JDix.hlde, 27 Juny f850. N? 186. Vierde Jaer. DIXMUDE. r DE CATHOLYKEN EN LIBERALEN Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tijdverdrijf en algemeene Belangen. zenden. Ongetwyfeld zullen ze overal door hunne broeders, wet opene armen ontvangen worden. Het fransche gouvernement zyne toestemming gegeven hebbende aen den voorstel om 2,160,000 fr. toe te staen aen den Voorzitter der Republiek, ten einde de onkosten van het voorzitterschap te dekken, voor het dienstjaer 1850, heeft de Kamer dit toegestaenmet 354 tegen 508 stemmen. Deze regelen waren geschreven van over veertien dagen; maer wy hebben willen wachten, om ze in het Boterkuipje te plaetsea, tot dat de geesten, door den kiesstryd opgewondende noodige kalmte hervonden hadden, om regt en waerheid naer verdienste te kunnen verstaen en schatten. Men verdeelt gewoonlyk onze inwoners in twee klassen, te weten Catholyken en Liberalen. Deze benoemingen willen wy aenveerden, op voorwaerde nogthans dat men de volgende ook aenneme, welke ons dunkens, veel juister en wezenlyker is, te weten De Grooten en de Burgerklas. Men verwytvoor eerstde geestelykheidniet alleenlyk in de stemming deel genomen te hebben, maer ook haren invloed te hebben gebruikt op de stemmen van andere kiezers. Dat de geestelyken in de kerk blyven, roept men gedurig uit, en zich met geene politieke zaken bemoeijen Degenen die alzoo sprekennemen den groot- schen naem aen van liberael, die, in ’t echt vlaemsch wil zeggen verdediger der vryheid en van de Con stitutie. Maer herkent de Constitutie, ja of neen, de priesters het regt van stemmen? Ja, zy herkent dat regt; eerbiedigt dus dat regt, of verlaet den tytel van liberael, welke,op uwe lippen, nog slechts logentael is, en geef denzelve aen degenen die gy i wilt tot iloten, tot slaven maken; want zy ten minste werken niet om u te berooven van uwe constitutionele regten. De tweede beschuldiging die men tegen de catholyken, tegen de geesielyken inbrengt is, dat zy op de kiezingen door invloed zouden gewerkt hebben met alle slach van bedreigingen. Maer wie had, den dag der kiezing, de politie over de toe gangen der heide kieszalentoen een door den drank opgehitst gepeupel, in volle vryheid, alle slach van lasteringen en dreigementen, in het beluik van het Stadhuis en voor den ingang der Halle, zekere kiezers naschreeuwde? Hel was onze liberale regentie Eu wat heeft die regende gedaen om den vreedzamer burger te beschermen in de uitoefening van een regthetwelk zynen persoon geheiligd en onschendbaer maekt? Nieis, volstrekt niets. Maer werpen wy eenen sluijer op die droevige gebeurtenissen, en dat de vreemde ten minste onbekend biyve met die verergernissenwelke onze stad tot schande verstrekken. Wy laten aen de liberalen zelve de beschuldigingen die zy de overwinuaers toesturenen des te meer om dat KRONYK Nadebezitters van hollandschetien-en vyf gulden stukken, die grootendeels landbouwers zyn, voor 600,000 franks spaerzaemheid (op zyn Nieuw- Politieks) uit hunnen zak geklopt te hebben zyn onze ministers op wandeling gegaen. M. Frère is Engeland en Schotland gaen bezoeken, M. Rogier is de gietbaden gaen nemen naer Spa,M. de Haussy doorwandelt de provincie LuikM. Rolin maekt zynen reiskoffer gereed om naer huis te keeren, en M. d’Hoffschmidt blyft alleen te huis om het schip der Nieuwe-Politiek te besturen. Dit is het byzonderste nieuws in ons land. M.Debrouckere, onze afgezant te Romen, stael op een slecht bladje by M. Rogier en konsoorten, om dat het hem niet gelukt is de Bisschoppen van