Dixmloe, 4 July 1850. DIXMUDE. Een Donder dagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. DE KATHOLYKEN EN LIBERALEN te Dixmude. KRONYK. M. Rogier is te Brussel terug M, Rogier is te Brussel terug van zyn uitstaptje naer Spa. M. Rolin. gewezen minister der openbare werken, is naer Gent vertrokken. Een ex-officier, genoemd Robert Pate, heeft de koningin van Engeland met eènen stok op het "hoofd geslagen. Hare Majesteit is het ontkomen met eene ligte kneuzing en eene geschuerde muts. Queen Victoria, Hex, den bepaelden tyd om de geboorte van haer jongste kind in de kerkboeken te doen inschryven, hebbende laten voorbygaen, is om dit verzuim tot eene boet van 7 shellings 9 pences veroordeeld geworden. Het gedrag van lord Palmerston in de zake van Griekenland, is door het Lager-Huis met 510 tegen 264 stemmen goedgekeurd geweest; juist dezelfde meerderheid van 46 stemmen, welke de Voorzitter der fransche Republiek bekomen heeft in de kwestie der 3 millioenen. De vier fransche bisschoppen, door hunne collega’s gekozen, krachtens de nieuwe wet op het middenbaer onderwys, om deel te maken van den hoogen raed des openbare onderwys zyn De bis schoppen van Langres en van Orleans,en de aerts- bisschoppen van Tours en van Rheims. De algemeene aendacht, in ons land, is nu gevestigd op de geweldenarijen, welke de liberalen schier overal gepleegd hebben in de kiezingen van 11 juny. Wy deelen verder een verhad mede van hetgeen die orde-vrienden te Leuven gedaen hebben. De fransche Kamer gaet zich bezig houden met de wet op de drukpers. klas door den modder gesleept; het heeft Het oostenryksch kabinet heeft aen zynen aen uwe bespottingen blootstellen eenigei afgeveerdigden te Londen eene nota gezonden, i medeburgers, dewelke, bemerkt het wel waerin bet krachtig protesteert tegen het grond- beginsel, krachtens welk het engelscb Gouverne- vermoed te zyn van gestemd te hebben met de ment, voor I gedaen hebben, van Toskanen schadevergoeding vraegt. Een der voornaemste staetsmannen van En geland, sir Robert Peel, heeft eenen val van zyn gedachte gekomen op de stem, die gy in de kiezing peerd gedaenen zich zoo sterk gewonddat men voor zyn leven vreest. gegeven hebt, te willen invloed nemen door den schrik? Vreest, dal zoo haest de burger zal rekening houden van de weinige middels die gy bezit om hem te hinderenhy den spot zal dryven met uwe dreigende grootspraken, Wy kennen eenen notaris, uit de voorgebergten van Dixmude, die, eenigen onzer medeburgers ontmoetende, hun gereid heeft «Ik heb uwen naem in myne portefeuille opge schreven. Hetgeen wilde zeggen in andere woorden Nooit geene kalandyze meer! Wel nu, het is gekend en geweten van iedereen, dat die grrrroote man maer hier in stad aenkoopt hetgeen hy van elders niet kan trekken; zyne meubels komen van Parys en van Brusselde toilette zyner damen is opgemaekt te Ryssel en te Brugge, zyn gebak komt meerendeels van Yperen! En indien wy dit onaengenaem onderzoek verder wilden brengen, zoude men zien dat de stad, waer hy zyne fortuin gemaekt heeft, ook degene is die er het minst voordeel van geniet. En ziet daer nogthans hoe de rollen verkeerd gaen. Wy, burgers, wy verryken niet alleenlyk hen die ons eene regtveerdige kalandyze weigeren; maer die nog daerenboven hunnen zoogenoemden hoogeren stand gebruiken om ons onze vryheid zelve te benemen! En hetzelfde heeft bok plaetsby al onze Grootente beginnen van onzen gewezen representant af tot den geringste van zyne vleijefs. Medeburgers, ’t is eene waerheid, die men wel versta, te weten dat het geld dat