ZAMENSPRAKEN M. DEPREY EN DE KIEZINGEN. Een Burger. X. dom zal, onder alle opzigten, verdubbelen in waerde; de armen zullen werk hebben; wy zullen geene revolutie meer moeten vreezen, en iedereen zal te vrede zyn. Leve God Meer dan een distriktkommissaris zal riskeren hier door eenen tweeden voortand te verliezen. Men verzoekt ons, zegt het Journal historique van Luik het volgende Beriqt te verkondigen en de andere dagbladeren uit te noodigen hetzelve over te nemen De lieden die belang stellen in het geluk onzes lieve vaderlands, worden verzocht eene Novene te beginnen op dyngsdag 16 july, zynde <dfen feestdag van O. L. V. van den Carmelusberg. -- In ’t jaer 1840 keerde M. Deprey weder van d’Universiteit, juist gelyk hy er na toe gegaen was. M. Dubois, arrondissements-kommissaris te Veurne, aenveerde hem in zyn bureau maer de d.... j.... gelyk hy zelfs getuigt, verslond zich niet meer aen de administratie als aen de pandecten. M. Dubois Stierf in november 1841. Door den buitengewonen invloed en onwederstaenbare magt van M. den gouverneur De Meulenaere, wierd hy genoemd tot distriktkommissaris te Veurne. Is het te ver wonderen dat hy zoo vele paling vlaedt langs den steert ELK HET ZYNE. Men verzekert dat M. Rogier het geweld, dé poogingen, beloften en dreigementen, welke M. Deprey, distriktkommissaris, gebruikt heeft om de kiezers te dwingen in ’t voordeel van M. Debreyne, grootelyks afkeurt. Hy zegt openlykdat hy nooit zal verdragendateen arrondissements-kommissaris zich verandere in stemmakelaer of zielverkooper (woorden door M. Rogier uitgesproken in de Kamer der Representantenzitting van 25 november 1847).. Hoe zal hynu handelen met M. Deprey? Een der goede vrienden van dien heer welke, in zulke omstandigheden, altyd met den armen sukkelaer in de vuist lachtis alreede naer Brussel geweest om te onderhooren of hy het vet postje van Veurne- Dixmude voor zich zelve niet zoude kunnen vangen, en wy die hem er van hebben zien wederkeeren gelooven dat hy vele hoop heeft. Tydens de kiezingen van 1847 was hy nog veel warmer; hy ging, hy schreef naer al de bedienden; ten 12 ure van den nacht was hy nog, met M. De- neckere, te Handsaeme, by den burgemeester. Voor wie was hy alsdan makelaeren zielverkooper? Voor M. Deneckere, de kaudidaet ,der katho- lyken. En tegen wie gebruikte hy al dat poer? Tegen M. Vanwoumen, tegen dien zelven heer die hv alsdan den stier van Veurnambacht noemde, en welken hy nu bestrykt met koekepoêr! In de kiezingen van 1841 was M. Deprey alreeds een liberale jongen. Hy ging van gemeente tot ge meente, om de kiezers in den liberalen zin te doen stemmen. Hy predikte de tiende en de doode-hand aen, en waerlyk, van dan af, loeg men al met het ventje.In de kiezingen van 1843 ging het an ders het distrikt Dixmude was gevoegd met dat van Veurne, en dan zag men de sukkelaer ryden van den eenen pastoor naer den anderen hy was veigezeld in zyn rytuig, nu met den pastoor van Keyemdan met abt Morel van Veurneof met den heer Degrave, van Stuyvekenskerke. Hy ma kelde en hermakelde dat het een pleisier was om zien, en dat voor wie? Voor M. Morel. En tegen wie? Tegen M. Debreyne! 3,000 4,000 6,000 Als men nu het blad omkeert, is er wel een poetsenmaker, een hansworst, die zal gelooven, dat diezelve distrikt-kommissaris, in de laetste kiezingenzyne oogen in zeven nachten niet heeft geloken, niet eens op zyn gemak gedineerd heeft, maer gedurig in onruste en op de jagt is geweest? En voor wie?Voor M. Debreyne. Is dat ge- looflyk? Wel ja, want Als hy de tweede mael voor Breyne (gelyk hy hem noemt) te Couckelaere toekwarn, sprong hy van zyn rytuig om eenen kiezer, die pas van de mis kwamaen te spreken. Wel vriendje S..., ik zyn blyde van u te zien; ik vraeg uwe stem tegen morgenis’t wel? Hoe wel, zegt S..., voor wie is’t dat gy nu rondgaet? T is voor Breyne, vriendje lief. Ten kan niet