1 bekend slaet om zyne nieuwe uitvinding van het (Medegedeeld] Thourout, den 1 july 1850. Aen het Boterkuipje te Dixmude. De heer schoolinspecteur en leermeester in de boereschool van alhier, die, wanneer hy zyne eerste De Jiberale gazetten schreeuwen gedurig tegen de tusschenkomsl van de geestelykea in de kiezin gen. Maer waerorn schreeuwen zy niet tegen de francs-masons, die in het geheim wet ken, en welker omzendbrief, voor de kiezingen van 11 juny in ’l geheim uitgegeven, algelyk gekend en'door eenige katholyke bladeren openbaer gemaekt is geweest? De katholyke gceslelyken nemen deel in de kiezingen, om dat zulks hnn regt is, en om dat de francs-maQons hen bedreigen met het schenden hunner vryheden, zoo haest zy geheel de meesters LIBERALE VERDRAEGZAEMHEID. In ons vorig nummer haelden wy eenige om standigheden aen van hetgeen er voorgevallen was te Diest, na de kiezing. Heden vinden wy in den Courrier van Leuven het volgende. op zeggen indien wy hier eenen gemeenteraed hadden, die in staet is te beantwoorden aen de hoogte van zyne zending, in zeer korten lyd zoude men die verborgene vyandschappendien onge- lukkigen partygeest zien verdwynenons stadje zien bloeijen door koophandel en nyverheid en de gansche bevolking veranderd worden in eene familie van broeders en vrienden. In een aenslaende artikel zullen wy die zaken wat dieper ingaen,en nogeenige mannen,en andere streken Van dien aerd,doen kennen. Een Burger. Wonderbare genezing van een zwyn. Een myner verkens kreeg, over eenige dagen eene vieze kwael. ’T was, zoo ik geloof, het geen de Meesters fisluie noemen. Ik heb er geene andere plaesters opgt plakt als twee of dry artikels van ’t Weekblad, en myn zwyn is, God zy gedankt, ten vollen van zyne kwael genezen. Dat men het voort zegge. Amen. heidal wat ik wensche is de zedelyke en stoffelyke ontvoogding, in onze stad, van de burgerklas, die sedert zoo lang de speelbal van een klein getal Grooten is, van die burgerklas, welke zoo edel moedig en zoo belangryk is; en, ik durf het luid zullen zyn. Daerby, de geestelyken werken in 't openbaer; men kent ze aen hunne kleeding, terwyl de francs-maQons in ’t geheim werken, zonder te zeggen door wie zy gezonden zyn. De geregtigheid van die bladeren bestaet dus hierin Zyt al wat gy wiltMasons, Tempeliers, discipels van Sue, enz., gy moogt vrijelyk alles doen voor de kiezingen wat gy wilt; maer de katholyken, de priesters,dit is eene andere zaek hun ryk is in den hemel! En waerom stuerl gy ze er niet regtuit naer toe, gelyk ten tyde van Robespierre Aen denzelven. In het Weekblad van zondag laetst vinde ik eenen brief geteekend Een burger, kiezer. Die brave man bekent dat hy zich meermaels by den neus heeft laten leiden, en dat het hoogst noodzakelyk is eene verandering te brengen iu ons stadsbestuer. Uit eenen diepen slaep gevallen, en zyne hersens ont- schutleld, smeedt hy spoedig eene nieuwe regencie. Versckeide van zyne kandidaten schynen my aen- nemelyk; maer my dunkt dat by het stelsel niet voltooit heeft; het zou betamen twee nieuwe be dienden van policie voor te dragen, en ik vraeg aen dien braven burger of het hem niet goed bevalt den opsteller van het Weekblad, J. Aern..., en zvn drukkertje, F, Vanc.... beiden tot beampten van policie voor te stellen. Men zou eenen grooten dienst bewyzen aen den redakteur-fakteurwant over eenige dagen heeft den sukkelaer byna hals en nek gebroken in Veurnambacht, overlast zynde van zyneu brieftasen ware het drukkertje niet een fraei draeihoutje om op de markt de musschen uit een te dryven? Ik gedraeg my naer het advies van mynen lieven medeburger. Een der voorgestelde leden van de nieuwe regering. Een boer die kan boter keernen en geen twee aenzigten heeft. Wy deelen, naer den Journal de Bruges, den volgenden brief aen onze lezers mede. Dixmude, den 25 juny 1850. ROBERT VERWILGHEN, Voorzitter van hel kieskollegie in hel arrondissement Dixmude. Dixmude, den 2 july 1850, Mynheer den uitgever van het Boterkuipje. Uw blad van donderdag laetst inaeki gewag van persoonen, diebp 11 juny, zonder kiesgeregtigden le zynde kieSzalen zyn bitijten gedrongen. He» verwondert my dal ue niet gesproken hebt van den lieer Ed. Deruysscker, lid vajj de bnrgerlyke gods huizen, lilius d’lteer Pietet, voorschepen onzer slad. Die heer, alhoewel geen kiezer zynde, heeft zich