B N. <83. Vierde Jaw. Dixmlde, 6 Juny 1850. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. DE KLEINE MONTAGU. I g De Senaet is vrydag overgegaen tot tie bepael- delykc stemming over bet ontwerp van wet op het middenbaer ondcrwys. De vergadering was byna KRONYK. Het werk van het Kongres-Liberael, de wet op het middenbaer onderwys, is den 1 juny, door den Moniteur afgekondigd geweest. Het is gezegd en zonder wêerspraek bewezen geworden, dat die wet geheel en gan«ch gerigt is tegen den calholyken godsdienst. Maer iels dat dezelve nog rampzaliger maekt is, dat het eene wet is van haet omkleed met den mantel van vrede, eene wet van logentael en schynheiligheid. De wetgevende Vergadering, te Parys, heeft de wet der hieshervorming, met 433 tegen 241 stemmen, aenveerd. Sedert dat de Vergadering met standvastigheid, en het Gouvernement met kracht te werk gaet, herneemt het vertrouwen overal en de handelszaken herleven. Zaturdag heeft M. Leon Faucher zyn verslag aen de Vergadering gedaen wegens de petitiën tegen de wet op de kieshervorming. Hy heelt won- derlyke kunstgrepen van wegens de Montagnards in het licht gebragt. Onder ander zyn de 400 namen van eene dier petitiën, al van dezelfde hand ge schreven. Op eene andere staet het handteeken na- gemaekt van den Minister van binnenlandsche zaken. Velen derzelve zyn naer den Minister van justicie verzonden om aen de regtbanken onder worpen te worden. De duitsebe dagbladen schryven veel van de aenkomstte Warschou, van den Keizer van Rusland en van de onderhandelingen die hy er houdt met den Prins van Pruisen en den voorzitter van bet oostenryksch kabinet, Prins van Schwarzemberg. Een derzelve zegt dat, indien Frankryk niet in Staet'is tiet sócialismus te dempen het een pligt is vóór de andere Mogendheden van Europa dit last op-zich te nemen. - - Dezer dagen zyn te Parysvoor politieke oorzaken, menigvuldige aenhoudingen gedaen. De Paus houdt zich werkzaem bezig met de herinrigting van zyn leger. De muziek der burgerwacht van Koitryk had beslist dat zy M. Rolin niet zou te gemoet gaen by zynen intrede in die stad tot het leggen van den eersten steen der kaei op de Leije, om dat hy voor de wet op het middenbaer onderwys gestemd heeft. De opening van het testament van M. den markies De Talaru, oud-pair van Frankryk, is het voorwerp van al de gesprekken, te Parys. Die liefdadige heer deelde, van overlang, alle jaren 120,000 franks uit aen de armen. By zyn testament geeft hy 2 millioen aen de graef van Chambord, troon-opvolger van Charles X; 50,000 fr. aen M. de Chateaubriand; 40,000 aen M. Berryer; 800,000 aen zynen neef, prins de Montmorency, en meer dan 2 millioen aen de armen op de vol gende manier M. de Talaru bezat goederen in zeven departementen. Aen eiken der zeven bis schoppen in die departementengeeft hy SO.OOOfr. voor de armen. Hy was eigenaer in een-en-veertig gemeenten, en schenkt aen eiken pastoor dier gemeenten 4,000 fr. voor de armen. Hy lael 100,000 fr. voor het werk van de voortplanting des geloofs. Hy had vier gestichten van zusters van liefdeopgerigt ter verzorging der arme ouderlingen en opvoeding der behoeftige kinder*; aen ieder dezer gestichten geeft hy 50,000 fr. Aen liet gods huis der stad Etampes 80,000 fr.; voor de weczen van den cholera 10,000 fr.. enz. Alles wel ingezien, houdt ik meer van het christelvk soeialismus van M. de Talaru dan van hetgeen der fransche Montagnards. De officieren der Veurnsche garde-civiek waren vermaend om zondag op het Stadhuis hveen te komen, tot het kiezen van eenen majoor, in ver vanging van