188. Vierde Jaer. DIXMUDE. Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algemeene Belangen. DiXMUDE, 11 July 1850. Onze inschryvers, die het beloop van hun abonnement nog niet voldaen hebben, worden verzocht dit, zoo teel mogelykten onzen huize te doen, om de onkosten van den post te vermyden. den Voorzitter der Republiek te vermoorden. Doch hy is er niét in gelukt, om dat de President in het rytuig niet was, gelyk dé moordenaer het meende. Men heelt hem vastgezet en op hem eene geladen pistool gevonden. Het gerucht loopt dat hy door zyn ontuchtig leven zot geworden was. Nog nooit heeft de zitting der wetgevende Vergadering, ontstuimiger geweest dan maendag laetst. Men had,met568(egen 251 stemmen, denood- zakelykheid van de wet op de drukpers verklaerd toen de heer Rouher, minister van justicie, in zyne redevoering zegde, dat de omwenteling van february eene rampzalige gebeurtenis was. Op deze woorden hebben al de rooden zoodanig beginnen te schreeuwen, te schreeuwen, dat Lucifer er geen einde aen zoude kunnen stellen hebben. En wanneer dit geraes een hall uer geduerd had, heelt M. Dupin de zitting moeten eindigen. Een franschman, genoemd Alvindie majoor is in ons leger, heeft een boekje uitgegeven in welk de garde civiek op de onbeschoftste wyze beleedigd wordt. Meest in al onze steden protes teert de burgerwacht tegen hetzelve, en vraegtdat men al de fransche olliciereu, te beginnen met minister Chazalnaer Frankryk terug zende. Wy hebben klaerlyk bewezen dat het liberale gevoelen, op zyn eigen genomen en eene party uitmakende, hier ter stede geenzins bestaet; maer dat dit gevoelen zich innig vermengt met het catholyke gevoelen, en dat beide die gevoelens zich nooit zoodanig van elkander gescheiden heb ben, om twee partyen te kunnen daerstellen. Ook is het Weekblad hier in volkomen van ons gedacht. Dat blad heeft de gedienstigheid gehad eenige onnauwkeurigheden aen te wyzen, welke in ons vorig artikel waren geslopenhier over hewyzen wy hel onzen warmen dank. Wy zouden nogthans geweuscht hebben dat het bladje dit met wat meer gematigdheid en beleefdheid zoude hebben verrigt. Inderdaedwy waren bezyden de waerheidtoen wy zegden dat bet alleenlyk uit den budget van 1849 was, dat men de noodige fondsen genomen heeft tot het daerstellen van den weg die geleid» naer twee schoone eigendommen; ’t isgrootendeels met de vrywillige gillen, welke onze medeburgers in handen gesteld hadden van den gemeenteraed ten onderstand van de armen dal de blinde straet, van welke hel gewaegt, verbreed en verzand is geweest. Uit dit alles blykt, dat die weg, welke de waerde van die beide eigendommen veel verbeterd heeft, verbreed en verzand is geweestom dat die twee eigendommen zich daer bevonden; dat hy het niet zou geweest zyn hadden die eigendommen zich daer niet bevonden, en dat die weg, zeggen wy, betaeld is geweest met het geld der burgerij. En wy wilden niets anders bewyzen. Waerzyn nude beleedigingen, waer is die laffe lastertael welke het Weekblad ons te laste legt Het Weekblad heeft nog gelykwanneer het beweert, dat wy eenen misslag begaen hebben, met te zeggen dat mynheer de Burgemeester geen speelhof bezit langs dezen weg; ten is, inderdaed Mynheer Debreyne niet, ’t is Mynheer zyn vader die er de ware eigenaer van is. Goede Godwelk een logen, welke huichelary! welke verergernis’ Moesten wy al onze achting by het publiek verliezenwy zullen nog eenen derden misslag herkennen, welken wy bedreven hebben, met te zeggen dat