veroorloofd, op den oogenblik der stemming, de beide kieszalen te doorloopenvoorzien van eenen hoekzak stembriefjes ten voordeele van detj beer Debreyne. Ik zou waetlyk moeten conveniëren met den Burger van Dixmude, die zegt dat het een kind is zonder administratieve kennissen; en daer» om, laten wy uitroepen Deere, vergeeft het hem, i want hy weet niet wat hy doet Een Kiezer. I I I Mynheer niemand van Het schyirt dat de kenspreuk der liberalen is denkt gelyk ik of ik sla u dood a Overal en ten alten tyde gelooven de liedendie maer liberael zyn met den naem dat hun alles toegelaten is, en dat hunne tegenstrevers moeten uitgejouwd, beschimpt en gehoond worden. Iedereen weetmet hoeveel serenaden MM. Deleusenians Schollaert, enz., hier ie Leuven, vereerd zyn geweest iedereen weet ook .dat onbekende lieden zich veroorlofd hebben de achtbaerste persoonen ie charivariseren en te lasterenen dat nog ongestraftin het byzyn der policie. Wel nu de bewarende party alhier wilde eene serenade, geven aen M. tandeloos, gekozen representant. Zoo haest de muziek zich liet hooren, eenige persoonen (die wy niet noemen willen om dat de zaek in handen der justieie isj begonnen te schuifelen en te schre uwen. Welhaest wierpen die woedenden, aen eleid door zekere Heeren, welke zouden moeten schaerarood worden over een diergelyk gedragzich op eenige vreedzame stu denten der universiteiten sleepten er zelfs eenen van by h- I hair. M. de hoogleeraer Thoriissen, die regt over het huis van M. tandeloos woontwierd ook wèlhaest aengerand en mishandeld. Men heeft zich niet te vreden gehouden met dien man te slaenmaer men heeft nog daerenboven zyne vrouw beleedigd. Het geschreeuw leve Schollaertweg met tandeloos, weg met Thomssenweg met de Universiteitweg met de priestersenz. wierd gedurig herhaeld door die eerlooze schepselen. Ondertusschenhet opgehitste grauw wierp zich op de muziekanten en joeg ze uiteen. Alsdan begon er eene ysïyke worstelingmen wierp diet steenen op de muziekantenmen verbryzelde hunne speeltuigen en men gaf bun slagen. Na dit tooneel, de opsteller van den Courrier, ver gezeld van eenen vriend, naer huis gaende, wierd herkend, en de aenleiders begonnen te foepeil Crypt ze vast! werpt ze om en trapt ze onder de voélen aen de lanteernweg met de calotinsdoodt Coppinhaou Op de groole markt gekomen Zynde, omringd van eenige kloekmoedige vrienden, wierd M. Coppin welhaest vastgegrepenmetl scheurde zyne kieedcrenmen over- laedde hem met slagenen de volgende kreten lieten zich op nieuw hooren Slael hem doodhangt hem aen de lanteern? Tóen dit alles gebeurd waskwam eindelyk de policie, die zich nog niet vertoond hadtusschen in den persoon van den burgemeester en van den distriktkommissaris. v Na al die ongehoorde geweldenarijenbegaven zich de oproermakers naer het huis van M. DeramRector der Universiteit. Daer smeten ze de vensterruiten in, en riepen wey met de caloltins leve de republiek 1 Wy vragen nog eens aen de liberalen of zy niet schaera rood zyn over het eerloos gedrag der lieden die zich woens dag alzoo onderscheiden hebben uit naem van het libera- lismus? Meenen zy van ooit de orde door den vooruitgang «n de vryheid te kunnen stavenmet de hand te geven aeu lieden die zich op eene diergelyke wyze gedragen raedsel en verduistert klaerblykelyk de klaerblykelykheid. Wie heeft de hand gezien die de stembriefjes zoude ge steken hebben by degenen die uit de kiesbus kwamen? Hoe heeft dit stoutmoedig schelmstuk bedreven kunnen zyn jn bet bywezen van het bureel dat belast was met de veiligheid van den kiesscrulin? Op weik oogenblik beeft men kunnen den politieken tempel overweldigen om den gcheiligden uitslag der stemming van de kiezers te krenken? Om welke reden zouden de aenhangers van M. Desmaisières, of degenen van M. Debreyne, drie [bulletins gevoegd hebben ten voor- deele van den eerste kandidaet?De beschuldiging is van gewigtof zy is omiitlegbaer. Dit alles is dus niets minder dan klaerblykelyk. Men zoude zeggen, op het hooren spreken zekere kiezers, dat een misslag onrnogelyk is, en dal het bedrog alken kan plaets gehad hebben. i I lesse gaf in het keern, geene boter kreeg, en alom men zegi niet, me^n ik, door wie het bedrog zoude i I gepleegd zyn geweest, hoe, noch wanneer hetzelve haringsmout te gebruiken in plaets van aerdappels zoude plaets hebben gehad. Men zegt