Algemeene Tijdingen, i Iedereen keurt de toegevenheid onzer stads politie, ten opzigte van het doen onliuimen der herbergen, goed; doch iets wat men niet kan goedkeuren is, dat zommige herbergiers volk houden tot 5 of 4 ure ’s morgens. Wy zouden daer van niet sprekenindien die drinkers zich daer gerust hielden. Maer, geenzins, verwarmd door den drank, zy zingen luidkeels, slaen op de tafels, schreeuwen en vloeken, niet alleenlyk in huis, maer zelfs op straet, zoodanig dat het de geburen onmogelyk is te kunnen Slapen...'.. Zulks gebeurt schier wekelyksin zekere kroeg, in de Wilgen- dykstraet. Wy gelooven niet dat de rustminnende lieden op eene diergelyke wyze moeten gestoord zyn door luijaerds en dronkaerds, en onderwerpen deze bemerkingen aen de stadspolitieverhopende dat zy dezelve in aendacht zal willen nemen Om te weten of de wet op het middenbacr onderwys goed of slecht ismoet men maer een ding in aendacht nemen, en dat is Er is geen eene francs-magoris logie in België,die niet gepetitionneerd heeft VOOR de wet. Nu het is alom gekenddat de franc-ma<;onnery de werkzaemste en onverzoen- lykste vyand is van de katbolyke Kerk. 154,000 zielen dus G8,0Q0 zielen meer in een tydverloop van eene halve eeuw. In de hollandsche stad Rotterdam heeft de justicie eene onnatuerlyke stiefmoeder doen aen- liouden, die haer vierjarig kind door slagen op bet hoofd gedood heeft. Het was reeds bekend dat dit slecht wyf het kind van haren man dikwyls mis handelde. De kónstitutionele korrespondentie van Berlyn, kondigt aen dat de conventie, belrekkelyk de daer- stelling der elektrieke en magnetieke telegrafen tusschen Pruisen en België, den 21 mei te Brussel is geteekend geworden. Op dit oogenblik zyn er onderhandelingen geopend met Frankryk, met inzicht om de telegrafieke lyn te verlengen van Weenen, langs Berlyn, naer Brussel en Parys, en zelfs langs Galais naer Londen. Een versebrikkelyk tempeest is den 24 mei uitgeborsten in de omstreken der fransche stad Bordeaux. Schier gansch de wynoogst is in zeker getal gemeenten vernietigdonder anderen ook te Sauterné, Bussac, enz., atwacr men den kostclyk- sten witten wyn perst. De Univers van Parys heeft eene inschryving geopend, om den bisschop van Turyndie tot eene maend gevangenis en 500 franks boete verwezen is, een kruis aen te bieden. De heer Charles de Fitz-James heeft heden de Gazette de France een brief toegestuerd, in welken hy protesteert tegen eene vereeniging van de twee takken der Bourbons. Frankryk, zegt die heer, kan slechts kiezen tusschen eene ïegitimische monarchie of de republiek. De heer Fabieukleermaker, te Parys, heeft naer Keizer Soulouque den mantel afgezonden, welken dien Keizer dragen zal, tydens zyne kroo- ning. Dien mantel heeft50,000 fr. gekost; by is in rood fluweel, bedekt met goud en edelgesteenten. Doctor Remy, van Parys, is gelast met eene zending in Amerika, om de Canada, eene schrik- kelyke ziekte, te gaen bestuderen, die thans in Brazilië heerschtdezelve is eene soort van gele koorts. De Canada bedekt het ligchaem met puisten welke spoedig tot verrotting óvergacn. De Montagnards wilden in massa hunne demissie geven om te protesteren tegen de kieswet. Een dagblad raedt hun aen te loten, op daCcrjn ieder departement er een zyn ontslag zou indienen. Een mekaniek-werker te Weenen heeft thans een beeld afgemaekt, dat spreekt, zingt en weent; het heeft eene tong van caoutchouc en beweegt zyne lippen als een inensch. Het beeld wordt in beweging gebragt by middel van een klauwier. De man heeft er niet min daft 25 jaren aen gewerkt. De beriglen wegens den oogst in Holland zyn even gunstig als degene van ons land. Al de veld vruchten beloven aldacr eenen goeden opbrengst^ Het gras, hoewel nog kort, staet er digi en malsch. Men schryft uit Rooborst, den 22 mei Heden om 2 uren des namiddags is alhier, onder het aflossen van het kanonde oudste burger van Belgicn geveld. Wy willen spreken van den wydvermaerden eik van Rooborstdie men beweert in den tyd van Keizer Karei in 1540 a 1550 geplant te zyn. De boom heeft in zyne lengte. 