gy uitgeeft by Wy hebben, in een vorig artikel, de klassering der inwoners onzer stad in kalholyken en liberalen willen aenveerden;doch alleenlyk in théorie, en met het inzigt onze tegenstrevers te beslryden op het veld waer zy zich verschansd hadden. Nu, het bestaen dier beide partyen is slechts eene on gegronde en aenstoolelyke veronderstelling; al de partyen in Dixmude zyn katholyk, allen zyn ook liberaeleneen ge heethoofden daergelatenwy zyn gelukkig te mogen zeggen, dat iedereen alhier belydenis doet van zyn katholyk en liberael geloof. En inderdaed, zien wy niet gewoonlyk de hoofden der zoogenoemde liberale party regelmatig den goddelyken dienst by wonen, en de groote plegtig- héden van den godsdienst met hunne tegenwoor digheid vereereu Euiets dat de personendie vreemd zyn aen onze stadniet zouden kunnen getooven, zien wy niet den drukker-eigenaer van het Weekblad plaets nemen in de kerk op eene byzondere trede, toegang hebben in de sakii ty,en de kerk röndgaen met eene schael in de band? Dit zyn liberalen die wezenlyk katholyk zyn. Van den anderen kant staet de liefde voor de eenen burger, moet aenzien worden als gegeven op interest, en zelfs op hoogen interest; terwyl het geld, dat wy aen de Grooten geven, gegevenjs ter dooder hand. Spreken wy nu van andere zakenal moest ons artikel verdrietig vallen. De gemeentebesturen van al de steden der wereld werken aenhoudenlyk om de vreemdelingen in het midden hunner weder- zydsche steden te trekken. Het is inderdaed eene onbetwistbare waerheid dat, alwie in eene stad koomt, er min of meer geld achterlaet; en die waerheid is zoo algemeen gekend dat, wanneer er by geval een zyweg bestaet, men het onmogelyke aenlegl om denzelven te doodigen, of ten minste den doorlogt voor de rytuigen te krenken. Nu, gy kent de gelegenheid der twee afspanningen, het Fort, le Caeskerke, en de Vapeur, te Eessén; de eene aen den west ingang, en de andere aen den oostkant der staden welke beiden aen denzelfden eigenaer behooren. Gy begrypt wat groot belang deze er in zoude vinden, indien er eenen wyden en regtstreekschen doorweg aengelegd wierde, welke deze twee herbergen aen elkander zoude verbinden, en alzoo de reizigers afleiden van de talryke hotels en standplaetsen die zich in de Weststraet, op de groote Markt en in de Eessenstraet bevinden, en welke standplaetsen nu, om zoo te zeggen, de reizigers uitnoodigen om er af te stappen. Wel nu, burgers, die eigenaer is een invloedhebbende lid van onzen gemeenteraeden dit ontwerp is op het punt uilgevoerd te worden; de rigting is aenge- wezen, al de hinderpalen zyn reeds opgenomen voor uwen neus, men heeft twee molens afgebroken, twee afgronden gevuld, twee he veis geslecht; wat zeg ik, gy hebt zelven de onkosten betaeld van dit reuzenachtig ontwerp Had ik ongelyk te zeggen, in myn vorig artikel, dat gy zelve de ketens smeedt waermede men u belaedt? Maer wat zullen de naburige steden van u zeggen, wanneerzyzullen weten dat gy het mandaet van dien eigenaer-schepen vernieuwd hebt? Burgers onzer stad, ik versta dat uwe vrouwen en dochters met geenen hoed en zonnescherm op straet durven verschynenuit vreeze van den glans der groote damenof damen der grootente verdoovendit ondergeven kan geene schade aen uwe stoffelyke belangen veroorzaken; maer onze openbare plaetsen en volkrykste straten in eene wildernis laten ver anderen om pleisier te doen aen eenen Groote; afspanningen van eersten rang in den grond helpen, de onkosten van die vernieling betalen, en nog daerby het mandaet van dien man vernieuwen, om daerdoor