A. WILLAERT, in den LEEUW, te Dixmude, maekt het publiek bekend, dat de prys zyner Diligentie bepaeld is voor den WOENSDAG, op EENEN FRANK per persoon van Dixmude naer Veurne, en EENEN FRANK van Veurne naer Dixmude. LA FORTUNE, Compagnie des Mines d’Or de la Californie. PROSPECTUS. Burgerstand der stad Dixmude Fan den 15 lot den 22 JI/cil850. BAES GANSENDONCE HENDRIK CONSCIENCE, MET VIER PLATEN DOOR ED. DUJARDIN. Het nieuw verhael van Hendrik Conscience is een tegenhanger der scltoone zedeschets .De Lotelixg, en schildert ons eene andere ,zyde van het leven der Heidebewóoners af. Dit voortbrengsel van den vruchtbaren -schryver is aldus, volgens zyne eigene belofte, de tweede bloem uit het kransken dat hy in het Kempenland zynen vrienden gevlochten heeft. Genoegzaem zegt deze bestemming zelve dat Baes Gansendonck een uitgekozen en treffend verhael zal zVn. De erfgenamen, vier broeders en eene zuster, allen te Berlyn geboren en aldaer woonachtig, eisch’en zyne erflating; maer de engelsche regt- hanken weigerden hun de uilkeering, omdat de nalatenschap byna geheel bestond uit huizen en landgoederen, en de wet den vreemdelingen niet loelaet vaste goederen op cngelsch grondgebied te bezitten. Te vergeefs boden de erfgenamen aen, om zich tot Engelschen te naturaliseren. Men ant woordde hun dat zy vreemdelingen waren op het oogenblik van liet overlyden huns broeders, en dat hunne naturalisatie geene terugwerkende kracht kon hebben. Alzoo zal de ryke erfenis van den juweelier van Berlyn, krachtens de engelsche wetten, aen de koningin overgaendat is aen den staet; maer men verzekert dat H. M., overeenkomstig het bestaende gebruik ten deze, besloten heeft aen de erfgenamen, by wyze van schadeloosstelling, eene som te doen uitkeeren. zoo gezeide ziekte van den doorluchligen balling enkel eene ligte ontsteltenis was, welke het veranderen van lucht al spoedig zal doen verdwy- nen. Men meldt dat Engeland aen Frankryk, Oostenryk, Pruisen en Rusland voorgesteld heeft te Londen een kongres te openen, voor het vereffenen van de schleswig-holstemsche zaek. Dit voorstel is door al de mogendheden, zelfs door Pruisen, dat geen middel ziet om zich met cere uit deze slechte zaek te trekkenaengenomen. Een schrikkelyken brand heeft in de gemeen ten van Thun-Levéque, tusschen Boucbain en Kameryk de verwoesting gebragt. Zestig huizen zyn door de vlammen verslonden. Eenige uren zyn voldoende geweest om dit om dit groot rampgeval te voleindigen. Het turksch Gouvernement heeft een dekreet uitgeveerdigd, volgens welk het de Christenen voortaen toegelaten is voor de mahometaensche regtbanken getuigenis te geven. Dilwas heteenigste punt waerin de Turken nog boven de Christenen verheven waren, en is by gevolg eene hervorming van zeer veel belang. Te Londen bevinden de kerkhoven zich nog in het midden der stad en de dooden worden daer ongestoord begraven. Eindelyk schynt men al het schadelyke dezer doenwyze begrepen te hebben, en op middelen bedacht te zyn om deze bronnen van gezondsheidsvergiftiging te weren. De eenen hebben voorgesteldgelyk in Frankryk en België te handeleneri delyken buiten de stadie begraven. Doch anderen willen een oud heidensch gebruik doen herleven en zyn op het builenspoorig denk beeld gekomen, de lyken te doen verbranden. Reeds heeft zich eene maetschappy met een aen- ziénlyk kapitaël gevormd. Zy wil nanrclyk eene soort van oven doen bouwen, met yzeren roosters, by verdiepingen gerangschikt, en op welke beur telings kolen en lyken zouden liggen. De familiën zoudendeasch hunner bloedverwanten inlykbussen mogen verzamelen, welke op een uitgeslrekt kerk hof zouden worden begraven. In Smyrna hebben schokken van aerdbeving plaets gehad en