REMARKABELE ANNONCE. (Vlaming). de wet) dat Zommige onzer lezets twyfelen nog of M. Des- maisières tot representant gekozen is. Dit lydt geen den minste twyfel. Die. heer heeft de volstrekte meerderheid, 554 stenynen, al de ander stemmen die hem zouden kunnen betwist worden, daerge- laten. Zoo dat de uitslag der kiezing gerustelyk als beslissend mag aenzien worden. 1. ” Dat er, met 11 juny, een nieuw vette-kal- veren-slagteralhier winkel geopend heeft, in de Weststraetom concurrentie te houden tegen de beenhouwers, die gewoon waren, in de herbergen, het vleesch te leveren voor het middagmael der buitenkiezers. Nota bené. Die nieuwe industrieel houdt kop en kalverhersenen voor zyn eigen consommalie. 2. ° Dat er te koop is eene extra schoone collectie welgelykende pape-porlraiten en andere stichtende caricaturen, veel beter gedessineerd dan al de uitgedeelde printen der knol-expositie. Dezelve zyn opgepoetst met assa foetida. Zich te adresseren byGroote-Markt, alhier. 3. ’ Dat de wekelykscljg Litanie, welke regel matig van de pers koomt, omtrent de vischmarkt, merkelyk geaugmenteerd, gecorrigeerd en verbe terd zal worden, ten einde de vrome minnaers van godsdienst en zeden in hun liberael geloof te ver sterken. 4. ° en ten laetste. Er zal eerstdags eene consi derabele veiling plaets hebbenop de loskaei by de Hooge-Brugge, van gekeerde kazakken, palletots- sacs, ongediende vechtstokkenverbleekte mous- tachen, verslensde bloemtuilen en vele andere voorwerpen te lang om te melden, zeer dienstig voor eene naeste kiezing. Nota bené. De vyf- en tien frankstukkenbetaeld aen zekere lieden om blikken buizen op te zetten, kaekslagen te geven en vensterruiten in te smyten, zullen niet ter veiling aengeboden wordenals zeer waerschynelyk op het slagtveld gebleven zynde. EI.k ZEGGE HET VOOBT. naemste hotels van Brussel, waer hy, sedert, niet opgehouden het ft af te stappen en te verblyven; en niettegenstaende dat de aenslag van dit schelmstuk volgens deze lompe lasteraersniet zoude belet geweest zyn dan door den tegenstand van geheel het huisgezindienstmeidenknechten en vreem delingen die er zich alsdan bevonden En dat dit schandelyk misdaed reeds sedert drie jaren zoude gebeurd zynzonder dat er iets van op straet zoude geloopen hebben? Nog eens, zyn dit loyale middels? En kan men wel menschen vinden die, niet alleen minder logael, maerin ’t vlaemsch gezegdlomper en dommer zyn? 5 van haer gezag weigert, en haer zelfs het regt daer toe betwist, gelyk in de wet op het onderwys; ’t is daerom dat M. de Haussy haer de behoeftigen wil onttrekken en met vurigen iever destappen van Jozef II navolgtal de ydele betuigingen van eer bied voor den godsdienst zyn slechts praetjes voor den vaekalleenlyk goed om kinderen in slaep te wiegen. Men spreekt veel van deloyale middelsdie in ’t werk zouden gesteld geweest zynten voordeele der kandidatuer van Mynheer Desmaisières. Onder anderen, men beschuldigt ons van uitgestrooid te hebben, dat de heer Woets, zoo min als zyn kandi- daet, weinig of geen belang stelde aen den uitslag der kiezing. ’T is waer, dit middel zoude niet alleenlyk deloyal, maer nog daerenboven alleronnoozelst zyn; want hetzelve zoude slechts hebben kunnen dienen tegen degenen die het zouden in ’t werk gelegd hebben. Zoude er iemand dwaes genoeg zynom te zeggen Ziet, de vrienden van M. Debreyne laten niets na om hunnen kandidaet te doen triomferen: maer zy laten er zich al gelyk niet het minste aen gelegen wie er gekozen worde of niet’T is te dwaes om geloofd te worden. Men zegt dat M. Debreyne zich openbaerlyk be klaegd heeft over de vervolging, ten zynen opzigte van wegens den heer Burgemeester van Clercken zonder dat hy (M. Debreyne) zich herinnert ooit een strooi in den weg van M. den senateurCassiers gelegd te hebben. Maer zyn het personele vervol gingen, wanneer men zegtik heb niets tegen den persoon van M. Debreyne, in tegendeel, in ver- scheide gevallen heeft hy myne genegenheid ont moet maer voor hetgeen zyne parlementaire han del wys betreft,is de heer senateurCassiers geenzins van zynegedachte. Voor wat zyne gevoelens aengact wegens de wet op het middenbaer onderwys, degene op den invoer der vreemde granen en beestialen, met een woord