zyn, datgynu voor Breyne makelt, daer gy lest tegen hem zoo smadelyk uitvielt. Jamaer dat is nu al vergeten; ik ging alsdan voor de papen rond; maer nu werk ik tegen de papen. Ik versta dit niet wel. Als de papen weldoen, daer is niemand die ze liever ziet als ik; maer als zy kwa- lyk doen, ik zeg gelyk Breyne Pastoor, moeit u in uwe kerke. Wat komt dit te pas? Dat is te zeggenals de papen doen gelyk over twee jaren als zy ons meester laten en zich met geene stem mingen bemoeijenalles is welmaer.... Waer om worden zy als kiezers op de lyst gebiagt? KUIPER YTJES. Daje gy, gelyk het Weekblad, van opinie waert dat de politie-beambten Jangstammige mannen moeten zynje zoe gy vragen dat zekere lange doktóor de plaets bekleede van kommissaris van politie; en waerlyk, met de blikken buize op, welke hy onlangs uit den depot van ’t blokkot heeft zenden halen, zoude hy een zeer ontzaggelyke persoonaedje verbeelden. Daje gy wiste met welke heuschheid zeker jongen beer, den 11 juny, zynen hoekzak stem briefjes in de kieszalen rondleurde, en dal gy zaegt met wat bedienstigheid hy nu in de herbergen het Smeerblad van den apostaet Beeckman ionddraegt; je zoe gy zeggen ’t is jammer da me nu geen minister der openbare werken en hebben, om dien nuttigen knecht met een postje van brievendrager te vereeren. Daje gy wistedat er nuin ’t blokkotmaer eene blikken buize meer over en is, je zoe ze gy vragen voor den advokaet Leplae, van Veurne, in vergelding der grrrroote diensten door hem be wezen aen M. Debreyne, den 11 juny, en hy zoeder wel mê gekomen zyn te Antwerpen. Onze Grooten meenen waerlyk dat hun alles toe- geliften is. Niet te vreden met blikken buizen te doeri maken, het volk op te hitsen keijen te doen in gereedheid houden, spotprinten te bereiden voor degenen die hun wettelyk regt durven uitoefenen volgens gewetenzy overtreden nog daerenboven openlyk de wet, en dit met eene onbeschaemdheid die alle palen te buiten gaet. Wy hebben alreeds een lid van het besluer der burgerlyke godshuizen genoemd die, geen kiezer zynde, op het oogenblik derstemming de beide kieszalen doorliep met eenen hoekzak vol stembriefjes. Een onzer correspon denten deelt ons heden het volgende mede In de tweede sektie kwamen vele kiezers van d’eerste sektie; onder anderen d’heerPol. Vanseveren. ’Ge durende geheel het appel van Reninghe en Pol- linchove stond hy, met de lystin d’hand, om zelve de kiezers af te roepen en aldus dezelve den schrik op het lyf te jagen. Wy verzoeken die heeren, in ’t toekomende wat béterde schikkingen der wet te eerbiedigen, en, voor den aenvangder stemming, het art. 22 der kieswet te lezen, willen zy zich niet blootstellen aen eene zware boeten aen de ver- ontweerdiging van allé'eerlyke lieden. -- Thourout, 8 july 1850. Aen M. den redakteur van het Boterküipje. Iedereen vraegt alhier of de heer schoolopziener, zoo als voor dezen, wanneer hy tip reis is, het middagmael by de heeren pastoors zal dhtvaiigën? En zoo ja, is iedereen nieuwsgierig te w'éten onder welke gedaente en in welke gesteltenis hy zich daer zal houden; 2° welke gelaetstrekken hy'zal maken, en 3° welke rol, of party hy zal spelenhuichelaer of Tartulfe? TWEEDE ZAMENSPRAEK. Boven de leening, welke de Staet van meenin'g is aen te gaen, heelt ons tegenwoordig ministerie oenen deficit van negen millioen franks. Hoe zal het hierin voorzien De wet op de regtstreeksche erfe nissen kan jaerlyks maer een millioen opbrengen, en die wet is nog verre van aengenomen te zyn. Wy laten hier het middel volgen, hetwelk onze Ministers gaen voorstellen, by de opening der Kamers, om daer in te voorzien, en wy verzekeren de eeisten te zyn, die onze lezers dit nieuws mede- deelen. Dit projekt der Ministers bestaet in eene afhouding, of aftrek, op al de pensioenen, trakte menten, enz. te beginnen met degenen van 1,400 franksopwaerts. Dus, met 1 january aenstaende (indien het projekt door de Kamers aenveerd wordt) zullen alle burgerlyke en militaire beambten, geestelyken,enz.afgetrokken worden 10 per 100, al de pensioenendie ’s jaerlyks beloopen fr. 1,400 lot 2,000. 