Algemeene Tydingen, Maendag 8 July 1850, om 2 ure na middag, te Zarren, ter herberg van Roinmelaereonder de directie van SCHOTTEL, aldaer, is het de gewone Veiling van 60 Hectaren MAEIGRAZEN, bestaende in de 52 Gemeten in Zarren, de 40 Gemeten in Eessen^ de 4 4 Gemeten, het Colfaert-gemet,dePietè-stukken,.de2Gemeten, de 5 Gemeten en de Valyse, al in Wercken, de grazen van Kerk en Disch Zarren en andere. de waerheid onderzoeken. Hierop stelt het een dozyn vragen voor, over de geweldenarijen en Alzoo den draedzyner historie verloren hebbende, Liberale ossen. Niet alleen werken onze libe- ralisten aen den ondergang van alwie vermoed is niet voor hen gestemd te hebben; maer zy willen en beestialen? daerenboven hunne beesten niet meer verkoopen aen catholyke slagters. Dezer dagen had een fakteur eenen os verkocht, en gaf zulks te kennen aen den eigenaer. Wie is er de kooper van? Die slagter. Neen, hy heeft voor Desmaisières gestemd; wy leveren geene ossen aen zulk volk. Het Weekblad noemt de heimelyke streken, welke het tegen ons blad aengelegd heeft, en die wy in ons laetste nummer openbaer gemaekt hebben, vodderijen die het zich onweerdig acht te wêer- leggen.Bravo, konfrater; gy,die over eenige weken, u liet doorgaen voor een LAFHERTIG EER- SCHENDER, wilt nu nog daerenboven voor LOGENAER aenzien worden. Zoo toe, dit heet liberalismus. Wy zyn bereid al onze gezegdenmet geloofbare getuigen en waer het zy, te bevestigen. buitensporigheden die de priesters zouden gepleegd hebben in de kiezing; vragen welker bevestigende oplossing alzoo dwaes als ongelooflyk is. Na dit, loopt de goede bloed regt naer den Journal de Bruges om zyn eigen fransche artikel er uit te halen, en hetzelve, in ’t vlaemsch, op den rug der priesters te vesten. En wat kan al dit apenspel te weeg brengen? Niets anders dan medelyden voor het Weekblad. Niemand geeft nog het minste geloof aen hetzelve; want sedert dal ’s mans fuiken en logens beginnen voor den dag te komenkeert men er den rug naer. En alhoewel dat bladje aen zeer geringen prys te bekomen is(men deelt het sedert lang op alle gemeenten GRATIS uit) wil men er niet meer van hooren. Zyne spotternijen met al wat door eiken eerlyk man en overal geëerbiedigd wordt, zyn te dom en te walgelyk om debiet te vinden. De inwoners van ons distrikt kennen van te naby den chrislelyken handel der mannen van het Weekblad, om niet te zien dat deszelfs eerbied voor den godsdienst slechts huichelary is, en dat alwie den priester bespot, hoont en lastert, geen christen maer een heiden is. Zoo dat het Weekblad er zeer gemakkelyk mag van afzien lesse te geven aen de geloovigen en te weenen over de geestelyken. Het weene over zich zelvewil het geloofd en geëer biedigd worden. Het Weekblad willende ons artikel, getyteld Onderdrukking, weerleggen, begint den stryd met eene vurigheid zonder weerga. Maer nauwelyks heeft het een tiental regelen aengehaeldof het valtgenoeg om hals en nek te brekenover eene dier vervaerlyke blikken buizen, welke zyne rust en vredeminnende broeders zoo sierig opgepoetst hadden ter onzer eere. Het rabbelt op en roept uit et ewteragenoegvriendje lief, ga niet verder Aen de deuren onzer kieszalen,hing den 11 juny een plakkaet, by welk er berigt was dat alwie geen kiezer is, moest buiten blyven, op straf van 500 fr. boet. Zoude men ons niet kunnen zeggen welke boete er zal gelegd worden op zekeren stadsklinker die ’s maeudags in de Belle Vue een geleend Boter- kuipje in stukken getrokken hebbende’s anderen- daegs in de