KIËZINGS-MENGELINGEN. I KIEZING Holvoet Victor id.; Algemeene Tijdingen, Het ministerie en de landbouw. d'autres [assent briller lews lumières sous n’importe quelle forme depuis le flambeau jusqu’au rat de cave. Les dispositionsMonsieur, que vous dies libre de ne pas approuver, font que j’accepterai la candidature des catholiques quandcomine vous me le fades dé- clarer, il me paraitra que le temps est vena. Agréezetc. VAX DEX 11 JUXY 1850. Wy willen wel den vryen invoer der vreemde granender vreemde beestialen, cp conditie dat er ook vryheid besta ten onzen voordeele; maer de Ministers beschermen met alle middels, de andere nyvei heden wy alleen zyn buiten het gemeene regt. ’T is onvcrdragelyk, mynheer, en gy zelve, kunt gy willen Mynheer. Ik wil den politicken toestand op vaste voeten zetten; het tegenwoordige ministerie is zamengesteld uit dé uitmuntendste mannenuit de bekwaemste, de liberaalste Jan. Wy, boeren, wy noemen liberalen degenen die welen regtveerdig te handelen; indien uwe mannen zoo hekwaem waren, waerom hebben zy er geene preuven van gegeven? De tyd heeft hun niet ontbroken. Zy zeiden in hun program De landbouw-nyverheid staet aen het hoofd van al de anderenEn nu is die nyverheid in eenen slech- teren toestand dan al de anderen. Mynheer. Gy begrypt dus niet, Jan, dal indien de ministeriele» de nederlaeg krygen in de kie- zingen, gy het gevaer loopt le vallen in de handen van de klerikale»? Jan. Sedert dat ik geen geloof meer hechtte aen de herstelling der tiende, ben ik niet meer benouwd. De goede politiek is degene die houdt leven en voorspoed te weeg brengt, en niet degene die Wy, Vrederegter van het kanton Dixmude, Voorzitter van bet kieskollegte des arrondissements van denzelfdeu naem Gezien het art. 20 der kieswetten, by koninglyk besluit van den 7 april 1845, ter uitvoering byeen verzameldGezien het koninglyk besluit van den 25 mei 1850; Gezien den staet der Burgmeesters, Schepenen en leden det Gemeenteraden van hel arrondisse ment, die kunnen geroepen worden om de kies- bureel^n uit te maken, vastgesteld door Mynheer den Kommissaris, op den 29 mei 1850 en goed gekeurd door Mynheer den Gouverneur dezer proviulie, op den 50 der gezegde maend; Gezien de antwoord-brieven der heeren stem- opnemers, op mynen brief van den 1 juny 1850; Verklaren dat de bureelen voor de kiezing van eenen Volksvertegenwoordiger, die op den 11 Juny 1850 te Dixmude zal plaets hebben, delinitieveiyk zullen zamengesteld worden zoo als volgt IN QE EERSTE AFDEELING, Zullen, onder ouze voorzitting, de plaets van stemopnemers bekleeden MM. Feys, Napoleon, Raedsheer der stad Dixmude; Vanderheyde, Pieter, id.; Paret,, Leo, id.: wiegen in afwachting dat wy geruineerd zyn. Maer gy, mynheer myn pioprietaris, zyt gy ook niet een weinig ongerust? Ik heb in de gazet gelezen dat een hooggeplaetsle persoon de vraeg geopperd had om te welen of men niet het overschot moet afnemen van degenen die goederen bezitten Mynheer. Hel was een kwalyk verstaen; men i om er later op te ant woorden, zoo als men gemeenlyk zegt. De Minister heeft hel uitdrukkelyk verklaerd. Jan. Die verklaring is niet een beetje gerust stellend. Gy geeft my, mynheer, eene nieuwe reden or. te stemmen tegen de Ministers en ministeriële!) want ik ben ook een weinig pioprietaris, en ik make er niet van dat men de vrage onderzoeke om te weten of men my allengskens het overschot zou benemen van hetgeen ik bezit en dat ik met mynen zuren arbeid gewonnen heb. Mynheer. Maer. al gelyk, de nieuwe politiek heeft in 1848 het land gered. Jan. Dat zy oud zy of nieuw, zeker is het dat zy niet goed is voor den landbouw; wy willen er niet meer van hooien. Ik ben niet sterk in de po litiek, dewy] ik geloof gegeven heb aen de tiende en aej) den geheimen invloed; nogthans, ik weel wel dat, in 1848, het land zich zelve