deze nieuwe weg geleidde naer een paviltoen, hetwelk alsdan nog niet bestond. Maer al gelyk, de plaets was reeds opgeruimd, de bouw stoffen waren bygebragt, de boerenstuip was reeds nèergeworpen op het hoofd van de weezenen de aerde was besproeid, niet', wel is waer, met het bloed van Naboth, maer met de tranen van de weduwe Maer, dewyl wy aen den gang zyn te spreken over de goede werken onzer stadsregering, en, dat hel, overigens, niet kan vermeden worden werk te verschaffen aen de behoeftige klas onzer stad in het aenstaende winlersaisoen, willen wy het door M. Deruysscher geliefkoosde plan hernemen, aen hetwelk, ten andere, onze gemeenteraed alreeds eene eerste begin jan bewerkstelling gegeven heeft. In den goeden tyd, toen die achtbare schepen tanden trok en gansch ons distrikt purgeerde, hetwelk hy doorreisde op een klein peerdje gezeten, was er niet de minste noodzakelykheid om het konynenslraetje te verbreeden; alsdan, inderdaed, kon hygemakkelyk zyne achterplaets bereiken langs een achterpoortje. Maer sedert dat hy trein voert, naer de weerlicht dat steegje! door welk er nauw- lyks een ezel aen eenen kruiwagen gespannen kan voorby trotlen. Doch, hoe hét aengelegd om de kastanjen uit het vuer te halen zonder zyne vingers te verbranden? Dit zal geschieden by middel van een goochelstukje een, twee, drie, en de streek is gespeeld. En ziet hier hoe: Mynheer Deruysscher zal ons klaerlyk bewyzen dat dit straetje geschikt is om eene breede straet van zamenvoeging te worden tusschen de Groole Markt en de oude kerk der Rekoletten, (1) eene straet van eerste klas. En waerlyk, is het niet billyk en regt, dal men de tallooze bewoners dier kerk in acht neme,en dewyl er alreeds zoo menige anderen onzer stadsgenoten een ruim gedeelte van den budjet gekregen hebben, zouden de ratten, die vreedzame bewoners van de paters-kerkvoor eeuwig moeten beroofd worden van eenen gemakkelyken toegangsweg naer het Stadhuis, alwaer zy, op hare beurt, ongestoord aen den budget zouden kunnen knagen? Eenige harde koppen van Raedsheeren stellen er zich tegen; maer in afwachting dat men de burgerklas gebiede hen uit den Raed te stemmen, de stad, regt willende doen aen den voorstel van Mynheer Deruysscher, heeft begonst met dezen goeden proprietaris te berooven van het gansche gedeelte gronds, welk hy zal noodig hebben om te kunnen op zyne achterplaets ryden met een bespan van twee, of zelfs van vier peerden, op last nogthans voor hem, van binnen de vier-en-twinlig uren,zyn evenredig aéndeel van den prys der onteigening te gaen opstryken ten bureele van den ontvanger der stad, mits kwytantie. Ik stel dan voor, om de behoeftige klas werk te verschaffen gedurende den aenslaemlen winter, die dreigt zeer streng te zullen zyn, te nemen, niet op den budget van 1851 (het Weekblad zoude ons kloppen), maer op de vrywillige giften, eene toe reikende som om het grootsche ontwerp van M. Deruysscher ten uitvoer te brengen, dat is de reeds beginnen onteigeningen voort te zettende huizen van de heeren Baeckeroot en Stock aen te koopen om afgebroken te worden, en van daer eene op de markt loodregt loopende straet te maken van ten minste veertig meters breed. Hel is waer, dat wy alreeds twee met den ontworpen weg gelykloopende straten bezittenhet is ook waer dat deze iaelste tol niets zal dienen; maer wy zullen aen de koetspoort van M. Deruvsscher een schoon uilzigt geven; zyne peerden zullen zich met meer bespatlen met in hel siyk van het tnaus beslaende