kieszaelzynen neusbystaken zyne haken in alles sloeg, alsmede op zekeren gebaerden her bergier van omtrent de hooge-brugdie ook geen kiezerzynde, van het Stadhuis naer de Halle, en van de Halle naer het Stadhuis liep, om door zyne boonpersachtige gestalte en zyn bleek wezen overal den uit- en ingang voorzekere kiezers te beletten? Dit zy gezegd zonder in het minst de zaek aen te raken van degenen die geld uitgedeeld hebben om troebels te maken en ruiten in te smvten, die nu de beenen van I uit te dooven, dewelke niettemin te berde moet en zal komen. i □sa ipuciijDtr i - Gedurende de vyf eerste maenden van djt jaer is de uitvoer van alle soorten van granenmeel, enz., geweest kil. 8,420,446 En de uitvoer 33,539,819 Alzoo den draedzyner historie verloren hebbende, j Moeten onze liberalen dus niet kampen voor het keert het zyn bladje om en wil, zegt het, nu eens j bekomen van den vryen invoer tan al de granen Een voerman die de verledene week van Audenaerde naer Gent reed, is een zak van zynen wagen geroofd, waer 4000 fr. in waren. De heerL. Maes, onderpastoor vanSt-Jacobs te Brugge, heeft zyn ontslag dier onderpaslory ge geven; dienyverige geestelyke gaetzoo men ver zekert, het bestuer van een klooster en een ka- tholyk gemeente, hem in Engeland aengeboden, waernemen. Men leest in de Patrie, van Brugge, dat den burgmeester van de gemeente Lde overste der zusters van liefde heeft doen aenzeggen dat zy zich zou gereed houden voor zekeren dag, want dat hy, burgmeester, zou komen nazien hoe veel geld èr in de kassen was. Ditmael, zou hy er bygevoegd hebben, is het nog niet om u dit geld te ontnemen, maer men zal later wederkomen. M. J.-V. de Constant-Rcbecquegepension- neerd generael in nederlandschen dienstis den 42 juny, teSilesien, inden ouderdom van77jareu overleden. Gedurende de verloopende week zyn er by den kassier der Nationale Vergadering honderd en twee-en zestig oppositien op de jaerwedden der volksvertegenwoordigers gemaekt. Honderd voor tien zyn gerigt tegen leden van de Montague en twee-en-vyflig tegen andere gedeputeerde. en ruiten in te smvten, en De minister van oorlog heeft de opneming in hun g.. loopen omtlie zake de Invajiden bevolen van eenen Polak, .genoemd i a-- Kolombeski, voortyds onderofficierdie honderd en zes en twintig jaren oud is. Deze persoon heeft ip Frankryk tien mael den regeringsvorm zien veran deren. .Men schryft uit Pointe-a-Pitre den 26 mei Een schrikicelyke brand heeft twee-en-zestig huizen in assche gelegd en meer dan duizend lieden in de ellende gestort. Deze brand, aen dekwaedwilligheid toegeweten heeft den kolonel Fiéron doen besluiten de stad in staet van te ver^*aren- I Dus meer in- dan uitgevoerd 25,449,575 Is dit niet zeer voldoende voor den inlandschen landbouw? Vooral wanneer men weet dat de maga- zynen en zolders schier overal vol liggen met voortbrengsels die niet, of zeer slecht verkocht worden Voor het vee staen de zaken niet beter. Er zyn, in denzelfden termyn, ingevoerd geweest. koppen Groot vee Uitgevoerd Dus mees in-dan uitgevoerd Hetzelfde bestaet voor het kleen vee, waervan er 4,199koppen meer in- dan uitgevoerd zyn geweest. 