M. Bernier, ontslaggever. De kapitein kommandant bevond er zich alleen en heeft de kiezing uitgesteld.... Men zegt dat al de Veurnsche garde-civieken het voorbeeld,-van hunnen majoor gaen navolgen en dal zy alternate hunne demissie gaen geven. - De dagbladen van Leuven kondigen aen dat M. de advokaet Schollaert zich door de aenhangers van het Kongres-Liberael heeft laten uilkoopen,cn dat hy zich op den rang stelt, tegen M. Demau- d’Attenrode. om te Leuven als representant ge kozen te worden. Eene diergelyke apostatie zou niets buitengewoons beduidenmen heeft anders groote mannen dan M. Schollaert de kazak zien keeren. Het schelmstuk op den Koning van Pruisen begaenheeft in dit land eene algemeene veront- weerdiging gebaerd; van alle kanten komen er blyken van verknochtheid aen den prins, alsmede gelukwenschingenomdat hy aen deze lafhertige moord ontsnapt is, Eenige kiezingen die nog in Zwitserland moesten gedaen worden, zyn ten voordeele der bedaerde party afgeloopen. De Koning van Pruisen, die prins van het kanton van Neufchatel isheeft aen ’t Zwitsers Gouvernement doen kennen, dat hy de verkooping der goederenaen den Staet en aen de Kerk in dit kanton toebeboorende, niet goed keurt en derzelver uitvoering zal beletten. Men spreekt te Romen schier van niets anders dan van een mirakel dat te Rimini zou voorgevallen zyn. Een beeld der R. Maegd opent en sluit de oogen. Eene groote volksmenigte stroomt naer dit beelden er worden menigvuldige offeranden ge daen. —In de bedeeling der300,000 fr.,de voorledene week gestemd ter verbetering der buertwegen in ons Koningryk zyn er aenstonds 4000 van toegc- staen geweest aen de gemeente Zanlvoordein be- looning van den edelen akt des burgemeesters, welke, op het bevel van d n Arrondissemenls- kommissaris, zyn bandtée en op de petitie tegen de onderwys-wet ingetrokken heeft. Wy hebben met voldoening geziendat er ook 50,000 fr. op datzelfde krediet toegewezen zyn voor den te maken steenweg langs Clercken naer Poelcapelle. ET BOTERKUIPJE Alle allichcn, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetet. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stadvrachtvry 600 ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in hetzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst wordengenieten eene merkeiyke prysvermindering. MET EEN GRAENTJE ZOUT. scheiden zyn. Hoe weet gy dat die goudstukken guiniés zyn Wel! wanneer ik nog zeer klein washebi ik er vele zulke gezien by mama, en men nontde ze guiniésdit is in myn gedacht geschoten toen ik- deze uit den lederen zak heb zien vallen. Gy zyt dus in Engeland geboren In Engeland!... ik weet het niet. Hoegy weet het niet 'Neenmynheer. En uwe ouders? Ik geheuge my nog wel een schoon huis, en oenr goede vrouw, die ik mama noemde, en Peggy, die met my ging wandelen. Maer ik heb geene ouders. In welk land kendet gy die zoo goede vrouwdie gy uwe moeder nóetndel Hel is zoo lang geleden, dat ik het vergeten heb. Try to remember.... recollect, if you can. (Tracht het indachtig te zyn zoo gy kunt) Op die weinige woorden, in’t engelsch gesproken, hefte de kleine Georges het hoofd op en antwoordde niethy had ze niet verstaen. Alsdan hernam de eigenaer van het kasteel de onderhandeling in ’tdiiitsch en loert hy dent kleinen schouwveger gevracgd had wtit hy begeerde te hebben voor den schat dien hy gevonden had antwoordde Georges eene guinié voor my, eene voor mynen kamaraod en eene andere voor mynen ouden meesterdie ziek ligt te Bazel Te Bazel, wy gaen er naer toe; ik wil uwen. bravCa meester zien; roept uwen kamaraed, en wy zullen ai