36 voet en heeft 18 voet in zynen omtrek; uit zommige takken zal men planken van twee voeten breedte kunnen zagen. De dikte van dezen boom is zoo groot dat twee persoonen van gewoonelyke lengte, tegenovergesteld aen dezen koning van bet nederlandsch woud, elkander niet zien. Deze drv- eenwsche Belg is voor 800 franken aengeköciit door den beer J. Van der Banck acnncmer van openbare werken en meester schrynwerker en mclsers-baes te Audenaerde. Men zegt dat de lieer J. Van der Banck van gedacht is eene plank van dezen wydlyvigcn held, die van 4 tot 5 voeten breed zal zyn, naer de europeeschc expositie yan Engeland te Zenden, welke in 1851 te Londen zal placts hebben. Men schryft uit s’Gravenhagc, den 27 mei Prins Maiirits, tweeden zoon van den Koning, is gcvaerlyk ziek. Sinds gisteren is zyn staet niet verergerd maer by böezemd nog grootc ongerust heid in. Het Hof van Cassatie heeft den 15 dezer beslist dat de vn stelling van den mililiedienst, vergund aen. den eenigen zoondie tenzeifden tyde eenig kind is, ook moet vergund worden aen den- gene die enkel eenig kind van zynen vader of zyne moeder is, hoewel by nog halve broeders of zusters heelt 433 stemmen zyn gegeven geweest voor, en 241 tegen de verandering dei* fransche kieswet; wanneer hen die cyfers zamentelt, vindt men het getal 17, gelyk met hetgeen der 17 leden die de wet opgesteïd hebben. Vele menschen, vooral onder het gemeen volk, gelooven dat al hetgeene zy op de straet vinden hun toebehoort, zonder dat zy genoodzaekt zyn de minste inlichtingen te nemen, om den eigenaer weder te vinden.’t Geen volgt zal dienen tot les aen degene die gelooven die zy in dit geval geene diefte begaen. Devrouw De Graef waschvrouw geboren te Schoorbeekging op 22 maert naer de markt ert zy vond nevens eenen man die zyne boter stond te verkoopen een bankbiljet van 5 franken. De vrouw MeuMerrmms, van Hoeylart, zag dat zy dit biljet opraepte, en zy verwittigde daei van den man die het verforen baddeze vroeg zyn biljet terugmaer de vrouw De Xirasf loochende stellig dat zy bet gevonden hadmen leidde ze naer de I Per manen, daér loochende zy nog en als zy zelve, en het wasgeenzintsuit haet legen iemand. eenige uren in den Amigo zat, bekende zy het i biljet gevonden en terstond gewisseld te hebben zy dachttczerde zydat tri men op de straet vond, voor den vinder was, en zelfs in dit gedacht bad zy uit blydschap na het wisselen van het bankbiljet eenige centen aerr den armen gegeven. De regtbank heeft in volle zitting devrouw De Graef een braef repriment toegestuerd en> in aeht nemende hare belydenis, heeft ze maer tot" 20 franken boete ver oordeeld. Zou men gelooven dat het breken eener pyp tot ëen doodvonnis kan aenleiding geven? Dit is nogthans zoo. De sapeur der genie Humblot is een braef soldaet, maer een woeste rooker; zoodra hy buiten de gelederen is, staet hy met de pyp in den mond, en hyzou ze voor geen keizerryk laten varen- Hy rookt altyd en overal, zelfs in het artillerie-park van Vincennes, waer het vol buskruid wagens staet, en ondanks het streng verbod van daer dit vermaek te nemen. Een schildwacht heeft hem de verordening te vergeefs herinnerd de hardnekkige rooker hield kop, en zwichtte slechts voor gewelden daer onder het voorstellen zyn geliefdpypje kwam te breken, nam by daer wraek over, den pypmoorder eenen duchtigen voetsebop in zyne broekplaet. De sapeur Humblot, dadelyk aengehouden, verscheen zaturdag voor den krygs- raed van Parys. Hy loochende het feit nietmaer beweerde dat de schildwacht de eerste was begonnen Ongelukkig waren er getuigen van de wederspan-» nigheid, en Humblot kreeg een doodsvonnis op het lyf,- doch van hetwelk hy met den schrik z?l afko men. Een beambte van den burgerleken stand der hoofdstad, heeft eene statistieke tabel opgemaekt van den toestïnd der bevolking van de stad Brussel. Uit die statistiek blykt dh£ tie hoofdstad sedert het jaer 1800 in bevolking verdubbeld is, niet tegenstaande de groote sterl'lendie er veroorzaekt wierden door hongersnood, oorlog en besmetlelyke ziekten. De middelmatige aengróei van de bevolking te Brussel is ongeveer 1,360 per jaer. Op january 1800 was het cyler der bevolking 66,000 zielen en op 1 jannary 1850 was dit cyfer Tot nu hebben wy gemeend dat de priester de hoe" danigheid van priester altyd mededraegt, en da1 hy zyn geestelyk karakter niet kan afleggen. Tot nu hebben wy geloofd