gered heeft, en dat het niet zal vergaen, indien uwe vrienden, den II juny, eene goede les ontvangen, iets waer aen ik niet het minst twyfel. Mynheer. Wy zullen nog van de kiezing spreken. Jan. Geern, Mynheer; maergy zult schoon te zeggen hebbenik zal niet stemmen voor de kan didaten van het ministerie. IN DE TWEEDE AFDEELING Zullenonder de voorzitting van Mr Morel- Danheel, eerste plactsvervangpnde Rcgter by de regtbank van vrede van het kanton, de bediening van stemopnemers waernemen MM. Parmentier, Désiré, Raedsheer te Clercken; Rodts, Raedsheer te Sluyvekenskerke; Deceuninck, Karel, Burgmeester te Kevem; Pieters, Karel, Schepen te Lampernisse. Het tegenwoordig berigt zal rugtbaer gemaekt en aen den ingang van het Stadhuis aengeplakt worden. Gedaen te Dixmude, den 6 Juny 1850. Zondag, 9 dezer, zal er in al de kerken en bid- 'plaetsen van het Bisdom, voor de hoogmis, den lofzang Veni Creator, gezongen worden, voor den goeden uitslag der kiezingen Het fransch ministerie heeft aen de Kamer een wetsontwerp aengeboden, ’t welk de jaerwedde van dén voorzitter der republiek van 1,200,000 fr. op drie millioenen brengt. Woensdag beraedslaegde de fransche Kamer over den taks op de honden; de schapershonden zyn van alle hondenregt vrygesleld geweest, om dat, zegde M.Auberger, die honden dé schapen liet goed van een ander leeren eerbiedigen. Advies aen de communisten Men schryft uit Rousselaere, dal er daer alzoo van verre gezegd wordt dat M. Toussaint, die te Thielt voor zyn vel vreest, nog al eenigzins van gedacht zou zynzich in dit andere distrikt voor de Kamer kandidaet te stellen.Hy zou gelyk hebben! M. Toussaint heeft over eem'ge jaren te Rousselaere nog op lang gestaen, hy moet het nog onthouden hebben, en ten anderen, terwyl hy op reis is, kan hy zoo wel met twee buizen als met eene naer Brussel wederkéeren. Sinds eenige dagen heerscht er eene vec- besmetting op de hoeve van weduwe Van dér Meérsch, landbouwster te Neder-Waesten al de hoornbeesten zyn geweldig aengerand. Men beweert dat deze ziekte overgebragt isdooreene duraemsche koei, welke het Gouvernement aldaer geplaetst heeft. Den 50 mei is te Londen eene tweede verga-, dering gehouden door dedeelhebbers der spoorbaen van West-Vlaendeien, ten einde te beraedslagen over eenen brief van den beigischen minister van openbare werken ,gedagteekend van den 21 february 1850, bepalende dat de spoorweg verbeurd zou verklaerd worden, byaldien de linie den len mei niet voltrokken ware. In de eerste zitting, deswege denOmei gehouden wiérd er eene kommissie benoemd om over de zaek een verslag aen te bieden. Dit verslag heeft het volgende doen kennen De linie van Kortryk naer Brugge, namelyk het zesde gedeelte van den geheelen vlaemschen spoor weg, is voltrokken en heeft 340 ponden sterl. gekost. Gedurende de zes maehden, welke den 28 february vooraf zyn gegaenheeft deze spoor baen maer 1,670 p. st. opgebragt, dat is een half ten honderd van het verbruikte kapitael. De be- stuerder had nogthans in een omstandig verslag berekend dat de voornaemste linie 9 1/2 ten honderd van het kapitael zou opbrengen. In deze omstandigheden heeft de commissie de meening uitgedrukt, dat er geene nieuwe uitgaven zo.uden gedaen worden, vooraleer de tegenwoordige spoorbaen 5 p. c. oplevert. De kommissie denkt niet dat het belgisch Gouvernement tot de verbeu ring zal overgaen,maer nog in dit geval zou zy geene nieuwe uitgaven kunnen aeiiradén. M. Herapalh, een der opstellers van liet dagblad der spoorwegen, heeft, ten bewyze van de onmo- gelykheid van verdere uitgaven, verklaerd, dat de voltrokken linie, die 540 duizend ponden st. gekost heeftthans geene 30 duizend ponden weerd is. De besluitselen der kommissie zyn aenveerd. Men schryft uit Ecbternach (Luxemburg, den 29 mei Een Schrikkclyke brand heeft dezen namiddag een