van eenen geduchten aerd, gelyk -blykt uitbet volgende schryven van daer, van den 17 april Sedert 16 dagen heerscht de schrik in onze stad geweldige aerdbexjegen brengen alles in angst, en kommer; die kapvlugt, ol vreest ieder oogenblik levendig begraven te wordenen in weerwil van bét strenge jaèrgetyde, logeren duizende menschën ondervryén hemel inde hoven of zoeken een.e wykplaets aen boord der op de reede liggende schepen. Men moet getuigen zyn .van zulke jschriktooneelenom een begryp te maken van deze schokken, welke vooraf worden gégaen van eenen drukkenden zoelen wind, die de aerde in beweging schynt te brengen, welke daerom met schriklyk donderend gekraek, in beweging komt. Deuren en vensters slagen tegen elkander, huisraed wordt instukken geslegen, de muren splyten en de gewelven schudden. Deze schokken duren nu sedert 18 dagen onafgebroken voort, én herhalen zich yporal des nachts. Eene grieksche kerk, het armeniaerisch kolegie, het Oostenryksch consultaetgebouw en eenige Moskeen hebben zware beschadiging geleden. Overal ziet men gespleten muren en daken. In al de kerken wordeh gebeden gehouden om de Voorzienigheid tot het ophouden dezer ramp af te smeèkën’t welk deze treurige stad nog treuriger maekt. Deze aardbevin gen vindt men gelyktydig door den geheelen Archipelagus tot aen de grenzen van Cèramanie’. In de Neu-havën Is een gedeelte van ’t kasteel ingestorl; in Nymphis, eene kleine stad, 4 uren van Srnyrnais een berg vaneen gespleten, massa’s van rotsen zyn na beneden gestort en hebben, in hunnen val, honderdjarige boomen en een gedeelte der stad medëgesleept, de vloed is uit zyne bedding getreden en het water op eens brak gewor den. Al de bergen, welke den zeeboezem omringen, zyn vol scheuren en spleten. Men verwachtte te Rome generael Gemeau, om generael Baraguay-d’Hilliers te vervangen. De voorlóopige kommandant is generael Gueswillers. -Over ongeveer twee-en-twintig jaren vertrok uit Berlyn een jeugdig doch bekwaem juwelier, gènaëmd Maurice Berlyn, met eene kleine som gelds, naer Londen. Door zyne kundigheden en onvermoeiden arbeid,maekte hy aldaer fortuin; hy liet zich tot engelsch burger inschryven en wierd hof-juweelier, Dezer dagen kwam hy te Londen te de gezondheid overlydenkinderloos, doch eene fortuin achter latende van 2 raillioen ponden sterling. Actions de IO frs., qui par an gagneront 80 frs. 50 400 Pour obtenir des actions et devenir Agent de la société,on doit s’adressër franco a B.VERMEESCH a Dixmude, lequel demande encore des Agents pour représenter dans chaque ville et principale com mune de la Elandre Occidentale, J’importante compagnie d’assurflnces mutuelles sur la vie, dite la Minerve. ontmoette in de Vlaendèrstraet hetH. Sacrament, dat door oenen priester van de St-Catharinakerk met de gewoone plegtigheid, naer eenen zieke gedragen wierd. De majoor beval den stilstand. Het batailjon schaerde zich in slagorde en bewees de eeie, voorgeschreven door de militaire reglementen terwyl de priester met hel H. Sacrament den zegen gaf. Al de persoenen, welke van dit looneel getuige warenkeurden luidop het gedrag van den majoor goed. Woensdag lest trad een jong koppel te Brussel den huwelyksweg op eene buitengewooné wyze binnen nauwelyks waren de nieuwe echt- genooten den trap van het stadhuis afgekomen als zy begonnen te kyvenvan woorden kwam het tot daden en tot groote ergernis van de voorbygan- gers, gaf de man zyne dierbare huisvrouw eenige duchtige oorvegen. Men schryft uit Antwerpen 16 mei Heden morgend, om 7 uren, heeft in de St-Jacacobskerk eene mis plaets gehad, gecelebreerd door den pastor, die met 400 baden'sche landver huizers naer Noord-Amerika vertrekt. Onder de Consecratie wierd er door