182. Di xml de, 50 Mei 1850. Vierde Jaer. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. DE KLEINE MONTAGU. De klttb der francs-maconsgenoemd Association libéraleet Union conslitutio i vette, te Brussel, onder het voorzitterschap van M. Verhaegen, heeft eene tegen-petitietegen degene der Bisschoppen, aen den Senael gezondenin welke hy onder andere zegt, dat het in den naem der belangen zelve van den godsdienst is,in den naem van den eerbied en achting met welke de priesters moeten omringd zyndat hy dien stap doet. De gemeenteraed van Brussel, welks leden van genoemden klub deel maken,hebben ook een verzoekschrift in dien zin opgesteld. Wy wisten het van overlang, ’t en is de Paus van Romen Te Parys is nu alles in rust. De bevolking, overtuigd dat de socialisten niet in staet zyn om eenen opstand te wagen, heelt alle vrees verloren. In de departementen ook is de toestand redelyk goed. De kiezingen voor den provintie-raed, welke maendag in onze stad plaels hebben gehadzyn van den volgenden uitslag. Hel getal stemgereg- tigden is 442; slechts 218 kiezers waren aenwezig. M. Vandromme-Dasonville heeft 207 stemmen bekomen, en M. Deruysscher 190. Die heeren hadden geene konkurrenten. Overal wordt er gehandeld van de aenstaende kiezingen voor de Kamer der Volkvertegenwoor digers. In vele plaetsen zullen de liberale veel beloovers en nietdoeners er gestaen hebben. M. de Rayneval, gevolmagtigd minister der fransche Republiek by den H. Stoel, is te Rome aetigekomen. Men spreekt te Romen van een consistorie dat moest gehouden worden den 20 mei, en in welk de Paus eene aenspraek zou doen ter bedan king van de Mogendheden over hare tusschenkomst en om de inrigting te doen kennen welke aen de Kerkelyke Staten zal gegeven worden. Meer dan 200 leden der fransche Kamer zyn voor de juslicie gedaegd wegens hel niet betalen hunner schulden. De meesten beboeren de Mou- tagne toe. Over eenigen tyd verkocht de parysebe in dustrie vele kleine maskers van caoutchouver beeldende de byzondersle persoonaedjes van dat land, en welke de aerdigste muilen van de wereld maekten. Nu is er progres; men maekt den dag van beden standbeeldjes die, wanneer men er op duwt, de geestigste gebaerden maken die men zou kunnen uitdenken. Een amerikaensche doktoor heeft het vol gende middel uitgevonden om het stamelen te ge nezen. By elke lettergreep dat de stamelaer her- haelt, geeft men hem een klein slagje op zyne wang, en in weiuige dagen spreekt hy zoo goed als de beste. Van den 20 tot 25 mei is er in de haven van Antwerpen niet een schip ingevaren geladen met eetwaren. Het totael beloop van het goud uit Californië KRONYK. De Senaet houdt zich voortdurend bezig met de algemeene beraedslaging der wet opbelmiddenbaer onderwys. Te S‘-Petersburg en te Moscou heeft men revo- lutionnaire kwade aenslagen ontdekt, in welk de studenten een groot deel namen. Te l'arys, Berlyn, Weenen overal zoo men ziet, zyn de leerlingen des Staels-Universileiten de eerste medewerkers van den opstand. De tydingen van eenen aenslag op bet leven van den Koning van Pruisen was in Engeland gekend verscheide dagen voor deszelfs uitvoering. De wetgevende Vergadering van Frankryk houdt zich nog altyd bezig met de wet op de kies- hervorming. In plaets van barrikaden en geweer- scheuten randen de beide partyen elkander aen met deftige uitvallen. M. de Montalembert heelt met der daed bewezen dat Victor Hugo een wind- haen is en dat hy al de koningen en regeringvor- men bezongen en gevleid heelt gelyk hy het thans doet men de socialisten en het gepeupelte dat ze daer het volk noemen. M. De la Martine, de vader der omwenteling van February, heeft staende ge houden dat er geene socialisten bestaenin den zin dien men gemeenlyk aen dat woord hecht. Dit heet het licht loochenen op klaren dage. Lord Palmerston heeft uitleggingen gegeven wegens het geschil tusschen Engeland en Frankryk en heeft te verstaen gegeven dat hetzelve niet zoo ernstig is als men het meent. Aengaende den onderstand dien hy zoude leenen aen al de omwen- telaers van Europa, heeft hy geantwoord dat, in Italië, het maer Sardinië is die naer zynen raed geluisterd heeft en daerom nu constitutionele vryheden bezit. Zoo dat het. Engeland is die Charles-Albert heeft doen vechten legen Oostenryk, den slag van Novarra heeft doen verliezenen nu de ministers van dat land opslookt om de bisscho- pen gevangen te nemen en de Kerk te vervolgen De engelscbe minister bekent dit, en loochent niet dat zyn uitzendeling, Lord Minto, de revolution van Napels, Sicilië, Romen en Toskanen onder steund heeft. in de munt van Philadelphia gestort, beliep den laetsten april tot 13,370,000 dollars, of 66,850,000 franks. Een amerikaensch dagblad bewyst dat Californië niet anders is dan het land Ophir waer van de H. Schrifteur spreekt, als zynde het land waer de schepen van Hiram en van Salomon het goud gingen halen tot de verciering van den tempel van Salomon te Jerusalem. Men geeft als zeker voor