over den zoogenoemden free-trade; deze gevoelens en medewerking van den gewezen Representant van een der grootste landbouw- distriktenverwerpt den heer Cassiers ten krach tigste, als schadelyk zynde en verderfelyk aen de byzonderste belangen van het land. Is het deloyal, als men zulks, niet alleenlyk zegt in 't byzonder, maer in ’t bywezen zelve der beste vrienden van M. Debreyne, zoo als M. Cassiers zulks menigmael gedaen heeft Om dit anti-nationael gevoelen te ondersteunen, zegt men In Frankryk bestaen er hooge regten ten voordeele der inlandsche granen, beesten en vele andere nationale voortbrengsels, en nogthans Zyn de granen daer lager in prys dan te Brussel, Leuven en Antwerpenmaer men vergeet er by te voegendat die lage pryzen slechts lokael zyn verre van de zeehavens, groote middenpunten van industriële bevolkingen; zoo als wy in België zelve zien, waer, by voorbeeld, in ’t Luxemburgschede granen en beestialenzeer dikwyls veel minder in prys staen als te Luik, Verviers en andere plaetsen. By gevolge, wy vragen of ’t hier door bewezen is dat, als wanneer er, voor ’t oogenblik, geen vreemde granen ingevoerd wierden, onze oneindige voorraed niet zou verminderen of gedeeltelyk ver- dwynen Zoude onze eigene slyting hier door ver minderen en den uitvoer meer ophoudon? Is zulks bewyzen dat, indien er 10,000 vreemde hoornbeesten minder ingevoerd wierdende onzen minder naer Frankryk zouden uitgevoerd en op onze eigene markten in verbruiking verkocht wor gden, om alzoo op eenen genoegzaem voordeeügen prys te komenopdat men bet vetten en kweeken niet geheel en alten nadeele van onzen eigen landbouwmoete verlaten Is het niet bewezen, dat, door het fransche systeem, de hoppekweek, op de fransche grenzen toeneemt, terwyl dezelve te Poperinghe en omstreeks kwynt en in gevaer is gansch te vervallen? Is ’t niet algemeen gekend dat, onder de beschermregten, Frankryk begint veel meer beestialen aen te kweeken en te vetten dan voordozen? Hoeveel min verkens zendt België er nu alle jaren naer toe dan te voren? Wie weet en ziel niet dat de lynnennyverheid, met in Frankryk beschermd te worden, aldaer in vollen voorspoed is, terwyl dat de onze schier gansch vervalt Men spreekt van deloyale middels; maer zyn ’t loyale middels, wanneer men in ’t publiek eenen onzer achlbaerste en magtigste kiezers durft betigten met een van de mei regt strafbaerste schelmstukken begaen te hebben in een der voor- Meestal de liberale dagbladende Indépendance aen het hoofd, roepen victorie. Wel mag ze hun bekomenMaer met nog eene diergelyke zegeprael mogen ze zich gerust voor verloren aenzien. Al de catholyke uittredende leden zvn herkozen ge worden, zonder uitneming. De liberale party, in tegendeelheeft zeven barer aenklevers zien sneu velen, te weten Boedl, Debreyne, Toussaint, Leusemans, Vandenberghe de Binckum, Chris- tiaens en Albert Dubus, die vervangen worden door de uitstekendste mannen der bewarende party Malou, Desmaisières, Demeulenaere, De- lacoste, Landeloos, De Wouters en De Merode. Bovendien hebben de liberalen, zelfs waer zy de overhand behouden hebben, veel min stemmen bekomen dan in de vorige kiezingen. Te Bastogne is de minister D’hoflschmidt met slechts twee stemmen meerderheid gekozen geweest, alhoewel de gemeenteraed oiïicieel bad doen afkondigen (tegen het uitdrukkelyk verbod van M. D’hoflschmidt zyn kandidaet was. De ministeriele party zou nog en te regt de laweitmakende party mogen geheeten worden, want wy kennen nergens mannen die zoo zeer voor gerucht en kwakzalvery genegen zynals de ministers en hunne aenhangers. De uitslag der kiezingenheeft hier van nog een bewys opgeleverd. Dingsdag morgend, zag er M. Rogier zoo bleek uit als een afgelekt stroopbroodje; hy kon geen dtie tellenzoodanig vreesde hy van te Antwerpen eene buize te krygen; maer nauwelyks was de tyding zyner herkiezing aengekömenof hy snelde naer Antwerpen, alwaer zyne makkers hem te gemoet kwamen al tierende en roepende gelyk eene bende uitgelatene scholieren. Zy bragten de buitenspoorigheid zoo verre, dat zy de peerden uit zyn rytuig spanden en het zelve, gelyk de beesten, voorttrokken. In de stad heeft M. Rogier het woord genomen en geroepen dat hy de verdediger was van den