gedeelte van bel dorp Bollendorf, hier digt by liggende, vernietigd vièr-en-zestig huizen zyn door de vlammen verslonden. Een groote mtiér dicomgevallen is, heeft tweepersoonen gedood en verscheidene anderen gekwetst. Zonder de hulpe van de inwoners van Echternancb, ware het gausche dorp vernietigd geweest. Mynheer, lie wel! pachter Ja.i, gy zult ditmael nog eens stemmen voor de ministeriele kandi daten Jan. Neen, Mynheer, ik ben niet ministerieel meer, God zy gedankt. Mynheer. Waerom zegt gy God zy gedankt? Jan. Ik was ministerieel geworden door eenen hoop bedriegeryen, en sedert dien ben ik nog al veel meer bedrogen geweest. Ik bedank u, myn proprietaris. Mynheer. Weet dat ik zeer wel sla by MM. de Ministers, en eerbiedig Jan. Ik eerbiedige u ten hoogste; maer die hee- schoone programmen uitgeeft om ons in slaep le ren hebben onzen rug voor leeder gebruikt om op te klimmen tot waer zy zyn. Zy hebben ons minis terieel gemaekt met ons te bedreigen dat de tienden gingen hersteld wordende doode-hand en de ge heime invloediels dat zeker nog schrikkelyker j moet zyn dan de tiende en de doode-hand, dewyl ik er my nooit heb kunnen aen verstaen. Wanneer die heeren Ministers geworden warenhebben zy had de vraeg geschreven ons gouden bergen beloofd, iets dal zoo wat geleek i aen eene krachtige bescherming-, neen, mynheer, duizendmael neen, al moesl gy my uw land ont trekken, ik stem niet meer voor ben. Mynheer. Spreken wy niet meer van tiende, doode-hand of geheimen invloed; dat waren krygs- listen uitgevonden om de calholyken Sen de fleur te zetten en zy zyn van eenen goeden uitval ge weest. Jan. Hoe dan, mynheer, zoude er wel eene po litieke zedeleer zyn die loelaet te liegen en le las teren om te gelukken Mynheer. Nog eens, laten wy deze oude histo riën in den doodboek. Jan. Nu. ja; ik beken t^r myner schandedat ik er aen geloofd heb; ik was zoodanig ministerieel, dal ik, tydens hel progranrvan I2augusty, een nummer van de gazet gekocht heb; ikbez.it het nog; ziet hier wat er in stond Wy zullen de redding van den landbouw niet doen bestaen in de échelle mobile, of evenredig verhoog der inkoomregten naer 'mate de ver- mindering der graenpryzen De landbouw heeft eene krachtiger bescherming noodig, en die bescherming zal hy hebben. Mynheer. En dan Jan. En dan, mynheer, ’t is uit de landbouw heeft die schoone wóórden gehadmaer be scherming, niks! Mynheer. Een vast regt van eenen frank de 100 kil. is heden in zwang; het ministerie heeft overal landbouwscholen, hovenierscholenboomkweek- scholen, vruchtkweekscholen, enz. opgerigt; het heeft landbonwcomicenkonkoursen, tentoonstel lingen tot stand gebragt. Welin welke tyden heeft men meer expositien, medalien ,jurys, konkoursen, uitvindingen, aenmoedigingensubsidien, bescher mingen, enz., errz, voor den dag zien komen? Er is in België geen een knobbëlvrucht die niet in staet gesteld is zich met eere te laten zien, Jan. Daer kan eenig goed liggen in zommige van die dingen. Het regt van eenen frank is zekerlyk ietswy bedanken de volksvertegenwoordigers die de,hëe’,èin Ministers gedwongen hebben (zonder u te naer le spreken, mynheer) dit klein regt vast te stellen. Toen wy het program lazen, wy, boeren, dachtten dat die heeren een wonderbaer middel kenden, en dat zy ons eene krachtiger bescherming dan eertyds gingen geven. Ik ben bestolen, bedrogen; al die exposities, medalien eu konkoursen, zyn voor ons niets an ders meer dan biltere bespottingen, indien de- landbouw niet behandeld wordt gelyk de andere industrien. Men neemt den landbouw voor den vetten os; men versiert hem met strekjes en lintjes men leidt hem rond met de muziek; maer ’t is by den slagtbank dat hy uitkoomt. (Signé): BEPOTTEB. --Q -- de vrederegter ROBERT 1ERW1LOBEIV. - -2111Ut-oxri. L2JÜ2—

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3