2,000 3,000. 4,000. 6,000. enz. Indien ik meester ware, ik zoude al de papen uit de lysten schrabben Wanneer een distriktkommissaris, met zoo vele cbampagne-verstandde kiezers aenvat, moet men verwonderd zyn, dat M. Debreyne zegt, dat al het loopen en ryden van den kommissaris, meerkwaed als goed gedaen heeft aen zyne kandidatuer? De knolexpositievvaervan M. de Gouverneur, baron de Vrière, spreekt in zyne redevoering ter gelegenheid van de opening der Provinciale Staten, moet kosten, 1° aen den Staet fr. 14,000. 2° aen de Provincie 10,000. 3° aen de stal Brugge 12,000. Totael fr. 36,000. Boeren, vraegt nu waerom gy zoo vele moet betalen. van van 20 p. dergenen van 50 p. °/0 40 p. 7. 30 p. 7. van te maken en wie kan zeggen welk progres het nog zal te weeg brengen Een veurnambachlsche boer. - tusschen eenen calholykdie stemt VOOR het ministerie, en eenen catholyk die stemt TEGEM het ministerie. - 11 - 1 Michiel Psellas heeft den lof van de vlooi beschreven; Lipsitis dengene van den hond; Scaliger, dén lof Van de gansIleinsiusdengene van den ezel, in welke hy zoo vele filosofy had kunnen stellen, hadde hy geleeft ten tyde van onze liberalistenLuciaen en Pirchmer, hebben den lof beschreven van de jicht, en Galissard, dengene van de derdendaegsche koortsGlaucondengene van de onregt- veerdigheidPolycratesdengene van BusyrisCardam dengene van Nero; Alcidsemas, discipel van Georgias, dengene van de dood. De genoemde Jan Bruno sprak, te Wittenberg, den lof uit van den duivel, en Erasmus van Rotterdam beschreef den lof van de krankzinnigheid. Het spyt het Weekblad van Dixmude zeer, zegt het, dat Erasmus ook niet den lof der domheid beschreven heeft ten dienste der priesterparty. Dal het blad je zich getrooste zyn voorlichter, Jean-Jacques Rousseau, is in 1750 be kroond geweest door de akademie van Dijon om zynen lof van de domheidten dienste der filosofen. En ware het bladje hiermede nog niette vrede, zyn eigen geschryf, van zondag laetstis een klaer bewys dat het Weekblad in zeer goede betrekkingen staet met de domheid. -- Gy verjaegt eene vliegen er komen er honderd byzegt het Weekblad van Dixmudezoo ook gaet het met ons bladje; als men eenen abonne wil verjagener komen er honderd splinternieuwe by. Zeer wel, ’t doet tny veel pleizier ik wensch het Smeerbladje eenen gesuikerden proficiat, en ’t zalverhope ikin ’t kort nog beter gaenMaer aen wien is 't, dat het dezen nieuwen byval te danken heeft? Aen myen aen my alleen; want sedert dat ik het ouver- staenbare effekt aengewezen heb der artikels van het Weekblad, om gebruikt te worden als plaesters op de fislule der verkens, zyn ai de boeren, wiens zwyns aengedaen zyn van vieze plagengelyk gejogen om bet Weekblad te hebben; en zoo veel te meer, om dat den uitgever de complaisantie heeft hetzelve in vele plaelsen gratis te zenden. Dat ze nu nog lagchcnen zeggen dat het Weekbladjc maer goed is om naer de maen te zenden. Halte-laserieus gesproken, wy welen er eCn beier gebruik - III OOP I— II - (zie nummer 187) DE ANTI-MINISTEBIELE CATUOLYK. By gevolge duner beslaei lusseben ons, kalholyken- politiek, en de liberalen geen bet minste verschil in grondlecringen. DE MINISTERIELE CAtAiI.TK. Maer de Godsregering (la theocratie) en de regering der wereldsche persoonen (le laïcalisme), zyn toch Iwe. gansch verschillige dingen? DE ANTI-MINISTERIELE. De Godsregering is een gouvernement in hetwelk God Waer de ministers het geld zullen gaen halen. -- Bescherming van den landbouw. De landbouw heeft eene krachtiger bescherming noodig, en hy zal ze hebben. ?V. Rogier j Programma van 1847.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 2