mans, vrouwvolk en kinderen eensklaps een koorgezang aengeheven dat waerlyk treffend was. De geloovigeh die in de kerk aenwezig waren, waren er diep van bewogen. In Duitschland is dit byna in al de roomschkatho- lyke kerken het gebruik. Mgr. de bisschop van Gent is naer Ryssel ver trokken om er priesters te wydep van het bisdom van Kameryk. Men spreekt te Brugge van den stoet, die in den ommegang van het II. Bloed heeft gegaen, nog eens te doen uitgaen in de H. Sakramenlsprocessie den zondag 2 juny aenstaende. Men beweert dat de gezant van Oostenryk te Parys reeds voorgesleld heeft den Koning der Belgen als bemiddélaer te benoemen voor het ver effenen van het verschil, dat tusschen Engeland en Frankryk is opgerezen. Volgens het verslag van de zitting der en gelsche Kamers, afgekondigd door het dagblad the Sun, zou lord John Russell verklaerd hebben dat lord Normanby uit Frankryk teruggeroepen was. Dit is eene dwaling. De minister in tegendeel beeft t- verldjLerd dat het Gouvernement hoopte dien maet- moeten nemen. De generael Changarnier heeft twee generaels aengediiid om hem op té v Igen, ih geval hy in het verdedigen der maetschappy tegen de regering loosheid sneuvelde. Deze generaèls heeft hy van al zyne plannen ter demping van de muitery kennis gegeven. Z. II. de Paus heeft den generael Baraguay- d’Hilliers, ten blyke zyner hooge voldoening, met het Grqot-Kruis van hel order van PiusIX vereerd. Onder de menigvuldige weldaden, waermede de H. Vader zyne onderdanen overhaelt, noemt men de volgende Het huisgezin van een korps opperhoofd, dat buiten dé kwytschelding gesloten is, tol eenen staet vervallen die aén de behoeftig heid grenst, ontvangt uit het pausiyke schatkist maendelyks 24 kroonen. Men meldt uil Turyn dat er oneenigheid in het ministerie ontstaen is, ter oorzaek van dé ge vangschap des aertsbiSschops. De mininisler van koophandel, M. Santa-Rosa, is overigens zeer ziek. Hy heeft op O. L. V. Hëmelvaert eene bloedspu wing gekregen en daegs nadien heeft hy eenen biechtvader doen roepen. Men wyt het onchristelyk gedrag des Gouverne- ments toe aen den invloed van Engeland, ’t wélk in xleze laetste jaren groóte poogingen heeft aengewend, om in Italië het proteslantismus voort te planten. By dekreet van den Voorzitter der republiek, in dagteëkening van den 6 mei, is Mgr. dé kardi— nael Dupont, aertsbisschop’ van Bourges, tot kommandéur van het eere legioen benoemd. Een dekreet van den 16 dezer benoemt Mgr. Regnier, bisschop van Angoulême, tot aertsbisschop van Kameryk, in vervanging van Mgr. Giraud overleden. By dekreet van den Voorzitter der republiek gedagteekend van den46 mei, zynde kieskollegien vau den Neder-Rhyn, op den‘9 juny aenstaende byeen geroepen, om eenen volksvertegenwoordiger te benoemen, in vervanging van M. Goldemberg ontslaggever. Verscheidene dagbladen hebben onrustba rende geruchten afgekondigd over van Lodewyk-Philip. Men verneemt thans dat de KX3 I Eluwelyk 15. Arlin David, jongman 'werkman, oud 29 jaren geboren en wonende te Zarren, met Courcelle, Adelia, jongedochter, kantwerksteroud 25 jaren, geboren te Middelkerke en wonende te Dixmude. Overledenen. 19. Deseck, Franciscus Josephus Benedictus, werkman oud 75 jaren en 7 maendengeboren en wonende te Dixmudezoon van wylen Johannes Franciscus en van wylen Maria Jacoba Vangilwe, eerst weduwaer met kinderen van Rosalia Desol, nu echtgenoot met kinderen van Joanna Coleta Columba Maerlen, Kleincndyk N° 19. Een minderjarig kind. Drie geboorten. DOOR Prys der inschryvlng Fr. 175, J 1” ïC(T ppi TWV te hoornen, op hypotheekby LOUIS uELlllLAl ZÉGERS, ConnnissionnariS té Ypet, 'iri de ElverdingstraetN.’ 5.8.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3