4,670 3,560 1,140 i Elsendamme 21 Juny 1850. Mynheer den opsteller In eenen brief gedagteekendFyntéle 24 Juny 1850, koiue ik le zien eenen trek door den heer Al.van Alverin- gheiu, gespeeld, die zoo het schynt te Polynckhove, hemel en aerde heeft doen beven om eenige kiezers te werven dit was geloof ik, maer om de gelegenheid te hebben om eens lustig zynen buik gratis te konnen vullenwant het is te Elsendamme geheel wel gekend, dat hy verscheide uren weg zoud doen om daer aen te kunnen geraeken. ’T is het geen te Dixmude gebleken heeft, alwaer hy zoo lustig smeerde dal, volgens het zeggen van eenen legenwoordigen kiezer, het geestig was die Alveringemsche klakke te zien eten Nu kiezing daergelaten, moet ik met deze occasie eenen anderen trek aenhalenschoon van eenen anderen aerd die genoeg zal zyn om den heer A. beter te doen kennen. Dien trek is van te Pollynkhove, in de maend april lest- ledenalwaer hy in de tegenwoordigheyd van Burgmeester en Schepenendie vergaderd waren voor het opmaken van het proces-verbael van commodo en incommodovoor hel stigten van eene kalkbrandery te Elsendamme, de stout moedigheid gehad heeft van de geïnteresseerde persoenen die zig aenboden. om tegenzeggingen te doen tegen de gevraegde stichting, niet alleenlyk te beschimpen, maer zelfs in eene soort van woede hun scheldwoorden na het hoofd te werpen. Dat den heer A zich vergenoegd met geheel de bestiering dier gemeente toe te eigenen en het gezag van Burgmeester en gemeenteraed te absorberen dat gaet de Polynckho- venaers aen; maer uitvallen in beschimpingen en bespot tingen tegen die hunne veiligheid en vrydommen willen verdedigen dit is iets waerover den gcringsten koeiwachter van die gemeente zig zoud schamen. Was dien heer A misschien zoo verwoed om dat hy be vreesd wasdat door het doen dier reclamen hy de benoo- digde autorisatie voor het stigten dier kalkbrandery niet zoude bekomen hebben, die hy aen den vroeger der auto risatie te voerenzoo men zegtstellig beloofd had te be komen en meende hy daerdoor een schoon drinkgeld te verliezen die hy verwagteude of misschien reeds beloofd was? wy laten dat aen het oordeel van het publiek over, maer voor my ik zal nooyt gelooven dal het geweest heeft gelyk te Dixniude voor een enkel buikvolynksche. Eenen scbelmdamnaer. die buiten Brussel wonen, ontvangen, niet getrokken hebben! En alzoo zoude ik de kosten van het masker hebben moeten betalen, zonder een doelwit hoegenoemd te kunnen bereiken. Myn masker!.... op hetwelk ik mynen naem voluit geschreven hebom dat niemand zyne onwetenheid zoude kunnen voorwenden. Dat is eene aerdige vermomming. Ik roep tot op de daken wie ik ben en wat ik denk; ik wage niemand niets; ik aenveerde zelfs niet allyd hetgeen msn my aenbiedt. Indien dit zich vermommen m om zyn doelwit te bereiken, ik ken de beleekenis der woorden niet meer. Waerlyk het Weekblad raeskall. Spreken wy voort in opregtheidmet dal blad, al moesten wy selfs een weinig hard schynen. De redede ware, en eenige rede van Weekblads toorn y dat M. Debreyne niet gekozen is geweest. He wel, Mynheeren doctrinarissenin welken deele raekl dit myv ik kon er niets aen doenen hadde ik er iets kunnen aen doen, ik zoude het niet gewild hebben. Veronderstelt aal ik de kandidatuer, die my zoo edelmoediglyk aengeboden is geweest, aenveerd hadde, meent men dal ik eenen stap zoude verzet hebben om ze te doen gelukken Niet meer als dat ik zoude gewerkt hebben ter mislukking dergene van M. Debreyne. En deze myne meening heb ik by niemand bewimpeld. M. Debreyne, aen wie ik zulks had gezegd, heeft my verzekerd dal hyvan zynen kant, personneel geen het minste belang hechtte aen zyne herkiezing. Ik was dus vooraf verzekerd dat, hoe de uitslag zyn mogte, onze betrekkingen van bloedver- want-en vriendschap niet het minst te lyden zouden gehad hebben door onze politiek onesnigheden Het is waer dat ik de kiezers van