Algemeene Ty dingen. I, men slechts twee gedeputeerden van de vyf af- kiezingen zal behouden, en MM. Malou.G.Legrelle en Schollaert aen de keuze der kiezers voorstellen. De generaelChangarnier, is zoo zeer besloten die oude weggeworpen glasvensters in bescherming, en bragt het dezer dagen eindelyk zooverre, dat men daermede drie vensters der zybeuk zou vol- verklaren allen dal die peerdenloopslryden luisterlyk zyn geweest. Wy vermeenen het publiek te moeten waer- schuwen, dat een kerelzich uitgevendc voor gees- telyke, en papieren aenbiedende ten betooge dat hytot een bisdom van Vlaenderen behoort, sedert eenigen tyd het land afloopt, en de ligtgeloovigen tracht te verschalken. Thans bevindt deze quidam zich te Brussel; hy meldt zich vooral by de liberalen en de protestanten aen, welke hy wysmaekt, dat hy door zyne gedoogzaemheid in het stuk van gods dienst zyne pastory is kwyt geraekt, en vele ver volgingen heeft moeten verduren. Overtollig ware het te zeggen, dat al die voorgevingen uitgevonden blikken daerni gaf hy den laetslen snikIn het worstelen en vringen had den ongelukkigen in het binnenste van zyne borst een bloedader gebroken en de dood was daervan het onvermybaer gevolg geweest Donderdag is Martin Van den Bosch door de correctionnele regtbank van Brussel als de onvry- willige oorzaek dezer dood tol vyftien dagen gevang veroordeeld geworden. Twee waschvrouwen, beide weduwen, de eene van Melsbroek, de andere eene Walinne hadden in een ondervest die zy te wasschen ge- I kregen hadden van eenen Engelschman, een bank- biljet van 20 franks gevonden, en in plaets van het weer te geven, hadden zy het gewisseld en gedeeld! De ongetrouwe waschvrouwen zyn daervoor tot zes weken gevang veroordeeld geworden door de regtbank vair Brussel. Al de dagbladeren van Brussel spreken van Zondag aerrstaende gaet M. Rogier en zyne konfraters naer Kortryk den eersten steen leggen van de nieuwe kaei der Leije. Het zal kermis zyn, en men zal er drinken op de gezondheid van Vlaen- derens welvaren en op de beloften van M. Rogier. In den Pryskamp voor blinde vinken, die alhier zondag laelst plaets heeft gehad in de afspanning Den Engel, hebben de Maetschappyen van Veurne den ls,e“ en 2den prys behaeld; Lichter- velde den 3de", Rousselaereden4deo en Alveringhem den 5de“. Maendag is te Oudecapelle begraven den eerweerdigen heer Syoenpastor aldaer sedert 1823, in den ouderdom van 66 jaren. Zaturdag namiddag is de donder gevallen te te Eessen op het huis van d’heer Sprintte. Inge- i drongen al boven den schoorsteen, heeft het 1 de peerdenloopslryden die plaets gehad hebben, en had hem eenige fondseh ter hand te stellen. -- Wacht een oogenblik, mynheer; misschien is hy nog niet uitgegaen ik zal eens gaen zien. Eenige oogenhlikken later kwam Raymond zelve; schoorsteen, heeft het hemelsch vuerer eenige steenen van afgeworpen, op de zolder eenige ydele llesscben gebroken en een stuk berd uit de bezoldering gerukt, en is daerna verdwenen. Maendag namiddag heeft de bliksemte Boesinghe, eenen man dood geslagen die in een tarweveld bezig zat te wieden. Een ander, die by hem was is lam geworden op eene zyde; het hemelsch vuer drong langs zyn been opwaerts, onder zyne kleederenen kwam uit al zyne vesten- raouw; 't is geheel die zyde die lam is. In onze omstreken ook heeft het onweder van maendag onberekenbare schade veroorzaekt. Te Clercken,en vooral te Couckelaere, hebben de hagel- i vertelsels zyn. Onlangs deed men eene gewigtige ontdekking in eenen hoop oude vensterglazen der hoofdkerk te Doornyk. By het springen van eenen kruidkelder in 1745, waren al die glazen geborstenzy wierden voor en na op eenen hoop geworpen en vervangen steenen vele vrugten vernield en glasruiten verbryzeld In eene vereeniging van kiezers, welke te i Antwerpen gehouden is, heeft men besloten dat men slechts twee gedeputeerden van de vyf af- tredende leden op de lyst voor de aenstaende kiezinsen zal behouden, en MM. Malou. G.Lenrelle j door groote en heldere glasramen. Voor eenigen zich te laten dooden op de barrikaden eerder dan tyd nam een kanonikliefhebber van schilderijen, een duim lands achteruit te wyken voor den vyand j in geval van troebels, dat hy twee generaels aen- I kwam doodgeschoten te worden op het slagveld, zetten. By de herplaatsing van de panneelen dier Hy heeft