godsdienst en van de priesters. Dit is juist het gedacht niet van den Pausdie meer bevoegd is als M. Rogier om van religie zaken te spreken. Te Brugge, heeft een dergelyk laweit plaets gehad. Het is M. de baron de Vrière, groot lief hebber van muziek en kruissprongendie geza- mentlyk, met de heeren Devaux, Sinave en Peers, er het voorwerp van geweest is. Te Leuven, hebben de liberalisten aen M. Schollaert eene serenade gegevenwaerschynlyk om door het muziekgeklank het gerucht te ver- dooven der monsterlyke buize die die hy na zich sleepte. Stelt legen al dit gerucht, tegen al deze kwak zalvery, het gedrag over van onze vriendenen oordeelt waerin den zegeprael zoowel als in den tegenspoed, de bedaerdheid te vinden is. Wy behalen de overwinning te Yper, te Thielt, te Leuven, te Turnhout, en alles loopt vreedzaem af. Nergens muziek, nergensryluigen met menschen schande!) bespannen, overal bedaerdheid en kalmte, overal rust, met de zachte voldoening van eene heilige pligt gekweten te hebben. De vergely- king betoont genoegzaem in welke party de be- daerde mannen te vinden zyn. Bykoninglyk besluit van 9 jnny II. zullen de stukken van ÏOen van 5 gulden ophouden, in Hol land, koerste hebben, te beginnen met 23 der zelfde maend. Dies ten gevolgeheeft het Belgieseh gotiver. Fyntele, liJuny 4850. - TB90QI 1 -■ Men annonceert en laet weten aen het geëerd publiek - irniin-ii - -MiV -r Mynheer Nu ruim twee jaren rypelykmaer besluitloos naden kende van den eenen kant op de beschermingwelke M. Rogier belooft aen den landbouw, en van den anderen kant, op de grrroote voordeelen, welke hy zegt te zullen moeten resulteren uit exposition van onze'productenuit het daerstellen van landbouw-scholcnlatidbouw-com- missien, etc., etc., nam ik eindeling, over eenige dagen, het besluit my daer te begevenwaer het my scheen het best te zyn om verdere inlichtingen ten dezen opzigte te bekomen, of ik misschien er zoude konneu doorscharlen want niettegenstaende ik nu 58 jaren landsman benik kryge vvaerlyk den preutel, en ikvreeze! en dat grootelyksl! Nu dan, den 10 dezer ik begaf my naer bixmnde, met inzigt aldaer eenen vetten os te monsterenwaervau ik veel had hooren spreken en waervan ik liefhebber en met eens ook kenderben; maer wel byzonderlyk met inzigt de landbouw-commissie, die (ik weet het) aldaer, buiten elders, wel ingerigt is, uil de eerste landbouwkundige mannen, uit mannen van ondervinding, die geene routen noch kosten ontziente raedplegen en waerschynlyk op dezes raed en naer afspraek met myne vrouwmy voor een jaer te begeven in de landbouwschool om beter en prrrofy- tigcr te leeren boeren. Ik begaf my dan naerDixmude, dit zoogenoemd klein athenen langs Pollinkhove, Loo en Nieuwcapelle, en daer het juist den dag voor de kiezing was van eenen volks- verbeelder, en dat iknog al eenen aerdigaerd zynde myne curieusheid niet kon bedwingen, ik wilde de waerheid der ministeriele manoeuvers uit mond en oog getuigen weten, om reden dal ik daer van reeds in verscheide her bergen had hooren spreken. En inderdaed, in het eerst genoemde dorpgekomen zynde, wierd ik welhaesl overtuigd dat aldaer de allergrootste beweging plaets had, om den voormaligen ministerielet! volksverbeelder te doen her kiezen, en dat zelfs verscheide baerdmannen van Dixmude en Veurne daer veel instanlien kwamen te doen om stemmen voor dien heer af te bedelen. Maer hoe groot Was myne, verwondering, als ik den 15 wederkeefende, hoorde'dal den heer Avan Alveringhem aldaer hemel en aêrde had doen beven, om nu allééndan gezamentlyk met den veldwachter, dengenen hy.Teencmael verdraeid bad, de stemmers te plagen, zelfs zich aenhiedende om de ouder lingen op hunnen rug te dragen; ja, dat hy een schip gehuerd had, groot genoeg, om al de stemgeregtigden roede te doen. Maer, tochniettegenstaende zyn schip ook behangen was met vyf schoone vlaggen, hy ter nairwernood genoeg had gehad om de koeibelle niet te hebben en dit was loon voor werkwant dit alleszeide menwas geschied tegen herhaelde gezegden van hoegenaemd niets te doen niet te werken daerom wierd ik te schalieren en te lagchèn uitroepende Wel hoe! Wel hoe! Janus is verrezen 1 J. ii -a <r~v-'- -

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2