OVERSLAG. 1 BEKENDMAKINGEN. A Igemeene Tijdingen Eene zoetheid. Zondag, 29juny, en volgende dagen zal de ker- doweiuug 27 .hny ss5O, om 2 ure na middag, op ’t Kerkhof te Leysele, zal gehouden worden vriendelyken Koopdag van 5,000 WITTE EN BLAUWE TICHELS, gezeid SCHORREN, verdeeld in koopen telks gerief, gemakkelyk tot het doen den transport, vermits de kalsyde dacr aenpaelt, niet alleenlyk naer vele steden en gemeenten van België maer ook ook naer de stad llondschoote en gemeenten in Frankryk; Op eene maend lyd van betaling, mits borgstelling en den 10 penning voor gereed. Eik zeg het voort. mis te Nieuport, allerluisterlykst gevierd worden. Alle slach van spelen, vermaken en feesten zullen de vreemdelingen aengeboden worden. Op al die dagen zal de aloude reuszynen gewonen ommegang en dans rond de stad verriglen. By koninglyk besluit van 8 juny is benoemd tot lid van het beschermkomiteit, voor het kanton Dixmude, M. P. Carrebrouck, ontvanger der bur- gerlyke hospicenin vervanging van M. Cassiers, senateur, die niet aenveerdt. Eergisteren was het den 55’“ verjaerdag van den veldslag van Waterloo nement besloten Dat, tot 25 juny, de gouden 10 en 5 guldenstukken zullen ontvangen worden door de ontvangers, in betaling der belastingen, mits 26 centimen verlies op 10 gulden. Dit zal een tamelyk groot verlies te weeg bren gen op de hollandsche goudstukken. Die stukken hadden alhier wettigen koers, en het gouvernement zoudeze hebben moeten laten uitwisselen zonder verlies. Niettemin, een 10 guldenstuk is weerd, in goude, 20,72 fr. en zal zoo vele weerd blyven, ten ware de goudmynen van Californië er eenen afslag in veroorzaekten. Op DONDERDAG 27 JUNY 1850, om 5 ure na middag ter herberge de Stoomboot, bewoont bv Louis Vandepitte teKevem, zal plants hebben den DEFINITIVEN OVERSLAG van eene schooue patrimoniele HOFSTEDE en den nomber van 7 heet. 57 aren. 70 centia. ouder grond van Ge bouw, Hovenicrhof, Gars, Zaeiland en Maeigras, gestaen en gelegen ter gemeente van Keyemen een kleen gedeelte in Lekegebruikt by de mede- verkooper sieur Joannes Bailleul, de Zaeilanden tot scheiren den oogst van het jaer 1851 en de Gebouwen tot 1 Mei 1852, verdeelt in 8 koopen. In separate koopen Ingesteld 12,250 fr. En in masse Ingesteld 14,000 fr. Door het ambt van Mter BEIINOLET, Notaris te Pervyse. voor wederzydsche slagen. Zyne gasten klagen dat Adam zoo moeijelyk voor ’t werk is; en hy klaegt dat de gasten sedert de revolutie allegaêr zoo ver standig geworden zyn. Van in het begin van de wereld zegt vader Adamhebt ge zoo geen dingen gezien als ik tegen Du Paix zei Gaet beneden om meeldan gaet hy op zyne kamer gaen slapen. Als ik zeg Doet de vensters toe, dan gaet hy wan delen, etcetera, et cetera... Du Paix zegt in tegendeeldat sedert dat de vrede in Europa heerschtde meesters zoo ver duiveld moeijelyk geworden zyn; dat Adam hem te laet naer de mis laet gaenhem verbiedt van zich neer te zetten en van slapen te gaenhun ’s zondags doet verkenenz. enz. Eindelyk op 5 mei was er een zoo hevige twist ontstaen tusschen Adam en Du Paixdat er van weêrkanten vuistslagen uit volgden. Daer de knecht bewezen heeft dat vader Adam eerst gedoefeld badheeft de regtbank den baes tot 20 fr. boete veroordeeld en den gast vry gesproken. Over eenige dagen kwam er eenen persoon in eenen kruidenierswinkel te Brussel. Geef my eens eenen liter siroop, zei hy tegen het meisje dat kwam gerieven. Ze bezag hem eenige oogenblikken van onder tot boven, en daer hy geen pot of niets by hem had, vroeg zy Waer moet ik hem in doen Hier, zei de kooper, zynen hoed afnemen de, doet hem maer in mynen hoed. Ge lacht er zeker mee; ga naer huis en hael wat anders. Neen, neen, ik lach er niet mee; doet hem maer gerust in mynen hoeddat is u immers een der, als ik er u voor betael. De meid liet zich gezeggenen als de siroop ge riefd was, wierp de kooper een stuk van vyf franks op den toog. Het meisje trok toen de schuif open om het geldstuk te wisselen. Wanneer zy daermede bezig was, nam de deugeniet zyn hoed en douwde hem met geweld tot over de oogen op het hoofd der arme sukkel. Terwyl deze nu spartelde en vroelte, om zich van al