Dixmlde, 18 July 1850. Vierde Jaer. 189. DIXMUDE. HULPMIDDEL N.° Een Donderdagblad voor Aenkondigingen, Tydverdryf en algenieene Belangen. TEGEN EENE UITGEWALGDE BOTERPIL, eene kommissie benoemd, om deszelfs bediening waer te nemen, De baenstrooperijen in de romeinscbe pro vinciënzyn zoo talryk en zoo geweldig, dat de krygsbevelhebbermetdedood heeft doen bedreigen al wie zou bevonden zyn, zich in dezelve pligtig of medepligtig gemaekt te hebben. Het napolitaensch gouvernement heeft de nota ontvangen by dewelke het engelsch ministerie schadeloosstellingen eischt voor de schade, die eenigen zyner onderdanen tydens de wanorders van Sicilië geleden hebben. Wy hebben, zegt het Weekblad, eindelyk de fameuze boterpil, ons door het geneverblad aenge- kondigd tn zin Supplement van zondag jongstleden, gelezen Op het zien van deze woorden ’k begon byna te beven, vreezende van eenen har den klop op myn hoofd te krygen; maer dank zy ’t bladje over zyne goedwilligheid. De slag is niet on den veurnambachtschen Boer, maer on de dui gen van t kuipje scèrgevaiten. «De stemming voor de wet op ’t onderwys, zegden wy, opgesteld door echte lranc-ma?ons, afgekeurd door de bisschoppen en door zyne hei ligheid Paus Pius IX, was alleen genoegzaem om den heer Debreyne het mandaet van volksvertegen woordiger te ontnemen en hem het vertrouwen der kiezers te doen verliezen. Wel ja, een arme boer met kleen verstand gelooft dat zulke prullen daer voor reeds meer als genoegzaem zyn,Mis schien is ’t Weekblad anders van gevoelenEh wel proficiat met zyn grrrroot verstand. Indien gy, zwarte klubisten, oordeelt dat de wet slecht is, om dat zy, zoo als gy zegt, door franc-maijons opgesteld is, door franc-masons die den ondergang van troon en altaer gezworen heb ben, en die by middel dezer wet denken tot hun doelwit te zullen kunnen gerakenhoe komt het dan dat gy zulke mannen voor uwe vertegenwoor digers aen de kiezers voorstelt en voor de zelve doet stemmen Waerom? Om geene an dere reden als om ons aengenaem te kunnen ma ken aen uwe party Zwart met zwart komt immers allerbest overeen, niet waer? Voor wat de afkeuring van den Paus be treft, hebben wy reeds in een onzer lestverschenen nummers, bewezen dat Zyne Heiligheidin zyne allocutie geen de minste melding van de wet op het middenbaer onderwys maekt, wel verre dat hy dezelve zou af keuren. Ja gy hebt gelykgy hebt dit zoo duidelyk klaer bewezen dat wy er teenemael over verbaesd stondenuwe redeneer kunde zou den fynste der filosophen dwingen by u eene lesse te doen komen nemen. Wal zeg ik? Indien Zyne Heiligheid kennis moest hebben van uw grrroot vernuft, in weinige dagen zoudt gy wel kunnen uitgenoodigd worden naer het Vaticaen om geheimschryver te worden van Pius IX. Aengaende de onkosten die de uitvoering dezer wet zullen veroorzaekenantwoorden Wy ue dat de sommen hoe hoog zy ook mogen beloo- pen nooit te hoog kunnen zynvoor de opvoeding der jeugd gebruikt. Ja zeker! al moesten zy jaerlyks een, twee, dry en nog meer millioen arme frankskens aen 't land kostenzou men wel om nogthans, eiken keer dat een dagblad, niet veroor deeld maer slechts aengeklaead zal zyn dnnt* den prokureur der Republiek, zal men moeten eéne 1 der boet ter zake door de wet bepaeld, of wel, het zal moeten ophouden te verschynen tot dat het geding afgewezen zy. Dit is de slag van gratie der vryheid van de drukpers. Het zegelregt is hersteld. Ten tyde