Zamenspraek Die les is toch uw’ kluit wel waerdig? Gy?Gy hebt my r «.1 zonken, zag hem niet, en ging altyd voort in de rigting van Elterbeeck; de bedelaer volgde hem met moeite en mompelde met eene afgebroken stem Eene kleine ja!moes, als ’t u belieft? Na drie minuten wierp M. Debrouckere hem eene Kluit toe om van zyn geklag verlost te zyn. Maer op hetzelfde’oogenblik ontving hyeenen zoo geweldigen stokslag tusschen hals en nek, dal zyn hoed tien stappen verre vloogzyne eerste beweging (niet van den hoed, maer van M. Debrouckere) was zich te werpen op den ellendeling, die hem, op zulke eene wyze, bedankte over zyne almoes. Maer er schoot hem aenstonds te binnendat hy, deel makende van het vrede-kongres, niet mag vechten. Ook liet hy den bedelaer los, ging zynen hoed oprapen en vroeg den schooijer zeer vreed- iaem Wat gaet gy doenmyn vriend De bedelaer had zich opgeregt, en vertoonde zich als een kloeke en wel gespierde kerel. Hy antwoordde Gy, myn vriend?, onteerd Ik heb u Onteerd, zeg ik; en dewyl ik noch pistool noch degen heb, ik vraeg voldoening, den stok in de hand. En dit zeggendeschortte de vreeslyke bedelaer zyne hemdmouwen op, die hy niet had. M. De brouckere wierd ongerust, hy keek langs alle kanten, of er niemand hem ter hulp zoude komen maer het was al verloren gekekenniemand ver toonde zich. Voor my, ik beken het regtuit, ik zou bang geworden zyn en de vlugt genomen hebben door de velden, al hadde ik moeten de ooren aflerten.van den eenen of anderen kool, t.ste prys der landbouwexpositie. M. de Volksvertegenwoor diger deed beterhy trad in onderhandelingen zegde Verschoon, burger, ik heb geenszins u willen Logentaelgy hebt wel willengy hebt er u over gevleid in de Kamer, en dat nog luid op, gy hebt het herhaeld in ’t publiek, en geloof my, schoone sire (hy heft zynen stok op), uwe woorden zyn niet gevallen in de oor van eenen haesof ten minste,bekent het, die haes is een doortrapt konyn. Gy misgrypt umyn vriendik ken u niet, dus heb ik u niet willen onteeren. Ik misgryp my? ’T is mögelyk! Indien het zoo is, geeft aen een ander de betaling over, welke gy ontvangen hebt. Maer zyt gy niet mynheer Charles Debrouckere, burgemeester van Brussel, enz., enz., en broeder van Henri Debrouckere, die gelukkige zieke, aen wien wy eene almoes geven van 36,000 fr. ’s jaers, om naer Romen te gaen granaetappels en macaroni eten Ja! T is ook gy, niet waer, die in de Kamer deze domme en onmenschelyke woorden gesproken hebt, dat de almoes dengene onteert die ze ontvangt? Maer ’T is gy die beweerd hebt dat de ongelukkige, die een stuk brood vraegt, om niet te sterven van honger, zich onteert? Ik Dat de verstyfde ouderling, die do hand uit steekt, zich onteert? Ik beken Dat de weduwe, die noodig heeft ondersteund te worden, zich onteert? *T is Dat het kind, dat. in een wcezenhuis opgevoed wordt, zich onteert? Dal Ie zieke, die sterft op een bed, in het hospitael, zich onteert?myn bloed kookt in myne aders!!! (M. Debrouckere vryft aen zyn voorhoofd). Achbedankt den Hemel dat ik, n'etlegenslaende de armoede die my over stelpt, nog in God geloof en in de goddelyke Voor zienigheid die regtveerdig is en u wel zal weten te vinden op zynen tyd; anders, weet gy wat ik met u zoude doen? Dewyl gy zegt dat ik my onteere met de brokkelingen te vragen, die van uwe tafel vallen, ik zoude gcwcldigerhand eene plaets aen uwe tafel nemen, en daerna wierpe ik u de deuren uit G DEVILLERS. Fra when, wenjiu user da Belgen, (Via m in y. Zy niet, die het volk bederven En gaen preekenom in’t rond Godverzakers acn te werven Zy nietdie al vloeken sterven Met het schuim op hunnen mond. En alleen de schatten roofden Neen, myn vriendenzy toch niet. Leert'hier peis en vrede minnen Steekt het moordstael in de scheê Leert hier boe men moet beginnen, Om een’ ryken oogstte winnen Dan kent gy noch druk noch wee. Rust nu lieve landgenoten D’ergste jarenizyn voorby; Satan wordt thans uitgefloten, ’t Goed is uit het kwaed gesproten Ru'et nu maér; en ademt vry. Drukt ons vry de broederhand Leert