ook niet wie I en de graten om het land te vellen, heeft alhier, er belang bad in hetzelve te begaen. Dit alles is een den 11 juny, byna de beenen van zyn g.. geloopen om te werven voor de liberalen. Zou die edel- gestrengeschoolmeestersplaegwel een afstammeling zyn van Janus,zaliger, diê,zoo ik meen, ten zynen tyde, een. romeinsch borger was, en misschien nog in de Wynendale-bosschen den oorlog gevoerd heeft tegen de Menapiers? Ik lees in het nummer 173 van uw dagblad, eenen brief uit onze stad, in denwelken er een nog al nauw keurig verhael staet van de kieswerkingen onzes arron dissements, van 11 juny, doch die verkeerde beweringen beval ten mynen opzigte. In het belang der waerheid, en om myne medeburgers in slael le stellen my le kunnen oordeelen volgens myne werken, verzoek ik u, Mynheer, wel te willen, I in uw eerstkomende nummer, dé teregtslellingen I inlyvenwelke ik geloof ter kennis van hel publiek te moeten brengen. In gemelden brief staet Het hoofdbureel, bewys doende van eene onpartydigheid die het tol eer verstrekt, heeft niet geloofd te mogen overgaen tol de proclamatie van den uitslagDe voorzitter van dit bureel is een gekende tegenstrever van M. Debreyne, en dus kan men aen zyne onderlinge genegenheid voor den liberalen kandidaet niet toeschryven zyne weigering van M. Desmaisières als representant uit te roepen, Deze gezegden bevatten twee misslagen De eerste is, dat de uitslag der stemming niet geproklameerd zou zyn geweest; De tweede, dat de Voorzitter zoude geweigerd hebben de proklamalie van den gekozen representant te doen. Het is, inderdaed, by al de kiezers, die de kies» werkingen bygewoond hebben, bekend, dat de uitslag der kiezing openbaer gemaekt is geweesten dal de optelling der stemmen gedaen is geweest in de tegen woordigheid der vergaderingovereenkomstig met de wettelyke schikkingenzoo als hél proces-verbad zulks, ten anderebevestigt. Maer dat de Voorzitter geweigerd hebbe M. Desmai sières te proklameren, zoo als men het zegt, ik kan niet begrypen hoe uw correspondent in die dwaling heeft kunnen deelen. Want het bureelover dit j netelachtig punt openbaerlyk beraedslaegd en beslist j hebbendemet vier stemmen tegen eene(die van den Voorzitter) dat de proklamalie niet moest gedaen wordenhebben al de partyen de inlyving geêischl in hel proces-verbael van deze beslissing en van derzelver beweegredenen. En zulks is er inderdaed in aen- geteekend geworden. Dal er eere in gelegen zy, of niet, zich op die wyze te gedragen, komt my niet toe te beslissen. Maer dat het eervol is te handelen volgens overtuiging, en met de meening van zich nauwkeuriglyk te schikken volgens de wet, daer aen iwyfell niemand. Ik heb ter goeder trouw gehandelden heeft myne haudelwyze afgekeurd. In tegendeel, ik heb openbare blyken ontvangen van goedkeuring, op het oogenblik zelve der kiezing, van wegens myne politieke tegenstrevers. En dit schynt my eene volle goedkeuring van myn gedrag in deze omstandigheden. Wat aengael het bedrog, dal men beweent klaerblykelyk gepleegd te zyn geweest in hel bureel der 2dc sektie, ik geloof le mogen zeggen zonder vermetelheid, dat die klaerblykelykheid niet bestaet by iedereen; want En om zich te onttrekken aen het bewys van bedrog (want ik meen dat de goede trouw' verondersteld wordt, en dat liet bedrog moet bewezen worden), komt men met eene klaerblykelykheid voor den dag, die maer zigtbaer is voor zekere persoonenwelke alleen meenen op verlichting te mogen aenspraek maken, en gelooven dat de verlichting by hen ingeboren is. Sedert dat ik de, eer heb hel kiesbureel voor le zitten, heeft dit bureel altyd beslist dat de stembriefjes boven het getal stemmersafgetrokken moesten zyn om de meerderheid te bepalen. Dat, in geval de uitslag twyfelachlig wierd ten gevolge der bekomene stemmen door den eenen of anderen1 kandidaet, eene ballotage moest plaets hebben.—-Nu, in hel onderhavig geval, was de meerderheid niet het minst twyfelachtig. Dus ïnoest de proklamatie plaets hebben. Overigens is dit vraegstuk aen de opperbesllssing van de Kamer der Representanten onderworpen. M elkdanig die beslissing zy, al de kiezers zullen er zichals naer pligtè, aen onderwerpen 'gelyk zy allen, in dit oogenblik, de uitspraek met hel vplslrektste vertrouwen verwachten. -- tyfeSdr-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2