dat de priester zoowel buiten als binnen de kerk de belangen des gods dienst mag verdedigenen dat het eene dwaesheid zoude zyn voor eenen priester van te zeggen aen eenen kiezer wien hyonderrigt wegens zyn kiesregt: goede vriendde raed dien ik u geef, gelief hem te aenveerden als komende niet van uwen herdet maer als van eenen enkelen borger; zou, in dit geval, de kiezer met regt niet antwoorden ’T is juist om dat gy myn herder zyt dat ik in u myn vertrouwen steldat ik u aed vraeg; de studiën die gv gedaen hebt, de liefde die gy uwe paro chianen toed raegt, geven my de verzekering dat uw raed goed is. Wat zou de pastoor aen dezen kiezer kunnen antwoorden (Nieuwe gazette van Thielt.) Het Weekblad van Dixmude verhaelt, in zyn jongste nummer, dat de catholieken-politiek van ons distriktgelyk het ons noemt, eene deputatie ge zonden hebben by M. Dcpotter, om zyne kandi- daluer te vragen voor de aenstaende kiezing van eenen representant. Dit bladje vindt dien stap zeer vreemd, zegt het, om dat M. Depotter vele boeken geschreven heeft tegen den godsdienst en de pries ters, en dat, volgens het zeggen van het Weekblad, noch hy, noch zyne vrouw ert kinders geenen gods dienst hoegenaemd belyden. Wy weten hiel, of die stap by M. Depotter wezcnlyk gedaen is ge weest; maer indien de konfrater- goed onderrigl warezien wy niet hoe de catholieken-politiek zich hierin zouden misgrepen hebben; M. Depotter als echte libcrael, wil de uitvoering der Constitutie in haren waren zin vryheid voor allen en in alles. In al de werken, welke hy sedert 1830 geschreven beeft, en namelyk in zyne Souvenirs personnels, straelt die grondregel overal door. Velenzegt c hy, van degenen die rn 182ftde pürtyurtmaekten, welke men eerder anticalliolyk dan vvaérlyk li- berael zou mogen noemeir, wilden misschien de uitvoering der coustitutiownele vrybedenal» leenlyk om dat dezelve hun een middel schenen om de catholyken te'onderdrukken, en geenzins om dat zy er de vryc uitoefening van hunne i eigen region in zagen. Zekerlyk was rk van de' zulken niet. Ik beminde de viyheid voor baer zelve, en het wasgeenzintsuit haet tegen iemand. dat ik ze voor my wilde. (1} Het Weekblad is I biljet gevonden en terstond gewisseld te hebben; niet zonder te wetendat de cMholyken-polUiekdiê' de makers zyn der Constitutie, daerin, juist van» hetzelfde gevoelen zyn met M. Dëpotter, en dat die heer, over eenige weken nog een schrift iri ’t licht gegeven heeft om de wol op hét middenbaer onderwyste keuren, wet die, alhoewel reeds afgekondigd ongodsdienstig, ongrondwettelyk en anti-liberael is en blyft. Z. H. de Paus heeft ze vy- andiglyk aen den godsdienstigen invloed verklaerd; onze Bisschoppen hebben geschreven dat ze de regten der Kerk zvxerlyk kwetst, en de deftigste mannendie deel gemaekt hebben van hel Nationael Kongres, zoo als MM. De Gerlache,Ch. De Brouc- kere, De Potter, De> Haerne, De Thenx., enz. ver klaren eenpariglyk dat dfezelve tegen de- Grondwet- strydt. Eene dusdanige wet moet én zal afgeschaft worden.zy is dood geboren, en geene catholieken- politiek kunnen- hunne stem geven aen kandidaten die de hand geleend hebben om dit fdosofiesche knoeiwerk te maken. Men leest in de Patrie van Brugge Wy vernemen dat het ministerie-, niet te vréden met zyne ai'róndissernents-kommissarissen, burge meesters en •gemeente-sékfetarissen' te doen te velde trekken ter gelegenheids van de kiezingen ook direk- telyk uit Brussel kies-agenten rondzendt om. de kiezers om den tuin leleicleji. ’T is aisog dat wij een opper- bediende der mihisUs iële bureeltui kunnen noemen j welke, zyn bureeféerlat^uledesé teeek, ineen schoon rytuig vérscheide geméénten van Het arrondissement - Bixmude doorloopen heeft. t)ie lieer hééft, overal waer hy toegekomen is, het behoud van den tegen- woordigen representant des distrikts aengepredikt en de schoonste beloften gedaen..zoo als bet kabinet gewoon is te‘doen. -Ziedaernie^regtzinnige-eivonpar- fydige•houding der Ministers in de kiezingen' die op handen zyn, en nogthans gy zult hunnëjjjazetten. wélhaest hopjeg uitvallen en tieren, tegen de wer kingen en listen der klenikalen. ui - -- la^ciST-m—- (t) r.‘w Boekd., btadz. 13,

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3