van Charles Xen Louis-Philippe was dat regt vier centimenonder de Republiek zal het zes centimen zyn. Parys, die voorheen zoo zeer shreeuwde op de onbeduidendste maetregelen tegen de drukpers genomen, juicht nu toe en zal zeer waerschynlyk keersen doen branden by den uitvaert der drukpers. O Paryzenaers! Het algemeen kies- regt is ook het onderste boven gekeerd door de wet op de domicilie. De nieuwe lysten zynopgemaekt en bestatigen de uitschrabbing van verscheide mil- lioenen kiezers. Parys, die moordkuil uit welke al de omwentelingen, die Frankryk geruïneerd hebben voortgekomen zyn, Parys telde!54duizend kiezers, en nu blyven er nog 72 duizend op de nieuwe lysten; 82 duizend zyn verstooten als landloopers! En dit heeten ze nog de suffrage universel! Maekt dan revolution orn meer vryheden te hebben De zoonwelken de Koningin van Spanje ter wereld heeft gebragt, was dood geboren. De keizer van Oostenryk heeft den generael Haynauopperbevelhebber in Hongarië, van zyne bediening afgesteld, om dat die generael genade deed aen de opstandelingen zonder het gouverne ment van den Keizer te kennen. Sedert 17 jaren heeft de Moniteur Beige meer dan drie duizend vyf honderd namen van vreemde lingen afgekondigd dieBelg gedoopt zyn,en meest allen het een of ander vet postje bekleeden. Gaet eens naer Frankryk, of Engeland, en vraegt maer om aldaer uit den ruifel van den Staet te mogen eten; men zal zeggen vriendje, blyft hier zoo lang hei u pleizier doetmaer de plaetsen worden er bekleed door kinders van den huize, en niet door vreemde gelukzoekers. De budget der uitgaven, door den provincie- raed van Westvlaenderen gestemd, beloopt tot de somme van 1,863,581 franks. Na acht of negen onbeduidende zittingen, is de. zittyd zaturdag door M. den Gouverneur gesloten geworden. By gevolg der zamenzwering van Oran, is de sledelyke raed ontbonden geworden, en meu heeft KRONYK. Het byzonderste nieuws, in ons land, is het ontslag, door M. Chazal gedaen, van zynen post van Minister van oorlog. Het schynt dat het M. Rogier is die, in deze zaek, het meest ongelyk heeft,om dat de garde-civiek, in die hoedanigheid, niet meer regt heeft te beraedslagen dan het leger. Men is maer garde-civiek wanneer men in uniform is, en in de gevallen door de wet bepaeld. Buiten dat, ismen slechts burger, Hoe het zy, het is van overlang te zien dat ons ministerie de revolutie maekt in het kabinet en in de klubs, gelyk andere liberalen zulks doen op straet met blikken buizen en keijen. Indi«n dat speeltje alzoo voortgaet, wy zullen, op eenen uchtend, alles bet onderste boven vinden, zeden, wetten, vryheden, koningdom, en vele andere dingen, De fransche Kamer beraedslaegt nog altyd over de wet op de drukpers, welke er gansch onder zal bezwyken, indien de wet in haer geheel wordt aengenomen. Tot dus verre hebben de wetmakers het cautionnement van 24,000 franks aengenomen deeldmaer slechts aengeklaead zal zyn d, prokureur der Republiek, zal men moeti somme in waerborg storten gelyk aen hetmaximum zulk eene kleine bagatelle moeten laten van te stemmen gelyk. M. Debreyne voor eene wet op het middenbaer onderwys, waer de papen geen kwaed meer zullen kunnen doen? Wel neen, wy arme boeren, wy weten byna niet meer wat doen met ons geld; de granen zyn hoog in prys, de pachten slaen af eiken keer dat wy nieuwe pacht makende ont vangers willen byna ons geld niet meer ontvangen, en misschien is de