bier hoe wy ’l kruid verdelgen, ’t Onkruidkomt, wy zyn de telgen Van het zelfde vaderland. Dan eerst zult gy mogen roemen Op uw rnagt en uw vernuft, Dan zal u geen volk meer doemen Elk zal u met eerbied noemen Als gy ons niet meer verbluft. Gansch Europa haektnaervrede, Al de vorsten wenschen rust. Luistert naer de regte rede Draegt thans een olyftak mede Als gy zeilt naer vreemde kitst. Vrede, vrede! Laet uw dolken. En uw sabels tot een’ ploeg, Maer hersmeden Alle volken r Schrikken nu voor d’onweerswolken Die nog dreigen. O genoeg! God is reeds genoeg verbolgen D’aerde walgt, van 't menschen bloed Dat zy pas heeft ingezwolgen Owie zou nog Baal volgen Wie nog kampen tegen ’t goed ’f TUSSCHEN EENEN LANDBOUWER, OUD LID VAN DEN KIESKLUB, EN EENEN ADVOKAET, VOORZITTER VAN GEMELDEN KLUB. Frankryk, ach! hoe onbezonnen, Is uw kroost!’t Gestortte bloed, Zeg, wat hebt ge er mee gewonnen? Al uw ryke welvaertsbronnen Hebt gy zelve toegevroet. Wie kan nog meêdoogen voelen, Als gy treurt, en zucht en weent? Zien wy u zoo altyd woelen Onze liefde moet verkoelen Blyft ons berte niet versteend. De advokaet. Eh wel! myn vriend, beklaegt gy het van medegewerkt te hebben aen de toekomst van de Nieuwe- Poliliek, van dat ministerie het welk beslael uit deugd zame en onomkoopbare, intelligente en doorslaende, vrye en onafhankelyke, wereldlyke en burger genegene mannen, van die slaets mannen welke de feere en gloriehet geluk en den voorspoed van myn vaderland bewerkt hebben? De landbouwer. Noch trotsch, noch gelukkig. De advokaet. Hoe dan? De landbouwer. Sedert dat de Nieuwe-Poliliek aen het roer van den Slael is, heeft de goddelyke Voorzienigheid my goede vruchten geschonken, talryke veulens, vele kalvers en verkens, eene groote. menigte ganzen- kalkoen- en heneijers De advokaet. Bedankt er de Nieuwe-Poliliek voor; zy heeft u, boeren gehandeld als bedorvelingen. De landbouwer. Zy heeft my ook de ellende gezonden. De advokaet. De Voorzienigheid? De landbouwer. Neen, maer de Nieuwe-Poliliek. De advokaet. De Nieuwe-Poliliek, ous ministerie? Dili» onmogeiykgy zyt een ondankbare. De landbouwer. Gy schertst, advokaetwilt gy dat ik herkéntenis hebbe voor uwe ministers om dal zy my ruineren en dat'ik zegge met de fabel. Neen! Neen! dit is geen kwaed! 'I verstrekt ons tot veel eer dat zy om eten willen De advokaet. Gy vergeet hunne weldaden. De landbouwer. ”T *zyn ry die de erkentenis vergeten, wat al heeft men ons niet beloofd om dat wy zouden stemmen voor hen en voor hunne kandidaten? Wy hebben gestemden nu steken zy ons in de klcêreniets dal zeer leelyk is, en zy ruineren ons, hetgeen onverdragelyk is. De advokaet.. Het ministerie beschermt u op eene byzon- dere wyze. De landbouwer. Geen uitnemingen. Het ministerie, zegt gy, is een ministerie van gclykheid; dat het ons dus be- schermegelyk hel den koophandel eu de nyverheid beschermt. De advokaet. Het beschermt u op zyne mode. De landbouwer. Zyne mode is de mode der landbouwers niet. De advokaet. Het stelt expositien in. De landbouwer. Ja, ik exposere myn graon op de markt en kan het niet verkoopen. De advokaet, Het geeft u eerekruisen. De landbouwer ’T is welmaer er moet iets hy zyn. De advokaet. Het regt landbouwscholen op. De landbouwer. Dal heter zelve naer toe ga! In land bouw kennissen bezit het geen andere dan deze van ons in den grond te helpen. De advokaet. Het zend kleine boekskens geschreven door advokalen en andere geleerden. De lvndbouwer. Leeren die kleine boekskens ons den middel om ons graen 20 fr, den hectoliter te verkoopen in plaets van 15fr. 75? De advokaet. Neen. De landbouwer. Eh weldat het ministerie zyne kleene boekskens en medalien zende naer de boeren van Rusland en Amerika, hen verzoekende hunne granen t’huiste houden. De advokaet. Die kleene boekskens leerenu hoe gy het doen moet om vele voort te brengen. De landbouwer. En ons graen schier voor niets te ver koopen? De advokaet. Neenmaer vele voort te brengenen voor al een goed en verzekerd profyt te doen met goedkoop te verkoopen, De landbouwer. Om