konynenstraetje te draven, en zyn eigen- KRONYK. De Nieuwe-Politiek is zoo overladen van werk met de priesters en nonnen op alle wyzen te plagen, dat ze geenen tyd meer vindt om de stolfelyke belangen van het land, by den vreemde, gade te slaen. ’T is alzoo dat ze in 't geheele niet wist dat het hollandsche gouvernement het goudengeld ging afroepen; ’t is ook alzoo dat ze onmagtig geweest is om te voorkomen dat het Zollvereinof Duilsch Verbond, het koophandel traktaet met België in 1844 geslotenopgezegd heeftopzeg ging welke aen de belgische yzerwerkerijen den doodsteek zal geven. Frankryk is op het punt den vrijen invoer toe te staen voor de engelsche aerd- kolen, en ons gouvernement schynt er zich niet hel minst aen gelegen te laten. De /Xieuwe-Politiek wordt slecht aenzien te Romen, te Weenen, en zelfs te Berlyn en te Parys. Met een woord ons land zal, in korten tyd, gansch afgezondeid zyn, eu de Ministers peizen op niets anders als op kué- velaryen voor de priesters en nonnen De Koning van Napels en Sicilië heeft het Statuto, of de constitutie afgeschalt in zyn Stalen. Al de bedienden van den Staet zyn uilgenoodigd geworden om op nieuws hunnen eed van getrou- wigheid te doen aen den Koning Ferdinand IIen van nooit geen deel te maken van eigen geheim genootschap. De katholyken van Piemont hadden eene inschryving geopendten einde een gouden kruis te kunnen schenken aen den aerlsbisSchop van Turyn, by het eindigen van zyne gevangenschap. De liberalen, niet willende ten achteren blyven, hebben ook eene inschryving geopend om eene gedenkzuil te doen oprigten ter eere vau den minister Siccardi (een minister die in Piëmont doet hetgeen M. Rogier doet in België). Zullen onze liberalen, die zoo veel houden van hunne broeders van Zwitserland en Piëmontdezen niet tiavoigen en eene inschryving openen om een standbeeld op te rigten voor M. Rogier? Vrydag heeft M. Dupin, Voorzitter der wet gevende Vergadering van Frankryk, de lofrede uitgesproken van Sir Robert Peel, de engelsche staetsman, die zoo ongelukkiglyk om het leven gekomen is door eenen val van zyn peerd. Gansch de Vergadering heeft M. Dupin toegejuichl. Graef de Montemolin, zoon van don Carlos, gaet in huwelyk treden met de zuster van den Ko ning van Napels, die terzelfder tyd zuster is van de hertogin de Berry en van Marie-Christine, moe der der Koningin van Spanje. Hieruit zoude wel kunnen een geschil opryzen tusschen Spanje en Napels. De Koning van Wurtenburg heeft zyne Minis ters weg gezonden en de Kamer ontbonden. Te Romen wordt het proces spoedig voort gezet legen al degenen die, tydens de Republiek, de persoonen en eigendommen aengelast hebben de paleizen der kardinalen, prelaten en roomsche prinsen geplunderd, de biechtstoelen verbrand op de plaets del populo, de heilige vaten onteerden gestolen hebbenenz. enz. Parys heeft een slechte jongen van 17 jaren oud, genoemd Walker, hel aengelegd om PRVS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor een jaer, in stadfr. 500 Buiten stad vrachlvry 600 MET EEN GRAENTJE ZOUT. dit blad gedrukt, nummer geplaetst. Alle alïichen, by den uitgever van worden onvergeld in het eerstkomende Brieven en geld vrachlvry toe te zenden. ANNONCEN. 15 cent imen den drukregel. Degenen, welke tevens in hetzoudags SUPPLEMENT moeten geplaetst worden, gemeten eene merkelyke prysverminderiug. HET BOTERKUIPJE. (1) De oude kerk der paters Rekolletteu wordt thans gebruikt voor schtier.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1