tyd nakende dat ze onze ydele beurzen met versleten goudstukken zullen komen opvullen Wy vragen verders den Veurnambachtschen Boer ons een enkel artikel in de wet op het midden baer onderwys te willen aenduiden, dietegenstrvdig is aen den godsdiensten de goede zedendie de rust eu de vrede van ons land zal in gevaer brengen.» Groote vraeg! en deze vraeg durven voorstellen aen eenen boer, ’t gaet wat ver Pierodoch, indien ik wel de fransche tael konde sprekenik zou de vryheid nemen ue te verzoeken van met my een kleen wandelingje te willen doen in ’t gelukkig Frankryk en daer zou ik u vragen Confrater, waerom gaet het hier zoo slecht? Kan de godsdienst door de wet in gevaer gebragt wordenaengezien de bedienaers van den- 'TolvAXi vnllar» ml crnnn/wlicr/] ti7/v»rlr»r» /-jm zïv» F derwys van te geven? Op deze vraeg sta ik al weer te gapen met mynen mond vol tandenmaer misschien zal myn hond Moustache, beter dan ik, aen deze vraeg kunnen voldoening geven. Ah ya, laet ons eens bezien ’ksteekeen stukjevleesch aeneenelourchet, ’k doe dan Moustaehe eenen goeden muilband aen en ’k zeg AllonsMoustaehe een beetje; grypt Moustache Moustache er zynen neus by stekende wil het nemen, maer!.... Nog eens Moustaehe gryp; een beetjeMoustaehe springt toe, wil andermael het stukje nemen, maer kan niet; Mous tache kwetst zynen neus aen de fourchet en loopt al huilen heen. Dan ik roep hem smadig toe Loop, droeve hond, gy wilt dan niet ’t geen ik u geef?... Vraegt nu aen mynen hond waerom hy T lekker stukje vleesch niet binnen smult, en hy zal zeggen gy spotter, waerom bindt gy my den muil toe. Zie daer juist wat voordeel, een bedienaer van den godsdienst, uit de wet op het middenbaer onderwys zal halen met slechts uitgenoodigd te wordenmet maer te mogen zyn gezag uitoefenen met eenen ge sloten mond, en niet eenen stap verder te mogen gaen als een ander wilt Schoone uitnoodiging ja, schoone spotterny! De groote kunstenaer van het Weekblad zegt, eindeling dat de reden waerom de pasters zoodanig tegen die wet schreeuwen en tieren hier in bestaetOmdat ze er geen meester van mogen makenen dat ze al lang genoeg hunne rol gespeeld hebben; want, zegt hy, hadden de zaken niet welhaestveranderd, de priesters zouden zich van ’ttoekomendegeslacht meestergemaekt hebben, en dus zouden de bevolkingen tot de tyden van by- geloovigheid en onwetenheid van eertyds terug ge bragt zyn geweest. Wat zegt gy nu daer van? heeft die slimoor niet veel verstand? Mogtikde voldoening hebben van hem in myn pachtgoed Ie ontvangen, ’k zoudien vogel tracteren met eeneu schotel zoete pap. Wy zouden dan te saem raedslaen hoe wy ons gemakkelykst van de papen zouden kunnen ontmaken; mogelyks met hun te ki nissen gelyk de joden deden melden Zaligmaker der wereld of wel, meteen ander instrument ’t welk den zoet- aerdigen Robespierrezaliger.heeft uitgevonden ;met de guillotyn.! (Een veurnambachtsehe boer) PRYS DER INSCHRYVING, betaelbaer voorop Voor eon jaer, in stad. fr. 500 Buiten stad vrachtvry 600 MET EEN GRAENTJE ZOUT. Alle afliehen, by den uitgever van dit blad gedrukt, worden onvergeld in het eerstkomende nummer geplaelst. Brieven en geld vrachtvry toe te zenden. HET BOTERKUIPJE. ANNONCEN. 15 centimen den drukregel. Degenen, welke tevens in betzondags SUPPLEMENT moeten geplaetst wordengenieten eene merkeiyke prysverminderlug.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1850 | | pagina 1