België te doen veroordeelen door den Paus van Romen. Al de ministeriële gazetten roepen luid keels, dat het onschuldige liberalismus schandelyk gelasteTd, vervolgd en overal verraden is. Onnoo- zele Nieuwe-Politiek, die, om aen het schoteltje te zitten, niets beters heeft weten uit te vinden dan de tiende, de doodehand. de heilige inkwisitie, de uithongering van het volk, de uitvinding van den typhus, de onwelenheid, de revolutionnaire klubs, den geheimen invloed, het afstellen der eatholyke bedienden, het vervolgen der kiezers die voor haer niet stemmen, de wereldschmaking van eene derdrie goddelyke deugden, de onderdrukking der catholyken en kloosterlingenen verdere zulke kleenigheden, te onnoozel om er van te spreken! Driedubbel regtzinnige en verraden liberalen Scapin, die Géronte afroste in den zak en moord riep als of de slagen op zynen eigen rug vielen was een kleine jongen in vergelyking met de Scapins der Nieuwe-Politiek. De Indépendanee blyft voort zeggen dat de Paus bedrog enps>geweest. Zoude mennietbeter mogen zeggen dat de Indépendanee en Moniteur beige be driegers zyn M. de Montalembert heeft aen den Constitu- tionnel van Parys eenen brief geschreven, om dat blad den opregten toestand dër belgische en pië- monteesche zaken bekend te maken. In dien brief wordt het gedrag van onze Ministers geschat naer verdienste. De twist tnsschen Frankryk en Engeland is geëindigde De fransche afgezant keert weder naer Londen. Lord Palmerston zal zyn ontslag van engel- sebe Minister niet geven ten gevolge der kwaed- keuring door de Kamer der Lords, van zyn gedrag inde zaken van Griekenland. Tydingen uit St.-Leonardverblyfplaets van Lodewyk-Philip ontvangenmelden dat de herstel ling der gezondheid van dezen prins met rasse schreden voort ga et. De Paus heeft de sterkte en inrigting van zyn leger bepaeld. Men is het eens om de maetregelen te be knibbelen die Pruisen tegen de drukpers genomen heeft. Het zyn slechts de ministeriele gazettendie kunnen blyven bestaen met de vervolgingen die hel Gouvernement ingerigt heeft. De Keizer van Oostenryk heeft eene kwyt- schelding van straffen vergund aen al de hongaer- sche otticierendie dienst genomen hadden voor de omwenteling en die later veroordeeld waren geweest 55 zyn te Arad in vryheid gesteld. Te Romen gaen ze een zeker getal broeders de» fransche en diiitsche socialisten naer huis hunne bedreigingen reeds een begin van bewerk stelling gehad hebben. Men bestaltgt dat een burger tegen M. Debreyne gestemd heeft, en, zelfs op een enkel vermoeden, werkt men om dien roekelooze in den grond te helpen. Eertyds was de kenspreuk der fransche Conventie Robespierre of de dood; deze onzer vryheidsminnende Dixmudsche Grooten is Of Mynheer Debreyne of de ruine Men heeft de catholyken een verleidender grief te laste gelegd, te weten, van M. Desmaisières voorgetrokken te hebben voor M. Debreyne. En, met eene gansch liberale onpartydigheid, verheft men de administratieve kennissen van den eerste tot in de wolkenterwyl de tweede op alle wyzen door het slyk gesleept wordt. Niet dat wy willen aen M. Debreyne de minste der goede hoedanig heden, waermêde de natuer hem zoo mildelyk begiftigd heeft, betwistenmaer laten wy regtzinuig zyn en ter goeder trouw spreken. Waer heeft M. Debreyne die uitmuntende kennissen, die buitengewone talenten, waerop zyne laffe vleijers zich steunen om hem voor eenen staetsman van eersten rang te doen aenzien, verkregen Wy gelooven dat de latynsche spraekkunstvan Verepceus en de De Viris illustribus van