Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. EEN BLIKKEN VERREKYKER. Een kiezer. isï die M. Dcsmaisièresin de kieszael, voor eenen franc-mavon uilschold.enM.den Senateur Casiers, in volle estaminet, voor eenen verkrachter uitba zuinde?..... Wie heeft in'topenbaer gezeid dat elke priester een moordenaer en vergiftiger is?.... Wie waren zedie geweldenary pleegden by het kiezingsbureel Wie heeftom eene enkele stem nederlaeg, de kieszael en straten onzer stad met godslasteringen en verwenschingen doen weer galmen? Al dezen waren toch zeker geen catholy ken!!!... En wat zoude er van gekomen zyn, hadden onze zoetaerdige en vryheidminnende liberalisten geen 20 a 50stemmen, in den morgen van 11 juny, van dezoogezeide achteruitkruipende buitenkiezers, in de straten, geweldiglyk afgeperst Die rustminnende en voorbeeldige mannen kennen beter hunne onmagt dan wy zelven, en het is ge- noegzaem te zien langs welken kant het bedrog en geweld geschuild heeft. En dal men nu in onze stad komc zien en onder vinden wat al tyranny, twist, oncenigheid en verdrukking die regtschapen mannen onder een groot getal burgers doen ontstaendoor welke zy meenen bedrogen te zyn geweestAlreeds hebben wy vele buitenlieden hooren het besluit maken Dixmude, in’t toekomende te zullen vlugten, en elders te gaen om hunne noodzakelykheden aen te koopen en zich van het noodige te gerieven. Later zal onze stadwaer de gcestelykheidvolgens den dikke sehryver in den Journal de Bruges, de weinige achting welke zy nog bezat, voor altyd verloren heeft, hare dwaesheid herkennen. ’T is alzoo dat Dixmude, door het walgelyk gedrag van eenige mannen(gekend voor 't geen zy zyn) verre en naer uitgemaekt wordt voor een verpest stadje dat men te vlugten hebbe 1Is dit de zake van het liberalismus voorstaen Is dit Mynheer De Breyne- Peellaert verdedigen, en kan zulks dien heer aen- genaem zyn? Is dit de vryheid, den vrede en welvaert der burgers voorstaen en behertigen Handelt men in andere plaetsen alzoo?... Schande voor ons En daer komt nu nog het Weekblad met zyne jeremiaden. Hel spreekt van bezoedelde priesters- kleederen, van veilaegden godsdienst, ja van Judas zelve; het discht artikels op uit de roode Broedermin van Gentgetcekend Een katholyke1 en verdere domheden meer. Nu, nu, wy zullen het laten raeskallen dat bladje en deszelfs schryvers zyn genoeg gekend op dat wy ze gemakkelyk over het hoofd kunnen zien. Niet lang hebben wy den BLIKKEN telescoop moeten wenden en keerenona klaerlyk te ontdek ken dat meest al de mannendie men op die dagen heeft zien loopen en ketsen van gemeente tot gemeente, van pachthof tot pachthof, van het eene huis naer het ander; dat die mannen, met hunne aerdige wezens en manieren, met hunne walgelyke redens en schrikbarende woorden, drei gementen en veiwenschingen in den mond; dat die mannen, zeg ik, welke,stonden zy in eene vetweide men schier uit anderen niet zou kunnen onderschei den allen van Dixmude, of door Dixmudenaers uitgekocht waren geweest. Aen dezen vraegden zy naer de noodwendigheden van de plaetselyke belangen; genen zouden land, weiden of pacht hoeven bekomen; steenwegen van honderd duizend millioen blikken buizen lang zoude men verkrygen gelyk een oortje, indien men hun stembriefje in de bus wilde steken. Ginter wierd er gezeid dat eene revolutie, binnen dezes maenden, ons op den nek zou vallen, indien de liberalen niet overal herkozen wierden. En waerachtigindien eene geweldenary kondeplaets hebben,die mannen zouden ze te weeg brengenindien er iemand ware die er aen twyfell, dat hy naer Dixmude kome en de verdachte burgers hoore sprekenAndere vreedzame landslieden wierden vreeslyk bedreigd en bevloekt, enz. enz., te lang om te melden. Velen zyn er die, uit be nauwdheid voor Pieter, Pol, Henri, Berten of Karel, tot vyf, zes, ja tot tien stembriefjes aen- veerdden, om gerust gelaten te worden. En dat spel heeft vyf of zes dagen geduerdWat zoude het geweest zyn, haddede kaudidaluer van M. Desmai- sières veertien dagen vroeger gekend geweest Wie zal nu al de buitensporigheden kunnen optellen, welke, op II juny, in onze stad gepleegd zynof het moesten zynware de eene of andere kandidael als representant uitgeroepen geweest Zyn hel geen Dixmudenaren die, langs alle kanten, wegen en stratende kiezers te lyve vielen en hen trachtten door beloften dreigementen, geld en drank te overhalen Waren zy van Dixmude niet, diegenen welke het werkvolk uitkochten en over matig te drinken gavenen ze op alle uitgangen plaetsteu om troebels te maken Van waer kwamen die woeste gezigten, het .schuim op de lippen, de godslastering op de tong, het geld in den zak met hunne versierde blikken buizen Wie had hun al die dreigementen ingeblazen Wie hoorde men wenschee vloeken en godlasleren Door wie zyn verscheidene geestelyken, en andere kiezers, bespot en met mishandelingen bedreigd geweest? Wie Op het einde der verledene eeuw was de oorlogs kreet tegen den godsdienst Verplet den eerlooze en door den eerlooze verstond men, yolgensdege tuigenis van Voltaireden Zaligmaker der wereld zelve, die over de hel gezegépraeld,.en den oor sprong van het kwaed