die zoetigheid te.bevryden, nam de dief de gelegenheid waer, maekte zich meester van al het geld in de schuif, en liep weg. Dit moet ons leeren, dat wy somtyds door zoe tigheid in het verderf kunnen geraken. M. Frère is met zyn wyf een wandelingje naer Engeland gaen doenmen zegt niet of liet ten koste van ’t land is. Men schrylt uit Romen 5 juny Degenen die over drie maenden Romen ver laten hebben, zouden dezestadniet meer herkennen. Hoewel de republiekanen alles aenwenden, om de gemoederen in gisting te houden, heerscht er eene volslagene ruste. Zy ontvangen het bevel uit Zwitserland. Nu zeggen zy dat de H. Vader zeer ziek is, dan dat de papierenmunt geenen koers meer heeft, en wanneer de post een uer te laet aenkomt, dan is er eene omwenteling in Parys uit geborsten. Indien men op eens drie honderd woelgasten uit Romen dreef, dan zou men van geenen republiek meer hooren spreken. De geestelyke zaken van Piemont en van België houden het gewyde kollegie sterk bezig. Met Piemont zal de overeenkomst moeyelyk wezen doch in België is zy minder ernstig. Nogthans is de belgischen minister zeer misnoegd naer Brussel vertrokken. Den Paus heeft langen tyd geaerzeld over het gedrag dat hy opzichtens in België te houden had. Hy heeft voor de beraedslaging over het onderwys- wet de meening doen vragen van eenen uitstekende staetkundige, die zich sinds eenige jaren in dit land bevindt. Dezen heeft geantwoord Het belgische ministerie is met goede inzichten bezield; zyne aenkoming, men moet het herkennen heeft het land geredmaer heden treed het eenen slechten weg in. Ik weet dat het van de meerderheid in de Kamer zeker is; maer dit is geene reden om te wagen wat het waegt. Het mogt, in den tegen- woordigen toestand van Europa, eene zoo gewigtige kwestie op het tapyt niet brengen; het moest wach ten. Deze woorden hebben eenen diepen indruk op den H. Vader gemaekt. Vandaer die aenspraek, welke in de diplomatieke wereld zoo groot gerucht heeft verwekt. Voor de honderdste maelkondigt men aen dat M. Rollin deze maend het ministerie van ’s lands werken verlaten zal. De minister vaninlandsche zaken in Frankryk heeft een wetsontwerp vrtorgestehl’t welk de tooneelstnkken aen eene vooralgaende goedkeuring onderwerpt. De groote zaek in Frankryk is altyd de voor stel strekkende om aen Louis-Napoleon een traktement van drie millioenen 600 duizend franken te verleenen; de tegenkanting vermindert een weinig, en men zoekt eenen middel om eene over eenkomst te wege te brengen. Verscheidenederoude ministers van Lodewyk- Philip, MM. Guizot, Duchatel, de Broglie, enz. gaen zich by dezen prins begeven. De groote Raed van Zwitserland heeft de uitvoerende magt benoemd; hy beslaet voor het grootste deel pit bedaerde liberalen. De Keizer van Rusland verklaert stellig dat hy maetregelen nemen zal tegen de Engelschen die in zyn ryk verblyvenindien zy niet afzien van alle regt tot schadeloosstelling in geval van schade geleden by gevolg van wanorders. Een Nieuwe Byën-KoningTe Oxford, in Engeland, woont zekere heer Williamdie een zon derling talent bezit om byënwespen en allerlei soort van vliegen en hommels op te kwecken. Over eenige dagen heeft hy in gezelschap van verschei dene gentlemens merkweerdige proefnemingen ge- daen in de opvoeding der byën. Uit eenen vollen byënkorf deed hy op kommando verscheide zwer men komen, die zich op den hoed deraenschouwers kwamen plaetsen; sommigen stonden daer, gansch de kraeg van hunnen overjas hezaeid met byën, welk een schoon gezigt opleverde, doch verschei dene gentlemens zeer benauwd maekte. Ten einde te toonen dat die insekten volkomen getemd en afgerigt waren, liet de heer William een gansche zwerm rond zyne bloote armen komen zitten, welke zy als kleurige mouwen bedekten. Vervolgens kropen zy op zyn aengezichten dan op zyn hoofd, zonder hem ’t minsteleed te doen. Daerna heeft hy al de byën op eene tafel doen ex erceren. Het zonderlingste hierbyis, dat die insekten- temmer dezelfde kunstjes doet met vreemde byën, wespen of hommels op vyf minuten tyds heeft hy dezelve zoodanig getemd en afgerigt, dal zy nie mand meer zullen steken. Vader Adambakker te Brusselkwam