Dixmude myn besluit heb lalen kennen, op dat zy de stemmen, welke zy bewaerden voor den representant van hunne opinie, zouden gegeven hebben aw den kandidaet die myne plaets zoude vervangen, Maer zulks verklaren was de vervulling van eenen pligt van eeraen welken M. Debreyne in myne plaets, zekcrlyk niet zoude ontbroken hebben. Indien men aen de klagten van het Weekblad gelooft mag hechten, is de Stoet op den rand des verderft om dat de burgers wal meer gelykheid vragen in de vryheid voor allen, wal meer onpartijdigheid voor de Vlamingen, wat minder centralisatie en reglementering minder zware en beter verdeelde lasten, goede trouw, geweten, belangloosheid. Is het noodig het Weekblad te herinneren dat de representatieve regeringsvorm altyd, ten minste twee politieke partyen tegen over elkanderen steltwelke zich meer of min in evenwigt houdendal degene van beide, die aen hel roer van den Stoet zitnoodzakelyk af neemt; vooreerst ter oorzaek van het kwaed dat zy niet belet, en zelfs niet kan beletten, en dan om dat zy meermalen niet al het goede doet dat zy zoude kunnen doen; dal, intusschen, de party der oppositie toeneemt, tol dat zy eene hinderpael voor het gezag geworden zynde, zelve, en dat zeer naluerlyk, aen hel roer komt! Dit zyn de allereerste grondbeginselen van de hedendaegsche landbestuerkunde. ’T is alzoo dat de misslagen der catholyken voorheen de liberale kiezingen te weeg gebragt en het doctrinair ministerie daergesteld hebben, en dat de fouten, beyaen door de aenhangers der liberale leering nu reeds catholyke kiezingen doen ontstaen, welke eerlang zullen gevolgd worden door een ministerie van dezelfde kleur. Ik ben verre afgeweken van 's Weekblads zagery op den grondsteen van bet christendom en de boekenzael van het Vaticaen. waer ik, in 't voorbygaen gezegd, nooit eenen voet ingesteld heb. Dat bladje beschuldigd my van twist en tweedragt te doen ontstaen onder myne landgenoten. Waer om niet byvoegen, zoo als U. Spruyt, advokaet-generael van Honing Willem zulks deed, dat dit schelmstuk voorzien is by art, 90 van het strafwetboek? Men zoude ten minste het hert moeten hebben om zyne aenklaging niet ten halve te doen. Voor het overige zal dit my niet minder tegenhouden dan in 4850, van uit te roepen op klaren dage dat het gezag, in wiens handen hel ook zyn moge, nauw- keuriglyk reglveerdig moet zyn iegens al degenen uit wiens naem het uitgeoefend wordt, zonder uitneming of aenzien van party en of sekten, gevoelens -of persoonen. Myne overtuiging is gemaekt, en ik verzake noch bewimpelt dezelve geenzints; nooit zal men my hooren zeggen «Ik gedrage my volgens dein zwang zynde gevoelens alhoewel ik in dezelve niet deele. Indien ik zulks deed, het W7eekblad zou duizendmael gelyk hebben my het masker te verwyten met welk ik de achting van het publiek zoude weten af te futselen, achting welke het gewoon is te verleenen wanneer het dat masker aenziet voor het naluerlyk aengezigt van een’ eerlyk man. Hel zy dus den dixmudsche verbeelder der doctrinaire party voor goed gezegd de laking, welke hy op my wil doen vallen, valt met al haer gewiyt op degenen der liberalen, die, om de kastanjen der populariteit te knappen, dezelve uit hel vuer halen met de handen der catholyken; hier in meenende te zien Vooreerst eigen profyt, en dan schade voor anifre Hén; zoo als zich uitdrukt de fabelschryver Lafontainedie geesel van al de vorige, hedendaegsche en toekomende Bertrand’s. (Geteekend) DEPOTTER.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 3