veel voort te brengen, zyn er vele onkosten noodig. De advokaet. Zeker javan niets komt nietszegt het spreekwoord. De Landbouwer. Om vele onkosten te doen, moet meu vele hebben; om veel te hebbenmoet men vele winnen, het spreekwoord moge er van zeggen wat het wil. De Advokaet. ’T is juist. De Landbouwer. Nu aen den tegenwoordigen prys van het graen, ik zou wel willen weten wal wy kunnen winnen. De Advokaet. Dat de grondeigenaers de landpachten verminderen. De Landbouwer. De kwestie ligt daer niet. Dat de granen op eenen eerlyken prys stacnen dan zullen wy onze mees ters kunnen betalen. De Advokaet. Het zyn de eigenaers die zich verryken ten uwen koste, die achteruitkruipers De Landbouwer. Wat is er beter, onze meesters te ver ryken, of wel de boeren van Amerika en Rusland? ’T is eene wonderlyke zaek te zien, hoe uw ministerie de vreemde landbouwers en eigenaers beschermt, en zoo vryposlig spreekt van de inlandsche grondeigenaers. Er is hier geen gewag van achteruitkruipers; ik, gy weet hel, gebruik eene abdy-hofslede’t is te zeggeneene hofstede dia aen eenen goeden liberael toebehoort, en myn pachtprys is nog wat hooger dan degene der landbouwers die patrimoniale landen pachten. De Advokaet. liet ministerie beschermt niet de eigenaers van Rusland en Amerika, maer wel den belgischen koop handel en nyverheid daer ligt de rede van zyne handelwys, en daerom weigert het een beschermend regt te stellen 'op den invoer der granen. De Landbouwer. De belangen van* n koophandel zyn zeer eerbied weerdigmaer zyn dezen van den landbouw zulks minder? De belangen van den koophandelin deze zaek, zyn alleenlyk degenen van Antwerpenvan eene enkele stad mag men de belangen der twee derden van hel land slagtofferen voor eene stad allegn? En in Antwerpen zelve zyn er slechts zes of zeven huizen die den graanhandel uitoefenen is het dus niet eene schreeuwende onreglveer- digheid twee millioen en half landslieden te verstooten voor de fortuin van zes of zeven personen? Nog meer, de voor- deelen dier zes of zeven graenhandelaers bepalen zich niet hy den vryen invoer der vreemde granen, zy gaen verder de tolregten op de Scheldewelke door de schepen, die vreemde granen invoeren, aen Holland moeten belaeld wordenzyn ten laste van den belgischen Staelen wanneer diezelfde schepen dezelfde granen uitroeren, geeft men hun eene tweede macl die regten weder. Ten wiens laste wordt die wedergeving gedaen? ten laste van het land, van de contribuabelen;met een woord,ten laste van den landbouw. Is dit regtveerdig? De Advokaet. Maer de industrie, de nyverheid De Landbouwer. De industrie, de nyverheid, heeft regt om beschermd te worden, iedereen bekent dit; maer moet men daer voor den landbouw doodigen, die ook bescher- ming noodig heeft en verdient, mits hy veel meer menschen werk geeft dan de nyverheid De nyverheid is beschermd door hoege duwaenreglen, door premien aen degenen die hunne uyverheidsvoorlbreng- selen uil het land voerendoor den buitengewoon lagen prys der vervoerreglen op de vaerten en yzerwegen. Is het regtveerdig dat zy nog daerby beschermd worde ten koste van den landbouw, door den schier vrijen invoer der vreemde granen! En, in allen gevalle, wal vragen wy? Wy vragen niet dal men de fabrieken en manufakturen ruinerc; wy vragen de gélykheid voor de wet, die gelykheiddie ds Constitutie óns verleent, en welke hel ministerie op eene zoo schreeuwende wyze, ten onzen nadeele, si bindt. Of wel, beschermreglen voor allen, of voor niemand. De Advokaet. Voert uwe voortbrengsels uit, doet gelyk de industrie. De Landbouwer, M. Rogier geeft ons daer eenen geestigen raed! Dat hy ons eene premie toesta van 20 ten honderd gelyk aen de katoenen van Gent. In dat gevalbeloof ik u dat al ons graen welhaesl uit het land zal vertrokken zyn, en alsdan kan het vreemd graen inkomen zonder regten. Maer men zal alsdan zien wat er hel land en werklieden der steden hy zullen winnen. Doch zonder dia premie, hoe wilt ii mi. ii i -nna. im—.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2