te bewyzen dat hy zich der stad aller- verdienstelykst gemaekt heeft dat is ongelooflyk ongehoord, dom! En nogthans, dat is eene waerheid Burgers, hoe lang zal 't duren Maer ’ten is nog niet al. Iedereen verstaet zeer wel dal de andere leden van stadsregering zulks niet toegestaen hebben ten zy op conditie van eene billyke wederkeerigheiden deze wederkeerigheid heeft zich niet lang laten wachten. Iedereen kent het aengename buitengoed van onzen achtbaren burgemeester, en het prachtig pavillioen dat zyn schoonbroeder beeft doen maken eenige roeden verder. Ongelukkiglyk geleidde een onbruikbare weg naer die schoone eigendommen, boven dewelke men niets anders meer dan enge voetpaden ont moet. En onze gemeenteraed heeft te gelyk de verbreeding en verzanding van dien wegtot aen gezeide lusthoven, gestemd; wel verstaeiide dat de kosten dacrvan ïu rekening gebragt zyn geweest op den budget van 1849. Deze regelen zyn geschreven in de opregtheid myns herten, zonder haet, zonder vooringenomen- waerin bet krachtig protesteert tegen het grond- vryheid alzoo diep geprintin het hert der katholyken, als de plegtigheden van den godsdienst geëerbiedigd zyn door de liberalen. Wie heeft er ooit beter de ware vryheid verstaen als de katholyken van Dixm ude die eene deputatie zonden by Mynheer Depotter, de gekende tegenstrever van de kerk, om hem de kandidaluer van volksvertegenwoordiger onzes kantons aen te bieden, welke zich uitdrukte in dezer voege De vryheden van 1830 worden van langs om meer bedreigd. Wy gelooven te moeten, ter verdediging derzelve, de hulp der mannen inroepen die medegewerkt hebben om ze te vestigen. Kan men wel iets grootscher, iets verhevener uitdenken dan dezë aenroeping tot de vryheid, komende uit het hert van den belgischen priester, en gestuerd tot zynen vreedsten tegen strever? En dat men daerna nog zegge dat de gees- telykheid de vyand is van onze constitutionele vryheden Hier uit blykt ten klaerste, dat die beide partyen niet wezenlyk van elkander afgescheiden zyn. Maer hetgeen wezenlyk hier bestaet is, gelyk ik in myn vorig artikel gezegd heb, twee klassen, te weten de klas der Grooten en de Burgerklas; enhebben wy den moed het te zeggen, de klas der verdrukkers en de klas der verdrukten, de klas der bedriegers en de klas der bedrogenen. Indieu gy er aen twyfelt, burgers van Dixmude, leest het jongste nummer van het Weekblad, en ziet of dit slaefsch bladje een enkel woord gevonden heeft, ik zeg niet om te vernietigen, maer alleenlyk om te weerleggen de groote maerharde waerhedenwelkeik deverledene week heb durven aen den dag brengen. Alleenlyk heeft het bladje eenige achtbare leden der Burger klas door den modder gesleept; het heeft willen uwe bespottingen blootstellen eenigen uwer 1, geen ander ongelykhebbenindeoogender Grooten, als j TVltllWU Z. J U tan gVOZUZUU ZO lllbl U(_l het verlies dat eenige Engelschmans meerderheid Onderdrukkers der burgery. laet ons toch gerust! Meent gy onze langmoedigheid nog lang te kunnen op de proef stellen Wien van ons is het ooit in de HET BOTERKUIP JE PRYS DER INSCHRYVING, hetaelbacr voorop Voor een jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 Alle aflichen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaetst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. ANNO.NCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen welke tevens in helzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden, genieten eene merkelyke prysverminderiug. MET F.EN GRAENTJE ZOUT.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1