overwonnen, had. Men kent de gevolgen van dien oorlog. Nu heeft men e^nen veel behendiger kreet aen de handte welen Bat de priester in zyne kerk blyve Het doelwit, dat men hiermede beoogt, is dat de Kerk zich niet meer zoude bemoeijen met het uitwendige leven der volkerenen alzoo geeoen invloed meer op hunne zeden hebben. Men wil dat de Kerk aenzien worde als eene achtbare, doch on- noodige afzondering, tot dat zy geheel en gansch verdwyne als eene zaek die kan gemist worden, ea vervangen door een filosofiesch onderwys. Zicdaer het laetste doelwit van dit ongelukkig stelsel; ’t is om hel te bereiken dat men de Kerk de uitoefening dagen op welke men koning schiet, koningin bolt, bal houdt, danst en springt en vele leute maekt, van den zondag tot den vrydag mede begrepen. Natuerlyk dat dit alles niet kan geschieden zonder er eene ferme komme wyn op te zetten. Hieruit is gemakkelyk te besluiten dat de gaeibroeder uil den Journal de Bruges, zoo als vele van zyne makkers welke die geheele week met eenen gloeijenden kop loopen, en dat.nog wel van de meeste uit, ook al, met eene verwarmde hersenpannaer dal blad zal geschrevenen alzoo zich deerlyk misgrepen hebben. Hoe het zy, wy zullen nu, meteen koel gemoed, eene van die splinter nieuwe BLIKKEN MOLLE- BUIZEN, welke onze aRVZP3VHaH3A liberalis ten voor zekere kiezers bereid haddenby den steert grypenen met dien verrekyker eens het distrikt Dixmude naspurenom te ontdekken waer en door wie al de valschheden, bedriegerijen, en geweldnarijen, waervan de correspondent van den Journal de Bruges spreektgepleegd zyn ge weest Een oolikaerd onzer stad heeft de gedachte ge kregen degeestelykheid, benevens eenige uitgekipte en van ouds in den neus zittende persoonen van alhier, eens deftig te rossen in den deugdryken Journal de Bruges, en dit om dat M. Desmaisières tjingsdag eenestem meerderheid bekomen heeft in de kiezing. Nergens, zegt die goede bloed, is er meer bedrog en valschheid gebruikt geweest dan in de stemming te Dixmude. En dit is waer; hy had er zelfs nog het woord geweld mogen byvoegen. Jamaer, alles wel ingezien, zou men de medalie mogen omkeerende boosheid is niet gepleegd geweest door de achteruitgaende ofcatholyke party, zoo als de sehryver het zegttegen hetgeen hy noemt de bewarende, of liberalistsche party; dit is een grove misslag. Hoort eens Ge moet weten dat men hierop 1f juny, juist in hut midden der gaeidagen was. ONDERDRUKKING. Ik noem de dingen by hunnen naem.... en waer toe dienen nog de verzwygingen en halve waer- heden? Men maekt Constitution en wettenin welke de gelyké regten van allen geschreven staenal de Belgen zyn gelyk voor de wet.... Dit is logentael en bedriegery. De Constitutiehet régtis voor u; teer wel, maer eene party onderdrukt u de wet is niets anders meer dan een zweerd in handen van den sterkste. XÊy handelt volgens regt ea pligt; men hitst het straetvolk tegen u op; het komt met blikken buizen voor den dag; het jouwt u uit; en zie daer de on- Wederlegbare bewysrede.de ultima ratio, welke men gebruikt om u te overtuigen dat gy u met geene kiezing te bemoeijen hebt. Neenneen, het is niet waer dat een burger nog mag stemmen volgens zyn geweten en overtuiging. Gy zult stemmen voor ons; zoo niet, men zal u boonenlasterenuitjouwen, mishandelenop de vlugt dryvenen misschien vermoordenwant wie weet waer toe een opgehitst en bedronken grauw bekwaem is? En wie zyt gy, die ons aldus be handelt? Wy zyn de meesters De Voorzienigheid heeft gewild dat alhierden II juny, de uitslag der kiezing niet afgekondigd is geweest. Wanorders en geweldenaryen moesten er ongetwyfeld op volgen; de blikken buizen waren gereedwy weten wie ze heeft doen makenwaer en met wiens bloemen zy versierd zyn geweest wy hebben er gezien in de handen van bedronken mannen die, met een woest gezigt, en met de voorafgaende belooning in den zak, de hun aenge- duide kiezers afwachtten, even als de struikroover den reiziger afwacht op den ingang van het woud om hem uit te stroopen Heeft men de catholyken wel immer de minste betooning zien doenhet kleinste gerucht hooren maken, waer en in welke gelegenheid het zyn moge? Neen, dat is nooit gebeurd, noch zal nooit ge beuren; want de catholyken zyn verdraegzaem zelfs iegens hunne onderdrukkers en de schenders van hunne regten. Zulks wordt maer gepleegd door schynliberalen, die zich alles toekennen, en niet kunnen dulden dat iemand van zyn regt gebruik make, ten ware ten hunnen profyte; door fana- tiekendie maer naer den zegeprael streven om het goede te beletten welks gezigt zy niet kunnen verdragen. HET BOTERKUIr JE MET EEN GRAENTJE ZOUT. Alle aflichenby den uitgever van dit blad gedrukt worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplactst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. ANNONCEN. 15 centitMti den drukregel. Degenen, v welke tevens in het zondags SUPPLEMEN T moeten geplaetst g pp wordengenieten eene merkelyke prysvermindering. Dat de priester in zyne kerk l>ly ve! Tl BBC PRYS DER INSCHRYVING, betaefbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stad, vrachtvry I

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1