat de troonen omgesmeten Heeft, en ons van angst deed zweeten, Kost ons aliyd bloed en geld ’t Fransche volk, dat niet kan slapen, Dan op ’t harde legerbed Liep éen derde mael te wapen *t Scheen, men ging nu kroonen rapen Zoo sprak toch de nieuwe wet. Kroonen krooneno gy dwazen Schroot en kogels zyn uw deck - Enterwyl die vieze snaken In een ryk versierde zael Zich met spel eu zang vermaken En een deel tlaconljes kraken Gyge zit uit d’aerden schael Kouden koffy in te slorpen En het sneedje roggen brood Datnu nogin onze dorpen Maer den hond wordt toegeworpen Moet n hoeden van de dood; Enterwyl gy ’t vet ziet leken Langs hun rosten bokkebaerd Mogt gyvan geen honger spreken. Ofzy doen u nog wel steken Waer de lucht nooit op en klaert. Arme vrouw tochaame kindren Gure winterty komt aen Neen, uw leed zal niet vermindren, Thans gaet u de, vorst nog hindren; Wie zal u ter hulpestaen? Zy toch nietdieheete hoofden, Die den werkman in ’t verdriet, Weeral bergen goudbeloofden, 't Wyf is uitgeput van krachten Flauwe rapenbrood en look Zyn haer voedsel. Lange nachten Brengt zy door in droeve klagten, Sterft haer kindjezy sterft ook, Acheen traen ontrolt myn’ oogen Uwe vrouw kan 't jongste kind, Niet meer laven. ’T heeft gezogen Jamaer als de borsten droógen Zegt eens hoe veel melk hel vindt? Met een graantje zout. Alle aflichen, by den uitgever van worden onvergeld in hel eerstkomende nummer geplaetsl. Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbacr voorop Voer een jaer, in stad fr. 500 Buiten stad vrachtvry 00 den drukregel. ANNONCEN. De annoncen worden ingeplaelst tegen 15 centimen ---r~"S-5«g-rn -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1