gis teren voor ’t regt met zynen gast Jean Du Paix Het Weekblad doet zich uit Pervyse eenen brief toesturen, welk» schryver geern zou wetenzegt hyhoe het koonit dat de markt* pryzen van Brugge, opgegeven in het Supplement van het Boter- knipje verschillig zyn met degenen van het Weekblad En onze konfrater antwoordt hier op dat dit koomt omdat wy zeker zelve de fabrikant zyn der marktpryzen die in ons bladje staen. Om het Weekblad en deszelfs correspondent hun volle apaise- ment te geven, mpeten wy de zaek van wat booger opnemen. Toen het Boteikuipjeover zes maenden, ’s zaturdags een Supplement begon uit te geven ontvingen wymet dediligentic van Thourout, juist gelyk het Weekblad, eenen uittrek uit den Standaerd van Bruggeuitgeschreven te Thouroutby het aenkomen van het kon vooi. (Aide lezers van den Standaerd weten, dat er in dit blad uitdrukkelyk sla etdat deszelfs marktpryzen degenen zyn van de eerste half uer der markt). Maer nauwelyks wierd de konfrater van het Weekblad gewae.rhoe wy de marktpryzen van Brugge kregen, of hy begaf zich by den houder der diligentie, en sprak nagenoeg in dezer voege Het marktbriefje kost 6 franks *s jaer», en aen dien prys brengt gy er een mede, van welk het Boterkuipje gebruik maekt.Uit moet eindigen en in plaets van zes frankszal ik eru vyftig geven indien gy voortaen geen ander marktbriefje wilt medebrengen dan voor my alleen. Was dit niet eerlyk gehandeld? Maer daermede is het niet al. Aenstonds namen wy een abonnement op den Standaerd dewelke ons toekwamen nog toekomt, met de diligencie van Rousselaere, en meer daö eens ging onze*konfrater die diligentie afwachtenwanneer zyn marktbriefje achtergebleven was, en schreef de. marktpryzen uit onzen Standaerd in het byzyn van den jongen die wy er om ge zonden hadden.-Is dit ook niet beleefd gehandeld? Jamaer, ten is nog niet al. Ingezien datmet de verandering van de vertrek uren der konvooijen de diligencie zeer laet in den avond toekomt, had een persoon dezer stad de goedheid ons zyne duiven te leenen, omlangs Rousselaere de marktpryzen van Brugge vroegtydig te ontvangen. Wat deed de konfrater van het Weekblad alsdan? Zoo haest hy dit gewaer geworden was, zond hy zynen leerjongen by den houder der duiven om ons marktbriefje af te halenen wy waren genoodzaekt het, ten zynen huize, te gaen reklameren 1 Is dit weeral niet eerlyk doen Hierop kondigden wy aen om ons bladje nog voor den avond te kunnen uitgeven, en onmiddelyk na de aenkomst der diligentie van Yperen en ingezien dat het spoedig kennen der marktpryzen van Bruggebyzonderlyk degenen ran de eerste halfuer der marktvoor dit oogenblik van een zeer kleen belang is, dat de genen onzer inschryvers welke die marktpryzen zouden begeeren te kennenhet ons zouden willen laten weten, dat wy voor hen een byzonder nummer zouden gedrukt hebben in den nacht. En slechts een abound heeft ons dit verzocht, er byvoegende dat zulks voor dit oogenblik nog niet noodig was, om dat het kennen van die pryzen nu van te klein belang isdoch alleenlyk voor het toeko mende. Onze lezers zullen ons verontschuldigen over dat wy hen met eenediergelyke beuzeling, zoo lang.bezig houden maer wy hebben noodig geloofd de waarheid geheel te moeten doen kennenen te doen zien wie er waerlyk liberael te werk gaet, het. Weekbladof het Boterkuipje. Wy ontvangen zoo even eenen brief uit Thourout, die de echt heid der marktpryzen van het Weekblad schat naer verdiensten. De Standaerd, zegt dien briefuit welken het Weekblad zyne marktpryzen trektzend wekelyks eenen leerjongen naer de markt nm de pryzen van het graen te weten deze drapit een weinig rond, neemt de pryzen opdie hy door de koopers hoort bieden en gaet daermede byzynen meester die zich daerop betrouwt. De Stan daerd is reeds om twee uren afgedrukten het is altyd 3 of 3 en half ure eer de marktpryzen kunnen gekend zyn. Dezelve worden opgemaekt door agenten van policiedie daertoe aengesteld zyn en nauwkeurig de pryzen moeten opgeven. En voor dat marktbriefje betaelt men 12 fr. ’s jaers. Dat men zich pu nog betrouwe op de Brugsche marktpryzen van het Weekblad.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3