te zanten vertrekken. Ik zal de peerden laten inspannen. Maer, mynheer, ik heb mytie schouw niet opgevèegd; moet ik er wedérkeeren Neenneen van daeg niet, zeg sen uwen vriend dat hy afkome. Ziel gy hem daer boven, mynheer, hv gact oim lied was nog niet hoog geklommen, toen hy onder zynen yzeren schreper iets hoorde klinken. Het waren eenige goudstukken die in de haerdstede nedervielen. Hierop; steekt hy zyne kleine hand rondhy zoekt... en vindt eene opening in den inneren in die opening eenen lederen zak half verbranden uil welken de geldstukken neergevallen waren. Hl kind grypt den zak, daelt neder en blyftcen oogenblik verdwelmd op het zien dier goudstukken die in den zak waren, en dergenen die in den haerd lagen Hy raepl ze aenstonds opsteekt ze in do zakken van zyne zwarte vesten broek, en loopt spoedig nacr den meester van het kasteel dien hy zag wandelen in den hof Guiniés! guiniés, roept hy gjt, al loopende naer den engelscben edelman. Wat wilt gy zeggen jongen Zie, zie, mynheer, guinées, vele gninéesj en de kleine schouwveger spreit op het gras den sehat uit dien hy gevonden heeft. En wiens gottd is dit Het uwemvVieer, Hoe ’T is in uwen schoorsteen dat ik het gevonden heb.... ’t behoort u toe. Maer ten is nog niet al.... zie. mytie zakken zyn nog volen Georges trekt zyne zakken uit en toont dat hy alles getrouwelyk weergegeven heeft. En gy hebt niets voor u behouden Ik, moet niets houden van hetgeen «en een ander toebehoort. L Brave jongen... wilt gy niets hebben Ik zal aeuveerden hetgeen gy my geven wiltwant* «elyk gy ziel, ik ben niet ryk; dezen winter heb ik vele koude geleden, om dat myne kleederen versleten zyn; maer myn meester beeft er my andere beloofdzoohacst ik voor hem wat meergeld gewonnen heb... De arme man ik weel niet of hy zyne belofte zal kunnen nakomen want hy was M-rr ziek dezen morgentoen wy van hem afgé- (vervolg) Gy hebt kunnen raden dat de afstammeling van lord MontaguGeorgeswiens eerste vier jaeren met zoovele zorgen liefkozingen en weelde omringd waren geweest ecu schouwceger geworden was. •Ja een schouwveger, behoorende eenen onbeschaefden en wreeden meester toe, gedwongen om, hoe jong nog, te klauteren langs enge schoorsteenenenwanneer hy schier verstiktehet te aenzien voor een groot geuolhet oogenblik op welk hy boven op de schouw gekomen zynde, den blauwen hemel weder zag, den wind gevoelde die een ■weinig het roet verdreef dat hem overdekte, wanneer hy syn sebouvegers liedje zong. Vyf jaren lang deed. Georges 4it moeijelyke en ruwe ambacht. Zyn meester deed bem beurtelings werken in Holland, België, Frankryk en Zwitserland. In al die verschillige landen deed de kleine sebouveger zich beminnen; midden door de zwartheid van bet roetdat zyn aengezigt overdekteoutwaerde men de i schoonheid, de witheid van zyn velzyne grooie blauwe oogen blikten met eene droevige en zachtmoedige uitdruk king. en wanneer zyne stem bedankte over den verdienden loonhad dezelve eene byzondere aengenaemheid. Eens, een Engelschtnan die in de omstreken van Bazel woonde,-liet naer de stad sebouwvegers halen, om de schouwen te vegen van bel kasteel dat hy bewoonde. Georges wierd er gezondon met eenen anderen kleinen kamaraed; bun meester was moeten te huis blyven, daer by bedrig lag van eenen val dien hy daegs te voren gedaen had. In bet kasteel van den Engelscbman gekomen stelden rich de twee jonge sebouwvegers aen lid werk. Georges de. kleinste zyndemoest de schouw vegen van de boeken- zael, welker opening moeijelyk en zeer eng was...Hy

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1