een politiek testament gemaekt waer in hy zulk eeneti generael die hy niet noemen wil voor zyneh erfgenaem aenwystzulk eenen anderen voor het geval dat de eerste aengewezene, gelyk hy, kwam gedood te worden. Hy heeft die plaets- vervangers onderrigt van al de plans en byzonder- heden der militaire oorlogskunde welke hy zelf ingerigt heeft om de zamenleving te verhoeden van de woede der barbaersche socialisten. Deze tyding heeft veel indruk gemaekt, en door al de vrienden der orde goedgekeurd geweest. Men schryft uit Thielt De genaemde Dolphin, loodgieter binnen deze stad en vader van twee onbejarige kinderen, was by den heer Ysenbrant, eigenaer alhier, de herstel lingswerken aen eene looden waterpomp gaen ver- rigten. Hy was op eene diefte van 15 voelen in den pompput nede/gedaeldnamelyk tot op de eerste stelling die de pomp omringde. De man had by zich een komfoor met houtkolen, ten einde hel te doene stopwerk gevoegelyk te kunnen verrigten. Men was na verloop van eenigen tyd verwonderd hem niet te voorschyn te zien komentoen een werkman tot onderzoek water den loodgieter mogt overgekomen zyn, in den put daelde en Dolphin met de voeten aen de planken vast en het hoofd en de armen jh het water hangen vond. Alles doet veronderstellen dat de loodgieter door de uitwerksels van het kool- vuer zal verstikt geweest zynzoo van zich zelf in het water zal neêrgezegen zynen op die wyze de dood zal gevonden hebben Dikwyls ziet men jonge lieden uit lauter ver- maek en om te toonen hoe veel ligchamelyke raagt zy hebben met elkander worstelen. Dikwyls komen er uit dergelyke worstelingen twisten en ernstige gevechten, maer als men dit artikel zal gelezen hebben, zal men zien dat er nog veel schrikkelyker gevolgen uit dusdanige worstelingen kunnen spruiten Op 7 april kregen de genaemde Martin Van den Bosch, daghuerman, en Frans Ghislain, slotmaker, beide te Brussel, met elkanderen rusie zy grepen elkanderen vast, vielen op den grond en daer deden zy van weerkanten groot geweld om boven te blyven. Als dit eenige minuten geduerd had, stond Ghislain op, ging in de herberg op eenen stoel zitten en welhaesl wierd hy zoo bleek als de dood, en zonk gansch in elkanderen; men bragt hem hulp toe, hy viel en bleef in onmagt, en weinige oogen- in het geheel niet vergeten hebben, hun besluit zou ook zeer nadeelig zyn aen deEngelschen welke in die twee staten verblyven. Vermits de bescher ming, v*!ke Engeland verleent aen zyne land genoten, die in vreemde landen verblyven, voor die landen zoo nadeelig is, zal Rusland ofOostenryk (zoo luidt de nota) in het vervolg geen verblyf aen Engelschen meer toestaen, dan ingeval die Engelschen van de bescherming van hun gouver nement zouden afzieh. Talryke bewoners der provinciën zyn te Parts aengekomen. De policie, hiervan onderrigt, doet ze allen van naby bewaken, vooral die welke in sommige hotels van Parys gelogeerd zyndie niet in goeden naem staen. Te Brugge is er eene sociëteit gestichtmet een millioen kapitael, verdeeld in 2000 aktien van 500 fr. voor het weven van zeildoekmet een nieuw mekaniek’t welk door den stoom in bewe ging gebragt wordt. Men meldt dat de II. Bloedprocessie op H. Sacramentsdag te Brugge niet zal uitgaen, zooals het aengekondigd was geworden. M. de advokaet Schollaert heeft aen een antwerpsch dagblad geschrevendat hy de kandi- dateur in de aenstaende kiezing voor de Kamer der Volksvertegenwoodigers niet aenveert. Men meldt uitGenuadatden generael d’Asper niet dood is, maer enkel gevaerlyk ziek is geweest. Thans is zyne gezondheid aen ’t beteren en de geneesheeren verzekeren dat hy met eenige dagen gansch hersteld zal zyn. M. O’Carney, gewezen professor van de geloofsleer te Bordeaux, is tot bisschop van Angoulême benoemd,in vervanging van M.Regnier die tot den stoel van Kameryk verheven is. Hoewel zyn tegenwoordige toestand hem alle mogelykheid gaf om zyne schuld te betalen, hechtte hy er zooveel belang aen om niet aenge- houden te worden, als de heer D... hardnekkig was om hem te vervolgen. De laetste begon reeds te wanhopen den man in het net te krygentoen hy door een zyner vrienden in betrekking gesteld wierd met een oud-agent van politie, die zich voornamelyk bezig houdt de schuldenaers op te zoekenen hen te doen aenhouden by middel van lyfdwang. Zoodra de heerD... hem zyne zaek uitgelegd