dat de Koning der Belgen gekozen is als bemiddelaer van het verschil bestaende tusschen Engeland en Toskanen. Deze menigvuldige oproepen die den vreemde tot onzen vorst doet, bewyst hoe zeer men overal, cn te regt, zyne hooge wysheid acht. Den 23 dezer moest het proces van den aerts- bisschop van Turyn beginnen; maer waerschynelyk zal de prelaet weigeren voor de regtbank te ver- schynen, of te antwoorden, indien hy er toe gedwongen wordt. Te Gent, voor de kiezing der leden van den provincie-raedwaren op 3,206 kiesgeregtigden slechts 161 kiezers aenwezig. ’T is wel de moeite weerd van kiezing te houden. Te Brugge, in den gemeenteraed, heeft de ingenieur van derde klas. Declerq, het voorstel gedaen dat de gemeenteraed eene petitie zoude opzenden naer den Senaet ten voordeele der wet op het onderwys. De raed heeft de schouders op- gesleken, en M. Dedercq alleen laten zittendie wel een belooningsje zal krygen van het miuisterie, in vergoeding van zynen pas de clerc. O HET BOTERKUIPJ (1) Naer den Burggraef Walsch. MET EEN GRAENTJE ZOUT. Lady Montaguschoonmoeder van Lady Montagu die leefde in 1800tydstip op welk ik deze historie heh hooren vertellenhad een eenig kindeen knappe jongen die vyf jaeroudwas, welke door zyne kinderbewaersler eens op wandeling geleid wierd in eene plaels die niet afgesloten was met traliën gelyk de squares het heden zynmaer loe- gankelyk voor iedereen op die plaets kwamen de soldaten der horseguards met hunne roode kleederen en gepoeijerd hairdikwyls klappen met de dienstmeiden en eenigen dier jonge dochters, door te veel naer de redens der mili tairen te luisterenverwaerloosden de kinders te bewaken die aen hare zorgen loevertrouwd waren. De kleine Montagu was hel slachtoffer van eene dier onaendachtigheden. En waren alsdan te Londen eene groote menigte rondzwervers die men in Engeland Gypsys noemt en in Frankryk Bohemers, of iandloopers. Eene vrouw uil die bende, liet geleerde tortelduiven zien, en welke alles uitvoerden wal zy zegde. De jonge Montagu keek sedert eenigen lyd naer de geleerde tortelduiven, lerwyl zyne bewaeksier, zonder op hem te denken, klapte met eenen soldaethy had eenedier duiven in zyne handen genomen en speelde er mede, toen de Gypsy teeken mackte aen hare vogels dat de oefeningen gedaen warenen dat men ging vertrekken. Aenstouds vlogen al de tortelduiven op en plaetslen zich de eenen op het hoofd van hare meesteres, de anderen op hare schou- PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 In Engeland, waer iktydensde eerste fransche omwen teling als uitwykeling langen tyd verbleven beu, heb ik veel wonderlyke dingen gezienwaervan ik hel volgende wil verhalen. Mylady Montagu bewoont een schoon paleis te Londen op Portman square. Een square is eene plaets gelyk het Marjlelaers-pleinte Brusselof de Victorie-plaets, te Parys. Het woord square, in 'l engelsch, beteekend vierkant. Te Londen zyn die plaelsen, of squares veel aengenamer dan degenen van Frankryk en België. Hier vertoonen ze slechts straetsteenenhuizen en soms een standbeeld, of eene pronknaeldby onze overzeesche naburen, in tegen deel, heeft men ze tot een slach van lusthoven gemaekt. In het midden ontwaert men er eene aengename zode omringd, of doorsneden met hoorntjes, meteen woord eenen engel- schen hof, afgescheiden van de slraet door yzeren traliën met vergulde schichten bekroond elk bewoner der square bezit er eenen sleutel van en kan wanneer het hem lust hel aengename van bet buitenleven smaken in het midden der stad. Op diezelfde Portman square stond het paleis van lady ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in hetzondags SUPPLEMENT moeten geplaelst wordengenieten eene merkeiyke prysvermindering. Montaguhebbende eenen voorhof en eene kaetspoorl, iets dat men in Londen weinig vindt. Op eenen avondhet w as de laetste dag van aprilbe merkte ik groote voorbereidselen tol een feest, in den tuin van gezegde paleismen plaetste er ifteboomen voor ver lichtingen tenten en paviljoenen met wimpels omgeven en verhevene zitpiaetsen, niet voor redenaers geschikt, maer om er violen en klarinettenbasvedels en lamboe- rynen te doen op spelen. Te Londen zyn zoo wel gapers als te Parys, en om al die voorbereidsels naer te zien lagen menigte aenzigten legen de traliën, die den tuin omringden, geleund. Ik was van dal getalen ik vroeg eenen man die by my stond, voor welk feest men al die toebereidselen mackte. ’T is voor het feest der schouwvegersantwoordde myn gebuer. En ’t is lady Montagu die hun dat feest geeft 1 Jater oorzaek van baren zoon Hoe dat? Welgy weet het niet! Neenik ben een vreemdeling. Welnuik zal u geheel de zaek vertellenkoom, Ik volgde dien heerdie er eerbiedweerdig uil zag en een gedaegd man was, in Jollenham Courtroad, eene wandeling die veel gelykt aen de boulevards van Parys. Hy begou Hun eerbied voor den godsdienst. Alle aflichen, by deu uitgever van dit blad gedrukt, worden ouvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1