Lhommond de eenige werken zyn op welke het Weekblad regt heeft de letter- staethuishoud- en regtsgeleerdheidkunde van zynen held te staven.. Gy zult my zeggen dat dit al meer dan genoeg is voor Dixmude; wel, doch een representant moet niet alleen werken voor de belangen van zyne commettanten, maer voor de algemeene belangen van gansch het vader land, voor.de betrekkingen welke het moet hebben met de vreemde landen, voor de koophandel- traktaten, enz., enz. De administratieve kennissen van M. Desmaisières zyn talryk; langen tyd heeft hy, en dat met onbe twistbare ervaienheid, het departement der finan ciën en openbare werken bestuerd, hetwelk sedert, om zyne belangrykheid zelve, in twee sektien ver deeld is geweest en door twee verschillige ministers bestuerd wordt. Ik hoor u zeggen; ja, maer die beer kent toch ons distrikt niet. Wel, veronderstellen wy, voor een oogenblik, dat hy vreemd aen ons distrikt zy, en nemen wy ook dat hy onze representant ware geweest ten tyde dat wy, in een verzoekschrift gegrond op regt en reden, aen de Kamers vraegden dat onze stad den zetel van het disiriktkommissariaet weder zoude bekomen hebbengelooft gy dat de kracht van zyne slem de Kamer niet zou hebben kunnen overtuigen van de billykheid onzer vraeg, en dat de Kamer het onregt ons aengedaen niet zoude hebben weten te herstellen Ik zoude honderd diergelyke voorbeelden kunnen aenhalenen doen zien hoe zeer wy verleid zyn geweest door eene party die hare tegenstrevers wilt onder den voet houden al roepende Leve de vryheid Maer hier nog is de hond niet gebonden. T is gemakkelyk te zien, dat de woorden liberael en catholyk niets beduidenen maer uitgevonden zyn om de burgers bezig te houden en hunne aendacht af te trekken van de ketens, welke men ons dwingt voor ons eigen zelve te smeden. Er bestaen hier slechts twee klassen De Grooten en de Burgerklas. De burgers zyn hondeid tegen een. ’T is onder de burgers dat men het meest bekwaemheid en werkzaemheid vindt. De burgerklas heeft zich allyd onderscheiden door hare godsdienstige gevoelens, burgerlyke deugden en vadeilandsliefde. Getuige daervan de omwenteling van 1850. In dien tyd maekten de Grooten zich klein, zeer klein, niet waer, Mynheer Da., loen gy, om niet geplunderd te worden, in uwe werkery al het gepeupel der stad HET BOTEBKUIPJE Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in bet eerstkomende nummer gepiaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. PRYS DER INSCHRYV1NG, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stadvrachtvry 6—00 KV ’T DISTREK? DIXSSKRE. ANNONUEN. 15 centimen den drukregel. Degenen welke tevens in betzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden, genieten eene merkelyl-e prysvermindering. De wet op het middenbaer onderwys is geen afzon- derlyke akt van ons liberael ministerie. Dit ministerie had berigten gezonden naer Romen, om eene overeenkomst te 'sluiten melden H. Stoel, in welke het vraegt: de afschaffing van het bisdom van Brugge; de tusschenkomst van het gouvernementindezameustellingvan het kapitel der cathe- dralen ep in het wereldlyk- bestuer der seminariende on- afstelbaerheidder desservitors; «iêregtstreeksche tussehen- komst.in het benoemen der Lissehoppen, niettegenstaende het uittirukkelyk verbod van de Constitutie, enz. Men ziet dat het tyd was dat Pius IK sprak, cn dat den eerbied der Nieuwe Politiek voor de Grondwet niet minder regtzitmig is als zyn eerbied voor den godsdienst. MET EEN GRAENTJE ZOUT.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1