had, antwoordde de policie-beambte, dat niets gemak- kelyker was. Uw man, zegde hy, zal zich in den strik door Vidocq uitgevonden, laten vangen. Morgen zult gy voldoen zyn. ’S anderendaegs ’s morgens, begaf de man zich by garnisairenkleedde zich als een kantoor-be- diende, nam een register onder den arm, eert zakje met 5 frankstiikken in de hand en ging regt naer het huis van Raymond. Hy belt, wordt ingelaten en vraegt den heer Raymond. Hy is afwezig.Het is spytigik gewezen heeft voor zyne opvolgers ware ’t dat hy i vensterramen, vond men verscheidene belangryke dingen vooreerst eene Heinelvaert van Aiaria, zynde eene groote en bveede schilden uit het midden der XVI eeuw. Onder op dezelve leest men de antiphoon SanctaMaria, succurre miseris, welke men voorheen kon lezen in het hooge choor der kathedrael. De heer Capronniër deed eene nog gewigtiger Ontdekking, namelyk een vensterraem der XIII eeuw, van welke soort men er maer zeer zeldzaertï aenlreft. Door de byeenbrenging der verschillende stukkenis de behendige kunslenaer - zoo verre gekomen, dat hy een groot gedeelte terug heeft van eenen geschilderden kerkgevel met kolommen en koepeldak, die van de schoonste en kundigste uitvoering zyn, alhoewel de teekening iets te wenschen overlaet. Uit dien vond kan nien nu overtuigend bewyzen dat de glasschilderkunst in België reeds in de XIII eeuw bestond. Twee persoonen zyn maendag laetst te Brugge verdronkende eene die zich ging baden, de andere door zelfmoord. Een menschlievende engelschman is in het water gesprongen ten einde de ongeluk kigen te, redden die zichzelven van kant wilde makenhy is met geweld terug gestooten geweest. By koninglyk besluit van den 25 mei is er eene hulpsomme van 8UU0 fr. vergund aen den fabriekraed der kerk van S'-Martinus te Yperen, voor de herstelling van deze kerk. De Moniteur kondigt de wet af, die een laetste uitstel vergund voor de kwytschriflen borderellen en coupons van intrest prorata der leeningengedekreteerd by de wetten van den 26 February en 6 mei 1846. Gedurende de 10 jaren, eindigende met 31 december 1848, zyn uit Groot-Britannie 856,392 landverhuizers vertrokken, makende 85,639 ’sjaers. In de jaren 1847 en 1848 beliep het getal emigranten 285,270 en 248,089; gedu rende het jaer 1849 is de landverhuizing gestegen tot het voorbeeldelooze getal van 299,498 zielen. Men leest in de PatrieMen spreekt thans veel over eene notawelke door de kabinetten van Petersburg en Weenen aen lord Palmerston is toegestuerd, ten gevolge van de oplossing der grieksche kwestie. Indien wy wel onderrigt zyn maken die twee mogendheden niet de minste reklam tegen dit feit. Zy hebben slechts aen lord Palmerston een besluit doen kennendat genoeg doet zien, dal zy de handelwyze van den minister I Men sthryft ons uit PervyseDingsdag 21 dézer heeft alhier plaets gehad het jubelfeest van de genoemde Anthone Descheyer, te Schoorbakkeover vyftig jaren in huwelyk te zyh met M. Geysen. De heer Degrave, burgemeester van Pervyse, heeft het gelukkig paer van hunne woonst tot aen de kerk met eenen prachtigen wagen gevoerd. Al de byzondersten der gemeente waren in de kerk tegenwoordig, die allen, zoo wel in de offerande als in schalen, gedurende de plegtige mis, eene milde aelmoes ten behoeve der jubilarissen uitgereikt hebben. Na den dienst zyn de helden van het feest stoets- gewyze tot het gemeente-huis geleid waer z.y door de zes oudste paren den wyn van eere zyn aengeboden en een prachtig gastmael hun verwachte. Ditgulhertig feest heeft geduerd tot zeer laet in den namiddag. Dé Ouderlingen hebben er gildig gezongen en hunne oude pekkels zoo veel mogelyk opgesmeten. I ïuui üti ua vp ccucu iiuup gcnviptu cu lut'dit^dl K/v/vFi- zv rx ti'A nzv ’t l»xr Eene nieuwe wyze om schuldénaers tot be taling te dwingen. Sedert verscheidene jaren was de genaemde Raymond L..., eene zeer groote som verschuldigd aen den heer D..., oud-koopman te Parys. Die sehuldenaer had echter altyd gewei gerd te betalen en niettegenstaende een lyfdwang die sedert een jaer tegen hem uitgegeven wierd, was hy er altyd in gelukt, alle poogingen tot aen- houding te leur te stellen. Hy bewoonde een huis dat verscheidene uitgangen had, en zoodra men aen eene deur klopte, was hy spoedig langs eene andere verdwenen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3